En iyi akıllı saat

Son güncelleme: 28.05.24

Bu web sayfası okuyucularımız tarafından desteklenmektedir. Sayfada bulunan linkler üzerinden alışveriş yaptığınızda bunun karşılığında küçük bir komisyon alırız. Hakkımızda daha fazla

 

Akıllı Saat İncelemesi – 2024

 

Tüm kullanım amaçları için en iyi akıllı saat olarak adlandırılabilecek tek bir model ne yazık ki yoktur. Bu daha çok sizin takip cihazından beklentinize ve gereksinimlerinize bağlıdır. Bir fiyat karşılaştırması yapmadan önce veya ucuz bir akıllı saat satın almadan evvel tavsiyemiz, akıllı saatlerin farklı türlerini ve özelliklerini dikkatlice incelemenizdir. Karşılaştırma kapsamında, cihazların genişletilmiş işlev ve özelliklerine bakmak faydalı olacaktır. Son olarak, tavsiye edilen ve iyi bir fiyat performans dengesi sunan 2024 yılının en iyi akıllı saatler hakkında bir genel bakış sunan bir Top-5 listesine sahip olacaksınız.

 

Akıllı Saat Çeşitleri

 

Temel olarak, akıllı saat ürün yelpazesi üç farklı kategoriye ayrılabilir. Aşağıda ilgili ürün çeşitleri ile ilgili bir genel bakış bulabilirsiniz. Ürün çeşitleri arasından seçim yapmayı kolaylaştırmak için seçenekleri daraltmak için önceden belli bir ürün gamına odaklanmakta fayda var.

 

Ekranlı akıllı saatler:

Ekrana sahip akıllı saat modelleri en popüler modeller arasındadır, çünkü bu cihazlar aynı zamanda saat olarak da kullanılabilmekte ve bu cihazların ekranları üzerinde çeşitli bilgi veya bildirimler de görüntülemek mümkün olmaktadır. En büyük avantajları, tüm durum bildirimlerinin doğrudan saat ekranından okunabiliyor olmasıdır. Burada size tavsiyemiz AMOLED veya OLED ekranlı bir model tercih etmenizdir, çünkü bu modellerde çözünürlük daha yüksektir. Bu modellerin en büyük dezavantajı ise ekranın çok fazla güç sarf etmesi nedeniyle batarya tüketimin daha yüksek olmasıdır. Ayrıca ekranlı modeller, ekransız modellere kıyasla çok daha pahalıdırlar.

 

Ekransız akıllı saatler:

Ekranlı modellerle kıyaslandığında, ekransız akıllı saatler, şarj edilmeden daha uzun süre dayanabilme avantajına sahiptirler. Bunun dışında çok daha incedirler ve şık tasarımlara sahiptirler, böylece daha ilk bakışta akıllı saat oldukları anlaşılmaz. Ayrıca, fiyat açısından çok daha uygundurlar. Ancak böyle bir saat modeline sahip olduğunuzda, verileri okuyabilmeniz için, bir akıllı telefon ya da başka bir cihaz ile bağlantı kurmak zorunda kalıyorsunuz.

 

GPS’li Akıllı Saatler:

Bazı üreticiler GPS modüllü takip cihazları sunuyor. Burada konumunuzu ilgili etkinlikler ile eşleştirme seçeneğine sahipsiniz, bu özellik sayesinde daha sonra hangi rotaları yürüdüğünüzü veya ilgili etkinlikte nerede bulunduğunuzu ve sonrasında kat ettiğiniz mesafeleri inceleyip anlamanız mümkün olur. Özellikle, kat edilen mesafelerin belirlenmesi GPS kullanıldığında çok daha hassas sonuçlar elde etmenizi sağlar. GPS-Akıllı Saatler ekranlı ve ekransız modeller olarak mevcuttur. GPS olmayan modellere kıyasla çok daha pahalılar ve GPS özelliği etkinleştirildiğinde bataryaları da ne yazık ki sadece birkaç saat dayanabiliyor. Bu nedenle GPS özelliğinin devre dışı bırakılabiliyor olması son derece önemlidir.

 

 

Popüler Spor Fonksiyonları

 

Akıllı spor saatlerinin standart fonksiyonları arasında adım sayar, mesafe ölçer ve yakılan kalori gösterimi sayılabilir. Verilerin doğruluğu, modele bağlı olarak önemli ölçüde değişkenlik gösterebilir, bu nedenle öncesinde akıllı saat satın almış ve dolayısıyla denemiş olan alıcıların değerlendirmelerini dikkatle incelemekte fayda var. Yapılan testlerde çıkan sonuçlardan biri ise adım sayar özelliğinin, akıllı saat bilek yerine pantolon veya ceketin cebinde taşındığında daha kesin sonuçlar verdiği olmuştur. Burada da şu geçerlidir: Dahili GPS özelliğine sahip modeller en hassas şekilde çalışır.

Ekranlı veya ekransız modellerde var olan bir başka popüler özellik ise kalp atış hızı ölçümüdür. Nabız, el bileğindeki sensörler tarafından algılanır. Bu ek özellik sayesinde yapılan sportif faaliyet ve performans ile kalori tüketimi hakkında daha iyi sonuçlar elde edilebilir. Bazı modellerde nabız, akıllı saatin tüm kullanım süresi boyunca ölçülürken, bazı modellerde ise nabzı ölçmek için parmak ile bir sensöre basılması gerekmektedir. Buna ek olarak, birçok akıllı saat modeli bir nabız ölçer göğüs kemeri ile bağlantı kurabilme seçeneği ile sunulmaktadır. Burada sonuçlar her zaman en yüksek doğruluğa sahiptir.

Kalp atış hızı ölçümü özelliği sunan cihazlarda, antrenman seanslarınızı daha iyi kontrol edebilmeniz için genellikle alt ve üst limitleri ayarlama seçeneğiniz vardır.

 

İlave özellikler ve satın alma kriterleri

 

Ekranlı akıllı saatlerde genellikle spor verilerine ek olarak zaman ve tarih de görüntülenir, böylece ürünü sıradan bir saatmiş gibi de kullanabilirsiniz. Aynı zamanda bir alarm fonksiyonu veya titreşimli alarm olması da son derece anlamlı olacaktır.

Bir başka çok kullanışlı özellik ise uyku izleme fonksiyonudur. Fakat bu özellik genellikle nabzı ölçebilen modellerde mantıklıdır, çünkü buradan derin uyku fazları ve huzursuz uyku fazları türetilebilir. Ayrıca, diğer alıcıların değerlendirmelerine bakmakta da fayda var, çünkü uyku izleme özelliği bazı, özellikle ucuz modellerde oldukça kötü olabiliyor. Akıllı saati nasıl kullanacağınıza bağlı olarak su sıçramalarına dayanıklı olmasına dikkat etmeli veya mümkünse su geçirmez özelliğe sahip bir model tercih etmelisiniz. Yüzmeyi ve hatta dalış yapmayı seviyorsanız, o zaman bu aktiviteler sırasında da takabileceğiniz bir akıllı saat seçmek mantıklı olacaktır.

Doğal olarak, fonksiyonların yanı sıra kullanım ve işçilik gibi unsurlar da büyük bir öneme sahip. Birçok model dokunmatik ekran üzerinden son derece kolay bir şekilde kullanılabilir ve aynı zamanda kolaylıkla akıllı telefon ile bağlantı kurabilir veya ölçülen verilerin bilgisayara aktarımı sağlanabilir. Ancak cihazlar bu noktada birbirinden çok farklıdırlar. Bazı üreticiler analiz yazılımının kalitesini ihmal etme eğilimindeyken, diğerleri spor aktivitelerinizi izlemek ve uzun vadeli analizler yapmak için yüksek kaliteli yazılım çözümleri sunar. Yazılım veya uygulamaların kalitesi satın alma sırasında belirgin olmadığından, olumsuz sonuçlanacak bir satın alma işlemini önlemek için alıcıların görüşlerine veya test sonuçlarına da bakmalısınız.

 

Abone ol
Notify of
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
DMCA.com Protection Status