En iyi aspiratör

Son güncelleme: 28.05.24

Bu web sayfası okuyucularımız tarafından desteklenmektedir. Sayfada bulunan linkler üzerinden alışveriş yaptığınızda bunun karşılığında küçük bir komisyon alırız. Hakkımızda daha fazla

 

Aspiratör Satın Alma Rehberi – 2024

 

Günümüzde piyasada birçok Aspiratör markası var ve var olan ürün yelpazesi kafa karıştıracak kadar geniş. Birçok insan bu ürünler hakkında pek fazla bir bilgiye sahip değiller ve bu nedenle ne tür bir cihaz almaları gerektiğini de bilmiyorlar. Bunun dışında bir de montaj ile uğraşmak istemediklerinden seçim konusunu iyice zora giriyor. Ancak bir aspiratör satın alıp monte etmek aslında çok da zor değil, eğer duvara bir havalandırma deliği açmak zorunda değilseniz tabi. Eğer hangi tür aspiratörün ne gibi avantaj ve dezavantajlara sahip olduğunu biliyorsanız ve sizin hangi tür cihaza ihtiyaç duyduğunuzu biliyorsanız ve bütçeniz de belliyse o zaman seçim aşaması sizin için pek de zorlu olmayacaktır. 2024 yılının en iyi 5 aspiratörleri listesinde farklı tasarımlara sahip önerilen modeller hakkında bir genel bakış bulabilirsiniz, böylece büyük olasılıkla sizin için en uygun cihazı kolaylıkla bulabilirsiniz. Dilerseniz paslanmaz çelikten modern bir aspiratör, ya da ankastre mutfaklara uygun bir model olsun, mutlaka size uygun modeli bulabileceksiniz. 

 

Baca bağlantılı ve baca bağlantısız aspiratörlerin avantajları ve dezavantajları

 

Size verebileceğimiz en önemli tavsiye, daha herhangi bir karşılaştırma yapmadan, net olarak baca bağlantılı mı yoksa baca bağlantısız bir aspiratör mü almak istediğiniz konusunda karar vermeniz olacaktır.

Bacasız aspiratör sistemlerinde, bacalı sistemlere kıyasla, hava devir daim edilir ve bu esnada filtreden geçirilip tekrar içeriye verilir. Çoğu aspiratör bu nedenle bulaşık makinesinde kolayca yıkanabilen bir yağ filtresine sahiptirler. Bu filtrenin amacı yağı buharın içinden filtrelemektir. Aktif karbon filtresi ise kokuları havadan çeker ve temizler. Bu nedenle, etkinin korunabilmesi için bu tip filtrelerin düzenli olarak değiştirilmesi gerekir. Aktif bir karbon filtresi olmadan, tüm kokular mekanda kalır, çünkü yağ filtresi bunları filtreleyemez. Baca bağlantılı aspiratör sistemlerinde, ki bunlar davlumbaz olarak da adlandırılır, hava doğrudan dışarıya çekilir ve atılır. Bu nedenle havanın dışarıya verilebilmesi için ya duvarın delinmesi gerekir ya da bir baca bağlantısı gerekir.

Çoğu zaman, özellikle kiralık dairelerde bacasız aspiratör sistemleri tercih ediliyor, çünkü bir baca bağlantısı yoktur ve yapılmasına da kolay kolay izin verilmez. Baca bağlantılı bir aspiratöre göre baca bağlantısız bir cihazın montajı sanıldığından çok daha kolay. Buna ek olarak, dışarıya bir bağlantı olmadığından, havayı sadece filtreden geçirip tekrar içeriye veren bir cihazda herhangi bir enerji kaybı da meydana gelmiyor.

Ancak halen birçok ev ve dairede baca bağlantılı aspiratör ya da davlumbaz sistemleri tercih edilmektedir, çünkü ancak bu şekilde yemek kokuları tamamen dışarıya atılabilmektedir. Bu cihazlar çok sessiz çalışır, daha yüksek verim sağlarlar ve herhangi bir filtre malzemesine ihtiyaç duymazlar.

 

Aspiratör Çeşitleri

 

Piyasada birçok farklı aspiratör çeşidi bulunduğundan, aşağıda satın alabileceğiniz bu cihazlar hakkında bir genel bakış bulabilirsiniz. Genel olarak sizlere aşağıda örnek olarak sunduğumuz cihazlardan biri mutlaka uyacaktır, ancak spesifik bir cihaz kullanmak istiyorsanız, örneğin ocağınıza entegre bir cihaz gibi, o zaman daha derinlemesine bir araştırma yapmanız gerekebilir.

 

Duvar Tip Aspiratör ya da Davlumbazlar: 

Klasik davlumbaz olarak tanımladığımız cihaz duvara monte edilen türdeki cihazdır. Bu tür en yaygın olandır ve çok farklı malzeme ile modellerde piyasada bulunabilir. Çok sevilen ve ucuz cihazlara örnek, paslanmaz çelikten yapılma davlumbaz ya da aspiratör modelleridir.

 

Ankastre aspiratör modelleri: 

Bu tür modeller doğrudan duvar dolabının veya özel davlumbaz kabininin altına monte edildiğinden büyük avantaja sahipsiniz. Bu sayede alandan kaybınız olmuyor ve bu cihazlar neredeyse her mutfağa kolayca monte edilebiliyor. Bununla birlikte, duvara monte edilen büyük davlumbazlarla karşılaştırıldığında, motorun bu son derece kompakt cihaza sığması gerektiğinden önemli ölçüde daha az güç sarf ederek çalışırlar.

 

Yassı Aspiratörler: 

Bu modellerde gerektiğinde yassı, çekmece gibi olan ek kısım çıkarılabilir, böylece etki alanı ve çekiş gücü arttırılmış oluyor. Genellikle mutfakta bulunan asılı dolapların altına monte edilirler, bazı durumlarda motor dolabın içine doğru gider, bu nedenle özel bir aspiratör dolabına ihtiyacınız olabilir.

 

Ada Aspiratörleri: 

Ada aspiratörleri tavandan serbestçe aşağıya doğru sarkar ve ortasında bir adanın bulunduğu geniş bir mutfağa sahipseniz kullanılır. Modellerin çoğu paslanmaz çelikten yapılmıştır ve diğer varyantlara kıyasla çok pahalıdır.

 

Eğri Aspiratör Modelleri: 

Bu duvar aspiratör modelleri, baş seviyesinde çarpılabilecek bir parça ya da bölüm olmaması için yukarıya doğru eğimlidirler. Çok pratiktirler, ancak genellikle basit duvar aspiratör modellerinden biraz daha pahalıdırlar.

Fiyat Aralığı ve Performans

 

Genelde tezgah üstü dolaplarının altına monte edilen modeller en ucuz aspiratör modelleridir. Ancak, burada kısıtlı bir performansa sahip olacağınızı bilmenizde fayda var. Ayrıca, bu modellerin çok azında bir baca bağlantısı mevcuttur. Bu kategoride iyi cihazlar 50 Euro’nun altında bir fiyata satın alınabiliyor.

Aspiratör ya da davlumbaz ne kadar güçlü olursa, fiyatı da buna paralel olarak artmaktadır. Kaliteli duvar tipi aspiratörler 100 Euro’dan başlamaktadırlar ve yüzlerce, hatta binlerce Euro’luk fiyatlara dahi ulaşabiliyorlar. Fakat yapmış olduğumuz test bize fiyatın artmasıyla birlikte, özellikle belli bir fiyat seviyesinden sonra, çok pahalı cihazların daha uygun modellere kıyasla ek bir avantaj getirmediğini göstermiştir. Günlük kullanım için yeterli olan ve işçilik ile tasarım açısından da yeterli kaliteye sahip olan aspiratörler genellikle 100 ila 300 Euro arasında bir yerde fiyatlandırılır.

Bunun dışında, özellikle zarif veya şık görünen ve belirli uygulama alanlarına uygun ya da özel tasarıma sahip davlumbaz ya da aspiratörler açısından son derece özel cihazlar da kolaylıkla bulunabiliyor. Sonuç olarak, mutfağınız için en iyi aspiratör, paranızın karşılığı olan ve iyi bir fiyat performans dengesi sunan, düşük bir gürültü seviyesi ile birlikte güçlü bir performans sağlayan bir cihaz olmalıdır. Nihayetinde bacasız mı yoksa bacalı bir model mi tercih edeceğiniz ya da ne tür bir tasarım isteyeceğiniz tamamen sizin gereksinimlerinize, bütçenize ve beklentinize bağlıdır. Fakat farklı bir görüş almak isterseniz, o zaman kullanıcı yorumları size farklı bir fikir verebilir.

Emme gücü veya teknolojisi ile ilgili olarak, farklı türdeki aspiratör ya da davlumbazlar birbirinden farklı değildir, bu nedenle birçok model hem bacasız hem de bacalı olarak kullanılabilir. Emiş gücü veya motor ne kadar güçlü olursa, havadan koku ve diğer maddeleri o kadar iyi çekip mekandan uzaklaştırabilirsiniz. Farklı davlumbazların motor performansı doğrudan karşılaştırılabilir, çünkü her üretici saatte metreküp cinsinden mümkün olan maksimum hava akışını belirtmek zorundadır. Çok iyi cihazlar saatte 500 m3’ten fazla hava çekebiliyorken, giriş seviyesi cihazları yaklaşık 200 ila 250 m3’ten başlar.

 

 

 

Abone ol
Notify of
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
DMCA.com Protection Status