En iyi baskül

Son güncelleme: 28.05.24

Bu web sayfası okuyucularımız tarafından desteklenmektedir. Sayfada bulunan linkler üzerinden alışveriş yaptığınızda bunun karşılığında küçük bir komisyon alırız. Hakkımızda daha fazla

 

Baskül Satın Alma Rehberi – 2024

 

En iyi baskülü bulmak çok büyük bir sorun teşkil etmiyormuş gibi duruyor. Ancak piyasada bulunan baskül markası modellerine baktığınızda, 2024 yılında size en çok uyacak baskülü bulmanın aslında çok da kolay olmadığını anlamış oluyorsunuz. Satın alma kararını verirken öncelikle ne tür bir baskül istediğinize karar vermeli ve modeller arasından en doğru şekilde tartan ve fiyat açısından da tatmin eden ürünü tercih etmenizde fayda var.

 

Baskül modelleri

 

Basküller genelde analog ve dijital baskül olmak üzere iki kategoriye ayrılır. Burada belirtilmesi gereken en önemli nokta, dijital baskül modellerinin analog baskül modellerine göre daha hassas biçimde tartıyor olması gerçeğidir. Fiyatlar açısından bir karşılaştırma yaptığımızda ise analog baskül modelleri genelde dijital basküllere göre daha ucuz oluyor, tabi birkaç özel tasarım ürünü haricinde. Buna rağmen bizim size vereceğimiz tavsiye, tercihinizi dijital baskül modellerinden yana kullanmanız olacaktır, çünkü bu ürün gamında uygun fiyatlara son derece kesin sonuçlar veren ürünler bulmak son derece kolay.

Piyasada neredeyse sonsuz sayıda farklı model bulabilirsiniz. Bu, banyonuzun dekoruna uyarlanmış baskül modellerinden, eski tarz iğneli analog modellere ve hatta birkaç kişinin ölçüm sonuçlarını hafızasına kaydedebilen ışıklı göstergeli yüksek teknoloji ürünü dijital basküllere kadar uzanabilen bir ürün yelpazesidir. Bu nedenle satın alacağınız ürünü belirlerken ihtiyaçlarınızı en iyi şekilde karşılayacak ve aynı zamanda bütçenize de uygun olan ürünü seçmenizde fayda var. Bu nedenle, bir baskül satın almadan önce bu üründen tam olarak ne beklediğinizi bilmeniz gerek. Alacağınız ürün çok hassas bir biçimde mi tartmalı, yoksa ufak tefek sapmaların sizin için pek bir önemi yok mu, ya da banyonuza uyacak bir tasarım sahip bir baskül modeli mi arıyorsunuz? Bu muhtemelen herkes için en geçerli olacak seçim kriteridir.

İhtiyaçlarınızı en iyi biçimde karşılayacak baskül modelini belirledikten sonra bu kategoride bir fiyat karşılaştırması yapabilir ve kullanıcı yorumları açısından da bir araştırma yapabilirsiniz, böylece en iyi fiyat performans dengesine sahip ürünü kolayca belirleyebilirsiniz. Test kazananlarının ilk 5 listesinde, farklı gereksinimler için farklı modeller bulacaksınız, bu nedenle fiyat aralıkları, özellikler ve türleri hakkında buradan bile oldukça iyi bir fikir edinebilirsiniz.   Bu listeyi kendinize örnek olarak alıp doğru ürünü çok daha kolay ve hızlı bir biçimde bulabilirsiniz. İhtiyaçlarınızı maksimum yük kapasitesi, en küçük ölçü birimi, mevcut mod ve seçenekler, birden fazla kullanıcı için veri saklama alanı (ağırlık takibi yapmak istiyorsanız), gerekirse aydınlatılmış büyük bir ekran ve yeterince büyük bir ayak basma alanı gibi faktörlere göre belirlemek, doğru cihazı bulmanıza yardımcı olabilir. 

Ayrıca, ağırlığınızı ölçmenin dışında başka özellikler de isteyip istemediğinizi etraflıca düşünmenizi tavsiye ederiz. Örneğin, bazı basküller vücut kitle endeksi yani VKİ’yi belirleyebiliyor (burada doğruluk payı ile ilgili testlere dikkat edin, çünkü modeller arasında büyük tutarsızlıklar var olabilir). Ayrıca kararınıza etki edecek olan nokta sizin teknolojik cihazlara mı yoksa daha çok klasik görünüme sahip cihazlara mı değer verdiğiniz gerçeği olacaktır.

 

Tartma Hassasiyeti

 

Yukarıda belirtildiği gibi, dijital modeller açıkçası daha avantajlıdır, çünkü analog basküllere göre vücut ağırlığını daha hassas şekilde ve kesin sonuçlar ile belirlerler. Dijital baskül modellerinde, analog basküllerde olduğu gibi ibrenin sağa sola oynaması gibi bir sorun yok ya da tartıya çıkmadan önce ibrenin sıfırlanması gibi bir işlem yapılmamaktadır.

Ancak son derece keskin sonuçlara çok da önem vermiyorsanız, o zaman çok daha geniş bir ürün gamı içerisinden seçme imkanına sahip olur ve çok daha ucuz olan analog baskül modellerinden birisini de tercih edebilirsiniz. Ayrıca analog basküller kullanım açısından da dijital ürünlere göre çok daha kolay bir kullanım sağlar. Bazı dijital basküllerin ise şöyle bir dezavantajı vardır – özellikle alt fiyat segmentinde bulunanlar – bunlar dahili bir hafızaya sahip olmadıklarından, her kullanımdan önce ayarların baştan yapılması gerekmektedir. Bunlara, örneğin, VKİ’yi belirlemek istediğinizde boy, cinsiyet vb. gibi veriler dahildir. Kullanım kolaylığı açısından, bu modeller analog olanların çok gerisinde kalıyor. Bu nedenle kullanım açısından zayıf olan ucuz bir dijital baskül almaktansa kullanıcı dostu bir analog baskül almanız çok daha uygun olacaktır.

Kilo kesinlikle fiziksel sağlığın belirlenmesinde belirleyici faktör olmasa da, yine de önemli bir faktördür. Sağlık durumunuzu belirlemek için bir baskül almak istiyorsanız, o zaman bu cihazın vücut kitle endeksi gibi değerleri de belirleyebilen bir cihaz olmasına dikkat etmenizde büyük fayda var kanımızca. Bu şekilde elinizin altında sağlığınız için önemli olan bazı kriterleri kolayca ölçüp belirleyebileceğiniz bir cihaza sahip olmuş olacaksınız

Bütçe ve Tasarım

 

Doğru şekilde ağırlığı ölçüp belirleyebilen ve ışıklandırmalı bir göstergede gösterebilen bir baskül, günümüzde 15 ile 25 Euro arasında bir fiyat satın alınabilir İstediğiniz fonksiyonların sayısı arttıkça, alacağınızın baskülün de fiyatı artar Çok fazla fonksiyona sahip, fakat buna rağmen ucuz fiyatlı bir baskül satın almanızı ise kesinlikle tavsiye etmiyoruz. Bu tarz ürünlerde mutlaka bir yerden ciddi biçimde tasarruf edilmiştir — ve bu da eninde sonunda başınızı ağrıtır. Örneğin malzeme kalitesi kötü ise, cihazı uzun süre kullanamayabilirsiniz. Cihaz teknik ya da elektronik açıdan kalitesiz ise baskül ya tartma işlemini yerine getirmeyecek ya da doğru olmayan değerler vermeye başlayacaktır, örneğin vücut kitle endeksi gibi değerlerde. Alacağınız baskül teknolojik bir ürün olsun istiyorsanız, o zaman basit bir ürüne göre daha yüksek bir meblağ ödemeye de hazır olmalısınız.

Size en uygun tasarımı seçerken, güvenlik yönünü göz ardı etmemelisiniz! Cam yüzeyli şık modeller güzeldir, ancak ıslak olduğunda kaygan hale geldikleri için pratik değildir – yani banyoda kullanım için elverişsizler!

 

 

 

Abone ol
Notify of
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
DMCA.com Protection Status