En iyi bulaşık makinesi

Son güncelleme: 25.07.24

Bu web sayfası okuyucularımız tarafından desteklenmektedir. Sayfada bulunan linkler üzerinden alışveriş yaptığınızda bunun karşılığında küçük bir komisyon alırız. Hakkımızda daha fazla

 

Bulaşık Makinesi Satın Alma Rehberi – 2024

 

Her mutfakta bir bulaşık makinesi bulunmalıdır. Üreticilerin piyasaya sunmuş olduğu hemen hemen tüm yeni modeller, iyi bir performansa sahip olmakla birlikte elle yıkamaya göre çok daha verimliler, fakat buna rağmen bulaşık makinesi almadan önce derinlemesine bir araştırma yapmakta fayda var.

Bu nedenle, piyasada ne tür bulaşık makinesi markası ve modeli bulunduğunu, bunların ölçülerini ve yıkama performansını etkileyen hangi fonksiyonlara sahip olduklarını bilmek gerek. Çünkü mutfağınız için kullanılacak en iyi bulaşık makinesi, ancak ihtiyaçlarınıza en uygun şekilde karşılık gelecek bir cihaz olabilir. 2024 yılının en iyi bulaşık makineleri testinde, farklı kategorilerden ve farklı fiyat aralıklarından test kazananları hakkında genel bir bakış elde edeceksiniz.

 

Bulaşık makinesi çeşitleri

 

Bulaşık makineleri genellikle ölçülerinin dışında bir de tasarımlarına göre kendi içlerinde ayrılırlar. Burada üç farklı temel tür vardır. Bu farklılıkların fiyat üzerinde neredeyse hiçbir etkisi yoktur. Örneğin, ucuz bir bulaşık makinesi her üç tasarım şeklinde de karşımıza çıkabiliyorken fiyatında çok büyük farklılıklar meydana gelmemektedir.

 

Full Ankastre Bulaşık Makineleri

 

Bu tür bulaşık makinelerinde cihazın kapak kısmı mutfağın cephe malzemesi ile kaplanmaktadır. Bu modellerde makinenin kumanda düğmelerinin bulunduğu kontrol paneli kapak açıldığında ortaya çıkar ve kapağa standart bir mutfak dolabı sapı monte edilir.

Kontrol ünitesi sadece kapak açıldığında görülebilir ve bulaşık makinesi kapağının üst kısmında bulunur. Bu tasarım mutfağın görünümüne mükemmel bir şekilde uyum sağlar ve ilk bakışta bu tarz bir mutfakta bulaşık makinesinin olduğunu bile fark edemeyebilirsiniz. Ankastre tasarımın bir dezavantajı – model seçimine bağlı olarak – dışarıdan hiçbir ekran görünmediği için kalan süre göstergesinin görülemiyor olmasıdır. Bazı üreticiler bu sorunu, cihaza sesli veya görsel bir uyarı sistemi dahil ederek çözmeye çalışırlar.

Örneğin yere yansıtılan bir lazer vasıtasıyla kalan süre veya uyarılar ya da sadece renkli bir nokta gösterilebilmektedir. Bu özelliğin kullanışlı olup olmadığı konusunda bir fikir edinmek için ise kullanıcı yorumları faydalı olabilir. Bu fonksiyonlar genellikle basit modellere kıyasla biraz daha yüksek bir fiyat ile sonuçlanır, yani kısacası bu özelliğin sebep olduğu maliyet tüketiciye yansımaktadır.

 

Ankastre Bulaşık Makineleri

 

Bu türde klasik bulaşık makinelerinden alışık olduğumuz kontrol paneli makinenin kapağının üst kısmında yer almaktadır. Çoğu modern cihaz, seçilen program ve/veya kalan süre hakkında bilgi sağlayan bir gösterge ekranı sunar. Bu tür makinelerde, bulaşık makinesinin kapak açma ve kapama yeri alışık olduğumuz türdedir ve cihaz dışarıdan da bir bulaşık makinesi olarak algılanır.

Bu, mutfaklarda en sık kullanılan bulaşık makinesi türüdür. Bu nedenle, eski cihazınızı bir yenisiyle değiştirmek istediğinizde muhtemelen en çok tercih edeceğiniz makine türü de bu tür olacaktır, çünkü mutfağınıza en kolay entegre edilebilecek modeller bu türdedir. Buna ek olarak, en uygun fiyatlı bulaşık makineleri sadece ankastre model olarak mevcuttur.

 

Bağımsız Bulaşık Makineleri

 

Bu cihazların mutfak kaplama malzemesinden yapılma bir kapağa ihtiyacı yoktur. Modele bağlı olarak beyaz plastik, paslanmaz çelik veya diğer malzemelerden yapılmış kendi kaplamaları vardır. Bu cihazların avantajı, yandan da güzel görünüyor olmalarıdır ve gerektiğinde bağımsız bir şekilde mutfağın içinde ya da dışında da herhangi bir yerde kullanılabilmeleridir. Bununla birlikte, çoğu insan bulaşık makinesini mutfak ünitesine entegre ettiğinden, bu en az satın alınan türdeki modellerdir.

Bu modellere alternatif ise tezgâh altına da yerleştirilebilen bulaşık makineleridir, ki bunların yine kendi kaplamaları vardır ve diğer ankastre modellerin ölçülerine yakın ölçülerde üretilirler ve bu nedenle tercih edilmektedirler.

 

Bulaşık Makinesi Boyutları

 

Zamanla, bulaşık makineleri için standart genişlik olarak 60 cm genişliğinde bir genişlik meydana gelmiştir. Bu sadece ankastre veya full ankastre modellerde geçerli bir ölçü değil, diğer makinelerde de geçerli olan bir ölçüdür, çünkü 60cm zaten makinelerin ön kapağı genişliğidir, bu nedenle bağımsız olarak da kullanılabilen cihazlarda da aynı şekilde 60 cm genişlik geçerlidir.

Alternatif olarak, çoğu bulaşık makinesi markası 45’lik mutfak cephelerine uygun olan 45 cm genişliğinde bulaşık makinesi çeşitleri de sunmaktadır. Bunlar genellikle yıkanacak bulaşık ihtiyacının çok yüksek olmadığı veya bulaşık makinesinin çok fazla yer kaplamaması gerektiği mutfaklara yerleştirilirler. Bununla birlikte, bağımsız olarak kullanılan cihazlarda, 45 cm’lik genişlik çok nadiren bulunur.

Son yıllarda, çeşitli üreticiler fırın formatını esas alan ve monte edildikleri yüksek konumdan dolayı rahat bir kullanım sunan özel boyutlu cihazlar da geliştirmeye başladılar. Ayrıca bir çekmece gibi çıkarılabilen türde cihazlar da var piyasada, ancak bunlar da nadiren bulunur.

Bekar evleri veya küçük evler için üretilen bir de masa üstü ya da mini bulaşık makinesi modelleri de var. Bu cihazlar genellikle ihtiyaç duyulması halinde hızlı bir şekilde kurulur ve yine kaldırılır (Kirli su gideri genellikle hortum vasıtasıyla sağlanır ve atık su lavaboya boşaltılır. Su girişi ise doğrudan musluktan, yine bağlantı hortumu vasıtasıyla sağlanır). Çok az bulaşık yıkama kapasitesine sahip oldukları için, genellikle aileler için uygun değildir bu cihazlar. Ancak alan gerçekten çok dar ise, o zaman pratik bir çözüm sunabilirler.

 

Faydalı Fonksiyonlar

 

En iyi yıkama sonuçlarını elde etmek için, bulaşık makinesinin nasıl kurulması gerektiği konusunda net bir öneri yoktur. Çünkü bu nihayetinde sizin kişisel ihtiyaç ve beklentilerinize bağlıdır. Temel olarak, pratik testlerde son derece kullanışlı ve mantıklı olarak ortaya çıkan ve fiyatlar konusunda doğrudan bir karşılaştırma yaparak, dikkate almanız gereken bazı ek fonksiyonlar var, çünkü bazı ek özellikler, basit modellere kıyasla önemli bir fiyat farkına neden olmaktadır.

Bazı modellerde yüksek ısı uygulanarak tüm bakterilerin öldürülmesi prensibine dayanan ve bu sayede temizlik anlamında kusursuz sonuçlar sunan cihazlar var. Sonuç olarak, durulama işlemi biraz daha fazla enerji sarf eder, fakat bulaşıklarınızın temizliğinde mükemmele yakın sonuçlar alırsınız. Çok az kirlenmiş bulaşıkları sık sık yıkarsanız, Vario-Speed programı gibi hızlandırılmış bir yıkama programı da faydalı olabilir. Bu sayede bulaşık yıkama işlemi çok kısa bir süre içerisinde tamamlanır. Bununla birlikte, cihaz genellikle önemli ölçüde daha fazla su ve enerji tüketir. Yüksek enerji tüketimi konusunda önlem almak isterseniz size verebileceğimiz tavsiye, yük tanıma özellikli bir makine satın almanız olacaktır. Bazı cihazlar alternatif olarak yalnızca yarım yükte seçebileceğiniz manuel bir program sunar. Bu, bulaşık makinesi tam olarak yüklenmediğinde önemli ölçüde daha az enerji ve suya ihtiyacınız olduğu anlamına gelir.

Yüksekliği ayarlanabilen bir üst sepetin günlük yaşamda çok pratik olduğu da ayrıca kanıtlanmıştır. Bu, alt kısımda daha büyük tabakları veya parçaları da yıkayabileceğiniz ve bu nedenle önemli ölçüde daha esnek olduğunuz anlamına gelir. Katlanabilir tabak tutma kısımları ayrıca, tencere ve tavaları alt alanda rahatça yerleştirebilmek için son derece yararlıdır. Ancak neredeyse tüm modern cihazlar bu özelliğe sahiptir. Kalan süre göstergesi de her zaman mevcut olmalıdır. Bazı üreticiler bu özelliği bir gecikmeli başlatma ile birleştirir, böylece bulaşık makinesini geceleri de çalıştırabilirsiniz, bu da özellikle uzun süren bir eko programı varsa önerilir.

 

 

Abone ol
Notify of
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
DMCA.com Protection Status