En iyi çamaşır makinesi

Son güncelleme: 13.06.24

Bu web sayfası okuyucularımız tarafından desteklenmektedir. Sayfada bulunan linkler üzerinden alışveriş yaptığınızda bunun karşılığında küçük bir komisyon alırız. Hakkımızda daha fazla

 

Önden Yüklemeli Çamaşır Makinesi Satın Alma Rehberi – 2024

 

Çamaşır makineleri söz konusu olduğunda karşımıza son derece kafa karıştırıcı ve büyük olabilen bir ürün yelpazesi çıkmaktadır. Bu geniş ürün gamı tek kişilik makinalardan, kalabalık ailelere göre tasarlanmış büyük çamaşır makinelerine kadar gidebilir. En iyi çamaşır makinesi ya da çamaşır makinesi markası konusunda net bir tavsiye vermek de oldukça zor görünüyor. Aslında, bu daha çok sizin ihtiyaçlarınız ile ilgili bir konudur. Bu nedenle, bir ürünü satın almadan önce, çamaşır makinesi modelinin tam olarak ne yapmasını istediğinizi netleştirmeniz gerek. Öncelikle çamaşır makinesine çamaşırlarınızı önden mı yoksa üstten mi yüklemek istediğinizi belirleyip, buna göre markaların modellerini incelemeniz gerek. Bu testimizde sadece önden yüklemeli makineleri ele alacağız.

Üstten yüklemeli makineleri daha sonra ayrıca inceleyeceğiz. Bu arada, üstten yüklemeli modeller, yeriniz dar ise oldukça kullanışlıdırlar. Buna ek olarak, satın almadan önce, farklı kapasiteleri, enerji ve su tüketimini ve ekipman özelliklerini de dikkate almalı, ürünler arasında karşılaştırma yapmalısınız. Satın alma kararınızı biraz daha kolaylaştırması adına, 2024 yılının en iyi beş çamaşır makinesine bir göz atabilirsiniz.

 

Yükleme Kapasitesi

 

Bir çamaşır makinesi alırken dikkate alınması gereken en önemli kriter tamburun büyüklüğü ve kapasitesidir. Tamburun yükleme kapasitesi kilogram olarak belirtilir ve tambur ne kadar büyük ise, alabileceği çamaşır kapasitesi de o kadar büyük olur. Bu, tek bir hane için pek önemli olmasa da iki veya daha fazla çocuğu olan her aile, bir seferde mümkün olduğunca fazla çamaşır yıkayabilmenin ne kadar önemli olduğunu bilir. Kapasiteler yaklaşık beş ila on iki kilogram arasında değişir. Genel geçer bir kural olarak diyebiliriz ki, bir veya iki kişilik bir hane için en ideal yıkama kapasitesi beş veya altı kilogram olmalıdır. Dört kişilik bir ailenin daha büyük bir tambura ihtiyacı vardır, ancak düşük enerji tüketimini hedefliyorsanız, yükleme kapasitesini her zaman tam olarak kullanabilmeniz gerektiğini lütfen unutmayın.

Bu nedenle verilebilecek en iyi tavsiye, ortalama tüketiminize göre gerçek tambur boyutunu belirlemenizdir, çünkü sadece kısmen doldurulmuş bir makine, kilogram çamaşır başına tam yüklü olandan daha fazla enerji harcar. Ayrıca, çamaşırların yıkamadan önce renk veya türlerine göre ayrıldığından, çamaşır tipine göre yük miktarının tekrar azalacağını da lütfen unutmayın. Yani, anlayacağınız gerçekten çok nadiren büyük bir tambura ihtiyaç duyacaksınız.

Modern ve yüksek kaliteli çamaşır makineleri, sensörler aracılığıyla bir yük belirleme özelliği sunar. Bu, çamaşır makinesinin tamamen yüklü olup olmadığını tanımlamayı kolaylaştırır, çünkü kesinlikle her defasında çamaşırları tartmak istemezsiniz. Sadece yarım yük ile çalıştırılabilen ve daha düşük tüketim vaat eden modeller de vardır. Yine de tam dolu bir yıkamaya kıyasla iki yarım yıkama yaptığınızda çok daha fazla suya ve enerjiye ihtiyacınız olacak.

 

Enerji Verimliliği

 

Çamaşır makineleri – diğer birçok ev aleti gibi – her zaman üretici tarafından belirtilmesi zorunlu olan enerji verimlilik sınıflarına ayrılırlar. En düşük tüketim sınıfı A+++ olup bir A+ makinenin A makinesine göre %10 daha az enerji tüketmesine izin verilir. Bir A++ cihazı %20 daha az ve bir A+++ cihazı %30 daha az miktarda enerji tüketebilir. Yani bunlar belirlenmiş olan standartlardır. Burada ölçek olarak kullanılan tüketim her zaman normal pamuk programında 40 ve 60 derecede ölçülür. Örneğin bugün 10 veya 12 yaşındaki bir cihaza kıyasla, çok verimli çalışan bir A+++ makine, enerji ve suyun yaklaşık olarak sadece yarısını tüketecektir. Bu nedenle, siz ne kadar çok yıkarsanız, yaptığınız yatırım da kendisini o süreçte amorti eder, çünkü yıkama başına yapmış olduğunuz tasarruf 30 ile 40 sent arasındadır.

Düşük sıcaklıklarda yaptığınız yıkamalar sizin daha fazla tasarruf yapmanıza yardımcı olur, çünkü suyun ısıtılması enerji tüketiminde son derece önemli ve etkili bir faktördür. Bu nedenle bazı modeller normal su bağlantısına ek olarak bir sıcak su bağlantısı da sunar. Evdeki ısıtma sisteminiz verimli çalışıyorsa ve genellikle yüksek sıcaklıklarda yıkama yapmayı tercih eden biriyesiniz, bu sizin için oldukça hesaplı olabilir. Ancak burada sıcak suyun boruların içerisinde kat etmesi gerektiği mesafenin kısa olması çok önemlidir.

Su tüketimi konusunda üreticilerin gerekli bilgileri sağlaması da bir zorunluluktur. Belirtilen ortalama su tüketimi toplam 220 yıkama baz alınarak hesaplanmaktadır. Genelde günümüzde kullanılan modern cihazların ortalama su tüketimleri yıkama başına yaklaşık olarak 35 ila 55 litre arasındadır. Ancak su tüketiminde lütfen tambur boyutunu da dikkate alın! Çünkü 8 kg kapasiteli ve 45 veya 50 litrelik bir tüketime sahip bir çamaşır makinesi, daha ucuz olan ve 5 kg kapasitesi ile aynı su tüketimine sahip bir makineden genel olarak çok daha verimli çalışır.

Ekipmanın Özellikleri

 

Günümüzde kullanılan modern çamaşır makineleri pazardaki rekabetten dolayı olsa gerek birçok ek işlev ve özellik sunar. Bu yüzden fiyatları karşılaştırırken, sadece tüketim ve tambur boyutuna değil, aynı zamanda farklı fonksiyonlara ve özelliklere de dikkat etmenizde fayda var. Bu ek olarak kullanıcı yorumları da her zaman olduğu gibi göz ardı edilmemelidir. Yapmış olduğumuz uzun vadeli test bize, paslanmaz çelik tamburların aslında uzun kullanım ömrünü dikkate aldığımızda en iyi seçenek olduğunu göstermiştir. Ayrıca, çamaşır makinesinin sahip olduğu sıkma hızına da bakmak gerek, çünkü yüksek hızda sıkma yapabilen bir makineden çamaşırlarınız daha az nemli olarak çıkacaktır ve daha kısa bir sürede kuruyacaktır. Böylece, evinizde bir kurutma makineniz varsa, bu cihazı da bu sayede daha az kullanmak zorunda kalacağınızdan enerji tasarrufu yapmış olacaksınız. Makine kesinlikle dakikada 1000 devire ulaşmalıdır. Modern cihazlar bazen dakikada 2.000 devire kadar çıkabiliyor. Önerilen ortalama değer 1.500 devir olmalıdır.

Ses ve gürültü düzeyi sizin için önemliyse, db. cinsinden verilen değere dikkat etmeniz gerek. Özellikle geceleri sık sık yıkama yapıyorsanız eğer, bu sizin için önemli olabilir. Bazı üreticiler de cihazlarında çok sessiz ve ekonomik gece programları sunmaktadır.

Yün, kolay bakım, hassas ve renkli çamaşırlar gibi temel yıkama programlarına ek olarak, az kirli çamaşırlar için kısa bir yıkama programı da yararlıdır. Buna ek olarak, bazı makinelerde daha az suyla yıkanan veya özellikle kot veya narin tekstiller için uygun ek programlar da vardır. Bu ek programlar zorunlu değildir ve herkesin bunlara ihtiyacı yoktur. Ancak, yine de programları karşılaştırmakta fayda var, çünkü bu şekilde ihtiyaçlarınıza en uygun modeli seçmeniz çok daha kolay olacaktır. Mesela zaman ayarlı yıkama yapabilen bir çamaşır makinesi son derece faydalı olabilir. Örneğin evde değilken ve uyurken makinenizin belirli bir saatte çalışmasını sağlamak istiyorsanız.

Sonuç olarak, bir çamaşır makinesi satın alırken göz önünde bulundurmanız gereken birden çok nokta vardır, bu yüzden karar verirken gereken zamanı ayırmalısınız. Çamaşır makinesi almak için aceleniz varsa veya araştırma yapmak için çok fazla zaman harcamak istemiyorsanız, çok iyi ve dayanıklı olduğu kanıtlanmış ve hepsi de oldukça iyi bir fiyat performans oranı sergileyen, listemizin ilk 5 modelinden birini tercih edebilirsiniz.

 

 

 

Abone ol
Notify of
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
DMCA.com Protection Status