En iyi çardak

Son güncelleme: 28.05.24

Bu web sayfası okuyucularımız tarafından desteklenmektedir. Sayfada bulunan linkler üzerinden alışveriş yaptığınızda bunun karşılığında küçük bir komisyon alırız. Hakkımızda daha fazla

 

Çardak – Satın Alma Rehberi – 2024

 

Eğer şu sıralar kendiniz ve ihtiyaçlarınıza uygun bir çardak arayışında iseniz, o zaman size, yapmış olduğumuz testin sonucunda oluşturmuş olduğumuz “2020’nin En İyi Çardakları” ürün kategorisindeki listemize bir göz atmanızı tavsiye ederiz. Piyasada birçok çardak markası bulunduğundan, elimizden geldiğince, geniş ürün yelpazesi içerisinden seçmiş olduğumuz birbirinden farklı modeller ile yapmaya çalıştık testimizi. Aşağıda size çardak türleri, ilgili ekipman ile donanım ve fiyat-performans oranı ile ilgili tavsiyeler sunacağız. Böylece kolayca karşılaştırma yapma fırsatınız olacak. Sonunda, hangi çardak modelinin sizin için en iyi olduğuna elbette siz karar vereceksiniz – ve sizin için hazırlamış olduğumuz bu satın alma rehberi ile bu kararı vermek biraz daha kolay olacaktır. Ancak yine de zorlanacak olursanız kullanıcı yorumları belki faydalı olabilir karar verme aşamasında.

 

Pavillon-Tarzı

 

Her türlü açık hava etkinliği için, rüzgara ve hava koşullarına karşı korumak için kesinlikle bir pavillon tente gereklidir. Bir pavillon tente ayrıca pazar yerlerinde ya da bit pazarlarında koruyucu güneşlik olarak görev de görebilir.

Bu türde en yaygın olarak görülebilen örnek ise muhtemelen parti çadırıdır. Bu tente türünün yan taraflarında pencerelerin kapanmasına yarayan şeffaf folyolar vardır. Böylece gerektiğinde adeta pencereler kapatılabilmektedir. Diğer modeller açıktır ve yan taraflarında duvarlara sahip değildir. Son örnek de güneşten korunma amacıyla bahçede kalıcı bir pavillon olarak kullanılabilmektedir. Bunlar ayrıca belirli bir rahatlık ve konfor sağlar, dilerseniz beraberinde çeşitli bahçe mobilyalarını kullanmak için de idealdir.

Burada en önemlisi ürünün yapı türüdür. Örneğin, üreticiye bağlı olarak kurulumu az veya çok kolay olan katlanır veya birbirine geçmeli modeller de vardır. Daha büyük çadır türleri ise genellikle kurulum açısından biraz daha karmaşıktır. Ancak doğru montaj talimatları ile ürünün montajı büyük bir sorun haline gelmeyecektir.

Her şeyden önce, çardağın nerede kullanılmak istendiği sorusu geliyor akla – ürünü özel bir etkinlikte kullanılmak üzere mi satın almak istiyorsunuz? Yoksa çimlerinizin üzerinde kalıcı bir kurulum olarak mı hizmet edecek? Yoksa onu seyahatlerinizde mi kullanmak istiyorsunuz, ki böyle bir durumda hafif olmalı ve kolay bir şekilde kullanılabiliyor olmalıdır.

Eğer bir etkinlik nedeniyle bir çardak satın almayı düşünüyorsanız, o zaman mutlaka var olan çeşitli tasarımlara da detaylı bir biçimde göz atmanızı tavsiye ederiz. Piyasada bulabileceğiniz ve oldukça güzel tasarımlara sahip olan birçok katlanır veya parti çadırı tipinde çardak çeşidi mevcut. Bunları çeşitli renklerde ve istediğiniz özelliklerle donatılmış olarak satın alabilirsiniz.

 

Donanım

 

İyi bir bahçe pavillonunun en önemli özelliği elbette sağlamlıktır. Yapı, hava koşullarına karşı koruyabilecek sağlamlıkta olmalıdır ve en ince ayrıntısına kadar düşünülerek tasarlanmış olmalıdır.

Hava sirkülasyonu büyük bir öneme sahiptir ve tıpkı çadırlarda olduğu gibi yeterli havanın gelmesine izin vermelidir. Birçok üretici modellerini havalandırma delikleriyle donatırken, bazı durumlarda entegre tavan davlumbazları da vardır. Özellikle davlumbazlı olan modellerde küf oluşumunun önlenmesi ve her türlü buhar ya da dumanın mekandan dışarıya atılabilmesi son derece önemli bir özelliktir.

Yapıların montajı söz konusu olduğunda, tüm ürünler ile birlikte sunulan kurulum talimatı sayesinde kurulum sorunsuz bir şekilde yapılabiliyor. Bazı aşamalar kendiliğinden anlaşılabildiği gibi, bazı aşamalarda ise kurulum talimatının kullanılması kaçınılmaz olabiliyor, özellikle de kapsamlı bir çadırın kurulumu söz konusu ise.

Önceden delinmiş alüminyum profiller gibi küçük yardımcı unsurlar, montajın kolay olmasını sağlar ve sizi özel aletler kullanmaktan kurtarır. Bazı modellerde örneğin, ek olarak çatı ya da yan tenteler ürüne dahil olabilmektedir. Bunlar halat ya da çadır kazıkları yardımıyla sabitlenir ve kötü hava koşullarında ek koruma sağlar. Profesyonel çardaklar kategorisinde ise bazı modellerde yağmur oluğu bile mevcuttur ve böylece yağışlı havalarda yağmur suyunun hızlı bir deşarjı sağlanır. Çadırları andıran yapılar, rüzgarlı havalarda uçup gitmesin diye ayak kısımları toprağa sabitlenebilmektedir.

Ancak daha küçük modeller bile ortalama gereksinimler için iyi bir stabilite sunar ve yağmur suyunun akıp gidebilmesi için yeterli gerginliğe sahiptirler.

Olağanüstü tasarımlı çardaklar oldukça nadirdir ve çekici bir görünüm diğer tüm fonksiyon avantajlara ilave olarak karşınıza çıkarsa, o zaman büyük bir ihtimalle bu kategorideki ilk tercihinizi bulmuşsunuzdur. En iyi 5 listesinde çeşitli süs ve dekorasyon unsurlarına sahip, oldukça şık örnekler bulabilirsiniz. Böylece bir çardak fonksiyonelliğin yanında estetik bir ürüne dönüşür.

Kalite

 

Fiyat karşılaştırmasında, ucuz bir bahçe çardağının bile gayet işlevsel olabileceğini ve amacını yerine getirebileceğini görmek mümkün. Ancak iyi görünümlü ve şık bir model satın almak istiyorsanız, o zaman biraz daha masraf yapmayı göze almanız gerek.

Her iki durumda da, ürünleri uzun süre kullanabilirsiniz – çünkü genellikle, ucuz bile olsa, bir çardağı her gün kullanmanız gerekmez. Böylece her yeni etkinlikte aynı ürünü tekrardan kullanma şansına sahip oluyorsunuz.

Temel olarak, metalden yapılmış bir stant her zaman tavsiye edilir, çünkü sert plastik, metal kadar dayanıklı ve sağlam değil – bu nedenle, yaptığımız testte bizden geçer not alan tüm ürünler sağlam ve güvenilirdir.

Duvarların malzemesine gelince, üreticiler az ya da çok sağlam, su geçirmez PE film kullanırlar. Bunları sabitlemek için ürüne genelde ip ya da halatlar dahil olur ve bunları toprağa sabitlemek için ayrıca kazık ya da çiviler olur.

Rüzgara ve hava koşullarına karşı neredeyse kırılmaz sağlamlıkta bir koruma sağlamak için ise, nadiren de olsa, kalınlığı 6 mm’ye kadar olan polikarbonat levhalar kullanılır.

 

 

Abone ol
Notify of
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
DMCA.com Protection Status