En iyi çim kesme makinesi

Son güncelleme: 28.05.24

Bu web sayfası okuyucularımız tarafından desteklenmektedir. Sayfada bulunan linkler üzerinden alışveriş yaptığınızda bunun karşılığında küçük bir komisyon alırız. Hakkımızda daha fazla

 

Çim Kesme Makinesi Satın Alma Rehberi – 2024

 

Çim biçme makinesi ile ulaşamayacağınız, kaldırım kenarlarına veya duvarlara yakın yerler gibi tüm alanlar, bir çim kemse makinesi ile hızlı ve kolay bir şekilde kesilebilir. Yeterince güçlü bir cihazla, basit modellere kıyasla çalıları ve daha küçük dalları bile kolayca kesebilirsiniz.

Bu nedenle, ürünler arası bir fiyat karşılaştırma işlemine başlamadan önce, tam olarak ne tür bir modele ihtiyaç duyduğunuzu düşünüp kesinleştirmeniz gerek. Burada güç kaynağı ve motor tipi de önemli bir rol oynamaktadır.

Bazı cihazlarda çalışmayı son derece kolay hale getiren ek ekipmanlar da vardır. Piyasada birçok çim kesme makinesi markası var ve bizler, sizin için birçok modeli test edip, bunun sonucunda bu ürünler hakkında bir genel bakış hazırladık. Bu sayede, 2024’in en iyi çim kesme makineleri listesi ile satın alma kararınızı vermeniz daha kolay olacaktır. Ancak yine de emin olamayacak olursanız, o zaman kullanıcı yorumları açısından bir inceleme yapmanızı tavsiye ederiz.

 

Makine Türleri ve Güç Kaynağı

 

Bir çim kesme makinesin geleneksel olarak gücünü elektrik fişi ile sağlar. Çoğu zaman, cihaza yalnızca çok kısa bir kablo bağlanır, bu kabloyu daha sonra bir kablo makarası veya uzatma kablosu kullanarak elektrik prizine ulaştırmanız gerekir. Bazı modeller ise, motora basit şekilde çalışmasına yetecek kadar güç sağlayan bir aküye sahiptir. Ancak yapılacak işlerin kapsamına ve zorluk derecesine göre, gerekirse kablolu bir cihaz tercih etmenizi tavsiye ederiz. Akülü bir model kullandığınızda elbette daha bağımsız olarak çalışırsınız, çünkü elektrik bağlantısını sağlayan bir kabloyla uğraşmak zorunda kalmıyorsunuz.

Çeşitli üreticiler ayrıca benzinli motorlu çim kesme makineleri sunmaktadır. Bu modellerin çoğunda üç veya daha fazla çift bıçaklı sabit bir kesme bıçağı bulunur. Bu cihazlar çok daha güçlüdür ve yaklaşık bir çim biçme makinesinin performansına sahiptir, ancak daha esnek kullanımlara sahiptir. Ayrıca çalıları ve dalları cihazla daha sık kırpmak istiyorsanız, kesinlikle sabit bir bıçağı olan bir kesme makinesi kullanmalısınız. Çünkü burada, kesme kabiliyeti açısından naylon iplere göre açık ve net bir üstünlük var. Ayrıca, herhangi bir sarf malzemesi almanıza gerek yok ve gerektiğinde bıçakları yeniden bileyebilir veya değiştirebilirsiniz.  Bu aynı zamanda uygulama alanını daha esnek hale getirir. Burada dikkat etmeniz gereken nokta ise, benzinli motora sahip cihazların diğer makinelere göre daha ağır ve dolayısıyla kullanım açısından daha hantal olmasıdır. Ayrıca fiyat açısından da, örneğin elektrikli diğer modellere göre daha pahalılar. Basit işler ve çim kesme işlemi için sıradan ve ucuz bir cihaz da satın alabilirsiniz. Bu sizin işinizi fazlasıyla görecektir.

Elektrikli cihazlarda, hız ve dolayısıyla güç mevcut watt miktarından meydana gelir. Bu ne kadar yüksek olursa, hız da o kadar yüksek olduğu için temiz kesme sonuçlarına da o kadar çabuk ulaşırsınız. Basit cihazlar 200 watt’tan başlar, ancak burada mükemmel sonuçlar bekleyemezsiniz. Cihazınızı yoğun bir şekilde kullanmak istiyorsanız ve iyi sonuçlar almak istiyorsanız, o zaman 300 ila 1.000 watt arasında bir cihaz almaya bakın. Ayrıca, çift iplikli mi yoksa tek iplikli bir model mi satın almak istediğinize de dikkat edin. İki iplikli cihazlar daha kalın bitki ve yabani otların kırpılmasına izin verirken, tek iplikli cihazlar sadece çim kesme işlemi için kullanılmalıdır.

 

Kesme becerileri

 

Daha önce de belirtildiği gibi, iki ipe sahip olan bir cihazın, sadece bir ipi olan bir cihazdan çok daha iyi performans sergileyeceğinin farkında olmanız gerek. Ancak buna göre, cihaz da düzgün bir şekilde, iyi performanslı çalışmalıdır. Çünkü sadece 200 watt’lık iki iplik ile çalışan bir cihazın performansı, sadece tek bir ipliği olan, fakat 400 watt güce sahip olan bir cihazınki kadar olmayacaktır. Kırpmak veya kesmek istediğiniz malzeme ne kadar kalın olursa ve bitkileri veya ince odunlaşmış dalları ne kadar sık kesmek istediğinize bağlı olarak, sabit bir kesme bıçağına ve benzinli motora sahip bir cihaz satın almak da o kadar iyi olur sizin için. En iyi çim kesme makinesi olarak, her zaman şahsi ihtiyaç ve beklentilerinize en çok uyan cihazı düşünmelisiniz. Eğer ki sadece arada bir kesme işlemi yapmayı ve ince bitkileri kesmeyi düşünüyorsanız, o zaman benzinli bir çim kesme makinesi almanıza kesinlikle gerek yok.

Motorun devir hızı ne kadar yüksek olursa, kesme sonuçları da o derece iyi olur. Çok iyi cihazlar dakikada 12.000’e kadar bir devir sayısına ulaşabilir.

Ek özellikler ve bütçe

 

Satın alma işleminin bir parçası olarak, rahat bir makine kullanımına dikkat etmelisiniz. Uygulama alanına bağlı olarak, satın alacağınız cihaz çeşitli gereksinimleri karşılamalıdır. Bununla çok sık çalışmayı düşünüyor, ancak çoğunlukla hafif işler yapacaksanız, çok hafif ve kompakt bir çim kesme makinesi satın almanız gayet yeterli olacaktır. Bu sayede erkenden yorgunluk belirtisi göstermezsiniz. Burada cihazın 4 kg’dan daha ağır olmadığından emin olmalısınız.

Ayrıca nylon iplik değişiminin hızlı ve kolay olması da akılcı bir karar olur. Çünkü iplik kullanım süresi boyunca sık sık değiştirilmek durumunda kalır ve bu işlemin mümkünse aletsiz yapılması büyük bir avantajdır. Birçok cihaz, nylon ip değişimi için bir düğmeye basarak değiştirme imkanı sunmaktadır. Bu bağlamda, nylon iplerin de fiyatlarını araştırmanızı tavsiye ederiz. Bazı üreticiler inanılmaz derecede ucuz kesme makineleri sunar, ancak sonrasında nylon ipleri çok yüksek fiyatlara satarlar. Buradaki durum mürekkep püskürtmeli yazıcılar ve onlara ait, bazen çok pahalı fiyatlara satılan kartuşlara benziyor biraz.

Bunun dışında bir de kesme çapı ihtiyaçlarınıza göre uyarlanmalıdır. Üzerinde çalışmak istediğiniz alan ne kadar büyükse, çalışacağınız cihazın çapı da o kadar büyük olmalıdır. Büyük bir bahçe için, 25 ila 30 cm arasında geniş bir yarıçapa sahip bir cihaz satın almanızı mutlaka tavsiye ederiz. Öte yandan, sadece kenarlarda küçük ince işler yapmak istiyorsanız, 22 ila 25 cm arasında bir yarıçaptan kesinlikle memnun kalırsınız.

Bu cihazlar için fiyat aralığı biraz yüksekten başlamaktadır. Basit işler için yeterli olan 200 ve 300 watt arasında bir güce sahip olan cihazlar, 30 Euro’nun altındaki fiyatlara satılmaktadır ve böylece oldukça ucuz sayılabilirler. Gereksinim ve beklentiler yükseldikçe, bir cihazı satın almak için ödemeniz gereken fiyat da buna paralel olarak elbette yükselecektir. Örneğin, iyi bir kablosuz çim kesme makinesi rahatlıkla 100 — 200 Euro civarında bir fiyata satılabilmektedir ve benzin motorlu iyi bir çim kesme makinesi ise rahatlıkla 150 ile 300 Euro civarında bir fiyata satılabilmektedir.

 

 

 

Abone ol
Notify of
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
DMCA.com Protection Status