En iyi dondurma makinesi

Son güncelleme: 28.05.24

Bu web sayfası okuyucularımız tarafından desteklenmektedir. Sayfada bulunan linkler üzerinden alışveriş yaptığınızda bunun karşılığında küçük bir komisyon alırız. Hakkımızda daha fazla

 

Dondurma Makinesi Satın Alma Rehberi – 2024

 

Bir dondurma makinesi ile evinizde damak zevkinize göre zahmetsiz bir biçimde kendiniz dondurma yapabilirsiniz. Dondurma yapımı çok kolaydır ve bu amaca yönelik birçok dondurma makinesi markası çeşitli modeller sunmaktadır. Ancak, herhangi bir ucuz dondurma makinesi satın almadan önce size bizden tavsiye, piyasada bulunan dondurma makinesi çeşitleri hakkında bir araştırma yapmanız ve bunların kullanımı ile ilgili bilgi edinmeniz olacaktır. Ancak bu adımdan sonra sizin için en iyi dondurma makinesini bulmak için fiyat karşılaştırma adımına geçmenizi öneririz. Satın alma kararınıza yardımcı olması için, yapmış olduğumuz 2024 yılının en iyi dondurma makinesi testi sonucunda oluşturmuş olduğumuz ilk 5 listesinden faydalanabilir ya da kullanıcı yorumları arasından gerekli bilgileri toplayabilirsiniz.

 

Dondurma Makinesi Çeşitleri

 

Dondurma makineleri genel olarak iki türe ayrılırlar, ancak her ikisinde de aynı çalışma prensibi kullanılır. Buna göre dondurma karışımı soğutulur ve makinenin haznesinin duvarlarında dondurulur ve daha sonra da bir kazıcı yardımıyla tekrar oradan toplanır. Bu sayede buz kristalleri tekrar kütleye karışır ve sonuç olarak daha yumuşak kıvamlı, kristallerin hissedilmediği bir dondurma elde edilir. Çok basit modeller ise karıştırıcı olmadan çalışır. Bu nedenle karıştırıcıya sahip bir dondurma makinesi tercih etmenizi öneriyoruz. Özellikle de sütlü dondurma yapmayı planlıyorsanız.

Dondurma kütlesini soğutmak için iki farklı yöntem kullanılmaktadır:

 

Kompresörsüz dondurma makineleri

Bu son derece basit bir prensiptir. Çift duvarlı dondurma kabı bir soğutucu sıvı içerir. Bu kap, dondurma yapımına başlamadan önce 8 ila 24 saatlik bir süre boyunca dondurucuda önceden soğutulur ve bu nedenle hem bir soğutma elemanı hem de bir kap görevi görür. Soğukluk depolanır ve kütleye aktarılır. Basitlikleri nedeniyle, kompresörsüz makineler önemli ölçüde daha ucuz ve daha kompakttır ve kullanımı çok kolaydır. Bununla birlikte, hazırlık süresi çok daha uzundur, çünkü uzun süre önceden dondurma kabının soğutulması gerekir. Bu hazırlama yöntemi için verilebilecek tavsiye, içeriklerin de önceden soğutulmasıdır, bu sayede sonuç sadece yarı dondurulmuş bir dondurma değil, tam kıvamlı ve eşit şekilde dondurulmuş bir ürün olur.

Arada sırada, az miktarda dondurma yapmak için bu yöntem oldukça etkili ve yeterlidir ve biraz pratik ile son derece kolay bir biçimde uygulanabilir.

 

Kompresörlü dondurma makineleri

Demin ele aldığımız daha basit modeller ile karşılaştırıldığında, burada bir kompresör gerekli soğutmayı sağlar. Bu sayede çok daha iyi sonuçlar elde edilir, çünkü dondurma genellikle daha homojen, daha kremsi ve daha yumuşak hale gelir. Ayrıca, herhangi bir ön hazırlığa gereksinim duymadan kolay ve hızlı bir biçimde dondurma hazırlayabilirsiniz, çünkü tüm malzemeler doğrudan makinede karıştırılıp orada soğutulup dondurulur. Herhangi bir hazırlık gerekmez. Bu yöntem, daha büyük miktarlarda dondurma hazırlamak istediğinizde veya daha sık kullanım için özellikle tavsiye edilir, çünkü hazırlama süresi önemli ölçüde kısadır. Miktar ve cihaza bağlı olarak, hazırlandıktan sonra 20 ila 30 dakika içinde dondurmanın tadını çıkarabilirsiniz. Ayrıca, hazırlandıktan hemen sonra kabı tekrar dondurmak zorunda kalmadan farklı bir dondurma çeşidi daha yapabilirsiniz.

Ancak, kompresörlü dondurma makineleri fiyat karşılaştırmasında önemli ölçüde daha kötü performans gösterir, çünkü doğal olarak daha pahalılar.

 

Kullanım ve Donanım

 

Yapacağınız makine türü seçimi ile birlikte satın alma kararınızda önemli bir adım atmış olursunuz. Burada dikkat etmeniz gereken konu, makinelerin sahip oldukları donanım özellikleridir. Bunlara, karşılaştırma yaparken özellikle dikkat etmenizi tavsiye ederiz. Dolum miktarı da kesinlikle önemli bir rol oynar, çünkü bu, aynı anda ne kadar dondurma hazırlayabileceğinizi belirler. Cihaza bağlı olarak, kapasite 0,5 ila 1,5 litre arasında değişiklik gösterir.

Dondurma hazırlama süresi de belirli bir cihaza karar verirken, bir karar verme kriteri olarak değerlendirilebilir. Ancak, üreticiler tarafından sağlanan bilgilerin her zaman gerçek verileri tam olarak yansıtmadığını da bilmelisiniz. Bu noktada bilmeniz gereken konu, bir dondurma makinesinin bir litre dondurmayı hazırlayabilmesi için en az 30 dakikaya, hatta bazen daha fazla bile zamana ihtiyaç duymasıdır. Kompresör olmadan hazırlama süresi daha da uzar. Dolum miktarı ne kadar düşükse, hazırlık da o kadar hızlı olur. İpucu: Önceden soğutulmuş içerikler hazırlama süresini kısaltır.

Cihazların kullanımı aslında son derece basit ve fazla bir bilgi gerektirmiyor – bu özellikle de testimizin galipleri için de geçerli – ve tüm işlem bir bakıma kendi başına gerçekleşiyor. Bu da dondurma yapımında kapsamlı ayar seçeneklerinin neden olmadığını açıklayan bir durumdur. Ancak aktif soğutmalı cihazlarda bir sıcaklık ayarı olmasına ve mümkünse bir zamanlayıcının da olmasına dikkat etmekte fayda var.

Bütçe ve ek özellikler

 

Kompresöre sahip olmadıkları halde iyi sonuçlar veren dondurma makineleri genellikle 50 ila 100 Euro arasında satın alınabiliyor. Aktif soğutmaya sahip ve bu nedenle daha hızlı çalışan ve daha iyi sonuçlar veren daha iyi cihazlar genellikle ev kullanımı için 150 ila 350 Euro arasında satılmaktadır.

Satın alırken dikkat edilmesi gereken bir başka önemli kriter de temizliktir. Dondurma yapımında doğrudan çiğ ham maddelerle uğraştığınız için, temizlik kolay ve etkili olmalıdır. Bu nedenle, bir dondurma makinesinde, kirlerin barınabileceği girinti ve köşelerin mümkün olduğunca az olmasına ve özellikle de dondurma kabının kolay yıkanabiliyor olmasına ya da bulaşık makinesinde yıkanabiliyor olmasına dikkat etmenizde fayda var.

 

Abone ol
Notify of
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
DMCA.com Protection Status