En Iyi Düdüklü Tencere

Son güncelleme: 28.05.24

Bu web sayfası okuyucularımız tarafından desteklenmektedir. Sayfada bulunan linkler üzerinden alışveriş yaptığınızda bunun karşılığında küçük bir komisyon alırız. Hakkımızda daha fazla

 

Düdüklü Tencere Satın Alma Rehberi – 2024

 

Adından da anlaşılacağı gibi, bir düdüklü tencere, yemekleri geleneksel tencerelerden çok daha hızlı bir şekilde pişirip hazırlamanızı sağlar. Düdüklü tencereler en çok yahni, tavuk ve haşlama et hazırlamak için uygundur. Ancak elbette ki sebzelerin, onlara zarar vermeden pişirilmesi için de uygundur. 2024 yılının en iyi düdüklü tencerelerini, yapmış olduğumuz testin kazananlarını bulabileceğiniz en iyi 5 listesinde görebilirsiniz.

Ancak, karşınıza çıkan ilk düdüklü tencere markası modelini satın alamdan önce etraflı bir araştırma yapmanızı, düdüklü tencerelerin yapılarını ve özelliklerini tanımaya çalışmanızı ve bu doğrultuda bir fiyat karşılaştırma çalışması yaptıktan sonra bir tercihte bulunmanızı tavsiye ederiz. Araştırmanıza ek olarak bir de kullanıcı yorumları kısmına göz atmakta fayda var.

 

Bir düdüklü tencerenin avantajları

 

Bir düdüklü tencerenin en büyük avantajı size zamandan tasarruf etmenizi sağlamasıdır. Bu, suyun kaynamaya başlamadan, normalde ulaşabileceği sıcaklıktan çok daha yüksek bir sıcaklığa ulaşmasını sağlayan tencerenin içindeki basınçla elde edilir. Basınca bağlı olarak sıcaklık 120°C’ye kadar çıkar ve bu da tüm pişirme süresi boyunca enerji tasarrufu sağlar. Bu nedenle uzun bir pişirme süresi gerektiren besin ve yemekleri bir düdüklü tencerede pişirmenizi tavsiye ediyoruz. Ucuz bir düdüklü tencere bile aynı prensibe göre çalışır, böylece size hem zamandan hem de enerjiden tasarruf sağlamış olur.

Buna ek olarak, bir düdüklü tencerede yemek pişirmek, hazırladığınız gıdalara zara vermez, gıdaların besin değerlerini muhafaza eder ve bu nedenle de son derece sağlıklıdır. Besinler, kısa sürede yüksek ısıda hazırlandıkları için içlerindeki mineral ve vitaminler zarar görmez . Tüm duman ve kokular tencerede kaldığından, pişirme işlemi daha az kokuya neden olur ve tencerede daha fazla aroma kalır.

Bazı ucuz düdüklü tencerelerin dezavantajı, ise indüksiyonlu ocaklar için uygun olmamalarıdır. Bu nedenle, evinizde indüksiyonlu ocak kullanıyorsanız buna dikkat etmelisiniz. Bu nedenle bir düdüklü tencere ile, herhangi bir dezavantaj ile karşılaşmadan çok daha verimli ve daha tasarruflu bir biçimde yemek pişirebilirsiniz. Örneğin, düdüklü tencerede et haşlamayı düşünüyorsanız, bu size inanılmaz bir zaman avantajı kazandırır. Normal şekilde pişirirken 90 dakikada pişen et, düdüklü tencerede sadece 35 dakikada pişer.

 

Düdüklü tencere yapısı ve kullanımı

 

Bu masif tencereler özel bir tasarıma sahiptir. İlgili kapak hava geçirmez bir biçimde kapanır ve ait olduğu tencerenin üzerine tam olarak oturur. Bu nedenle, normal tencere kapaklarında bulunmayan ilave bir conta bulunur düdüklü tencere kapaklarında. Kapak özel kilit mekanizması ile tencereye sıkıca bastırılır, böylece içeride yüksek basıncın oluşmasına ortam hazırlanmış olur. Tencerenin patlamasını önlemek için kapağın uygun bir emniyet valfi vardır, böylece aşırı basınç oluştuğunda, buradan hava çıkışı sağlanabiliyor. Buna ek olarak, çoğu modelde iki farklı basınç seviyesi seçmenizi sağlayan bir kontrol valfi bulunur. Örneğin, bir tencerede hızlı pişen yiyecekler hazırlıyorsanız, bu gıdaların parçalanmaması için daha düşük bir basınç seviyesi seçebilirsiniz.

Ayrıca, mevcut basıncı her zaman okuyabilmeniz ve kontrol edebilmeniz için kapağa bir basınç göstergesi dahil edilmiştir.

Temel olarak, bu prosedürle, dilediğiniz herhangi bir yiyecek hazırlanabilir. Ancak burada dikkat edilmesi gereken nokta, gerçekten uzun bir pişirme süresi gerektiren gıdaların pişirilmesidir, çünkü suyu kaynama noktasına getirmek zaten halihazırda belli bir enerji tüketimini gerektirir.

Kullanımı oldukça basittir. Tencereyi belirtilen miktarda suyla doldurur, yiyecekleri içine koyar ve kapağı kilitlersiniz. Dikkat etmeniz gereken tek şey, o da zaten en önemli noktadır, kapağı açmadan önce basıncın tamamen serbest kalmış olmasından emin olmaktır. Bu nedenle, tencerenin biraz soğumaya bırakılması gerekir, yani az miktarda bir bekleme süreniz olacaktır. Bunun için tencereyi ya ocaktan almanız gerek, ya da dışarıdan biraz su ile yardımcı olmaya çalışabilirsiniz. Alternatif olarak, buhar aralıklı olarak da serbest bırakılabilir.  Bunun için kapakta veya sapta bu amaca uygun bir düğme bulunur. Ancak, bu şekilde basıncı azalttığınızda ortaya çıkan ve tencereden çıkan buharın, dikkatli olmadığınız takdirde ellerinizi haşlayabileceğini lütfen unutmayın!

Fiyat ve özellikler

 

Geleneksel tencerelerde olduğu gibi, düdüklü tencerelerin fiyatları da önemli ölçüde değişebilmektedir. Buna bağlı olarak kalite açısından da büyük farklılıklar vardır. Yapmış olduğumuz test, bize 50 Euro’nun altında bir fiyata sahip olan düdüklü tencerelerin, basınç oluşturma konusunda daha pahalı modellere göre daha zayıf kaldığını göstermiştir. Bu da malzeme kalitesinden kaynaklanmaktadır.

İyi bir düdüklü tencere yüksek kaliteli bir sızdırmazlık ile karakterize edilir. Böyle bir ürün sık kullanımda bile dayanıklılığını korumalıdır. Bununla birlikte, en iyi düdüklü tencere bile, contalar zamanla değişime uğradığından maksimum basıncı sağlayamayacaktır. Bu nedenle, daha sonra kolaylıkla yedek parça tedarik edebileceğiniz bir ürün satın almak mantıklı olabilir.

İyi bir üründen bekleyebileceğiniz tüm işlevleri yerine getiren sağlam modeller genellikle 80 ila 150 Euro arasındadır. Bazı modeller, ihtiyaçlarınıza bağlı olarak az ya da çok yararlı olabilecek ek özellikler sunar. Böylece içinde birden fazla bölüm bulunan bir tencere modeli de satın alabilirsiniz ve bu sayede aynı anda tek bir tencerede birden fazla farklı yemek hazırlayabilirsiniz.

İhtiyacınız olan ekipman veya aksesuarlara bakılmaksızın, sonunda en iyi düdüklü tencere olarak sizin için geçerli olacak olan tencere, kesinlikle iyi bir işçiliğe (özellikle kapak ve contalar) sahip olmalı ve ocak tipiniz için uygun olmalıdır. Bu sayede satın almış olduğunuz ürünü uzun yıllar boyu sorunsuz bir şekilde kullanmaya devam edebilirsiniz.

 

 

 

Abone ol
Notify of
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
DMCA.com Protection Status