En iyi E-Kitap Okuyucu

Son güncelleme: 13.06.24

Bu web sayfası okuyucularımız tarafından desteklenmektedir. Sayfada bulunan linkler üzerinden alışveriş yaptığınızda bunun karşılığında küçük bir komisyon alırız. Hakkımızda daha fazla

 

E Kitap Okuyucusu Satın Alma Rehberi – 2024

 

Küçük kompakt dijital kitaplar son zamanlarda çok moda oldu. Ancak, piyasada bulunan ürün çeşitliliği son derece geniş ve zengin. En iyi E Kitap okuyucusu olarak hangi cihaz markası ve modelinin sizin için uygun olacağı tamamen bütçenize ve cihaz gereksinimlerinize bağlıdır. Bu nedenle, fiyat karşılaştırma işlemine başlamadan önce, cihazdan beklentileriniz ve ihtiyaçlarınız hakkında net olmalı ve en azından cihaz fonksiyonları, istenen ekran boyutu, desteklenen formatlar ve donanım konusundan araştırma yapmış olmanız sizin avantajınızadır. Burada size vermiş olduğumuz bilgi, karşılaştırma ve örnekler satın alma tercihiniz yapmanız için yeterli değilse, tüketici yorumları sizin için bir yön gösterici olabilir ve nihai kararınıza etki edebilir.

 

Özellikler ve ekran boyutu

 

Bir E Kitap okuyucusu ile normal bir tablet pc’ye göre çok daha uzun bir pil ömrüne sahip olursunuz ve bu cihazlar daha kompakt ve kullanışlıdır. Ayrıca bu cihazların çoğu siyah beyaz ekranlarla donatılmıştır. Ekran görüntüsünün E-Ink sistemi ile bir kez oluşturulduktan sonra, cihaz daha fazla elektrik tüketimine ihtiyaç duymaz ve bu nedenle bu cihazların pil ömrü birkaç ay uzunluğunda dahi olabilir. Bu nedenle, 2024’deki en iyi E Kitap okuyucularının hepsinde bir E-Ink ekranı olacaktır.

LCD veya Amoled ekran gibi geleneksel tablet ekranlarıyla karşılaştırıldığında, arkadan opak oldukları için E Kitap okuyucularının ekran teknolojisine bir arka ışık eklemek ne yazık ki mümkün değildir. Bu nedenle bu cihazların, karanlık ortamda okuyamamak gibi bir dezavantajları vardır. Ancak 2012’den beri neredeyse tüm üreticiler, ekranı önden aydınlatarak bu soruna bir çözüm bulmaya çalıştı. Bu özellik, günlük kullanımda kesin bir avantaj sağlar, bu nedenle pil daha hızlı tüketilse bile kesinlikle aydınlatmalı bir cihaz seçmenizi tavsiye ederiz. Cihazların bir başka önemli avantajı son derece kolay olan kullanımlarıdır. Çok ucuz bir E Kitap okuyucusu genellikle kontrol düğmeleriyle kumanda edilirken, daha yeni ve daha yüksek kaliteli cihazlar genellikle dokunmatik bir ekran kullanır, böylece sayfayı çevirmek daha doğal bir şekilde gerçekleşir.

Büyük bir ekran cazip görünüyor olsa bile, kompakt tasarımın ve kullanışlı formatın bir E Kitap okuyucusunun ana avantajlarından biri olduğunu lütfen unutmayınız ve bu nedenle büyük bir ekran fikrini tekrar düşünün. Çok büyük bir cihaz satın aldığınızda ise, bunu saklamak ve taşımak artık o kadar kolay olmayacaktır. Çoğu cihaz 5 ila 10 inç arasında bir çapraz ölçüye sahiptir, bu nedenle testte 6 ila 8 inç arasında bir boyut optimum ölçü olarak belirlenmiştir.

 

Desteklenen dosya formatları

 

Desteklenen dosya sistemleri sorulduğunda, önce cihazı daha sonra nasıl kullanmak istediğinizi ve e-kitaplarınızı nasıl alıp indireceğinizi düşünmelisiniz. Cihazda kendi dosyalarınızı okumayı ve farklı mağazalardan yeni kitaplar satın almak istiyorsanız, kesinlikle açık bir sistem kullanan bir cihaz seçmelisiniz. Bu da size ePub, DOC, DOCX, DRM ya da MOBI, PDF gibi desteklenen dosyaları aktarmanıza ve kullanmanıza olanak tanır.

E Kitap okuyucuları arasındaki amiral gemisi kesinlikle Amazon’un Kindle cihazıdır. Bu, kapalı sistem ile çalışan bir E Kitap okuyucusuna klasik bir örnektir.  Örneğin, ortak açık ePub ve Adobe DRM formatlarını desteklemez, ancak esas olarak Amazon’un kendi azw3, azw ve kf8 formatlarını destekler. Bu, Amazon’dan otomatik olarak daha fazla e-kitap satın almanız gerekeceği anlamına gelir ve zaten bu amaçla bu şekilde tasarlanmıştır. Bu, sizi fazla rahatsız etmiyorsa, kapalı sistemin de kendine göre avantajları olabilir, çünkü kitaplara erişim sisteme sabitlenmiştir, böylece bu içeriklere erişim son derece rahat ve kolaydır. Mobil internet erişimi olan cihazlar ile saniyeler içinde kitap ödünç alabilir, satın alabilir veya sadece göz atabilirsiniz.

Aksesuar ve ekipman

 

Her şeyden önce: En iyi E Kitap okuyucusu diye bir şey yoktur. Her cihazın avantajları ve dezavantajları vardır. Bu nedenle, hangi cihazı satın aldığınıza bakılmaksızın, her zaman belirli bir konu ya da özellik açısından taviz vermeniz gerekecek ve örneğin açık ve kapalı bir sistem veya aydınlatılmış ve ışıksız bir ekran veya yüksek bir ekran çözünürlüğü ve daha düşük bir fiyata daha düşük bir çözünürlük arasında seçim yapmanız gerekecektir.

Teknik donanım konusunda ise, ekran çözünürlüğü genellikle belirleyicidir. E-Ink sistemiyle birbirleri ile aynı teknolojiye sahip olan cihazlar keskinlik, kontrast oranı ve çözünürlük açısından farklılık gösterebilir. Kontrast söz konusun olduğunda ise, ışıksız kontrast oranının en az 7: 1 olduğundan emin olun, bu arada yüksek olması her zaman daha iyidir. Çözünürlük söz konusu olduğunda, PPI değerini esas almanız gerekmektedir. Burada 300 ppi değeri, normal okuma mesafesindeki herhangi bir noktayı göremediğiniz bir çözünürlük için bir referans olarak kullanılır. Bununla birlikte, yaklaşık 200 ppi’lik bir çözünürlük bile son derece iyi bir netlik sunar.

Cihaza dahil olan donanıma her zaman bir USB kablosu dahil olsa bile bir şebeke adaptörü olmayabilir. WLAN veya mobil kablosuz ağ üzerinden kablosuz bağlantı imkanı kendini kesinlikle kanıtlamış bir özelliktir. Böylece bilgisayardan bağımsız olarak hareket edebilir ve yeni içerik aktarmak için sürekli bilgisayar üzerinden, yani dolambaçlı yoldan geçmek zorunda kalmazsınız. Kullanılan belleğin boyutu veya geliştirilebilirliği, su geçirmezlik, mavi ışık azaltma, dokunmatik ekran veya geleneksel çalışma gibi faktörler satın alma kararında önemli bir rol oynamamalı, ancak elbette dikkate alınmalıdır. Kişisel tercihleriniz ve kullanım alışkanlıklarınız burada en büyük rolü oynar. Genel olarak, dokunmatik ekranlı cihazlar daha iyi performans göstermiştir.

 

 

Abone ol
Notify of
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
DMCA.com Protection Status