En iyi ekmek kızartma makinesi

Son güncelleme: 28.05.24

Bu web sayfası okuyucularımız tarafından desteklenmektedir. Sayfada bulunan linkler üzerinden alışveriş yaptığınızda bunun karşılığında küçük bir komisyon alırız. Hakkımızda daha fazla

 

Ekmek Kızartma Makinesi Satın Alma Rehberi – 2024

 

Yeni bir ekmek kızartma makinesine ihtiyaç duyduğunuzda, size en uygun modelin hangisi olduğu sorusu belki kulağa banal gelebilir.  Büyük olasılıkla bugüne kadar bir ekmek kızartma makinesinin – 2024 yılının en iyi ekmek kızartma makinesi olabilmek için – neler yapabilmesi gerektiği ve ne gibi özelliklere sahip olması gerektiği konusunda çok fazla kafa yormak zorunda kalmadınız. Çok fazla sayıda ekmek kızartma makinesi markası var ve haliyle model yelpazesi çok büyüktür ve renkler, malzemeler, boyutlar ve özellikler de çeşitlidir. Kuşkusuz, 9.99€ gibi bir fiyata satılan ucuz bir ekmek kızartma makinesi, modeller arasında bir fiyat karşılaştırma yapılırsa, cazip görünebilir. Ancak, satın aldığınız cihazın uzun süre keyfini çıkarmak istiyorsanız, bir model satın almadan önce belirtilen kriterleri göz önünde bulundurabilir ve belki de kullanıcı yorumları açısından bir araştırma yapabilirsiniz.

 

Ekmek kızartma makinelerinin çeşitleri ve boyutları

 

Malzeme söz konusu olduğunda, plastik ve paslanmaz çelik arasında bir seçim yapabilirsiniz. Plastik ile karşılaştırıldığında, paslanmaz çelik önemli ölçüde daha sağlamdır ve ısı etkisi altında deforme olmaz. Ayrıca çarpma veya düşmelere karşı da daha dayanıklıdır. Ancak, paslanmaz çelik ile birlikte daha fazla temizlik gerekebilir, çünkü bu malzeme parmak izlerini kolayca belli eder. Aynı şey temel malzemeden bağımsız olarak lake boyalı modeller için de geçerlidir. Paslanmaz çelik veya lake boya için özel temizlik bezleri satın alarak veya sadece ılık bir bez kullanarak ekmek kızartma makinenizi parlatabilirsiniz.

Plastik ekmek kızartma makineleri önemli ölçüde daha hafif ve daha ucuz olma avantajına sahiptir. Ancak malzeme çizilmelere, çarpmalara, deformasyona ve ısıya çok daha duyarlıdır. Bu nedenle, plastik ekmek kızartma makineleri genellikle belirli bir kullanım süresinden sonra çok çirkin görünmeye başlarlar. Bu, özellikle ucuz giriş seviyesi cihazlarda olur. Bazı çok ucuz modellere, yangın tehlikesi ve zehirli duman oluşturabilme potansiyeli (formaldehit) nedeniyle temkinle yaklaşılmalıdır. Bu tehlike, ekmek kızartma makinesine bir şey takıldığında, ya da kızartılan ekmek tam olarak çıkmadığında katlanarak artabilmektedir ve böyle bir durum ciddi sorunlara neden olabilir.

Boyut açısından, sadece gerçek ihtiyaçlarınıza odaklanmalısınız. Günümüzde standart ekmek kızartma makinası artık, iki adet yuvası olan makineler olmuştur. Bu model bekarlar ve çiftler için son derece yeterli bir ekmek kızartma makinesidir. Ancak, bütün bir aile cihazı kullanmak istediğinde sıkıntı yaşanabilir. O zaman biraz sabır gereklidir. Burada, aynı anda 4 ekmek diliminin ısıtılabildiği modeller tercih edilebilir mesela. Eğer ekmek kızartma makinesi aynı anda ikiden fazla olan bir kişi sayısı tarafından kullanılacaksa, o zaman ya geniş iki yuvaya sahip ya da dört yuvalı bir model tercih etmek mantıklı olacaktır.

 

Donanım Özellikleri

 

Bir ekmek kızartma makinesi ekmeği kızartabilmelidir. Aslında bunu tümü prensip olarak da yapabiliyor zaten. Ancak burada işin püf noktası, bunu en kolay biçimde ve ekmek türüne göre başarabilmek ve ekmeğin en uygun şekilde kızarmasını sağlamaktır. Bunu ne yazık ki sadece çok az sayıdaki bir cihaz modeli başarabilmektedir. Kızartma derecesinin ve dolayısıyla tost süresinin ayarının güvenilir ve sezgisel olarak çalışması önemlidir. Kızarmış ekmem, dışta açık kahverengi ve içte hala yumuşak ise en iyi şekilde kızartılmıştır. Eşit oranda bir kızarma ancak ekmek dilimleri doğru bir şekilde makineye yerleştirilirse gerçekleşebilir. Bunu sağlamak için bazı makinelerde bir düzenek mevcuttur. Bu genellikle çok ucuz bir cihazda bulunmaz. Testimizin bazı katılımcıları ayrıca, dondurulmuş ekmeği ısıtırken buz çözme fonksiyonunun çok yararlı olduğunu gözlemlediler.

Ekmek kızartma makinesinde çörek veya simit gibi ürünleri kızartmayı veya ısıtmayı seven biriyseniz, o zaman daha geniş yuvaları olan bir ekmek kızartma makinesi tercih etmeniz gerek. Çünkü bu tarz kalın ürünler genellikle standart ekmek kızartma makinelerine sığmazlar. Alternatif olarak, genellikle cihazla birlikte sunulan bir tepe ızgarası da kullanabilirsiniz. Ancak burada yine güvenlik ve sağlık açısından parçanın kalitesine dikkat etmekte fayda var Bazı ek donanımların plastik ayakları vardır – bu tarz ürünlerden uzak durmanızı tavsiye ederiz! Temizlikle ilgili olarak, ekmek kızartma makinesinin kırıntı tepsisi de olmalıdır, böylece kırıntıları çıkarmak için cihazı ters çevirmeniz gerekmez. Ancak, artık hemen hemen tüm modeller bunu zaten sunuyor.

Güvenlik açısından baktığımızda ise alacağınız cihazın mutlaka bir otomatik kapanma veya aşırı ısınma korumasına sahip olmasına dikkat etmenizde fayda var. Bu sayede kendinizi olası tehlikelerden koruyabilirsiniz. Önleyici tedbirler almanın en iyi yolu, ekmek kızartma makinesini düzenli olarak temizlemek, cihaza aşırı yüklememek ve cihazı her zaman yanmaz bir yüzeye yerleştirmektir. Ayrıca, yalnızca GS veya VDE işaretine sahip cihazlar satın almalısınız.

Bütçe

 

Başlangıçta da belirtildiği gibi, 10 Euro’dan daha ucuz bir fiyata bile bir ekmek kızartma makinesi satın alabilirsiniz. Ancak, böyle bir cihazdan fazla bir şey beklememelisiniz ve her zaman belirli bir tehlike oluşturabileceğini unutmayın – özellikle de herhangi bir sertifikaya sahip değilse.

Orta fiyat aralığında sağlam ekmek kızartma makineleri genellikle 25 ila 40 avro arasında değişmektedir. Bu fiyat için, farklı işlevlerle donatılmış ve iyi sonuçlar veren, birçok tavsiye edilen cihazı satın alabiliyorsunuz.

Yüksek teknoloji ürünü cihazlar 50 Euro’dan başlıyor ve işlevsellik, kızartma sonuçları, kaliteli işçilik açısından göz dolduruyor. Eğer bütçeniz uygunsa, o zaman 200 ile 400 Euro arasında yer alan üst sınıf cihazlardan birini de tercih edebilirsiniz, ancak burada fazladan ödediğiniz paranın gerçekten karşılığını alıp alamayacağınız tartışma konusudur. 30 Euro’luk cihaz bile iyi bir biçimde ekmek kızartabiliyorsa ve işini istendiği şekilde yapıyorsa, o zaman bir tost makinesi daha ne kadar iyi olabilir ki? Tabii ki hiç kimse bu soruya cevap veremez. Ancak malzeme, tasarım ve işlerlik açısından kesinlikle biraz daha fazlası mümkündür. Son olarak, çok pahalı bir cihazın uzun süre dayanacağını da varsayabilirsiniz.

 

 

Abone ol
Notify of
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
DMCA.com Protection Status