En Iyi Elektrik Süpürgesi

Son güncelleme: 28.05.24

Bu web sayfası okuyucularımız tarafından desteklenmektedir. Sayfada bulunan linkler üzerinden alışveriş yaptığınızda bunun karşılığında küçük bir komisyon alırız. Hakkımızda daha fazla

 

Elektrikli Süpürge Satın Alma Rehberi – 2024

 

Elektrikli süpürge, hemen hemen her evde bulunan ev aletlerinden biridir. Yeni bir elektrikli süpürge almanız gerektiğinde derinlemesine bir araştırma yapmanızı tavsiye ederiz, çünkü çok fazla sayıda elektrikli süpürge markası var ve bu üreticilerin piyasada fazlaca modeli bulunmaktadır.  Bu nedenle, satın almadan önce, kesinlikle farklı tasarımları göz önünde bulundurmalısınız ve torbalı mı yoksa torbasız bir model mi tercih ettiğinizi ya da kablolu mu yoksa kablosuz bir model mi istediğinizi iyice düşünün. Bu şekilde seçenekler konusunda bir ön eleme yaptıktan sonra ürün özelliklerini de göz önünde bulundurup fiyat karşılaştırma aşamasına geçebilirsiniz. Farklı kategorilerinden oluşan 2024’deki en iyi elektrik süpürgeleri hakkında genel bir bakış, test kazananlarının ilk 5 listesinde bulunabilir.

 

Elektrikli süpürge çeşitleri ve avantajları

 

Piyasada hem avantajları hem de dezavantajları olan çeşitli modeller var. Aşağıda piyasada bulunan ürünlerin kısa bir özetini bulacaksınız. Ancak, her zaman tüm amaçlara uygun ve herkes için mükemmel olan bir elektrik süpürgesinin var olmadığını belirtmekte de fayda var. Bu nedenle, gereksinimlerinize ve bütçenize uygun ihtiyaçlarınız en iyi biçimde karşılayacak elektrikli süpürgeyi seçmelisiniz.

Evde kullanım için en çok satılan modeller aslında temelde ikiye ayrılır: torbasız elektrikli süpürgeleri ve torbalı olanlar. Bu nedenle, bu türlerin avantajları ve dezavantajları ikinci bölümde ayrı olarak işlenecektir.  Ayrıca düşünmeniz gereken bir başka nokta, elektrikli süpürgenizi kablolu mu yoksa kablosuz olarak mı tercih ettiğiniz noktası olacaktır. Bu kriter ayrıca ikinci bölümde daha ayrıntılı bir biçimde incelenecektir.

Bu ana kategorilere ek olarak, farklı gereksinimlere daha fazla uyarlanmış daha birçok özel model satın alabilirsiniz. Bunlara aşağıdaki modeller dahildir:

 

El tipi elektrikli süpürge

Bunlar, döşemeleri veya arabaları hızlı ve seri bir şekilde temizlemek için son derece uygun olan kompakt, taşınabilir modellerdir. Bu grup ise yine kendi içerisinde farklı gruplara ayrılmaktadır, örneğin araç süpürgeleri, hayvan tüyü süpürgeleri, masa süpürgeleri veya kablosuz kompakt süpürgeler .

 

Su Filtreli Elektrik Süpürgesi

Bu modeller, tozu bir su deposundan filtreleyen bir su filtre sistemi ile çalışır. Bu sayede tekrar ortama verilen hava son derece temizdir. Ancak bu modellerin fiyatları yüksektir ve kullanımda çok fazla pratik değillerdir. Su tankı tamamen kapanmamışsa başınıza gelebilecek orta halli bir felaket elektrikli süpürgenin devrilmesi olacaktır. Bu filtre kategorisi, suyu emebilen ıslak elektrikli süpürgeler ile karıştırılmamalıdır.

 

Alerjikler İçin Elektrikli Süpürgeler

Bu kategoride birkaç farklı ürün çeşidi vardır. Bu ise, kategoriden çok bir donanım meselesidir. Örneğin, alerjik insanlar için yapılmış elektrik süpürgeleri çok daha iyi bir filtre sistemine sahiptir ve ortama verdikleri hava son derece temizdir ve çok az miktarda partikül içerir.

 

Endüstriyel Elektrikli Süpürgeler

Bunlar çoğunlukla büyük bir konteynere sahip, nispeten daha güçlü cihazlardır. Bu gruba baca süpürme cihazları da dahildir bu arada. Burada da yine birçok farklı cihaz türüne rastlıyoruz. Bu grubun içerisinde hem ıslak elektrikli süpürgeler hem de torbasız elektrikli süpürgeler veya torbalı elektrikli süpürgeler de vardır.

 

Elektrikli Süpürge Robotu

Kendi kendini yönlendiren bu küçük robotlar aslında ayrı bir elektrikli süpürge alt grubu değildir ve ayrı bir kategoriye aittir. Çoğunlukla süpürge ve elektrikli süpürgeden meydana gelen bir karışımı gibi çalışırlar. Bu cihazlar bağımsız olarak çalışırlar ve bu nedenle dairenin alanlarını bağımsız olarak süpürüp temizlerler.

 

Torbasız süpürge torbalıya karşı – kablolu süpürge kablosuza karşı

 

Aslında bir elektrikli süpürgesi ucuz, verimli, güçlü emile sahip ve ayrıca enerji tasarruflu ve kompakt olmalıdır. Ancak böyle bir elektrikli süpürge yok. Uygun fiyatlı bir elektrik süpürgesi almayı düşünüyorsanız, o zaman torbalı olanlara bakmalısınız, çünkü o kategorideki ürünler oldukça uygun fiyatlara satılıyor. Ancak bu cihazların kullanım süresi boyunca toz torbası almak zorunda kalacağınızdan, size sürekli olarak maliyet getirecektir bu kategori. Bunu göz önünde bulundurmalısınız, satın alma kararınızı vermeden önce. Torbasız elektrikli süpürgeler (bu kategoride çoğunlukla siklon teknolojili elektrikli süpürgeler kullanılır) satın alım fiyatı açısından daha masraflıdırlar, ancak — çalıştırdığınız süre boyunca elektrik masrafı dışında — başka bir maliyeti getirmezler. Bu nedenle, torbasız modellerin kullanımıyla, uzun vadede tasarruf sağlamış olursunuz.

Cihazın temizliği açısından ise torbalı modeller daha avantajlı durumda, çünkü torbayı çıkarmak, torbasız bir modelde filtrenin temizliğinden çok daha kolay ve temiz bir işlemdir. Bu nedenle, eğer alerjiniz var ise, torbalı bir elektrikli süpürge sistemi tercih etmeniz daha uygun olacaktır. Buradaki istisna, alerjiklere özel torbasız elektrikli süpürgelerdir. Bu ürünlerde temizlik ve filtre performansı konuları gerekli şekilde ele alınmıştır ve alerjik kişilerin ihtiyaçlarına uyarlanmıştır. Bununla birlikte, torbasız basit ve ucuz bir elektrikli süpürge genellikle bu kriterleri karşılamaya yetmez.

Nominal emme gücü açısından, torbalı elektrikli süpürgeler yarışı yine önde götürür, ancak genellikle torbasız modellere göre daha verimsiz çalışırlar, bu nedenle daha fazla elektrik tüketirler. Torbalı elektrik süpürgelerinin bir diğer dezavantajı ise, torba doldukça emiş gücünün azalmasıdır

Kablolu ya da kablosuz bir elektrik süpürgesi konusunda seçiminizi yaparken mutlaka ihtiyaçlarınızı göz önünde bulundurmanız gerek. Kablolu cihazlar daha güçlüdür ve böylece daha iyi bir temizleme etkisi sağlarlar. Öte yandan bir şarj edilebilir batarya ile donatılmış cihazlar, bir prize bağlı olmadıkları için daha kompakt ve pratiktir. Ancak bu cihazlarla derinde bulunan oturmuş kirleri çıkarmak bazen daha zordur. Süpürme esnasında akü bitebilir ve cihazı şarj etmek zorunda kalabilirsin. Haliyle şarj olana kadar da süpürmeye devam edemezsiniz. Fakat anında kullanıma hazır ve kablosuz bir cihaz arıyorsanız o zaman bu sizin için doğru tercih olabilir. Özellikle daha sık süpürmek istiyorsanız ve inatçı kir ya da lekelerle uğraşmak zorunda değilseniz bu gayet mantıklı bir çözümdür aslında. Kompakt elektrik süpürgeleri sınıfında da kablosuz modeller çok popüler.

Fiyat ve ek donanım

 

Size tavsiyemiz, kendiniz için sabit bir bütçe belirlemek ve bu bütçe ile iyi bir fiyat-performans dengesi sunan bir model satın almanız olacaktır. Piyasada bulunan ürün çeşitliliği nedeniyle, bu yaklaşım önemlidir, çünkü bu şekilde ciddi miktarda modeli önceden eleyebilirsiniz. Fiyatlar hakkında herhangi bir fikriniz yoksa, o zaman farklı fiyat kategorilerindeki test kazananları En İyi 5 Listesini kendiniz için kılavuz olarak kullanabilirsiniz.

Genelde iyi bir elektrik süpürgesini 80 Euro’dan başlayan fiyatlara alabiliyorken, önerilen torbasız süpürge markası modellerini 100 Euro’dan itibaren alabiliyorsunuz. Bununla birlikte, donanıma ve işçilik kalitesine bağlı olarak, fiyatlarda yukarıya doğru neredeyse sınır yok. Yapmış olduğumuz test bize ilginç bir bakış açısı sağladı, çünkü belirli bir fiyat seviyesinin üzerindeki elektrikli süpürgelerin, daha ucuz olan rakiplerine kıyasla herhangi bir ek fayda sağlamadığını görmüş olduk. Çünkü 250 Euro’ya kadar olan fiyat aralığında, akla gelebilecek tüm kategorilerden çok iyi ve tavsiye edilebilir cihazlar alabilirsiniz.

Kararsız kaldıysanız ve birkaç modelin arasında kaldıysanız, o zaman birlikte sunulan aksesuarlara da göz atın ve mutlaka kullanıcı yorumları açısından bir araştırma yapın. Mutlaka faydası olacaktır. Çünkü elektrikli süpürgenin emiş gücü salt süpürgenin watt bazındaki gücünden değil, özellikle motorun ve süpürge başlığının verimliliğinden kaynaklanır. Bu nedenle halı (uzun veya kısa tüylü) veya sert zeminler için özel süpürge başlıkları vardır.

Elektrikli süpürgelerin çoğunda tüm zeminlere uygun bir süpürge başlığı bulunur. Bununla birlikte, prensipte, geniş alanları hızlı ve verimli bir şekilde temizlemek istediğinizde veya halılarda hayvan kılı gibi inatçı kirleri temizlemek istediğinizde 2.500 veya 3.000 watt’a kadar daha yüksek bir çıkış faydalıdır. Kısa bir temel temizlik için 700 ila 1.500 watt arasındaki modeller genellikle yeterlidir. Ancak, torbasız sistemlerin torbalı sistemlere kıyasla daha verimli çalışma eğilimi gösterdiğini ve daha düşük enerji tüketimi ile daha yüksek bir emiş gücü sunduğunu unutmayın.

İhtiyacınız için gerekli olan güç ve doğru süpürge başlıklarına ek olarak, gürültü değerlerinin yanı sıra ağırlığa da bir göz atmanız gerekir, çünkü çok yüksek sesli veya ağır bir cihaz sık kullanımda oldukça önemli bir dezavantaja neden olabilir. Ayrıca, elektrikli süpürgenin iyi sürülebilmesi ve manevra yapabilmesi için tekerleklerinin yüksek kalitede malzemeden yapılmış olması gerekir.

 

 

 

Abone ol
Notify of
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
DMCA.com Protection Status