En iyi elektrikli bisiklet

Son güncelleme: 28.05.24

Bu web sayfası okuyucularımız tarafından desteklenmektedir. Sayfada bulunan linkler üzerinden alışveriş yaptığınızda bunun karşılığında küçük bir komisyon alırız. Hakkımızda daha fazla

 

Elektrikli Bisiklet Satın Alma Rehberi – 2024

 

Bir elektrikli bisiklet satın almayı düşünüyorsanız, doğru kararı verebilmek için öncesinde derinlemesine bir araştırma yapmalısınız. Günümüzde birçok elektrikli bisiklet markası var ve dolayısıyla piyasada fazlaca model bulabiliyorsunuz. Bu yüzden araştırmanızı iyi yapmalı, farklı elektrikli bisiklet türlerini bilmeli, motorları ve pilleri hakkında kabaca fikir sahibi olmalısınız. Bu yazının sonunda size 2024 senesinin en iyi elektrikli bisikletlerinin ilk beşe giren listesini sunuyoruz. Burada ayrıca bazı önemli bilgiler ve konuyla ilgili tavsiye de alabileceksiniz.

 

Elektrikli Bisiklet Türleri

 

Sıradan bisikletlerle yapılan bir fiyat karşılaştırmasında, elektrikli bisikletler doğal olarak çok kötü sonuçlar verir, çünkü üretim maliyetleri çok daha yüksektir. Eskiden elektrikli bisiklet ve pedelec diye iki ayrı kategori arasında ayrım yapılırdı. Bir Pedelec (Pedallı Elektrikli Bisiklet) aslında, sadece siz de pedal çevirdiğinizde motoruyla size destek veren bir bisiklet anlamına geliyordu. Diğer taraftan bir elektrikli bisiklet ise özünde elektrikli motoru vasıtasıyla kendi kendine hareket edebilen bir bisiklet olarak tanımlanır. Ancak günümüzde bu araçlara artık farklı bir gözle bakılmaktadır ve tanımlamaları da değişmiştir. Örneğin bir elektrikli bisiklet aslında saatte 25 km hıza kadar çıkabilen bir Pedelec’tir. Ya da S-Pedelec diye tanımlanan araçlar saatte 45 km hıza kadar çıkabilmektedir. Ancak bu araçlarda bir plakaya ihtiyacınız var, yani prensipte bu artık bir bisiklet değil, bir motosiklet olarak geçer.

Elektrikli bisikletlerin yapıları söz konusu olduğunda, genellikle kısaca özetlemek istediğimiz beş klasik model arasında bir ayrım yapılır, çünkü eninde sonunda, en iyi elektrikli bisiklet sadece sizin ihtiyaç ve sürüş gereksinimleriniz ile en iyi biçimde eşleşen modeldir.

Şehirde kullanım için yapılmış elektrikli bisikletler genellikle çok sayıda ek ekipmanla donatılmış elektrikli bisikletlerdir. Bu alışveriş sepetleri, büyük bir bagaj taşıyıcıs veya hatta dikiz aynaları ve ışıkları bile kapsayabilir. Öte yandan, elektrikli dağ bisikletleri daha çok sportif amaçlı donanımlara sahiptir, örneğin diskli frenlere, özellikle sportif bir yapıya ve genellikle arkadan itişli bir motor gibi. Bu modellere genellikle bagaj taşıyıcısı veya ışıklandırma gibi ek donanımlar dahil değildir. Katlanabilir ve kompakt elektrikli bisikletler de şehir içi kullanımı için üretilmiştir, ancak diğer toplu taşıma araçların kombine kullanımıyla birlikte amaçları daha uzun mesafeler kat edebilmektir ve bu nedenle bu amaca yönelik tasarlanmışlardır. Bunlar son derece kompakt ve kullanışlıdırlar, böylece tramvay, otobüs veya tren gibi toplu taşıma araçlarında kolayca taşınabilirler. Buradaki donanım genelde son derece yalındır, fazla bir beklentiye de girmemek gerek. Bir de Speed-Pedelecs diye bir kategori var. Burada temel amaç hız ve performanstır, yani bu kategoriye giren araçlar bir nevi elektrikli yarış bisikletleridir Bu elektrikli bisikletlerin özel bir donanımları yoktur, bu nedenle de son derece hafiftirler. Trekking e-bisikletleri, bisiklet turları için kullanılan klasik e-bisikletlerdir. Bu bisikletlere genellikle bagaj taşıyıcıları ve ışıklandırma gibi temel donanımlar ve daha uzun turlar için uygun ve konforlu bir sele dahildir.

 

Motor ve Akü

 

Sıradan bisikletler ile karşılaştırma yaptığımızda elektrikli bisikletler ön, orta veya arkada bir motora sahiplerdir. Sizin hangi motoru tercih edeceğiniz aslında tamamen gereksinimlerinize bağlıdır. Yani motorun arkada veya önde olması sizin kullanım tercihleriniz sonucunda belirlenir.

Bir ön tekerlek motoru ön tekerlek üzerine oturur ve böylece ön tekerlek göbeğinin yerini alır. Buradaki avantaj, daha istikrarlı bir motor ve şasi yapısı ve itici güçlerin biraz daha iyi dağılımıdır, çünkü kas gücü arkada ve motor gücü ön taraftadır. Böylece hem önden çekişli hemde arkadan itişli bir araç elde etmiş oluyorsunuz. Özellikle ucuz elektrikli bisikletlerde motor genellikle önde bulunur. Bununla birlikte, bu sistemin dezavantajı, lastiklerin gevşek yüzeylerde veya bir yokuşta giderken merkezi veya arka tekerlek motorundan daha hızlı patinaj yapmasıdır. Buna ek olarak, bir lastik arızası durumunda durumunda, tüm kabloların sökülmesi gerekir, bu da tekerleklerin değiştirilmesini daha zor hale getiriyor.

Elektrikli bisikletlerde günümüzde en yaygın olarak kullanılan motor ortada yer alan motordur. Pedalın altında merkezi olarak konumlandırılmıştır. Bu sayede arka teker, zincir vasıtasıyla harekete geçirilir. Bunun sonucunda ağırlık merkezi daha düşüktür ve bu da kullanımda kolaylık sağlar. Burada bir lastik arızası meydana geldiğinde motorun sökülmesi gerekmiyor, çünkü salt zincire bağlıdır motor, tekerleğe değil, ayrıca ortadan motorlu e-bisikletler, diğer motor tasarımlarından daha yüksek hızlarda önemli ölçüde daha az elektrik tüketir. Burada yapılan tasarruf %50’ye kadar varabilir. Burada değinilmesi gereken bir dezavantaj ise, ortada konumlu bir motorda pedal freninin monte edilemiyor olmasıdır.

Arka tekerlek motoru ise arka tekerlek üzerindedir. Arkadan itişli motorlar daha çok sportif amaçlı kullanımlar için tasarlanmıştır. Bu nedenle, özellikle e-dağ bisikletlerinde bunlara sık sık rastlayabilirsiniz. Bu tarz bir bisiklet çok güçlü bir tutuş sağlar ve yüksek bir güç aktarımı sunar. Tekerlek gevşek zeminde bile kolay kolay patinaj yapmıyor. Ancak, arkadan itişli elektrikli bisikletlerde ağırlık dağılımı için çok iyi denemez. Bu, özellikle de akü ve motor arkaya takılıysa geçerlidir. Ayrıca, arka tekerleğin tekerlek telleri çok fazla baskıya maruz kalmaktadırlar. Burada da bir pedal freni takılması her zaman mümkün olmamaktadır ve ayrıca bir lastik arızası meydana geldiğinde kabloları sökmeniz gerekmektedir.

Aküler söz konusu olduğunda ise çeşitli üreticiler ve modeller vardır. Özellikle Panasonic, Bosch veya Shimano ve Impulse gibi markalar, elektrikli bisikletler için akü piyasasında kendilerine sağlam bir yer edindiler. Tüm bu markaların kendilerine has sistemleri, çalışma metodları ve avantajları veya dezavantajları vardır. Ancak genel olarak söylenebilir ki, testimizde incelediğimiz tüm elektrikli bisikletlerin aküleri kalitelidir ve tarafımızdan tavsiye edilir. Bisikletler ile uyumları çok iyidi ve kullanım konusunda da herhangi bir sıkıntı yaratmadılar, ayrıca güvenlik konusunda da herhangi bir sıkıntı oluşmadı. Mutlaka kapasite konusunda bir karşılaştırma yapılmalıdır, çünkü bu sonuçta elektrik desteği de dahil olmak üzere bisikletle ne kadar uzağa gidebileceğinizi belirler.

 

Diğer satın alma kriterleri

 

Bisikletin türüne ve motorun konumuna ek olarak, nihai bir karar vermeden önce dikkate almanız gereken birkaç şey daha var. Tabii ki, burada en önemli unsur bisikletin malzeme ve üretim kalitesidir – buna bir de ağırlık, boyut, görünüm, parçaların işçiliği ve ayrı ayrı parçaların üreticileri de eklenir. Ekipman ve donanım da son derece önemli bir noktadır. Örneğin bazı motorların, pil ömrünü önemli ölçüde artıran enerji geri kazanımı sağlanırken, bazılarının ise bu özelliği modellerine dahil değildir. Buna ek olarak, birçok üretici elektrikli bisikletler için isteğe bağlı çok çeşitli aksesuarlar sunar, böylece bisikleti ihtiyaçlarınıza mükemmel şekilde uyarlayabilirsiniz.

Araştırma yapmak için gereken zamanı ayırmanızı ve sadece herhangi bir ucuz elektrikli bisiklet satın almamanızı tavsiye ederiz. İhtiyaçlarınızı doğru olarak belirleyin ve satın alım kararınızı net olarak verin. Satın alma kararınızı vermeden önce mutlaka dikkate almanız gereken diğer kaynaklar ise alıcıların referansları ve yorumları olabilir, çünkü sizin düşünmemiş olabileceğiniz veya yazılı kaynaklarda rastlayamayabileceğiniz ufak tefek, fakat önemli ayrıntıları bu şekilde yakalayabilirsiniz.

 

 

Abone ol
Notify of
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
DMCA.com Protection Status