En iyi elektrikli şömine

Son güncelleme: 13.06.24

Bu web sayfası okuyucularımız tarafından desteklenmektedir. Sayfada bulunan linkler üzerinden alışveriş yaptığınızda bunun karşılığında küçük bir komisyon alırız. Hakkımızda daha fazla

 

Elektrikli Şömine Satın Alma Rehberi – 2024

 

Elektrikli bir şömine arıyorsanız, fiyat karşılaştırma adımına geçmeden önce dikkat edilmesi gereken belli başlı noktaların olduğunu hatırlatmak isteriz. Piyasada bulunan birçok farklı elektrikli şömine markası var ve haliyle bu üreticilerin de yine birçok farklı ürün modeli bulunmaktadır. Bu nedenle sağlıklı bir satın alma kararı verebilmek için ürünler hakkında detaylı bir şekilde bilgi toplamanızı tavsiye ederiz. Bu şekilde en azından çalışma şekli, avantaj ve dezavantajlar ışığında bir ön eleme yapabilirsiniz. Başka nelere dikkat etmeniz gerektiğini aşağıda size detaylı bir biçimde anlatacağız. Son olarak, yapmış olduğumuz test ile belirlenmiş olan 2024 yılının en iyi elektrikli şöminelerinin bir özetini bulabilirsiniz. Tüm bu bilgiler ışığında nihai bir karar vermekte zorlanıyorsanız, o zaman müşteri yorumları belki faydalı olabilir son kararınızı vermenizde.

 

Çalışma şekli ve avantajları ile dezavantajları

 

Her şeyden önce şunu belirtmek gerekir:

Elektrikli şöminede gerçek ateş yoktur. Yapay alevler burada sadece su buharından veya farklı efektler ya da ışık yardımıyla meydana getirilir. Bu sayede bu tür şömineler ya küçük bir elektrikli ısıtıcı veya modele bağlı olarak sadece dekoratif amaçlı bir nesne olarak kullanılabilirler. Bazı modellerde alevler çok gerçekçi göründüğünden, elektrikli bir şömine, odanız ya da evinize gerçek bir şömine yaptırmak zorunda kalmadan son derece güzel bir atmosfer yaratabilir. Ayrıca baca yapımı ile uğraşmaz ve düzenli baca temizliği yaptırmak için de masraf yapmak zorunda kalmazsınız. Gerçek bir şöminenin beraberinde getirdiği toz ve kurum gibi diğer dezavantajlar da elektrikli şöminede oluşmaz. Özellikle de kiralık dairelerde oturan insanlar için bu ürün son derece güzel bir alternatif olabilir.

Genel olarak elektrikli şömineler, görselliğin yanında bir de ısıtma özelliğine sahipler, ancak bu ısıtma en fazla 2000 watt’a kadar olan bir güce ulaşabilmektedir. Bu, büyük bir oturma odasının kendi başına ısıtılamayacağı anlamına gelir, ancak şömine yanılsamasını mükemmel hale getiren rahat bir sıcaklık sağlanır. Yani taş şömine ya da farklı türdeki şöminelerle karşılaştırıldığında, burada asla gerçek ateşle uğraşmak zorunda kalmıyorsunuz. Elektrikli şömine en basit şekliyle prizden çalıştırılır.

  

Elektrikli şömine çeşitleri

 

En iyi elektrikli şömine elbette görünüm, fiyat ve performans açısından ihtiyaçlarınızı karşılayan bir model olacaktır. Henüz ürünler ile ilgili detaylar konusuna eğilmeden, var olan şömine türleri hakkında en azından genel olarak bilgilenmenizi tavsiye ederiz, çünkü bu şekilde çok daha kolay bir biçimde eleme yapıp sonuca odaklanabilirsiniz.

 

Bağımsız elektrikli şömine:

Bağımsız şömineler odanın herhangi bir yerine yerleştirilebilir. Gerekirse, kullandığınız modeli birkaç farklı yerde bile kullanabilirsiniz, çünkü kompakt olan bu modellerin yer son derece kolay bir biçimde değiştirilebilir.

 

Elektrikli duvar tipi şömine:

Bu modeller daha az esnektir, ancak ortalıkta durmadıkları için de fazla bir yer kaplamazlar. Genellikle modern ve oldukça düz ya da yassı bir görünüme sahiptirler, bu sayede de çok az yer kaplarlar. Bu sobalar genellikle çok kompakttır ve kullanımı da oldukça rahattır, ancak yer değişikliği istenmesi durumunda oldukça zahmetli bir durum ile karşı karşıya kalabilirsiniz, çünkü ürünü bir duvardan hemen diğer bir duvara takmanız ne yazık ki mümkün değil.

 

Sabit büyük elektrikli şömineler:

Çok büyük modellerin kurulumu biraz daha zordur, genellikle ilk önce belirli bir yere monte edilmeleri ve sabitlenmeleri gerekir. Esnek bir kullanım sağlamamalarına rağmen, kafa karıştırıcı bir şekilde gerçek şöminelere benzerler. Bu nedenle bağımsız ünite halinde kullanılan ve serbest duran şöminelere geçiş burada kişinin kararına kalmıştır.

 

Entegre elektrikli şömine:

Bu modeller oldukça nadirdirler, ancak varlar: Entegre edilebilir elektrikli şömineler. Kalıcı biçimde önceden belirlenmiş herhangi bir nişe monte edilebilirler. Siz şömineyi buradan sökmeye karar verene kadar bu modeller aynen yerlerinde kalmaya devam ederler. Kurulum yeri konusunda esneklik sağlamazlar.

Önemli satın alma kriterleri

 

Yüksek kaliteli ve güçlü veya nispeten ucuz bir elektrikli şöminenin sizin için daha uygun olup olmayacağı, elbette, gereksinimlerinize ve görüşlerinize bağlıdır. Farklı modelleri karşılaştırırken hangi ek kriterlere dikkat etmeniz gerektiğini sizler için burada özetledik.

 

Isıtma fonksiyonu:

Bir elektrikli şömine belki bir kaloriferin yerini alamaz, ancak ısıtma fonksiyonlu güçlü modeller ek bir ısı kaynağı olarak son derece uygundur. Çoğu şöminenin maksimum gücü 2.000 watt civarındadır. Burada dikkat etmeniz gereken nokta, gerektiğinde ısıtma özelliğini kapatıp, sadece şömine ateşi özelliğini çalıştırabileceğiniz bir model tercih etmek olacaktır.

 

Performans:

Isıtma özellikli bir model satın almayı planlıyorsanız ve cihazı ısıtma amacıyla kullanacaksanız, o zaman ürünün performansına dikkat etmenizde fayda var. Buna ek olarak testimiz, ilave olarak bir fan içeren modellerin daha iyi bir etki sağladığını gösterdi, çünkü ısı bu sayede daha iyi dağıtılabilmektedir. Aynı zamanda, yüksek performanslı cihazlar daha yüksek bir elektrik tüketimine neden olacaktır. Özellikle de cihazı uzun kış gecelerinde saatlerce çalıştırdığınızı düşünürsek, bu dikkat edilmesi gereken bir nokta olarak karşımıza çıkmaktadır. Yani elektrikli şöminenizi illa saatlerce çalıştıracaksanız, o zaman gelecek faturaya da hazırlıklı olmakta fayda var bizce. Birçok güçlü modelde gücü ayarlama, yani azaltma seçenekleri mevcuttur. Örneğin, birçok 2kW şömine tam veya yarı güçte çalıştırılabiliyor.

 

Koruma mekanizmaları:

Satın alırken, şöminenin aşırı ısınma korumasına sahip olduğundan mutlaka emin olun.

 

Efekt kontrolü:

Birçok modelde alev efektini kişiye özel olarak ayarlamak mümkündür. Yapılabilen bu ayar genellikle alev görüntüsünün parlaklığı ile ilgili olsa bile, bazı ürünlerde kişiye özel alev görüntüsü oluşturmak mümkündür.

 

 

 

 

Abone ol
Notify of
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
DMCA.com Protection Status