En Iyi Eliptik Bisiklet

Son güncelleme: 28.05.24

Bu web sayfası okuyucularımız tarafından desteklenmektedir. Sayfada bulunan linkler üzerinden alışveriş yaptığınızda bunun karşılığında küçük bir komisyon alırız. Hakkımızda daha fazla

 

Eliptik Bisiklet Satın Alma Rehberi – 2024

 

Eviniz için iyi ve kapsamlı bir biçimde kullanılabilecek bir fitness ekipmanı arıyorsanız, kesinlikle eliptik bir bisiklet satın almayı düşünmüş olmalısınızdır. Piyasada bulunan birçok eliptik bisiklet markası görebilirsiniz ve tüm bu üreticilerin sunmuş olduğu sayısız ürünü bulabilirsiniz. Bu nedenle fiyatlar açısından bir karşılaştırma yapmadan evvel ürünlerin özelliklerini araştırıp, bunların avantaj ve dezavantajlarını araştırmanızı tavsiye ederiz. Sonuçta, size uygun olacak bir eliptik bisikletin ucuz bir ürün mü yoksa daha ziyade kompakt bir ürün mü olması gerektiğini sizin ihtiyaçlarınız belirler. Bunu bilebilmek için de tüm kriterleri göz önünde bulundurmanız gerekir. Satın alma kararınızı kolaylaştırmak için, yapmış olduğumuz test ile belirlediğimiz 2024 yılının en iyi beş eliptik antrenörünün bir özetini sonda bulabilirsiniz.

 

Çalışma şekli

 

Eliptik bisiklet çok yönlü olarak kullanılabilir olduğundan yağ yakma, kondisyon arttırma, dayanıklılık arttırma, kilo verme veya vücut geliştirme amaçlarına yönelik rahatlıkla kullanılabilir. Bu cihazlar aynı zamanda hem yeni başlayanlar hem de ileri düzey kullanıcılar için uygundur. Ama bu neden böyle?

Eliptik bisiklet, bir fitness aletidir — yani evde çalışabileceğiniz bir spor aletidir kısacası. Bu cihazın amacı, insanın doğal yürüme hareketine en yakın etkiyi yaratmaktır. Eliptik bir bisikletin kullanımı esnasında, bir koşu bandının aksine, sadece aktif olarak yürümekle kalmaz, aynı zamanda kollarınızı hareket ettirmeye ve bacak hareketlerini eşit şekilde, bağlar ve eklemlere en az baskıyı uygulayacak şekilde gerçekleştirmeye teşvik edilirsiniz. Eliptik bisiklet bu nedenle cross-trainer ya da cross-walker olarak da adlandırılır, çünkü bunun üzerinde yürürken ayaklar ya da bacaklar yerden kalkmaz. Özellikle, kolların harekete güçlü katılımı olumlu bir etkiye sahiptir, çünkü bunun kol kasları üzerinde doğrudan pozitif bir etkisi vardır.

Cihazlar oldukça basittir ve esas olarak bir tür pedaldan, yürüme raylarından, kol çubuklarından ve bir tekerlekten oluşur, ki bu teker sayesinde harekete devinim kazandırılır. Buna ek olarak, bisikletler-ergometrelerden de tanıdığımız bir tür fitness bilgisayarı dahildir eliptik bisikletlere. Bazı cihazlarda basit bir ergometrenin yerine daha kapsamlı ölçüm sistemleri de kullanılabiliyor. Büyük bir ekranla donatılabilen yüksek kaliteli ve yoğun donanımlı bu tür fitness veya eğitim bilgisayarları ile donanımlı cihazlar da vardır. Eliptik bisikletler de cross-trainerlar ile aynı kategoriye giriyor. Burada yapılan hareket dizisi dizler için daha sağlıklıdır, böylece çapraz bağ, diz veya kıkırdak ile ilgili problemleri olanlar için kesinlikle önerilen bir cihaz olmaktadır.

 

Evde kullanılan diğer fitness ekipmanlarına kıyasla avantajları ve dezavantajları

 

İhtiyaçlarınız için en iyi eliptik bisiklet olarak günlük eğitiminizin tüm gereksinimlerini karşılayan tek bir cihaz düşünülmelidir. Buna göre, öncelikle eliptik bir bisikletin sizin için ideal bir çözüm olup olmadığını etraflıca düşünmelisiniz. Bu cihazı diğer ev tipi antrenman aletlerinden farklı kılan şeyleri ise sizler için aşağıda özetledik.

Kondisyon ve dayanıklılık arttırma amacında iseniz, o zaman bir koşu bandı almayı da düşünebilirsiniz, çünkü burada günlük koşu daha gerçekçi bir biçimde çalışılabilir. Ancak hareket akışı kontrollü değildir ve eklemler ile bağlar üzerindeki baskı daha yüksektir. Birçok insan koşarken çok fazla hata yaptığından, yeni başlayanlar için bir koşu bandı değil de bir eliptik bisiklet çok daha uygun olacaktır.

Geleneksel olarak genellikle egzersiz bisikleti olarak anılan bir ergometre (fitness bisikleti), Almanya’da çok yaygındır ve bisiklete binmeyi simüle etmeyi amaçlamaktadır. Özellikle yoğun bacak antrenmanı için böyle bir cihaz son derece verimlidir. Ancak, kollar burada tamamen ihmal edilir ve aynı anda çalıştırılmaz.

Çok az alanınız varsa, bir step aleti de sizin için uygun bir seçenek olabilir . Bu, bacaklarınızı iyi çalıştırmanızı sağlayan son derece kompakt bir egzersiz cihazıdır. Ancak yapılabilecek hareket kapsamı ve akışı fazla geniş değildir ve örneğin kollar sadece step cihazına bantlar takılırsa çalıştırılabilir. Bu yöntem genellikle yanlış veya hatalı hareketlerin yapılmasına biraz daha uygundur ve bu nedenle yeni başlayanlar için çok uygun bir çalışma aleti değildir açıkçası.

İlgili satın alma kriterleri

 

Farklı modelleri karşılaştırırken, karşınıza çıkan ilk iyi modeli seçmeden önce birkaç kriteri dikkate almalısınız. Özellikle, çerçevenin ve el tutma saplarının yanı sıra hareketi sağlayan tekerin kalitesi burada son derece önemlidir. Yüksek kaliteli eliptik bir antrenman cihazı son derece yumuşak, sessiz ve eşit bir şekilde çalışan manyetik fren sistemine sahip yüksek bir volan kütlesine sahiptir. Burada sarsıntılı veya düzensiz bir hareket akışı olmamalıdır. Bu ilk bakışta anlaşılamadığından, diğer alıcıların ve kullanıcıların yapmış oldukları yorumları incelemekte fayda var. Buna ek olarak, direnç tercihen basamaksız olarak ayarlanabilir olmalıdır. Cihaz doğrudan bağlı bir egzersiz bilgisayarına sahipse, direnç bazen watt olarak ayarlanarak çok hassas bir şekilde değiştirilebilir.

Ayrıca antrenman cihazının yük kapasitesine dikkat edin ve bunun dışında katlanabilir bir cihaz almak isteyip istemeyeceğinizi de düşünün. Sonuçta evinizde cihaz için yer var mı ya da yok mu, onu en iyi siz bilebilirsiniz. Antrenman bilgisayarına gelince, buna daha yakından bakmak faydalı olacaktır. Çünkü bazı modeller sadece mesafe, direnç (ayarlanmışsa) ve hız gösterirken, ekranların üzerinde daha birçok faydalı ve kullanışlı bilgi gösterebilme seçeneği de vardır. Örneğin, önceki ve kalan egzersiz süresi, yakılan kalori veya kalp atış hızı gibi. Bu, elle tutulan sap kısımlarında mevcut sensörler sayesinde mümkündür veya cihaza bir göğüs kemeri de bağlanabilir. Bu ise hassas nabız izlemeyi etkinleştirmemizi sağlar ve böylece istediğiniz kalp atış hızı bölgesinde sabit kalmak için uygun bir program seçebilme imkanınız olabiliyor. Bu şekilde en azından birçok farklı antrenman programı arasından bir seçim yapabilirsiniz.

 

 

Abone ol
Notify of
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
DMCA.com Protection Status