En iyi espresso makinesi

Son güncelleme: 28.05.24

Bu web sayfası okuyucularımız tarafından desteklenmektedir. Sayfada bulunan linkler üzerinden alışveriş yaptığınızda bunun karşılığında küçük bir komisyon alırız. Hakkımızda daha fazla

 

Espresso Makinesi Satın Alma Rehberi – 2024

 

İyi bir espresso, birçok kahve sever için keyfin doruk noktasıdır. Kahvenizi evde hazırlayabilmeniz için bir espresso makinesine ihtiyaç duyarsınız. 2024 yılının en iyi espresso makinelerini sıraladığımız ilk 5 listesinde farklı kategorilerden, birbirinden farklı özelliklere sahip espresso makineleri bulabilirsiniz. Piyasada farklı modelleri bulunan birçok espresso makinesi markası arasından bir seçimde bulunmak elbette kolay değil, ancak biraz araştırma yapar ve burada bulabileceğiniz bilgilerden yararlanırsanız işiniz çok daha kolay olacaktır ve kişisel ihtiyaçlarınıza uygun en iyi espresso makinesini bulabileceksiniz.

Bir cihaz seçiminde bulunmadan önce kişisel gereksinimlerinize göre bir ön eleme yapmanız mantıklı olacaktır. Sonrasında ise, geriye kalan modeller arasında bir karşılaştırma yapabilir ve nihai kararınızı bu şekilde verebilirsiniz. Karar vermede yine de zorlanırsanız, o zaman kullanıcı yorumları size belki faydalı olabilir. Satın alırken dikkat etmeniz gereken şeyleri buradan öğrenebilirsiniz.

 

Espresso makinesi çeşitleri ve bütçe

 

Piyasada en yaygın bulunan espresso makinesi modeli portafiltreli makinelerdir. Bunlar, espresso’yu demlemek için gereken su basıncı makinenin kendisi tarafından üretildiği için, evsel kullanım için en uygun olan cihazlardır. Evde arada sırada kahve keyfi yapmak için 80 ila 200 Euro arasında bir fiyata satılan ucuz bir espresso makinesi gayet iyi sonuçlar verecektir. Ancak, evde kullanıma uygun ucuz espresso makineleri genellikle çok yavaş çalışır ve bir kerede sadece bir fincan kahve hazırlanabilir. Bu nedenle, özellikle birkaç fincan birden hazırlamak biraz zahmetli bir işlem haline gelebilir.

Dilerseniz kahve yapımı için tamamen manuel olarak kullanılan kollu bir espresso makinesini de tercih edebilirsiniz. Burada gerekli basınç (optimum olarak yaklaşık 15 bar), deneyimsiz kullanıcılar için çok zor olabilecek bir kol kullanılarak oluşturulur. Bu nedenle, manuel olarak kullanılan modellerin hiçbiri ilk 5 listemize giremedi.

Eğer sık sık ve fazla miktarda espresso hazırlamak istiyorsanız, o zaman alternatif olarak gastronomide kullanılan bir makine veya sanayi tipi bir espresso makinesi satın almanız sizin açınızdan daha uygun olacaktır. Ancak bu tür makineler ortalama bir espresso içicisi için biraz pahalı olabilir ve bu nedenle çok da tavsiye edemiyoruz doğrusu. Çünkü endüstriyel tarzdaki lüks makineler rahat 1.000 Euro’dan başlayan fiyatlara sahipler.

Evinizde konuklarınıza özel bir espresso deneyimi yaşatmak istiyorsanız, orta sınıf yarı otomatik bir espresso makinesi de araştırabilirsiniz. Burada, makine modeline bağlı olarak, dahili bir öğütücü yoksa, kahveyi kendinizin öğütmesi gerekir. Ancak, bu aynı zamanda kahve çekirdeklerinin öğütülme derecesini kendinizin belirleyebileceği ve böylece çekirdekleri ne kadar ince öğütmek istediğinize kendinizin karar verebilmesi demek oluyor. 700 Euro civarında bir fiyat aralığında satılan orta sınıf cihazlar zaten entegre bir öğütücüye sahip oluyor ve su sıcaklığı, öğütme derecesi veya su miktarı gibi çeşitli ince ayarlamaların yapılmasını mümkün kılıyor. Bu, basit portafiltre makinesiyle karşılaştırıldığında, espresso kalitesi üzerinde çok olumlu bir etkiye sahiptir, çünkü demleme basıncı her zaman yeterli düzeydedir. Fakat bu cihazların sahip olduğu yüksek fiyat nedeniyle ancak çok miktarda kahve hazırlıyorsanız bu tarz bir yatırım yapmak mantıklı olacaktır.

 

İhtiyaçlarınız ve gereksinimleriniz

 

Çoğu espresso sever için, evde espresso hazırlamak için alt fiyat segmentindeki bir portafiltreli espresso makinesi son derece yeterlidir, çünkü espresso genelde kahve gibi tüketilmekten ziyade zevk için hazırlanıp içilir. Bunun için ya öğütülmüş kahve almanız gerekecek ya da çekirdek kahve alıp kendiniz öğüteceksiniz, bu sayede öğütme derecesini de kendiniz ayarlamış olursunuz. Ucuz bir portafiltreli espresso makinesiyle kahve hazırlıyorsanız, o zaman fazla zahmete girmeden kahve hazırlama şansına sahip olursunuz, çünkü su sıcaklığı, su miktarı ve su basıncı bu makinelerde zaten baştan ayarlıdır ve genellikle değiştirilememektedir. Bu da genellikle ortalama espresso içicisinin aradığı bir özelliktir.

Ancak, mükemmel espresso hazırlamayı seviyorsanız, o zaman hazırlığa daha fazla vakit ayıracağınız ve daha fazla çaba gerektiren, tüm ayarların da sizin tarafınızdan yapıldığı bir espresso makinesi de satın almayı düşünebilirseniz. Çünkü bir espresso sever olarak beklentiniz ne kadar yüksek olursa, espresso makinesinin fonksiyonları ile de o derecede denemeler yapabiliyor olabilmeniz gerekmektedir. Yani kaliteli ve yüksek bir fiyata sahip bir espresso makinesi satın alarak otomatikman mükemmel bir espresso yapmış olmuyorsunuz. Aksine – birçok ayarlama özelliği nedeniyle, doğru ayarı bulana kadar belirli bir süre geçecektir mutlaka. Ancak bu çabaya mutlaka değecektir ve ucuz bir cihazla yapabileceğiniz bir espresso’dan çok daha lezzetli bir kahve yapmış olacaksınız bu sayede.

Evde sık sık espresso hazırlamak istiyorsanız – örneğin misafirler için – o zaman tavsiyemiz tam otomatik bir makine satın almanız olacaktır. Fiyat yarı otomatik cihazlardan önemli ölçüde yüksek olsa bile, yapacağınız bu yatırıma değecektir, çünkü bu sayede zaman kazanabilir ve buna rağmen mükemmel sonuçlar elde edebilirsiniz.

Özellikler ve fonksiyonlar

 

Daha önce belirtmiş olduğumuz bazı espresso makinelerinin sunduğu öğütücü özelliğine ek olarak su tankının da kapasitesine dikkat etmenizde fayda var, yoksa sürekli su tankını su ile doldurmakla uğraşıp durursunuz.

Hem iyi espresso istiyor ve bunun da hızlı bir şekilde hazırlanmasını arzuluyorsanız, o zaman öğütülmüş kahvenin dışında pad ile de kahve hazırlayabilen bir makine tercih etmelisiniz. Bu, size günlük yaşamda daha fazla seçenek sunar ve modele bağlı olarak, iki fincan kahvenin aynı anda hazırlanmasına olanak sağlayan büyük pad’ler için yapılmış portafiltreler de kullanılabilir. Gerçi pad ile hazırlanan bir espresso, geleneksel şekilde hazırlanan bir espresso kadar iyi olmayacaktır, ancak hazırlama süresi ve pratikliği de hesaba katınca bu, kahve severler için mantıklı bir satın alma kriteri oluşturabiliyor.

Çoğu cihaz, süt ve süt köpüğü ile yapılabilen espresso çeşitlerini hazırlamak için entegre bir süt köpürtücü de sunar. Eğer özellikle latte macchiato içmeyi çok seviyorsanız, buna kesinlikle dikkat etmelisiniz.

Son olarak, makinenin ne şekilde temizlenebildiğini de araştırmayı ihmal etmemelisiniz. Kolay temizlenebilir malzemelerin kullanılmış olduğuna ve temizlenmesi gereken tüm parçaların kolay bir şekilde sökülebilir olduğuna dikkat etmenizde fayda var, aksi takdirde ilk temizlik girişiminizde büyük bir şok ile karşı karşıya kalabilirsiniz.

 

 

Abone ol
Notify of
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
DMCA.com Protection Status