En iyi fotoğraf albümü

Son güncelleme: 28.05.24

Bu web sayfası okuyucularımız tarafından desteklenmektedir. Sayfada bulunan linkler üzerinden alışveriş yaptığınızda bunun karşılığında küçük bir komisyon alırız. Hakkımızda daha fazla

 

Fotoğraf Albümü Satın Alma Rehberi – 2024

 

Hangi fotoğraf albümünün amaçlarınız için en uygun fotoğraf albümü olduğunu anlayabilmek için, henüz fiyat karşılaştırma aşamasına geçmeden, sizin açınızdan en önemli kriterleri belirlemenizi tavsiye ederiz. Piyasada birçok fotoğraf albümü markası var ve ürün çeşitleri gerçekten çok fazla. Bizim, sizin için en önemli tavsiyemiz bu nedenle, fotoğraf albümlerinin özelliklerini incelemeden önce, resim ve fotoğrafların ne şekilde sabitlendiğine bakmanız ve bu konuda ürünlerin arasındaki farkları anlamaya çalışmanız olacaktır. Yapmış olduğumuz testte, farklı fotoğraf albümü türlerini inceledik ve bunun sonucunda 2024 senesinin en iyi fotoğraf albümlerini belirleyip, bunları aşağıda sizin için özetledik. Vermiş olduğumuz tüm bu bilgiler kesin bir karar vermeniz için yeterli değilse, o zaman kullanıcı yorumları imdadınıza yetişebilir ve karar aşamasını bir nebze kolaylaştırabilir.

 

Fotoğraf albümü ciltleme türleri

 

Fotoğraf albümlerinde, tıpkı defter ya da kitaplarda olduğu gibi, üç farklı ciltleme türü arasında bir ayrım yapılır. Bir ciltleme türüne karar vermek, aslında en önemli aşamalardan biridir. Bu bir tür ön eleme ve bunu gerçekleştirdikten sonra geriye kalan kriterlere göre seçiminizi yapmak çok fazla zaman almayacaktır. Burada sizin için ciltleme türlerini özetlemeye çalıştık.

 

Spiral ciltleme:

Bu ciltleme türünde sayfalar bir tür tel spiral tarafından tutulurlar. Klasik ciltleme ile karşılaştırıldığında bu tekniğin en büyük avantajı, fotoğraf albümünün sayfalarının tam olarak açılmasıdır ve sürekli olarak sayfaların kapanmamasıdır. Özellikle ucuz fotoğraf albümlerinde genellikle spiral ciltleme yöntemi kullanılır. Ancak, ihtiyaç duyduğunuz sayfa sayısı fazla ise, o zaman bu yöntem, artan sayfa sayısı ile birlikte sizin için önemini ve uygunluğunu gittikçe yitirecektir.

 

Klasik ciltleme:

Klasik ciltleme tekniğinde kağıt, cilt sırt kısmına yapıştırılır. Bu sadece şık bir görünüm sağlamakla kalmaz, aynı zamanda uzun bir kullanım ömrü sağlar, çünkü bu tür bir bağlama çok sağlamdır.

 

Halka ciltleme:

Halka ciltleme yöntemini klasörlerden biliyor olmalısınız. Bu tarz bir fotoğraf albümüne dilerseniz sayfa ekleyebilir ya da sayfa azaltabilirsiniz ve böylece bu türdeki ciltleme yöntemi oldukça esnek bir kullanım sağlamaktadır. Burada da her bir çift sayfa tamamen açılabilir. Çoğu zaman çok sayıda sayfayı ekleyebilirsiniz ve sayfaları daha kalın hale getiren kupür defterleri oluşturmak veya küçük hediyelik eşyaları yapıştırmak da mümkündür, çünkü bu tür ciltleme yönteminde bu tarz eklemeler ya da işlemler engel teşkil etmez.

 

Resimlerinizin sabitlenme türleri

 

Ciltleme türüne ek olarak, albümler resimlerin eklenme veya sabitleme biçimine göre de farklılık gösterir. Geçmişte, fotoğraf albümlerinde kullanılan en yaygın yöntem, fotoğrafların köşelerinin yapıştırılması yöntemi idi. Buradaki en büyük dezavantaj ise, bir resim başka bir resim ile değiştirmek istendiğinde, ya da herhangi bir nedenden dolayı bir resmi çıkarmak istediğinizde, çıkarılması gereken resmin yırtılması veya koparılmak zorunda olmasıydı. Fotoğrafların yapıştırıldığı albümlere alternatif olarak, fotoğrafların basit bir şekilde gerekli bölümlere iliştirildiği birçok albüm türü de var. Böylece fotoğraflar kolayca çıkarılabilir veya değiştirilebilir.

Ancak, fotoğrafların belirli bölümlere eklendiği ya da iliştirildiği fotoğraf albümlerinde, sadece belirli bir boyuttaki resimleri kullanabiliyor olmanız ayrı ve önemli bir dezavantajdır. Buna göre, bu tür fotoğraf albümlerinde yaratıcılığınız kısıtlanıyor. Diğer tarafta ise resimlerinizi dilediğiniz şekilde albüme yapıştırabildiğiniz fotoğraf albümü türleri de var.  Ayrıca, fotoğrafların belirli bölümlere iliştirildiği albümlerde resimler bir tür şeffaf folyonun arkasındadırlar ve bu onları bir tarafatan koruyorken, sizin gerektiğinde yazılı bir not iliştirmenizi engelleyebiliyor. Fotoğraf albümüne yaratıcılığınızla katkıda bulunmayı düşünüyorsanız, o zaman mutlaka resimler serbest bir biçimde yapıştırılabildiği bir albüm seçtiğinizden emin olmaya çalışın.

İyi bir fotoğraf albümünün başlıca özellikleri

 

Belirli bir fotoğraf albümü türünde karar kıldığınızda ise, bu fotoğraf albümünü diğerlerinden ayırt eden özelliklere dikkat etmelisiniz. Aşağıda, nelere dikkat edilmesi gerektiğini sizin için özetlemeye çalıştık.

 

Doğru kapasite:

Kaç resim yapıştırmak veya eklemek istediğinize bağlı olarak, fotoğraf albümünün kapasitesine dikkat etmelisiniz ki yerleştirmek istediğiniz fotoğraf sayısı ile albüm kapasitesi birbirlerine uysun. Bazen esnek bir şekilde genişleyebilen fotoğraf albümleri çok daha iyidir, ancak ciltli fotoğraf albümleri daha kaliteli bir sunum sağlar ve görünümleri de daha güzel. Sadece yarısı dolu ciltli bir fotoğraf albümü ise hiç de hoş durmuyor doğrusu. Bu nedenle, tüm resimlerin rahatlıkla sığabilmesi için, önceden fotoğraf albümü sayfa sayısına dikkat etmenizde fayda var.

 

Sayfaların arasına parşömen konması:

Fotoğraflar, albümde yer alan ceplere yerleştirildikleri bir albüm değil de daha ziyade üst üst geldikleri fotoğraf albümlerinde sayfaların arasında parşömen kağıdı kullanılır. Bu, doğrudan üst üste yerleştirilen fotoğrafların birbirine yapışamamasını sağlar. Bu efekt özellikle dijital baskı fotoğraflarında nemlendiklerinde ortaya çıkar, ancak klasik yöntemle yapılan fotoğraflarda da ortaya çıkabilir. Parşömen kağıdı bunu engeller.

 

Kapak türü:

Dilerseniz, fotoğraf albümü kapağına bir fotoğraf ekleyebileceğiniz bir kapak seçebilir veya özellikle yüksek kaliteli bir görünüm elde etmek için kalın bir kapak türü de seçebilirsiniz. Bu nedenle, fotoğraf albümünün kullanım amacı ve türüne uygun bir kapak süslemesi ya da kaplaması seçmeniz gerek. Albüm kapağına fotoğraf yerleştirilmesi yöntemi, özellikle o fotoğraf albümünün anlam ve önemini belirtmek için kullanılır, örneğin bir düğün albümü ya da doğum ile ilgili bir albüm gibi.

 

 

Abone ol
Notify of
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
DMCA.com Protection Status