En iyi french press

Son güncelleme: 28.05.24

Bu web sayfası okuyucularımız tarafından desteklenmektedir. Sayfada bulunan linkler üzerinden alışveriş yaptığınızda bunun karşılığında küçük bir komisyon alırız. Hakkımızda daha fazla

 

French Press Satın Alma Rehberi – 2024

 

Bir french press ile kahve hazırlamak tüm kahve tutkunları için gerçek bir zevktir. Bunun nedeni, kahvenin sıcak suda demlenebilmesi ve kahve telvesinin aynı kapta filtrelenmesidir, böylece hazırlanmış kahve doğrudan hazırlandığı kaptan fincana boşaltılabilir. Sonuç, geleneksel hazırlama yöntemlerinin kullanıldığı doğal, gerçek ve saf bir kahve keyfi. 2024 yılının en iyi kahve hazırlayıcıları genellikle camdan yapılır, ancak diğer malzemeler de yaygındır ve rahatlıkla kullanılabilir.

Fiyatları karşılaştırma işlemine başlamadan önce size verebileceğimiz en önemli tavsiye, detaylı bir araştırma yapmanız olacaktır, çünkü kullanacağınız kahvenin kalitesinin yanı sıra kahve yapmak için kullandığınız french press de önemlidir. Burada cihazın en önemli özellikleri filtreleme kapasitesi ve kullanım kolaylığıdır.

 

Malzemeler ve Tasarım

 

French Presslerin yapımında en yaygın olarak kullanılan malzeme, filtreler, kulplar ve mekanik parçalar gibi metal bileşenlerle birlikte kesinlikle camdır. Kahve filtreleme pistonu çok sık kullanılıyor olsa bile cam diğer malzemelere kıyasla çizilmelere karşı çok dayanıklıdır. Bununla birlikte, paslanmaz çelik veya plastikten yapılmış modeller de son derece kaliteli biçimde üretilmiş olabilir, yani illa cam kullanılması konusunda ısrarcı olmaya gerek yok. Ayrıca camın bir dezavantajı, french press yere düştüğünde kırılabiliyor olmasıdır. Bu noktada metal veya plastikten yapılanlar belirgin bir avantaja sahiptir.

Fakat french pressinizin kabı paslanmaz çelikten ise, sıvının daha hızlı soğumasına neden olacağını lütfen unutmayınız. Gerçi bu durum sadece bir veya iki fincan kahve hazırlayabileceğiniz küçük modellerde pek bir sorun teşkil etmeyecektir. Ancak french press kabı büyük ise ve daha uzun bir süre boyunca kahveyi içerisinde saklamayı düşünüyorsanız, örneğin yemek masasında, o zaman metalin malzeme olarak pek de uygun olmayacağını belirtmekte fayda var, çünkü kahveniz son derece hızlı bir sürede soğuyacaktır. Bazı üreticiler vakumlu bir kaplama malzemesi ile donatılmış ve termos gibi işlev gören modeller sunar. Bu durumda, içeceğiniz elbette çok daha uzun bir süre sıcak tutulur – bir cam kaptan bile çok daha uzun – ama bu modeller de fiyat karşılaştırmasında çok daha kötü sonuçlara neden olurlar.

Plastikten yapılmış ucuz bir French Press asla kırılmayacağı için büyük bir avantaj sunar. Uzun süre boyunca kullanılan bir french Press, eğer plastik bir malzemeden yapılmışsa, sıcak içeceğin zaman içerisinde bıraktığı olumsuz etkileri mutlaka gösterecektir ve çoğu insan plastik bir french pressin aslında çok da estetik olmadığını düşünüyor çünkü plastik malzeme biraz da aranan o nostaljik görünümü ortadan kaldırıyor.

Fakat bir french press seçerken sadece malzemeye bağlı kalmanızın pek de bir anlamı yok açıkçası. Kişisel zevkiniz burada çok önemlidir, çünkü tüm malzemelerin avantajları ve dezavantajları vardır. Ancak cam muhtemelen en tipik malzemedir ve çoğu insan bir french press düşündüklerinde akıllarına gelen ilk malzemedir aslında. Aslında bir french press alırken dikkat etmeniz gereken en önemli nokta kabın malzemesi değil de daha çok filtrenin yapılmış olduğu malzeme ve toplamda kullanılan malzemelerin genel kalitesi ve sağlamlığı.

 

Kullanım

 

Bir French Press ile kahve hazırlamak, tam otomatik bir kahve makinesi ile kahve hazırlamaktan çok daha zor değil aslında.  Fakat sık sık kahve içen bir insansanız bu belki de bir karar verme faktörü olabilir. Elektrikli bir makine ile hazırlanan bir kahve, kahve severleri tatmin etmeyebilir her zaman, çünkü onlar için önemli olan kahvenin aromasının nasıl çıktığıdır ve dolayısıyla bu “gerçek” kahve deneyiminden aldıkları hazza önem verirler.

Farklı modeller çalışma prensibine temelde etki etmez, yani burada kahvenin yapılma şekli aynıdır aslında. Önce su kaynatılır, sonrasında ise öğütülmüş kahve ile su french press’e doldurulur. Kahvenin çekmesine izin verilir ve arzulanan kahve sertliğine göre belli bir süre sonra filtre aşağıya bastırılır ve kahve telvesi sudan ayrılmış olur.

Burada asıl önemli olan kısım, filtre kısmının rahatça aşağıya bastırılabilmesidir. Burada çok fazla kuvvet uygulanması gerekiyorsa, kahve hazırlama işlemi yorucu bir eylem haline gelir, ki bu istenmeyen bir durumdur.  Çoğu french press markası üreticisi, düşük fiyat aralığında bile, bunu garanti eden modeller sunar, böylece ucuz bir modelin kullanılması pahalı bir modelden daha kötü veya daha zor değildir. Tasarıma ek olarak satış fiyatını etkileyen ana unsur, kullanılan malzemelerin ve aşınan parçaların seçimidir. Genellikle çok ucuz cihazlar için yedek parça desteği sunulmaz ve bir arıza meydana geldiğinde yeni bir french press almanız gerekebilir. Kullanılan filtre kaliteli ve iyise eğer kahvenizde herhangi bir kahve kalıntısına rastlamazsınız. Yani bu durumda, çok kolay bastırılabilen bir filtre kalitesiz ve geçirgen bir filtreye de işaret ediyor olabilir.

Fiyat

 

Fonksiyonları açısından, modeller – özellikle en iyi french press’ler – birbirlerinden neredeyse hiç farklı değildir. Bu nedenle, kişisel olarak belirli bir bütçe belirlemeniz ve ardından aklınızdaki fiyata göre en iyi modeli arayıp bulmaya çalışmanız en mantıklı karar olacaktır. Bu şekilde hareket ederseniz, emin olun kısa bir sürede size en uygun cihazı bulabilirsiniz. Ancak son bir referans noktası olarak kullanıcı yorumları da işleminize dahil edilebilir. Modeller arasındaki büyük fiyat farklılıkları, pahalı modellerin daha iyi çalışmasından veya kahvenin daha iyi bir aroma geliştirmesi anlamına gelmiyor, fakat daha çok tasarım yönlerinden ve malzeme kombinasyonundan kaynaklanmaktadır.

Daha pahalı ve kalın malzeme ile yüksek kaliteli değiştirilebilir filtre sistemleri, daha ucuz bileşenlere sahip daha basit sistemlerden elbetteki daha pahalıdır. Genel olarak, popüler modeller için fiyat aralığı 10 EUR (çok basit bir giriş seviyesi cihaz için) ile 100 EUR (çok iyi bir marka ürün için) arasında diye düşünülebilir. Elbette yukarıya doğru bir sınır yoktur.

 

 

 

Abone ol
Notify of
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
DMCA.com Protection Status