En iyi fritöz

Son güncelleme: 28.05.24

Bu web sayfası okuyucularımız tarafından desteklenmektedir. Sayfada bulunan linkler üzerinden alışveriş yaptığınızda bunun karşılığında küçük bir komisyon alırız. Hakkımızda daha fazla

 

Fritöz Satın Alma Rehberi – 2024

 

Bir fritöz ile birçok çeşitli yiyecek hazırlama imkanına sahip olursunuz. Günümüzde birçok fritöz markası üretmiş oldukları farklı ürün modellerini piyasada görebilirsiniz ve seçenekler beklediğinizden çok daha fazla aslında. Hatta sağlıklı bir şekilde kızartma yapmak bile mümkün. Genel bir bakış elde etmek için, 2024’nin en iyi fritözlerinin yer aldığı ilk 5 listesine göz atabilirsiniz. Ancak, fiyat karşılaştırma adımına geçmeden veya hemen bir satın alma kararı vermeden evvel bir araştırma yapmanızı tavsiye ederiz. Böylece piyasada bulunan fritöz çeşitlerini ve bu cihazların sunmuş oldukları özellikleri daha iyi tanımış olursunuz. Buna göre de gereksinimlerinize uygun bir sepet boyu ya da ek özelliklere sahip bir cihaz seçebilir ve bütçenize de uyan bir modelde karar kılabilirsiniz.

 

Fritöz çeşitleri

Klasik fritözün yanı sıra, önemli ölçüde daha az veya hiç yağ kullanmayan modern cihazlar da vardır. Aşağıda, mevcut fritöz modellerinin yanı sıra bunların avantaj ve dezavantajları ile ilgili bir bakış bulacaksınız.

 

Klasik fritöz:

Kesinlikle kızartma lezzetinden vazgeçmek istemeyenler bu çeşit bir fritözü tercih edebilirler. Bu modellerde kızartılacak yiyecekler bir sepet içerisinde kızgın yağın içine daldırılır. Fiyatlar arasında bir karşılaştırma yapıldığında bu modeller genellikle en iyi sonuçları veriyor, ancak ek donanım ve özelliklere bağlı olarak fiyat yüksek seviyelere de çıkabilir bazı modellerde.

Az yağ ile veya hiç yağ kullanmadan çalışan modellerle karşılaştırıldığında, klasik model ile biraz daha yüksek bir güvenlik riskiniz var, bu yüzden kesinlikle sağlam bir zemine ihtiyacınız var. Ayrıca cihazın sıçrama ve koku korumasına sahip olmasına da mutlaka dikkat etmelisiniz. Geleneksel kızartma ile birlikte her zaman bir yağ kokusu vardır ve hazırlanan yiyecekler yağlıdır, bu nedenle genel olarak daha az sağlıklıdır. Lezzet açısından, kızgın yağda yapılan kızartma her zaman en yoğun lezzeti veren seçenektir.

 

Yağsız Fritözler:

Az yağlı ve sağlıklı bir beslenmeye önem veriyorsanız eğer, o zaman yağsız bir fritöz modeli satın almak sizin için en iyi seçenek olabilir. Sağlıklı bir şekilde kızartma yapmak için en iyi seçenek her daim yağsız bir fritözdür. Bu modeller sıcak hava ile çalışırlar ve yiyecekleri, onlara zarar vermeden kızartırlar, bu sayede de daha sağlıklı bir pişirme şekli sunarlar. Yağsız pişirme yapan modeller aynı zamanda kullanımda önemli ölçüde daha fazla güvenlik sunar. Bu, fritözün mutfakta serbestçe erişilebilir olması ve evde çocukların olması durumunda özellikle önemli bir husustur.

 

Döner sepetli fritözler:

Bazı üreticiler dönen bir sepete sahip modeller de sunar. Bu yöntem, her ikisi de yağdan tasarruf etmek için tasarlanmış iki ayrı model tipinde uygulanır. İlk yöntemde sepet, kızartma işleminden sonra döndürülür, böylece fazla yağ merkezkaç kuvveti sayesinde atılır. İkinci yöntemde ise eğimli duran bir sepet tüm kızartma işlemi boyunca döner. Burada sepetin sadece yarısı yağın içinde kalmış olur. Özellikle patates kızartmaları için bu yöntem çok uygundur. Çünkü patateslerin yağdan çıkıp tekrar yağa girmesi, onların daha çıtır olmasını sağlamaktadır ve bu sayede çok daha az yağ kullanılır.

 

Boyut

 

Arka arkaya birkaç defa kızartma veya pişirme yapmak zorunda kalmamak için sepetin boyutunu ihtiyaçlarınıza göre belirlemelisiniz. Özellikle fritöz sıklıkla kullanılacaksa ve klasik yiyeceklerin dışında et veya sebze gibi şeyler de kızartılacaksa, o zaman sepetin çok küçük olmamasına dikkat etmenizde fayda var. Özellikle büyük aileler söz konusu olduğunda, daha büyük boyutlu bir sepete sahip bir model satın almak yapılacak en mantıklı karar olarak durmaktadır. Bu sayede yiyecekler bir kerede pişer ve herkes hep birlikte yemek yiyebilir. Bu amaçla, çeşitli üreticiler ekstra büyük aile boyu fritöz modelleri sunmaktadır.

Sadece iki kişiyseniz, daha küçük boyutlu ve nispeten küçük bir model gereksinimlerinizi karşılamaya gayet yeterli olacaktır. Bu, klasik fritözde yağ ve ek enerji tasarrufu sağlar.

Henüz satın alacağınız cihazla ne kadar yiyecek hazırlamak istediğinizi tam olarak bilmiyorsanız, o zaman en iyisi orta yolu seçmeli ve piyasada en çok bulunan boyutlardan birini satın almalısınız. Böylece en sağlıklı ve emin kararı vermiş olursunuz. Bu sayede gerektiğinde daha büyük porsiyonlar veya büyük boyutlu gıdaları kolayca hazırlayabilirsiniz.

Ek özellikler ve fiyat

 

Yağ tadından tamamen mahrum kalmak istemiyor, ancak buna rağmen bir yağsız fritöz satın almak istiyorsanız, az miktarda yağ kullanmanıza izin veren bir model de satın alabilirsiniz. Tüm modeller bu seçeneği sunmaz.

Hazırlama yönteminden bağımsız olarak – ancak özellikle klasik fritözlerle – iyi bir koku filtresi son derece önemlidir, bu sayede kızartma esnasında ortaya çıkan yemek kokuları evinize dağılmamış olur. Bu amaçla, kapak sıkıca kapanmalı ve uygun bir filtre de takılmalıdır.

Bunun dışında çeşitli ön seçim seçeneklerine sahip olmak da faydalı olabilir. Modern yağsız, yani sıcak hava fritöz modellerinde, genellikle optimum pişirme süresini ve sıcaklık ayarını otomatik olarak ayarlayan otomatik programlar vardır. Bu da pişirme işini çok daha kolay hale getirir.

Yağ ile kızartma yapılırken, sıcaklık ayarı kullanılarak farklı türdeki yiyeceklerin pişirme seçimi yapılır. Ucuz bir fritöz bile farklı sıcaklık ayarları sunar. Bununla birlikte, işçilik ve dayanıklılık açısından, çok ucuz bir model, yüksek kaliteli bir cihazdan önemli ölçüde farklıdır doğal olarak. Bu amaçla kullanıcı yorumları size da fazla fikir sağlayabilir. En iyi fritözlerin yer aldığı ilk 5 listemize de göz atabilir ve böylece farklı tasarımlara ve farklı fiyat aralıklarına sahip test kazananlarını inceleyebilirsiniz. Bu da karar vermenize mutlaka katkı sağlayacaktır.

Örneğin basit, giriş seviyesi bir fritöz 40 Euro civarında bir fiyata satın alınabiliyorken, klasik fritözler 50 ile 100 Euro arasında değişen fiyatlara satılmaktadır. Tavsiye edilen, yağsız kızartma yapan sıcak hava fritözleri ise yaklaşık 100 Euro civarında bir fiyata satın alınabiliyor ve ek fonksiyonlara sahip yüksek kaliteli bir model de 100 ile 200 Euro arasında satılabilmektedir. Bu hem klasik hem de modern fritözler için geçerlidir.

 

  

Abone ol
Notify of
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
DMCA.com Protection Status