En iyi Güneş Gözlüğü

Son güncelleme: 28.05.24

Bu web sayfası okuyucularımız tarafından desteklenmektedir. Sayfada bulunan linkler üzerinden alışveriş yaptığınızda bunun karşılığında küçük bir komisyon alırız. Hakkımızda daha fazla

 

Güneş Gözlüğü Satın Alma Rehberi – 2024

 

Eğer güneş gözlüğü satın almak istiyorsanız, önceden kendinizi iyi bir şekilde bilgilendirmelisiniz, çünkü çok fazla güneş gözlüğü markası var ve her birinin de çok sayıda modeli olduğundan kafanız karışabilir. Lens tonu ve UV koruması sorusunun yanında bir de çerçeveye, fiyat durumuna ve elbette tasarıma daha yakından bakmakta fayda var. Yaptığımız testte, bir dizi tavsiye edilen modeli sizin için test ettik ve satın alma rehberinin hemen ardından 2024 senesinin en iyi güneş gözlükleri modellerini bir özet halinde sunduk. Kullanım amacınıza uygun bir gözlük arıyorsanız, bu ister bir markanın ürünü olsun ya da ucuz bir model, aradığınızı burada mutlaka bulacaksınız.

 

Güneş Gözlüklerinde UV Koruması ve Cam Renkleri

 

Güneş gözlükleri için en önemli kriterlerden biri UV koruması ve gözlüklerin renk tonudur. Güneş gözlüklerinde optimum güneş koruması, gözlerimizi zararlı UV ışınlarına karşı korur. Gözlerin UV ışınlarına aşırı maruz kalmasının yaşlılıkta katarakt ve hatta körlük gibi hastalıklara yol açabileceği bile varsayılmaktadır. Bu nedenle, dışarıda olduğunuzda ve güneş ışınları güçlüyse mutlaka bir güneş gözlüğü takmanız tavsiye edilir. En iyi güneş gözlüklerini bulmak o kadar kolay değildir, çünkü hangi modelin ideal olduğu sizin kişisel ihtiyaç ve gereksinimlerinize bağlıdır.

Gözlüklerin filtreleme özelliği, ışık emilimini % olarak yansıtan kategorilere ayrılmıştır. En düşük ışık emilimi filtre kategorisi 0 olarak belirtilmiştir. Bu kategoride, gözlükler %0- %20 arası ışığı emer ve esasen hava koşullarına, kire veya böceklere karşı koruma sağlar. Artan ışık emilimi ve dolayısıyla filtre kategorisi ile, gözlükler giderek daha yüksek ihtiyaçlara cevap vermeye başlarlar. Örneğin, filtre kategorisi 2’deki orta ile koyu tonlar, güneşli günler için son derece uygundur. Burada, ışığın %57 ila %82 arası emilir. Kategori 3 ve 4 ise halihazırda ışığın%82 ila %97 arasını emer, özellikle zorlu plaj veya kış sporları koşulları için bu kategori uygundur. Kategori 4 ağırlıklı olarak buzul veya yüksek dağlar gibi ekstrem koşullarda kullanılmak üzere tasarlanmıştır.

Ancak, tek başına ışık emilimi gözü zararlı UV ışınlarından korumaz. İyi bir UV korumasına sahip camlar gözleri güneşten gelen agresif ultraviyole ışınlardan koruyabilir. Bu faktör sizin için önemliyse, UV 400 damgasına sahip ürünler aramalısınız çünkü bu sayede yeterli UV korumasına sahip bir ürün ile karşı karşıya olduğunuzu bilirsiniz.

Camların rengi: Bu arada, camların rengi de gözlüklerin ne kadar iyi bir koruma sağladığı ve sahip oldukları özellikler üzerinde belirleyici bir etkiye sahiptir. Örneğin, mavi renkli camların kontrast arttırıcı bir etkisi vardır, bu da onları karda kullanım için en uygun cam haline getirir. Sarı renk tonu ise siste görünürlüğü arttırmaya yarar ve turuncu gözlükler ormanda ve doğada çok uygundur, kahverengi gözlükler ise yüksek renk doğruluğu sunar ve günlük kullanım için idealdir.

 

Gözlükte marka mı yoksa markasız mı tercih edilmeli

 

Marka veya markasız bir gözlük almanız nihayetinde sizin kararınıza kalmış. Fiyat karşılaştırması yapıldığında markalı çerçeveler genellikle kötü sonuçlar vermekte, ancak aynı zamanda çerçevenin ve gözlüklerin yüksek kalitesinden emin olabileceğiniz ve belirtilen değerlere güvenebileceğiniz için size büyük avantaj sağlarlar. Ayrıca, markalı bir ürüne ait bir çerçeve için her zaman yedek parça bulabilirsiniz. Bu, örneğin gözlüğün sapı kırıldığında ve bunu yenisiyle değiştirmek istediğinizde faydalı olabilir.

Test ayrıca markalı gözlüklerin genellikle iyi gözlük camlarına sahip olduğunu gösterdi. Örneğin, yüksek kaliteli marka gözlüklerin çoğunda polarize özellikli camlar bulabilirsiniz. Böyle bir filtre, özellikle karda veya suda büyük avantajlara sahiptir ve rahatsızlık veren yansımaları azaltır. Buna ek olarak, yüksek kaliteli- ama aynı zamanda çok daha pahalı- gözlükler çizilmelere ve hasara karşı daha dayanıklıdır. Ancak temel olarak, yüksek fiyatlı modeller, UV koruması veya ışık emilimi söz konusu olduğunda, her zaman için ucuz güneş gözlüklerinden daha iyi performans göstermez. Tüketici yorumları esas alındığında ucuz güneş gözlükleri de tam bir UV koruması sağlayabilir.

 

Gözlük tasarımı ve uyumu

 

Amacınıza en uygun gelecek gözlük elbette şık bir tasarıma sahip olmalı ve yüzünüze tam olarak oturmalıdır. Bu özellikle güneş gözlüğünüz ile spor yapmayı düşünüyorsanız son derece önemli bir özellik olarak göze çarpar. Bu bağlamda, kaymayan burun köprüleri ve kauçuk veya lamine gözlük sapları son derece etkilidir ve size iyi bir tutuş ve kavrama deneyimi sunar. Burada elbetteki ağırlık ve ergonomik şekil de önemli bir rol oynamaktadır.

Nihayetinde tercih edeceğiniz gözlüğün tırmanma, yürüyüş, trekking gibi açık hava etkinlikleri için mi, yoksa kayak veya günlük yaşam için mi kullanılacağı konusu tamamen sizin kişisel tercih ve ihtiyaçlarınıza göre şekillenecektir. Ekstrem koşullar için yapılmış bir gözlük tercih edecekseniz de ürünün, yapacağınız faaliyete uygun olarak tasarlandığından emin olmalısınız. Örneğin- ekstrem sporlardan bir örnek vermek adına- bir buzul tırmanışında şık ve havalı bir gözlük değil de tamamen bu kullanım amacına uygun olarak yapılmış bir gözlük kullanmanız daha doğru olacaktır.

 

 

Abone ol
Notify of
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
DMCA.com Protection Status