En iyi güvenlik kamerası

Son güncelleme: 28.05.24

Bu web sayfası okuyucularımız tarafından desteklenmektedir. Sayfada bulunan linkler üzerinden alışveriş yaptığınızda bunun karşılığında küçük bir komisyon alırız. Hakkımızda daha fazla

 

Güvenlik Kamerası Satın Alma Rehberi – 2024

 

Güvenlik kameraları neredeyse sınırsız tür ve çeşitte bulunabilir. Satın alma kararınızı kolaylaştırmak için birçok farklı türde güvenlik kamerasını test ettik ve bunun sonucunda 2024 yılının en iyi güvenlik kameralarını bir en iyiler listesi şeklinde hazırladık. Piyasada hangi güvenlik kamerası markası var ve bunların ne tür ürünler ürettiklerini sizinle paylaşacağız ve konu hakkında bir genel bakış sunacağız. Bunun sonucunda doğru kararı verebilmeniz içinse sizi farklı gözetim kameraları hakkında burada bilgilendireceğiz ve en önemli satın alma kriterleri hakkında ipuçları vereceğiz. Ayrıca size kablosuz ve kablolu modellerin avantajlarını da açıklayacağız.

 

Güvenlik Kamerası Türleri

 

Güvenlik kameraları, her biri farklı uygulama alanlarına sahip, birçok farklı türde üretilmektedir. Aşağıda, bu cihazların sınıflandırılabileceği veya gruplandırılabileceği en önemli üç ayırt edici kriteri size göstermek istiyoruz. Bu şekilde, hangi cihazların sizin amaçlarınıza uygun ve hangilerinin uygun olmadığını önceden belirleyip, seçiminiz ve tercihinizi buna göre belirleyebilirsiniz.

 

Uygulama alanına göre güvenlik kameraları

Güvenlik Kameraları uygulama alanlarına göre kategorize edilebilir. Örneğin dış mekan kullanımı için özel cihazlar vardır. Buna, ormandaki hayvanları izlemek için tasarlanmış ancak evde de kullanılabilen vahşi hayvan kameralarıda dahildir . Dış mekan gözetim kameraları genellikle birkaç cihazın bir merkeze veya yönlendiriciye bağlanabileceği bütünsel gözetim sisteminin bir parçası olarak tasarlanmıştır. Kameranın hava koşullarına ne kadar dayanıklı olduğunu veya gölgelik altına monte edilmesi gerekip gerekmediğini kontrol etmek için buradaki IP sınıfına dikkat etmeniz gerekmektedir. İç mekan kullanımı için güvenlik kameraları da böyle bir sistemin bir parçası olabilir, ancak burada ayrıca bebek monitörü gibi prensipte bir güvenlik kamerası olan özel cihazlar da vardır .

 

Bağlantı türüne göre güvenlik kameraları

Farklı cihazları bağlantı türüne göre de ayırt edebilirsiniz. Dolayısıyla kablosuz olarak merkezi bir anahtara veya doğrudan yönlendiricinize bağlanan Wi-Fi veya IP kameralarıvardır. Burada herhangi bir kablo bağlamanız gerekmez, kameralar kendi pil gücüyle çalışır veya ek bir güç kaynağına ihtiyaç duyar. Diğer modeller ağa kablo ile veya ağ uyumlu bir sistem ise yönlendiriciye bağlı olan bir anahtara PoE bağlantısı ile bağlanmalıdır. Üçüncü bir seçenek olarak, bir WLAN ağından bağımsız çalışan LTE veya 4G veya UTMS bağlantılı modeller vardır. Burada bir şey kaydedildiğinde akıllı telefonunuzdaki radyo ağı üzerinden bildirim alabilmeniz için bir SIM kart kullanılır. Bu bağlantı türü genellikle vahşi hayvan izleme kameralarında bulunur.

 

Fonksiyona göre güvenlik kameraları

 

Eksiksiz bir gözetim ağı kurmak istiyorsanız, o zaman temel olarak bir alarm sistemi kurmanız gerekmektedir. Gerekirse, ayrı ayrı bileşenlerden oluşan bir IP güvenlik kamerası veya bir PoE sistemi de kurulabilir. Fakat dilerseniz sonradan geliştirilebilen ve genişletilebilen bir set satın almayı da düşünebilirsiniz. Ancak, yalnızca kamera vasıtası ile belirli alanları izlemek istiyorsanız, bu tarz kapsamlı bir sistem fazla büyük ve dolayısıyla gereksizdir. Örneğin, bahçeye girişi kontrol etmek veya uyurken bebeği izlemek istiyorsanız, genellikle tam bir izleme sistemine ihtiyacınız yoktur.

Boyutuna göre güvenlik kameraları:Neredeyse görülmeyecek kadar küçük olan güvenlik kameraları var. Örneğin Araç Kameraları büyük ölçüde bu kategoriye girer. Ancak ilk bakışta fark edilemedikleri için fazla ürkütücü bir etkiye sahip olmazlar. Diğer taraftan, geleneksel güvenlik kameralarını görmek genellikle çok kolaydır, çünkü zaten amaç da görülmeleridir ve caydırıcı olmalarıdır.

 

Dikkat etmeye değer satın alma kriterleri

 

Çözünürlük ve görüş açısı:

Kamerayı satın alırken görüş alanına mutlaka dikkat edin. Bu değer 45° ila 120° veya daha fazla bile olabilir. Ön kapı gibi küçük bir alanı gözetim altında tutmak için genellikle küçük bir görüş açısına sahip bir model yeter olmaktadır. Ancak bir avluyu gözlem altında tutmak istiyorsanız, bu açı yeterli olmayacaktır. Çözünürlük seçimi için mutlaka gereksinim ve ihtiyaçlarınızı göz önünde bulundurmalısınız. Bir bebeğin ya da kapı önünün gözlenmesi için mutlaka Full HD bir kameraya sahip olmanız gerekmez. Ancak mümkün olan en yüksek çözünürlüğe sahip olarak geniş alanları kapsamak istiyorsanız, mümkün olan en yüksek çözünürlüğü kullanmalısınız.

 

Ses fonksiyonu:

Videolar için kesinlikle sese ihtiyacınız olup olmadığını veya sessiz kayıtların sizin için yeterli olup olmadığını düşünün.

 

Hava koşullarına dayanıklılık:

IP sınıfı bir kameranın hava koşullarına dayanıklı olup olmadığını gösterir. Kalıcı olarak hava şartlarına maruz kalması gereken bir kamera için IP 66 standardına bakmanızı tavsiye ediyoruz. İç mekanlara uygun olan modeller genellikle büyük sıcaklık farklarıyla iyi başa çıkmadıkları için dış mekanlarda kullanılmamalıdır.

 

Yakınlaştırma, döndürme ve gece görüşü:

Tek başına çözünürlük resim kalitesini belirleyen bir faktör değildir. Örneğin gece tamamen karanlık bir alanı izlemek istiyorsanız, kızılötesi gece görüşü olmayan bir kamera ile çok fazla yol alamayacağınızı belirtmekte fayda var. Bazı yüksek kaliteli modeller çeşitli app uygulamaları üzerinden döndürülebilir veya bir hareket kaydedildiğinde otomatik olarak da dönebilir özelliklere sahip olabilir. Modele bağlı olarak yakınlaştırma özelliği de olabilir veya yüksek çözünürlük sayesinde dijital yakınlaştırma da kullanabilirsiniz. Bu, insanların ve ayrıntıların tanınabilirliğini artırabilen bir özelliktir.

 

Uygulama erişimi ve kontrolü:

Satın alırken ayrıca kameraları kontrol eden ve mümkün olduğunda canlı görüntülere erişmenizi sağlayan bir uygulamanın olması da önemlidir. Genellikle kameraların app ile kullanımı zor ve hantal olabilmektedir veya bildirim yoktur. Bu nedenle, sunulan tüm fonksiyonlara dikkat edin ve uygulamanın kullanım kolaylığı ile ilgili diğer alıcıların ve kullanıcıların yorumları açısından da bir araştırma yapın.

 

Hareket Sensörü:

Hareket sensörüne sahip bir güvenlik kamerası satın almak istiyorsanız, bunun iki farklı versiyonu vardır. Hareket bir kızılötesi sensör kullanılarak belirlenebilir veya yazılım tabanlı görüntü eşleştirmesi kullanarak hareketi belirleyen PIR modelleri vardır. Kızılötesi sensörlü sistem ile bir karşılaştırma yapacak olursak, bu sistem hata yapmaya daha yatkındır. Bu nedenle, tek başına IR hareket sensörüne güvenmek en mantıklısıdır. Burada vereceğimiz tavsiye, menzilin yüksek olduğu ve hassasiyetin düzenlenebileceği bir model satın almanız olacaktır. Aksi takdirde, rüzgar normalden birazcık daha fazla estiğinde, yanlış bir alarm meydana gelebilir veya app üzerinden bir sürü hatalı bildirim almaya başlayabilirsiniz.

Kablolu güvenlik kameraları ile kablosuz güvenlik kameraları

 

Amacınız için en iyi güvenlik kamerasının kablolu veya kablosuz bir model mi olması gerektiği, tamamen beklenti ve gereksinimlerinize bağlı bir durumdur. Hangi seçeneğin sizin için daha uygun olacağını ancak ürün kategorileri, ürünlerin kendileri ve fiyatların arasında bir karşılaştırma yaptıktan sonra belirleyebilirsiniz ve elbetteki her iki kategorinin de avantajları ile dezavantajlarını da tanımalısınız.

 

IP/WLAN Güvenlik Kamerası:

Bu modellerin avantajları açık ve net ortadadır. Kurulum son derece basittir ve hızlı bir şekilde gerçekleştirilebilir, ayrıca kablo döşemeniz de gerekmez. Bu sayede bu tarz kameraların istendiğinde konumları değiştirilebilir ve bu da tüm sisteme azami bir biçimde esneklik kazandırır. Buna ek olarak, İnternet üzerinden erişimin kolay olması için yönlendiriciye otomatik olarak bağlanır. Cihazların yerleşimi ise, yönlendiricinizin veya kontrol merkezinizin kablosuz sinyalinin gücüne ve aralığına bağlıdır ve bu da bazı durumlarda bir engel teşkil edebilir. Kablosuz modellerin ayrıca bilgisayar korsanları tarafından hacklenmesi riski de oldukça yüksektir. Kablolu kamera modellerine göre bu cihazları hacklemek daha kolaydır ve duruma göre sinyal gücünde kayıplar yaşanabilir.

 

Kablolu kamera:

Bu modellerde kurulum, kabloların döşenmesi ve matkap ile delikler açılması nedeniyle daha karmaşıktır, ancak burada bağlantı daha sağlamdır. Bu modellerin hacklenmesi ihtimali oldukça düşüktür ve kolay kolay hırsızlar tarafından çalınamazlar. Ayrıca, kablolu ucuz bir güvenlik kamerası genellikle kablosuz bağlantıya sahip bir kamera modeline göre daha uygun bir seçenektir. Ancak burada spontan bir yer değiştirme mümkün değildir. Ayrıca PoE’ye bağlı modeller için ek bir anahtara ihtiyacınız olacaktır.

 

 

 

Abone ol
Notify of
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
DMCA.com Protection Status