En iyi jakuzi

Son güncelleme: 28.05.24

Bu web sayfası okuyucularımız tarafından desteklenmektedir. Sayfada bulunan linkler üzerinden alışveriş yaptığınızda bunun karşılığında küçük bir komisyon alırız. Hakkımızda daha fazla

 

Jakuzi Satın Alma Rehberi – 2024

 

Herhangi bir fiyat karşılaştırma işlemine başlamadan önce ya da doğrudan bir jakuzi satın almadan önce mutlaka en önemli satın alma kriterlerini araştırmanızı tavsiye ederiz. Amaçlarınıza en iyi ne tür bir jakuzinin hitap edeceği elbetteki beklentilerinize bağlıdır, yani örneğin, satın alacağınız ürünü içeride mi kullanacaksınız yoksa dışarıda mı? Bunun dışında bir de özellikle ekipman, boyut ve işçilik kalitesi gibi konularla da detaylı bir biçimde ilgilenmenizi öneriyoruz. Satın alma kararınızı kolaylaştırmak için, 2024 senesinin en iyi jakuzilerini sıralamış olduğumuz listemizi size sunuyoruz. Böylece satın alma kararınız öncesindeki araştırma süreci bir nebze kolaylaşacaktır.

 

Jakuzi Çeşitleri

 

Sahip oldukları şeklin (dikdörtgen, kare, yuvarlak veya altıgen ya da sekizgen) yanı sıra Jakuziler genellikle dış mekan veya iç mekan kullanım amacına göre gruplandırılır, ki bu iki grup da kendi içlerinde yine farklı gruplara ayrılırlar. İç mekan jakuzileri aslında evin banyosunda yer alan ve evin merkezi su ile atık su şebekesine bağlı olarak çalışan klasik küvet tipi jakuzilerdir.

Dış mekan jakuzileri ise genellikle ilkbahardan sonbahara kadar kullanılır, ancak tüm yıl boyunca kullanılabilecek kışa dayanıklı modeller de piyasada mevcuttur. Bu jakuzi modellerinin temiz su veya atık su bağlantısı yoktur. Kısacası su jakuziye doldurulur ve kullanım süresi boyunca yani günler, haftalar veya aylar boyunca içinde kalır, tabi filtreleme, klor vb. uygulamalar burada olmak zorundadır. Burada yine farklı jakuzi türleri göze çarpmaktadır, örneğin zemine gömülebilen, sabit bir dış kabuğa sahip ya da şişirilebilen modeller gibi. Özellikle son model türü, yani şişirilebilir jakuzi modelleri son yıllarda çok popüler olmaya başladı, özellikle de sabit dış kabuklu modellere kıyasla, çünkü şişirilebilir modeller diğer modellere göre çok daha ucuz ve ayrıca daha kompakttırlar, yani bu özellikleri sayesinde kurulum, söküm ve depolama sorunsuz bir şekilde yapılabiliyor. Ancak bu modeller, sabit modeller kadar dayanıklı değil doğal olarak. Her şişirilebilir jakuzi modeli, kışın, ya da tuzlu veya klorlu suyla kullanım için uygun olmayabilir. Genel olarak, Jakuziler 800 ila 3.000 litre arasında bir su kapasitesine sahiptir ve iki veya daha fazla oturma yeri sunar.

 

Donanım ve fonksiyonlar

 

Doğal olarak açık hava kurulumu için tasarlanmış bir jakuzinin bir sıcak su bağlantısı bulunmamaktadır ve suyun sıcaklığı elektrik, güneş enerjisi gibi alternatif kaynaklar vasıtasıyla ısıtılmak durumundadır. Eğer jakuzinizi soğuk mevsimlerde de açık havada kullanmaya devam etmek istiyorsanız, en verimli ve mümkün olan en iyi ısıtma yöntemini seçmeye gayret etmelisiniz. Bu şekilde haliyle ev içerisindeki sıcak su bağlantısına kıyasla sıcak su sağlama işlemi daha masraflı olacaktır, bunu baştan bilmekte büyük yarar var.

Buna dışında en ucuz jakuzi bile su kabarcıkları yapmak için gerekli olan cihazla donatılmış olarak sunulur. Püskürtme uçlarının sayısına ve gerekirse aydınlatma, koltuk başlıkları veya gerekirse uzaktan kumanda ile rahat bir kontrol gibi diğer fonksiyonlara mutlaka dikkat etmenizi öneriyoruz. Hava nozullarına ek olarak, birçok modelde masaj nozulları bulunur, ancak elbette bu amaçla emme dahil olmak üzere bu amaca hizmet eden bir pompa da mevcut olmalıdır. Açık hava jakuzileri için, suyu tekrar tekrar doldurmak istemiyorsanız bir filtre sistemi de mutlaka bulunmalıdır. Jakuzi ne kadar büyük olursa, suyu değiştirmek de oranda yersiz olacaktır, ancak hava izin verdiği sürece kalıcı olarak bir filtre, klor ve yosun ilacı kullanımı ile birlikte su sorunsuz bir biçimde jakuzide bırakılabilir.

Malzemeleri seçerken, bakımı kolay ve aynı zamanda sağlam olması gerektiğini unutmayın. Katı dış malzemeler için plastik özellikle temizlenmesi açısından önerilir, ancak şişme havuzlarda, jakuzi markası ve modeline göre burada malzeme kalınlığı ve sağlamlık açısından büyük farklılıklar vardır. Yüksek basınçlı temizleyicilerin kullanımı esnasında özellikle dikkat edilmelidir, çünkü her jakuzi modeli buna dayanıklı olmayabilir. Bu açıdan araştırmanızı iyi yapın ve gerekirse kullanıcılar tarafından yapılan yorumları da inceleyin.

İdeal boyut

 

Boyut ile kasıt aslında oturma yeridir. Bütün bir aile jakuziyi aynı anda kullanmak istiyorsa, tek başına veya bir çift tarafından kullanılacak bir jakuziye göre daha fazla yere ihtiyaç olacaktır. Oturma yerleri sayısının yanı sıra boyuttan bahsederken, daha fazla alan, daha fazla su demek olduğundan, bunun ısıtması için illaki daha fazla enerji sarfiyatı gerekecektir. Büyük bir jakuzi modelini su ile doldurmak ve çalıştırmak böylece, küçük bir jakuzi modeline istinaden su ve elektrik tüketimi bakımından daha masraflı olacaktır. Bunun dışında zaten birkaç bin litre kapasiteli çok büyük bir jakuziyi istediğiniz herhangi bir yere kuramazsınız. Tavan ve zeminlerin yük kapasitesi dikkate alınmalıdır. Öte yandan, jakuziyi bahçedeki çimlerin üzerine kurmayı düşünüyorsanız, bunun pek de bir önemi olmayacaktır. Özellikle ahşap kaplama veya metalden yapılmış elemanlarla donatılmış sabit jakuziler kolayca birkaç yüz kilogram ağırlığında olabilir. Daha sonra 2.000 veya 3.000 litre su ilave edilirse, nispeten küçük bir alanda ağırlık neredeyse 4 tonu bulabilmektedir. Doğal olarak bu yükü her teras katı veya her evin tavanı kolayca taşıyamayabilir.

Ayrıca, her jakuzide filtre sisteminin veya nozul pompalarının cihazın kendi iç duvarlarına tam olarak entegre olmayabileceğini de unutmayın. Genellikle pompa, ısıtma vs. için ayrıca bir alana ihtiyacınız vardır. Satın almadan önce jakuziyi tam olarak nereye yerleştirmek istediğinizi bu nedenle düşünün ve ölçümlerinizi iyi yapın. Bu şekilde daha sonra alanın çok daralmasını veya jakuziye girmenin bile zorlaşmasını engelleyebilirsiniz

 

 

 

Abone ol
Notify of
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
DMCA.com Protection Status