En iyi kahve makinesi

Son güncelleme: 28.05.24

Bu web sayfası okuyucularımız tarafından desteklenmektedir. Sayfada bulunan linkler üzerinden alışveriş yaptığınızda bunun karşılığında küçük bir komisyon alırız. Hakkımızda daha fazla

 

Kahve Makinesi Satın Alma Rehberi – 2024

 

Öncelikle şu noktayı belirtmekte fayda var: Her ihtiyaca uygun en iyi kahve makinesine yönelik bir tavsiye veremiyoruz. Nihayetinde hangi kahve makinesi markası ya da modelinde karar kılacağınız sizin daha çok alışkanlıklarınız ve tercihlerinize bağlı olan bir husustur. Bu nedenle, bir fiyatlar konusunda karşılaştırma yapmadan önce, farklı kahve makinelerinin türlerini ve ilgili satın alma kriterlerini göz önünde bulundurmalısınız, böylece cihazı ihtiyaçlarınıza uygun bir şekilde bulabilirsiniz.

Sonuç olarak hangi cihazı satın alacağınız sahip olduğunuz bütçeye bağlıdır. Bu basit bir kahve makinesi veya tam otomatik bir kahve makinesi de olabilir. Bu nedenle burada, ilk 5 listesinde 2024 yılının farklı kategoriler ve fiyat aralıklarında en iyi kahve makineleri olarak belirlenen cihazlarına genel bir bakış elde edeceksiniz.

 

Kahve Makinesi çeşitleri

 

Kahve makinelerinde, tasarım ve kahve hazırlama yöntemine göre farklılık gösteren beş farklı cihaz türü vardır. Aşağıda mevcut farklı türdeki kahve makinelerine kısa bir genel bakış verilmiştir:

 

Klasik Filtre Kahve Makinesi

Bu, çoğu evde mevcut olan klasik kahve makinesidir. Öğütülmüş kahve, kahve filtresine doldurulur ve su sürekli akışlı bir ısıtıcı tarafından tanktan çekilir ve kahvenin üzerine damlatılır, böylece kahvenin aroması yavaş yavaş kahve tozundan alınır ve nefis bir kahve yapılır.

İhtiyaçlarınıza bağlı olarak, farklı boyutlarda sürahi ve su tanklarına sahip modeller vardır. Sadece tek bir fincan kahveyi demleyen çok küçük modeller de vardır, bu da özellikle tek haneler için pratiktir.

 

Öğütücülü Filtre Kahve Makinesi

Taze çekilmiş kahvenin tadını seviyorsanız, fakat kendiniz kahve çekirdeklerini öğütmek istemiyorsanız, dahili bir öğütücüye sahip bir kahve makinesi satın alabilirsiniz. Bu modeller, çekirdeklerin depolandığı bir kahve çekirdeği haznesine sahiptir ve düğmeye basıldığında ayarlanmış miktarda kahve çekrideği öğütülür ve öğütülmüş kahve filtreye girer. Yapılışın geri kalanı sıradan bir filtre kahve makinesinde olduğu gibidir.

Bununla birlikte, taze çekilmiş kahve çekirdeğinden yapılmış kahvenin aroması hazır çekilmiş olarak alınan kahvenin aromasından daha yoğundur ve bu işlemin makine tarafından yapılması sizi elle öğütme zahmetinden kurtarır. Bununla birlikte, entegre bir öğütücüye sahip bir cihaz da klasik modelden önemli ölçüde daha pahalıdır.

 

Tam Otomatik Kahve Makinesi

Tam otomatik kahve makinesi ile, artık temizlik, kahve çekirdeği veya su doldurma dışında bir şey yapmanız gerekmiyor. Filtre kahvenin aksine, tam otomatik bir makinenin kahve filtresine ihtiyacı yoktur, çünkü su bir demleme ünitesi vasıtasıyla yüksek basınç ile öğütülmüş kahveden geçer. Bu da geleneksel espresso üretimine en çok benzeyen yöntemdir. Bu nedenle, tam otomatik bir makineden elde edilen kahve de daha yoğundur, daha güçlüdür ve filtre kahvesinden önemli ölçüde farklıdır.

Modele bağlı olarak, latte macchiato veya cappuccino gibi diğer kahve spesiyalitelerini de kolayca üretebilirsiniz. Bir diğer avantaj, kahveyi çok daha kısa bir sürede hazırlayabilme imkanıdır. Basit kahve makinelerine kıyasla, tam otomatik bir makine önemli ölçüde daha pahalıdır ve bu nedenle sadece çok fazla kahve içen insanlar için değer.

 

Elle Çalıştırılan Kahve Presi

Kahve presleri ayrıca kendi içlerinde espresso preslerine ve kahve preslerine ayrılırlar ve burada yapılan kahve presleme işlemi elle yapıldığından oldukça zahmetli sayılır. Bununla birlikte, birçok kişi, makine ile kahve hazırlamaya bu yöntemi, çok daha zahmetli olmasına rağmen, tercih ediyorlar. Her şey manuel olarak yapıldığından ve bu yöntemde bir makine kullanılmadığından, bu türde kahve hazırlama aletlerini teste dahil etmedik.

 

Kapsül ve Pad Makineleri

Kapsüllere ve Padlere olan yoğun ilgi halen devam etmektedir, çünkü bu türdeki makineler ile kahve yapımı son derece basit ve pratik. Bu cihazlar, zaman zaman kahve içenler veya mümkün olan en az çabayla çok çeşitli kahve türleri içebilmeniz keyfini sürmek isteyenler için son derece uygundur aslında, ki burada fincan başına düşen maliyet düşük de sayılmaz. Ancak kahve makineleri söz konusu olduğunda öylesine büyük bir ürün gamı var ki, pad ve kapsül makineleri için ayrı bir test yapmaya karar verdik. Bu nedenle, bu testte her iki tür da dikkate alınmamıştır.

 

Satın Alma Kriterleri

 

Cihaz seçiminden bağımsız olarak, su tankının ihtiyaçlarınızı karşılamaya yetecek kadar büyük olmasına dikkat etmelisiniz. Çünkü bir anda birkaç kişi için kahve hazırlamak istiyorsanız, arada su bittiğinde bunu tekrar doldurmak zor gelebilir Özellikle filtre kahve makinelerinde böyle bir durumda çok fazla vakit kaybedersiniz.

Entegre öğütücü veya hatta tam otomatik makinelere sahip cihazlar, ekipman ve işleme açısından önemli ölçüde farklılık gösterir. Burada öğütücüye özellikle dikkat etmeniz tavsiye edilir. Bu da kesinlikle koni şeklinde öğütme yapan bir öğütücü olmalıdır! Yüksek kaliteli cihazlar ayrıca basit öğütme makinelerinden önemli ölçüde daha uzun ömürlü olan ve bakım gerektirmeyen yüksek kaliteli öğütücüler kullanır. Tam otomatik makineler optimum sonuçları elde etmek için 15 bar’lık bir pompa basıncına ulaşabilmelidir. Pompa basıncı bundan daha düşükse, öğütülmüş kahvenin aromasını tam olarak almanız zorlaşabilir Öğütme seviyesi de mümkün olduğunca bireysel olmalıdır, böylece sonucu kişisel zevkinize göre en iyi şekilde uyarlayabilirsiniz.

Ayrıca, süt köpürtme özelliği olan bir cihazın satın alınması tavsiye edilir, çünkü bu, kahve hazırlama olanaklarını önemli ölçüde genişletir.

Ayrıca, satın alma tercihiniz ile bağlantılı olarak, bir kahve makinesini temizlemenin nispeten uzun sürdüğünü de unutmayın. Bu yüzden makine ne kadar basitse o kadar iyidir. Çoğu zaman bulaşık makinesinde yıkanabilen parçalar bile kullanılır kahve makinelerinde. Bu da sizi ciddi bir zahmet ve efordan kurtarabilir.

 

Fiyat Aralığı

 

Farklı türdeki kahve makinelerinin fiyatları arasında ciddi farklar oluşabiliyor. Bu nedenle, hangi cihazın sizin için uygun olduğu her zaman bir bütçe meselesidir. Bu konuda daha iyi bir fikir edinebilmek için kullanıcı yorumları da göz önünde bulundurulabilir.

Basit filtre ve pad makineleri bazen 50 Euro’nun altında bile bulunabilirken, entegre öğütücüye sahip tavsiye edilen modeller 100 Euronun altında bulunamıyor ne yazık ki. Tam otomatik makineler en pahalı kategoridir. İyi bir giriş seviyesi cihazının fiyatı genellikle 250 ila 300 Euro arasındadır. Cihazın kalitesi ne kadar yüksek ve ekipmanları ne kadar çok olursa, haliyle fiyatı da oranda artacaktır. Örneğin tam otomatik bir kahve makinesinin fiyatı 1000 ile 2000 Euro arasında değişebilir.

Arada sırada kahve içmek isteyen, tek bir kişinin yaşadığı bir ev için pahalı ve karmaşık bir kahve makinesi yerine daha ucuz ve basit bir model almak daha mantıklı olacaktır. Ne kadar çok kahve içtiğinize ve kahve konusunda ne kadar seçici olduğunuza bağlı olarak bir kahve makinesi alırken de o oranda bir bütçe ayırmanız, istediğiniz kalitede kahve yapmanıza katkıda bulunacaktır.

 

 

Abone ol
Notify of
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
DMCA.com Protection Status