En iyi kasa

Son güncelleme: 28.05.24

Bu web sayfası okuyucularımız tarafından desteklenmektedir. Sayfada bulunan linkler üzerinden alışveriş yaptığınızda bunun karşılığında küçük bir komisyon alırız. Hakkımızda daha fazla

 

Kasa Satın Alma Rehberi – 2024

 

Değerli eşyalarınızı güvenli biçimde saklamak için bir kasa satın almayı düşünüyorsanız, o zaman alacağınız ürüne karar verdiğinizde bunun sigortalanabilirlik durumuna da mutlaka bakmanızı tavsiye ederiz. Her sigorta şirketinin sigortalanabilirlik için öne sürdüğü farklı şart ve koşulları olabilir. Ürünlerin arasında fiyatlar açısından bir karşılaştırma yapmaya başlamadan önce, piyasada hangi kasa markası ne tür kasa modelleri satıyor, onu araştırmanızda fayda var. Çünkü kasalar ile ilgili kesinleştirilmesi gereken belli noktalara var, örneğin kurulum yerine uygunluk, ölçüler veya güvenlik seviyesi gibi. Son olarak, sizin için hazırlamış olduğumuz 2024’nin en iyi kasalarının yer aldığı ilk 5 listesine göz atıp ürünler hakkında daha fazla bilgi elde edebilirsiniz. Bu şekilde piyasada bulunan ürün gamı hakkında bilgi edinmiş olursunuz ve kriterlerinize uyacak bir kasa satın almak için harekete geçebilirsiniz. Ancak tüm bu bilgiler karar vermeniz için yeterli değilse, o zaman kullanıcı yorumları sizin için bir başka faydalı bilgi kaynağı olabilir.

 

Kasa Çeşitleri

 

Piyasada oldukça geniş bir ürün çeşidine rastlayabilirsiniz. Kullanım amacına göre değişkenlik gösteren farklı türde modeller çeşitleri var. Burada, her biri farklı amaçlar için tasarlanmış olan üç ana tip arasında bir ayrım yapılır. Herhangi bir kasa modeli satın almadan önce bu türleri bilmenizde fayda var, çünkü bu ön eleme sayesinde çok daha hızlı ilerleyebilir ve nihai satın alma kararınızı verebilirsiniz.

 

Güvenlik kasası:

Bunlar iki tona kadar ağırlığa sahip klasik büyük kasalardır. Burada tüm değerli eşyalarınız, belgeler vb. için bolca alanınız var. Bunun dışında sadece 30 kg ağırlığında olan daha küçük ve daha hafif versiyonlar da vardır, ancak bu ürünlerde kullanılan malzeme çok incedir ve koruma sınıfı bu nedenle düşüktür. Daha hafif modeller bu nedenle genellikle zemine sabitlenerek ek olarak güvenlik altına alınır. Ancak bireysel kullanımda büyük güvenlik kasalarının kullanım oranı oldukça düşüktür.

 

Mobilya kasası:

Birçok kişi bu kasa modellerini otel odalarından bilir, çünkü en sık burada kullanılırlar. Bu ürünlerin gizlenebiliyor olması onlara ayrı bir güvenlik sağlar. Buna ek olarak, çok kompakt ve hafiftirler, böylece her yerde kolayca saklanabilirler. Diğer kasa türlerine kıyasla, mobilya kasaları en yaygın olanıdır ve mücevher, saat, hatta nakit ve altın gibi değerli eşyalarınızı saklamak için son derece uygun güvenlik ürünleridir. Yaklaşık 15x20x15 cm olan ölçüleri sayesinde doküman veya belge saklamak için biraz küçük olduklarından bu iş için pek de uygun sayılmazlar. Fakat 140x60x55 cm ölçülerinde daha büyük kasa örnekleri de vardır ve bunlar belge veya doküman saklamak için son derece uygundur, ayrıca ölçüleri sayesinde dolap içerisinde saklanmaya da uygundurlar. Ancak bunların ağırlıkları yaklaşık olarak yarım tona kadar çıkabilir. Bu ağırlığı her dolap kaldıramayabilir.

 

Duvara gömülü kasa:

Bunlar en güvenli kasalardır, çünkü binanın duvarının içine gömülüdürler ve bu da azami bir güvenlik seviyesi demektir. Bu nedenle, genellikle binaların planlamasına dahil edilirler. Duvar içine gömülü bir güvenlik kasasını sonradan ilave etmek oldukça meşakatli bir iştir, bu nedenle bu kasa türünü testimize dahil etmemeyi tercih ettik, ancak kıyaslama yapabilmek için bir dolap içi kasasını örnek olarak alabilirsiniz bu kasa türüne. Duvara gömülü güvenlik kasalarının ölçüleri, yakl. 24x35x15 cm’den yakl. 180x70x50 cm’ye kadar tüm boyutlarda mevcuttur. Genelde filmlerde çok sık rastlanır bu tür güvenlik kasalarına, örneğin tablo ya da bir resmin arkasında saklı olarak dururlar. Bunlar da aynı şekilde duvara gömülü kasalardır.

 

 Konum ve boyut

 

İlk başta bu fikir garip gelebilir, ancak büyük boyutlu bir kasanın iyi görünür bir yerde kurulu olması her zaman en iyi seçenektir. Bu, bir hırsızlık durumunda, tüm evin ve eşyaların, değerli eşyaları ararken talan edilmesini engeller. Bu genellikle dolap içi kasaları için geçerli değildir, çünkü bunlar dolap gibi mobilyaların içerisinde gizlidirler, ancak bu kurala özellikle büyük boyutlu güvenlik kasalarında uymakta fayda var. Ayrıca, boyutundan bağımsız olarak, her kasayı zemine veya arka duvara sabitlemelisiniz. Ancak bu, arka duvar kontrplak malzemeden oluşuyorsa pek de mantıklı bir hareket olmaz. Bu nedenle, bir güvenlik kasası, ancak onu içine monte edeceğiniz dolap veya mobilya yerinde sağlam bir şekilde sabitlenmişse içerisine monte edilmelidir.

Boyut söz konusu olduğunda, her zaman ihtiyaçlarınıza göre hareket etmelisiniz. Güvence altına alınacak çok fazla değerli belge ve değerli eşyalarınız varsa, kasanın boyutu buna göre seçilmelidir. Gerekirse, daha az güvenli bir doküman kasası ve ayrıca değerli eşyalar için küçük ama güvenli bir model satın almak daha mantıklı bir hareket olabilir. Ancak kasa seçiminizi yaparken mevcut montaj ya da kurulum alanı da göz önünde bulundurulmalıdır. Sonuçta, büyük ve ağır bir güvenlik kasasını sabitledikten sonra onu tekrar başka yere almak son derece zor olacaktır.

Kasayı satın almadan önce kasada saklamak istediğiniz tüm eşyaların bir listesini yapmalısınız. Burada en iyisi, tüm saklamak istediğiniz eşyaları önünüze dizmek ve bu şekilde doğru kasaya karar vermek olacaktır.

 Güvenlik seviyeleri

 

Güvenlik kasasının işçiliği, yangına, suya ve diğer dış etkilere karşı dayanıklılığına bağlı olarak, güvenlik sınıfları atanır. Kasa ne kadar dayanıklı olursa güvenlik de o kadar yüksek olur. Güvenlik sınıfı ayrıca sigorta şirketi için de önemli bir rol oynar, çünkü güvenlik sınıfı ne kadar yüksekse sigorta primi de o kadar ucuz olur.

Kasanın içeriğini sigortalamak istiyorsanız, güvenlik seviyesine ek olarak aşağıdakilerin de dikkate alınması gerekir:

–          Bazı sigorta şirketleri, kasaların azami bir ağırlığa sahip olmasını talep etmektedirler. Bu, duvara gömülü modellerde geçerli değildir, ancak üreticinin montaj talimatı mutlak surette doğru uygulanmalıdır.

–          Güvenlik kasalarında, eğer ağırlık 1000kg’ın altında ise, kasanın ayrıca bir güvenlik sağlaması açısından yere sabitlenmesinde büyük fayda var.

–          Satın alacağınız üründe bir denetleme kuruluşunun etiketinin varlığına dikkat etmenizde fayda var, çünkü böylece sigortacınız ödenmesi gereken prim oranlarını kolayca tespit edebilir. Satın alma kararınızı vermeden önce mutlaka sigortanız ile görüşün.

Güvenlik seviyeleri açısından, kasalar ve güvenlik kasaları için bir ulusal standard vardır, böylece iki farklı güvenlik seviyesinden bahsedilebilir. A seviyesi hırsızlığa karşı sınırlı ve hafifi bir bireysel veya ticari koruma sağlar ve değerli eşyalar için teminat miktarı yaklaşık 2500Euro civarındadır. B seviyesi hırsızlığa karşı sadece sınırlı bir koruma sağlar ve ticari olarak 300kg’dan başlayan bir ağırlıktan itibaren 10.000 Euro’ya kadar değerli eşyaların teminat altına alınmasına sağlar. Bireysel olarak, 200 kilogram ağırlıktan itibaren ve 40.000 Euro’ya kadar değerli eşya veya nakit sigortalattırabilirsiniz.                                                                                                               

Kasalar ve güvenlik kasaları güvenlik seviyelerine ilişkin detaylı bilgi aşağıda sunulmuştur. Bu güvenlik seviyeleri sorumluluk sigortaları tarafından onaylanmış güvenlik seviyeleridir. Burada güvenlik seviyesi S1’den S2, 0, 1, 2 ve 3’ten 4 ve 5’e kadar çeşitli derecelere ayrılır. Beşinci seviye bireysel olarak neredeyse sınırsız sigortalanabilir ve dördüncü seviye kasaları ise yaklaşık 400.000 Euro’ya kadar sigortalanabilir. Bir S1 kasası ayrıca yaklaşık 5.000 Euro’ya kadar ve S2 yaklaşık 20.000 Euro’ya kadar özel olarak sigortalanabilir. Ortada bulunan 3. sınıf bu durumda yaklaşık 100.000 Euro’ya kadar sigortalanabilir. Aşağıdaki tabloda sorumluluk sigortası sınıflarına tam bir genel bakış sunulmaktadır:

 

Güvenlik SeviyesiTicari sigortalanabilirlik limiti…Özel sigortalanabilirlik limiti…
Sorumluluk sigorta sınıfı S1SigortalanamazYaklaşık 5.000 €
Sorumluluk sigortası sınıfı S2Yaklaşık 2.500 €Yaklaşık 20.000 €
Sorumluluk sigortası sınıfı 0/NYaklaşık 10.000 €Yaklaşık 40.000 €
Sorumluluk sigortası sınıfı IYaklaşık 20.000 €Yaklaşık 65.000 €
Sorumluluk sigortası sınıfı IIYaklaşık 50.000 €Yaklaşık 100.000 €
Sorumluluk sigortası sınıfı IIIYaklaşık 100.000 €Yaklaşık 200.000 €
Sorumluluk sigortası sınıfı IVYaklaşık 150.000 €Yaklaşık 400.000 €
Sorumluluk sigortası sınıfı IV/KBYaklaşık 250.000 €Karşılıklı görüşmeye göre
Sorumluluk sigortası sınıfı VYaklaşık 250.000 €Karşılıklı görüşmeye göre

 

 

 

Abone ol
Notify of
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
DMCA.com Protection Status