En iyi kaykay

Son güncelleme: 13.06.24

Bu web sayfası okuyucularımız tarafından desteklenmektedir. Sayfada bulunan linkler üzerinden alışveriş yaptığınızda bunun karşılığında küçük bir komisyon alırız. Hakkımızda daha fazla

 

Kaykay Satın Alma Rehberi – 2024

 

Hangi kaykayın, ilgili kullanım alanı için en iyi kaykay olduğu sorusu genellikle profesyonel olmayan bir kişinin anlaması için o kadar da kolay olmayan bir sorudur aslında. Bu nedenle, size farklı kaykay türleri, en önemli satın alma kriterleri ve tekerlek, kaykay tahtası ve aksların durumu hakkında kısa bir genel bakış sunmak istiyoruz. Böylece uzun bir araştırma yapmak zorunda kalmadan çok daha kısa bir sürede son derece sağlıklı bir karar verme fırsatına sahip olmuş olursunuz. Son olarak, yapmış olduğumuz test ile belirlemiş olduğumuz 2024 yılının en iyi kaykaylarının bir listesini bulabilirsiniz.

 

Kaykay Çeşitleri

 

Size bu konuda verebileceğimiz en önemli tavsiye, öncelikle salt fiyat karşılaştırma işlemine geçmeden önce bir tür ön seçim yapabilmeniz ve var olan seçenekler arasından bir eleme yapabilmeniz için farklı kaykay türlerini araştırıp tanımaya çalışmanızdır. Aşağıda en yaygın kaykay türlerinin kısa bir tür özetini bulabilirsiniz.

 

Longboard:

Longboard türü kaykaylar birkaç yıldır son derece popüler olmuş görünüyor. Temel olarak bu kaykay modeli bildiğimiz kaykayın daha uzun bir versiyonudur ve sadece sürüş veya gezinme için kullanılır. Bu tarz kaykaylar çeşitli hareket ve figür yapmak veya agresif sürüş teknikleri için uygun değildir. Burada aks mesafesi daha yüksektir ve tekerler daha büyüktür. Bu nedenle longboard türü kaykaylar daha hızlıdır ve daha az gürültülüdürler.

 

Streetstyle-Board:

Kaykayın bu basit versiyonu ise özellikle sokaklarda veya özel alan ve yerlerde kayarken kullanılır. Örneğin çeşitli hareketler yapılabilir ve yeni başlayanlar bile böyle bir kaykay ile gayet rahat kayabilirler, çünkü sağlam bir tutuş sunar ve genellikle yüksek kalitededir. Bu klasik kaykay türü genellikle 80 x 20 cm ölçülerindedir.

 

Flowboard:

Bir Flowboard aslında görüntü açısından bir snowboarda benzer ve özellikle carve yapmaya uygundur. Kaykayın dönüşlerde açısının ayarlanmasına olanak tanıyan yedi taneye kadar tekerlek takılabilir. Özellikle yokuş aşağı giden yollarda, bir flowboard aslında en iyi seçenektir.

 

E-Kaykay:

Elektrikli kaykaylar çok nadirdir, ancak piyasada örnekleri var. Bunlar rahat bir biçimde gezinmek için tasarlanıp yapılmışlardır. Bu kaykay türü hareket yapmak için ya da özel amaçlara uygun değildir. Bu ürünlerde mutlaka dikkat etmeniz gereken noktalar pil ömrü ve km/s olarak hızdır. En iyi ihtimalle, tam dolu bir akü ile gidebileceğiniz mesafe 25 kilometre veya biraz daha fazlasıdır.     

 

Cruiser Board:

Bu kaykaylar, klasik kaykaylara kıyasla çok daha hafiftirler ve çok daha hızlıdırlar Bu sayede taşınmaları da daha kolay oluyor. Tekerlekler az daha büyüktür ve arka kısım biraz yükseltilmiştir, bu sayede atlama veya sıçrama hareketleri daha rahat yapılabiliyor.

 

Çocuk Kaykayı:

Yetişkinler için bir kaykay ile karşılaştırıldığında, çocuklar için yapılmış bir kaykay genelde çok daha basit bir yapıya sahiptir. Burada dikkat edilmesi gereken, arka kısımda yer alan stopper ve tekerleklerin plastikten yapılmamış olmasıdır. Bunun dışında, ilk başlangıç için ucuz bir kaykay oldukça yeterlidir, çünkü çocuklar öncelikle binmek ve dengelerini korumak konularıyla ilgilenirler. Sonrasında kaykaydan keyif alırlarsa, daha iyi bir kaykay markası veya modeli için araştırma yapılabilir.  

 

En Önemli Satın Alma Kriterleri

 

Bir kaykay satın alırken, bazı önemli şeylere dikkat etmelisiniz. En önemli şey kesinlikle sürüş özellikleridir, çünkü bu kaykayın ne kadar hızlı, dengeli ve ne kadar sağlam olduğunu gösterir. İyi bir kaykay aynı anda hem çevik hem de hafif olmalıdır, ancak aynı zamanda sağlam ve dengeli de olmalıdır. Bunun dışında akslara ve yön değiştirme özelliklerine de mutlaka önem verilmelidir, çünkü sadece akslar dengeli, sağlam ve iyi yapılmışsa, kaykayı iyi ve güvenli bir şekilde yönlendirebilirsiniz.

Kingpin olarak adlandırılan geniş vidaların ayarlanabilir olmasına dikkat edilmelidir, böylece eğimi ağırlığınıza ve ihtiyaçlarınıza göre ayarlayabilirsiniz. Tabii ki, boyut da önemli bir rol oynar. Kaykayların çoğu yaklaşık 80 x 20 cm boyutundadır, çünkü bu ölçü çoğu insan için tahtanın üzerinde sağlam durmaya imkan verecek ölçüdür aslında. Tabii ki, daha küçük veya daha büyük kaykay tahtaları da vardır. Burada herkesin tercihi farklı olabilir. Son olarak, elbette, yapı kalitesi ve tasarım gibi faktörleri göz ardı etmemelisiniz.

Tasarım birçok kaykay tutkunu için büyük bir rol oynar, ancak bundan da önemlisi sağlam işçiliktir. Bu nedenle kaykay tahtası, kaykayın kullanıldığı zorluk derecesine dayanabilecek güç ve sağlamlıkta olmalıdır. Ayrıca, tekerleklerin bilyeli rulmanları düzgün olmalıdır, böylece kaykayın hızlanması ve sürüşü düzgün olur. Yetişkinler için olan kaykaylarda standart en azından ABEC 5 olmalıdır.

Tekerlekler ve Tahta

 

Özellikle tekerlekler ve kaykay tahtasına özen göstermekte fayda var. Her iki unsur da farklı alanlarda ağırlık, taşıma ve uygunluk üzerinde önemli bir etkiye sahiptir. Burada aksların da küçümsenmemesi gereken bir görevleri var ve bu yüzden bu unsurların da son derece dayanıklı ve uzun ömürlü olmasına dikkat etmekte fayda var. Sadece kaykayın bütün bileşenleri iyi ve uyumlu ise, sürüş deneyimi keyifli ve verimli bir tecrübeye dönüşür. Yolda kullanım için daha yumuşak tekerlek kullanmak gerek, fakat kaykay pist ve parkurlarında daha sert tekerlekler kullanmak daha uygundur.

Çoğunlukla tekerleklerin çapı 5 ila 6 cm arasındadır, çünkü tekerlekler ne kadar büyük olursa, kaykayı düz olmayan zeminlerde kullanmak da o oranda kolaylaşır, ancak kaykayın yürümesini sağlamak için bu durumda daha fazla güç sarf etmek gerek. Küçük tekerlekler ile belki daha yavaş ilerlersiniz, ancak hızlanmanız daha kısa sürer. Sadece uzun mesafe kaykay kullanmayı sevenler ise nispeten daha büyük tekerlekler tercih edebilirler. Hareket yapmak için kullanılan kaykaylarda ise daha küçük tekerlekler tercih edilir.

Kaykay tahtasına gelince ise dikkat etmeniz gereken unsurlar kavis ve boydur. Kaykay tahtası ne kadar hafif olursa, yeni başlayanlar için çeşitli hareketler yapmaya çalışmak da o denli kolay olur. Halfpipe için ise daha kalın bir tahtaya sahip bir kaykayı kullanmanız gerek. Güçlü bir kavis ise çeşitli hareketler yapmayı ayrıca kolaylaştırabilir. Ancak düz bir yolda giderken, kuvvetli bir kavis oldukça rahatsız edici bir detay olarak algılanabilir. Tüm bu anlattıklarımızı göz önünde bulundurup bir de kullanıcı yorumları ile ilgili bir araştırma yaparsanız, zaten en uygun kaykay modelini bulmada hiç zorlanmayacaksınız.

 

 

 

 

Abone ol
Notify of
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
DMCA.com Protection Status