En Iyi Kedi Kumu

Son güncelleme: 25.07.24

Bu web sayfası okuyucularımız tarafından desteklenmektedir. Sayfada bulunan linkler üzerinden alışveriş yaptığınızda bunun karşılığında küçük bir komisyon alırız. Hakkımızda daha fazla

 

Kedi Kumu Satın Alma Rehberi – 2024

 

Her kedi severin, kedisinin tuvalet ihtiyaçlarını giderebilmesi için, kedi kumuna ihtiyacı vardır. Ne tür bir kedi kumunun sizin ya da kedinizin ihtiyaçları için daha iyi olacağı tamamen beklentileriniz ve gereksinimleriniz ile ilgilidir. Bu nedenle, fiyatlar açısından bir karşılaştırma yapmadan önce, farklı kedi kumu türlerinin ne şekilde bertaraf edilebileceğini de araştırmakta fayda var. Yapmış olduğumuz testte birçok farklı kedi kumu markası ve onların ürünlerini inceleme fırsatı bulduk ve bu testten elde etmiş olduğumuz sonuçları 2024 yılının en iyi 5 kedi kumu olarak bir liste halinde sunduk. Bu listeden faydalanarak satın alma kararınızı verebilirsiniz, ancak size bir tavsiye, kullanıcı yorumları olacaktır. Mutlaka yorumlara göz atın, size büyük kolaylık sağlayacağından eminiz.

 

Kedi kumu çeşitleri

Kedi kumu, yapılmış olduğu malzemeye göre çeşitli türlere ayrılmıştır. Genel olarak, piyasada bulunan ürün çeşitliliği son derece büyüktür, bu nedenle seçimi daraltmak için satın almadan önce sistematik bir şekilde araştırma yapmalı ve eleme yapmalısınız. Aşağıda piyasada bulunabilen kedi kumu türleri, avantaj ve dezavantajlarının kısa bir özetini bulacaksınız.

 

Mineral Kedi Kumu

Mineral kedi kumu, betonit adı verilen bir kil mineral karışımından yapılır. Genel olarak nem ve ıslaklık emme özelliği çok iyidir ve diğer türlere kıyasla ucuz bir kedi kumu olduğu için çok popülerdir. Genel olarak kedi kumlarında topaklanan ve topaklanmayan kedi kumu diye bir ayrım vardır. Topaklanma sayesinde kirlenmiş kum hemen ayırt edilir ve anında bertaraf edilebilir. En büyük avantajı budur. Aynı zamanda bu kedi kumu türü ağırdır ve toz üretir, ayrıca çevre dostu bir kedi kumu olarak da nitelendirilemez, çünkü biyolojik olarak parçalanabilir değildir. Buna ek olarak, bazı insanların bu malzemeye alerjisi olabilmektedir.

 

Silikat Kedi Kumu

Bu kedi kumu, nem emiliminden sorumlu küçük mineral taşlardan oluşur. Bazı durumlarda kediler bu tür kedi kumunu çok sevmeyebilirler, çünkü minik taşlar ya da kum parçaları çok iyi yuvarlanmamıştır ve patilere batabilir. Kristaller idrarı çok iyi bağlar, ancak dışkı değişmeden kalır ve bağlanmaz. Mineral kedi kumuna kıyasla toz üretmiyor ve son derece hafiftir, ancak kolay topaklanmaz ve bu nedenle kumun sürekli karıştırılması gerekebilir. Buna ek olarak, nispeten pahalıdır.

 

Doğal Lif

Doğal liften oluşan kedi kumu, atık kağıt veya ahşap gibi çeşitli doğal malzemelerden yapılmış bir kedi kumudur. Bu ürün topaklanan ya da topaklanmayan tür olarak satın alınabiliyor. En büyük avantajı, malzemenin tamamen çevre dostu olmasıdır, çünkü biyolojik olarak parçalanabilir ve aynı zamanda idrar ve koku için son derece iyi bağlayıcı özelliklere sahiptir. Bununla birlikte, dezavantaj, malzemenin patilere yapışması ve bu nedenle evinizin içerisinde dağılıyor olmasıdır.

 

Bertaraf etme

 

Kedi kumunun her temizlenmesi ya da yenilenmesi esnasında bunun hangi çöpe atılması gerektiği sorusu belirir. Bu sorun mutlaka ele alınmalıdır, çünkü yanlış bertaraf sadece çevreye zarar vermez, aynı zamanda maddi hasara da neden olabilir. Hiçbir durumda ve hangi tür olursa olsun, kedi kumu tuvalete atılmamalıdır.

Biyolojik olarak parçalanabilir kedi kumu tuvalete dökülebilir olsa bile burada dikkat edilmesi gereken nokta, bütün kumun değil, sadece topaklanmış kısımların atılmasıdır. Böylece atık sorunsuz bir şekilde atık su gider borusunda akıp gidecektir. Kedi kumu, nem ve sıvıyı emdiğinden topaklanmaya meyillidir ve tuvalete dökülmesi halinde tıkanıklığa sebep olabildiği gibi arıtma tesislerinde de büyük sorunlara yol açabilir. Bir apartmanda kiracı olarak yaşıyorsanız ve bu tarz bir hareketten dolayı bir tıkanıklığa sebep olursanız, o zaman oluşacak zararı da karşılamanız gerekir

Kedi kumunu bertaraf etmenin en iyi yolu elbetteki evsel atıklardır, yani her zaman kullandığınız çöp kovası ya da tenekesini bunun için kullanabilirsiniz. Her türlü kedi kumunu, türünden bağımsız olarak çöpe atabilirsiniz. Çöpe attığınız miktara bağlı olarak, daha hafif bir kedi kumunu tercih etmek mantıklı olabilir.

Kedi kumu çöpünü kompost atıklarınıza dahil etmeyi düşünüyorsanız, bunun sadece biyolojik olarak parçalanabilir kedi kumu ile mümkün olacağını lütfen unutmayın. Bununla birlikte, idrar ve dışkı topaklarının yine tuvalete veya daha ziyade ev atıklarına atılması gerekir.

Fiyat aralığı ve türevleri

 

Birçok kedi kumu, kokulu veya kokusuz olarak piyasaya sürülürken, birçok kedi kumu markasını da farklı kum tanesi boyutunda bulabiliyorsunuz. Genel olarak, daha ince kedi kumu türlerinin daha çok kabul gördüğü anlaşılmıştır, ancak elbette istisnalar kaideyi bozmaz ve yani hangi tür kedi kumu hangi kedi tarafından sevilir, bu ancak deneyerek öğrenilebilecek bir sonuçtur. Kokulu kedi kumu ürünlerine dikkat etmenizi öneririz, çünkü kediler, bildiğiniz gibi koku konusundan son derece hassastırlar ve kokulu kedi kumu hoşlarına gitmeyebilir. Özellikle hassas bir solunum sistemine sahip bir kediniz varsa, kokulu kedi kumu türlerini kullanmanızı tavsiye etmiyoruz.

Fiyat açısından, farklı türdeki kedi kumları birbirinden büyük ölçüde ayrılmaktadır. Çok ucuz kedi kumu türleri kilosu 0.50€’dan satın alınabiliyor, ancak pahalı olan kedi kumu da gerçekten çok pahalı olabiliyor yeri geldiğinde. Sonuçta, her hayvan için hangi kedi kumunun uygun olacağını ancak deneyerek öğrenebilirsiniz.

 

 

 

Abone ol
Notify of
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
DMCA.com Protection Status