En iyi keman

Son güncelleme: 28.05.24

Bu web sayfası okuyucularımız tarafından desteklenmektedir. Sayfada bulunan linkler üzerinden alışveriş yaptığınızda bunun karşılığında küçük bir komisyon alırız. Hakkımızda daha fazla

 

Keman Satın Alma Rehberi – 2024

 

Bir keman satın almak istiyorsanız, fiyatlar açısından bir karşılaştırma yapmadan evvel en önemli satın alma kriterleri açısından bir araştırma yapmanızı tavsiye ederiz. Yani, kısacası ilk gördüğünüz keman modelini ya da ucuz bulduğunuz bir kemanı hemen satın almayın, çünkü sonrasında bu kararınızdan son derece pişman olabilirsiniz. Burada, satın alım esnasında nelere dikkat etmeniz gerektiğini, kullanım amacınıza en iyi uyacak kemanı nasıl belirleyebileceğinizi bir özet halinde size sunmaya çalıştık. Son olarak, yapmış olduğumuz test ile belirlemiş olduğumuz 2024 yılının en iyi kemanlarının yer aldığı en iyi 5 listemize göz atabilirsiniz. Böylece doğru bir satın alma kararı vermenizi umuyoruz, ancak tüm bu bilgiler ışığında nihai bir karara varmakta zorlanıyorsanız eğer, o zaman kullanıcı yorumları size belki faydalı bilgiler sağlayabilir. 

 

Doğru Boyut

 

Diğer birçok enstrümana kıyasla kemanları birçok farklı boyutta bulmak mümkündür.  Bunun nedeni, keman çalarken rahat ve uygun bir pozisyonun gerekiyor olmasıdır ve bu nedenle bu enstrüman farklı boylarda üretilip piyasaya sürülmektedir. Buna göre, küçük çocuklar için bir 4 / 4 keman (normal keman) uygun değildir ve çocuklara uygun olarak yapılmış bir çocuk keman modeli satın alınmalıdır.

Bunun dışında 10 yaşın üzerindeki çocuklar ve yetişkinler için uygun olan normal 4 / 4 boyutlu keman modeli için aşağıdaki boyutlar arasından bir seçimde bulunabilirsiniz:

1 / 16 keman: Burada toplam uzunluk 380 mm’dir ve 3 ila 5 yaş arası çocuklar için uygundur.

1 / 8 keman: 425 mm uzunluğundadır ve 4-6 yaş arası çocuklar için uygundur.

1 / 4 keman: Burada toplam uzunluk 460mm’dir ve 5-7 yaş arası çocuklar için uygundur.

1 / 2 keman: Bu modelin uzunluğu 520 mm’dir, bu da 6 ila 8 yaş arasındaki çocuklar için idealdir.

3 / 4 keman: Bu model normal bir kemandan biraz daha küçüktür ve 7 ila 10 yaş arasındaki çocuklar tarafından kolayca çalınabilir.

Lütfen bu noktada bir kemanın tipik bir acemi enstrümanı olmadığını unutmayın. Burada azim ve iyi bir müzik kulağı gereklidir, ancak yine de ilk başlarda ilerlemek çok zor görünebilir. Bu nedenle, çocuğunuz için bir keman satın almadan önce, başka bir enstrümanla başlamalısınız. Ancak çocuğunuzda ilerleme gördüğünüz takdirde ve çocuğunuzun ciddi ilgisini gözlemlemeniz durumunda keman gibi bir müzik aleti satın almalısınız.

 

İyi bir kemanı nasıl tanırsınız

 

Sıradan kişiler için iyi bir kemanı, kötü bir kemandan ayırmak oldukça zordur. En önemli kalite göstergelerinden biri kemanın dış görünüşüdür. Ancak günümüzde dış görünüşü aldatıcı güzellikte olan kalitesiz kemanlar da ne yazık ki bulunabilmektedir. Bu nedenle ürünün kalitesini kesinlikle her zaman dikkatlice kontrol etmek gerekir, yani sadece dış görünüşe bakıp aldanmayın sakın. İyi bir işçilik kalitesi bulunmalı, gövde ile boyun arasındaki açı doğru olmalı ve tellerin uzunluğu da hatasız olmalıdır. Teller ile nota kısmı arasındaki mesafe de tam olarak doğru olmalıdır. Buna ek olarak, keskin kenarlar olmamalıdır ve tutkal yerleri görülmemelidir. Ayrıca keman tellerinin gerginliği kolay bir biçimde ayarlanabilmeli, fakat gerginliğini kolayca kaybetmemelidir, aksi takdirde kemanın akordu kaçar ve ton bozulur, tıpkı gitarlarda olduğu gibi.

Eğer internet üzerinden bir keman satın almayı düşünüyorsanız, tüm bu bilgiler tek başına yeterli olmayabilir ve salt keman markası veya kullanıcı yorumları size satın alma kararınız için gereken güveni ve bilgiyi verebilir. Satın almadan önce, sağlam ve masif malzemeden bir keman mı alacağınızı ya da daha ziyade kontrplaktan daha ucuz bir modelin işinizi görüp görmeyeceğini düşünmeniz gerekmektedir. Kontrplak kemanlar masif ahşap kemanlara kıyasla daha yüksek kalitede ses çıkarmaz ve arka ve yanların yüksek kaliteli ve sağlam olduğundan emin olmanız gerekir. Akçaağaç burada ideal bir seçimdir. İdeal bir titreşim elde edebilmek için ladin ağacından yapılma bir tavan tercih edilir. Fakat çok para harcamak istemiyor ve yine de iyi bir ses kalitesine sahip olmak isterseniz, o zaman masif taban ve tavan ile donatılmış olan karma bir modeli de tercih edebilirsiniz.

Kemanlar söz konusu olduğunda inanılmaz fiyat farkları vardır modelden modele göre değişkenlik gösteren. Bu fiyatlar yeni başlayanlar için basit enstrümanlar için 100€’nun altından başlar ve giriş seviyesi cihazlarda 500€’ya kadar gidebilir. Bu fiyat aralığından itibaren ise 8.000€’luk fiyatlara kadar çıkabilen orta sınıf keman modelleri gelir. Bir ömür boyu dayanması gereken çok kaliteli bir keman için genellikle 10.000€ veya daha yüksek rakamlar telaffuz edilir. Ancak burada beklentinizi yüksek tutabilir ve kusursuz bir ses kalitesi sunan bir enstrüman bekleyebilirsiniz ve bu fiyat kategorisinde kemanın bakımları fiyata dahildir. Genelde internetten böyle bir keman almazsın. Eskiden Uzak Doğu menşeili ucuz modeller iyi bir ses kalitesine sahip olmadıkları için pek tercih edilmezdi. Bu artık günümüzde artık geçerliliğini yitirdi ve Çin, Vietnam, Tayland, Güney Kore veya Tayvan’dan satın alınan bir keman bile çok makul bir fiyata rağmen çok iyi bir ses ve iyi bir işçilik sunabilir. Öte yandan, Almanya’da üretilip de iyi bir işçiliğe sahip olmayan kemanlar da var.

Aksesuarlar ve ses

 

Ses, ahşabın yaşı ve ahşabın türü gibi birçok farklı faktöre bağlıdır. Kontrplak kemanlar bu kadar yüksek kalitede ses çıkarmazken, ideal ses vermeyen ve sesi büyük ölçüde ortamın sıcaklığına ve nemine bağlı olan masif ahşap kemanlar da vardır. Bu nedenle uygun saklama koşulları, özellikle kaliteli kemanlarda daha yüksek bir öneme sahiptir. Daha ucuz modellerde bunun açıkçası pek de bir önemi yoktur. Bu nedenle, çok kaliteli kemanlar sadece özel malzemelerden üretilirler. Örneğin burada kullanılan ahşap birkaç yıldır kuru olarak beklemiş olmalıdır ve sıcaklık ile iklim değişikliklerine karşı fazla hassas olmayan ağaçlardan elde edilmektedir. Sırada bir vatandaş elbette masif ağaçtan yapılan bir kemanın yaşını bir bakışta tahmin edemez. Bu nedenle, her zaman diğer alıcıların veya kullanıcıların yorumlarına ve incelemelerine veya ürünlerin test sonuçlarına göz atmanızı öneririz. Kuşkusuz, yeni başlayanlar için kontrplak ile işlenen biraz daha basit bir keman satın almak ilk aşamada çok daha mantıklı bir karardır. Sonrasında ise, şayet kemanı çalan kişi ilerleme kaydediyor ve ilerlemek de istiyorsa, o zaman daha kaliteli ve daha pahalı bir kemanın satın alma kararı düşünülebilir.

Ses deneyimi ise tamamen kullanıcının zevkine ve tercihlerine bağlıdır. E telinin çok tiz ses çıkarmaması ve daha koyu tonlar çıkarın tellerin de üst üste gelmemesine dikkat edilmesi gerekmektedir. Bunun böyle olmaması için kemanın temiz ve kaliteli bir işçiliğe sahip olması gerekir ve şeklini de kesinlikle bozmaması gerekir. Ayrıca yaya en iyi şekilde tepki vermelidir. Birçok üretici kemanları için birlikte çeşitli aksesuarlar da sunmaktadır. Fiyatları karşılaştırırken bu dikkate alınmalıdır, çünkü özellikle bu enstrümana yeni başlıyorsanız, kesinlikle bazı temel aksesuarlara sahip olmanız gerekmektedir.

Örneğin kolophonium, yayın tüylerini bir arada tutmak ve tellerin düzgün şekilde titreşmesini sağlamak için mutlaka gereklidir. Bu, köknar, ladin veya çamın doğal reçinesinden elde edilir.

Ayrıca bir omuz desteği de son derece önemlidir, çünkü bu şekilde kemanı daha rahat tutabilirsiniz. Ancak sadece boyun uzunluğu keman tabanı ile çene desteğinin üstü arasındaki mesafeden büyükse gerçekten gereklidir.

Enstrümanı sağlıklı bir şekilde saklayıp muhafaza edebilmek için keman kutusu da şiddetle tavsiye edilir. Bu ayrıca taşımayı çok daha kolay hale getirir.

Son olarak, bir müzik notası standı almanızı tavsiye ederiz. Burada dikkat etmeniz gereken en önemli nokta, notaların göz hizasında olmasıdır, bu nedenle keman çalanlar için yüksekliği ayarlanabilir bir müzik notası standı önerilir.

 

 

 

 

 

Abone ol
Notify of
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
DMCA.com Protection Status