En iyi kıyma makinesi

Son güncelleme: 28.05.24

Bu web sayfası okuyucularımız tarafından desteklenmektedir. Sayfada bulunan linkler üzerinden alışveriş yaptığınızda bunun karşılığında küçük bir komisyon alırız. Hakkımızda daha fazla

 

Kıyma Makinesi Satın Alma Rehberi – 2024

 

Hazır kıyma satın almak yerine, bunu evde kendiniz hazırlamak isterseniz, bir kıyma makinesi satın almaya kesinlikle değer. Ancak herhangi bir kıyma makinesi satın almadan önce bu cihazların avantajlarını ve dezavantajlarını araştırmalı, elektrikli ve manuel makineler arasında karşılaştırma yapmalı ve boyut ile kapasite dışında bir de ürün ile birlikte sunulan başlıkları araştırmalısınız. Sizin için söz konusu olabilecek cihazlar arasında, en sonunda bir cihaz, kişisel gereksinim ve ihtiyaçlarınıza göre mutlaka öne çıkacaktır ve bu da sizin açınızdan en iyi kıyma makinesi olacaktır. Bu seçimi yaparken de özellikle kolay kullanım sağlayan ve temizliği ile bakımı fazla zahmet gerektirmeyen bir cihaz seçmeye özen göstermelisiniz. Vereceğiniz nihai kararda mutlaka fiyatın da büyük bir etkisi olacaktır. Karar vermenize bir kolaylık da 2024 senesinin en iyi 5 kıyma makinesinin sıralanmış olduğu listemiz sağlayacaktır. Ancak bu yeterli gelmezse, o zaman dilerseniz kullanıcı yorumları açısından da bir araştırma yapabilirsiniz.

 

 

Kıyma Makinesi Çeşitleri

 

Temel olarak, elektrikli mi yoksa elle çalışan bir kıyma makinesi mi satın almak istediğinize karar vermelisiniz. Aşağıda her iki türün de bazı avantaj ve dezavantajlarını bulacaksınız:

Elektrikli bir kıyma makinesi satın almak, elle çalıştırılan bir kıyma makinesine göre elbette daha pahalıdır. Ancak, hazır evinizde bir mutfak robotu varsa, o zaman bu cihazınız için bir ek parça satın alabilir ve böylece fazla masrafa bile girmeden bir kıyma makinesine sahip olabilirsiniz. Üstelik yeni bir cihaz satın almak zorunda olmadığınızdan yerden de tasarruf etmiş oluyorsunuz. Ne yazık ki her mutfak robotu markası bu özelliği sunmayabilir ve bunun dışında herkes de bir mutfak robotuna sahip olmayabilir. O zaman son bir seçenek kalıyor geriye, o da elle çalıştırılan kıyma makinesi.

Kıyma çekerken, elektrikli modeller, elle çalıştırılan modellere göre daha gürültülüdür, çünkü burada bir elektrikli motor çalıştırılmaktadır. Ancak, herhangi bir çaba göstermeniz gerekmez ve bu yüzden iş çok daha hızlı ve daha kolay bir şekilde hallolur. Bu nedenle çoğu tüketici elektrikle çalışan bir model tercih etmektedir.

Mekanik bir kıyma makinesi fiyat karşılaştırmasında önemli ölçüde daha iyi performans gösterir ve doğal olarak çok daha sessizdir. Ancak etin türüne bağlı olarak, çok fazla güç sarf etmeniz gerekmektedir. Ayrıca, kıyma makinesinin bir yere tutturulması gerektiğini de unutmamalısınız. Fakat burada kullanılan sabitleme kelepçeleri genellikle modern çalışma yüzeylerine tutturulmak için artık uygun değil. Bu nedenle bu kısmı mutlaka dikkate almalısınız. Sonuçta herhangi bir yere sabitleyip tutturamadıktan sonra, ucuz bir kıyma makinesi bile olsa, pek de işinize yaramayacaktır.

Bu nedenle tavsiyemiz, bir mekanik kıyma makinesini sadece iyi ve sağlam bir yere sabitleme imkanınız varsa ve sadece arada sırada kıyma çekmek veya sosis hazırlamak için kullanacaksanız satın almanız olacaktır. Eğer ki sık sık kıyma çekmek istiyorsanız, o zaman elektrikli bir kıyma makinesi edinmek sizin için çok daha faydalı olacaktır.

  

Kapasite, başlıklar ve ekipman

 

Etin doldurulduğu haznenin büyüklüğüne bağlı olarak eti işleme süreniz de kısalır, çünkü haznenin büyük olması, eti ufak parçalara kesmek için gereksiz zaman harcamayacağınız anlamına gelir.

Bunun dışında ürün ile birlikte sunulan delikli disk sayısı da satın alma kararında önemli bir rol oynar. Genelde 5, 8 ve 10 ebatları telaffuz edilir, ki buradaki değerler, delikli disklerdeki deliklerin çapını belirten sayılardır. Bu ne kadar küçük olursa, kıyma da o kadar ince olur. Daha da ince bir kıyma elde edebilmek için bazen eti birkaç kez çekmek de gerekebilir.

Elektrikli bir kıyma makinesi ile, büyük et parçalarını küçük deliklerden geçirmenin nispeten büyük miktarda güç gerektirdiğini unutmayın. Bu nedenle, cihazın gereksinimlere karşılık gelen bir performansa sahip olması gerekir. 500 watt’ın altında bir güce sahip küçük motorlar da eti parçalayabilir, ancak genellikle makinenin eti işleyebilmesi için sizin etleri önceden küçültmeniz gerekir. Buna ek olarak ette çok fazla damar ve tendon varsa, bu, motor gücü çok zayıfsa da sorunlara neden olabilir. Bu nedenle tavsiyemiz, en az 500 watt güce sahip bir cihaz satın almanızdır. Beklentinizin yüksekliği oranında ve makine ile ne kadar sık çalışmak istediğinize bağlı olarak güç 1.000 watt’a yakın bir değerde olmalıdır aslında. Bundan fazlasına da ev kullanımında ihtiyaç duymazsınız. Ayrıca, bu bağlamda uzun vadeli çalışma süresine de dikkat etmelisiniz, çünkü basit cihazlar çok hızlı bir şekilde ısınır, bu nedenle arada bir zorunlu molalar vermeniz gerekebilir. Bu nedenle de istediğiniz kadar çok miktarda et işleyemeyebilirsiniz.

Aksesuarlar açısından, geniş aksesuar seçeneklerine sahip bir cihaz satın almak en iyi seçenektir. Çünkü bu sayede kıyma makineniz ile yapabileceklerinizi çeşitlendirebilirsiniz. Örneğin sosis hazırlayabilir ya da galeta unu bile yapabilirsiniz. Ayrıca doğru başlıklarla sorunsuz bir biçimde sebze de ufalayabilirsiniz. Bu nedenle, hangi başlıkların size uygun olduğuna bakın ve satın almak istediğiniz makineye bunların hangilerinin dahil olduğunu da araştırın. Eğer tercih ettiğiniz makineye dahil olmayan bir parça varsa, bunun sonradan alınıp alınmayacağını da araştırabilirsiniz.

Kullanım ve bakım

 

Elektrikli bir kıyma makinesinin kullanımı çok daha rahat ve kolaydır, çünkü herhangi bir şekilde güç sarf etmeniz gerekmiyor. Ancak bu modellerin çoğunda, elle kullanılan mekanik modellere kıyasla, temizlik işlemi daha zahmetlidir. Çiğ etle çalıştığınız için düzenli temizlik çok önemlidir. Hijyeni en üst seviyede tutabilmek için her zaman sadece soğutulmuş et kullanılmalıdır. Bu nedenle, satın almadan önce temizlik ile ilgili zayıf noktalara dikkat edin. Mümkün olduğunca çok sayıda parçanın bulaşık makinesinde yıkanabilmesi ve gövdede mümkün olduğunca az miktarda, kir barındırabilecek köşe, kenar vb. bulunması en iyisidir, çünkü bunlar sağlık risklerinden kaçınmak için sürekli temiz tutulmalıdır.

Bu nedenle, temizliğin çok daha kolay olduğu ve uzun daha ömürlü olduğu için paslanmaz çelik veya eloksallı alüminyumdan yapılmış bir model tercih etmenizi tavsiye ederiz. Plastikten yapılmış cihazlar uzun vadeli testlerde fazla dayanıklılık gösteremedi ve zamanla malzemenin içerisine kir kalıntıları yerleştiğinden temizlik açısından da pek hijyenik olmadıklarından bu ürünleri açıkçası çok da fazla tavsiye etmek istemiyoruz.

Daha iyi sonuçlar elde etmek için, et daha az kümeleneceğinden delikli diskleri yağlamanızı tavsiye ederiz. Başlangıçta, eğer henüz deneyiminiz yoksa, makinenin işleyebileceği et parçalarının boyutunu anlayıp buna alışmanız gerek. Özellikle daha küçük motorlarda, eti işlemeden önce iri tendonları ayıklamakta fayda var.

 

 

 

Abone ol
Notify of
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
DMCA.com Protection Status