En iyi klima

Son güncelleme: 28.05.24

Bu web sayfası okuyucularımız tarafından desteklenmektedir. Sayfada bulunan linkler üzerinden alışveriş yaptığınızda bunun karşılığında küçük bir komisyon alırız. Hakkımızda daha fazla

 

Klima Satın Alma Rehberi – 2024

 

2020 yılında en iyi klima cihazlarının belirlenmesinde soğutma kapasitesi en büyük rolü oynar. Geniş oda veya mekanlarda çok iyi bir soğutma performansı ancak cihaz ısıyı uygun bir bağlantı ile dışarıya taşıyabilirse sağlanabilmektedir. Ancak kompakt ve ucuz bir klima bile – özellikle küçük odalarda iyi bir performans sergileyebilir. Fiyat karşılaştırması yaparken mutlaka cihazın kurulumunun kolay olmasına ve kullanışlı bir ek donanıma sahip olmasına dikkat etmelisiniz. Bunun dışında mutlaka yararlanmanız gereken bir kaynak kullanıcı yorumları olmalıdır.

 

Soğutma kapasitesi

 

Cihazın soğutma kapasitesi odanın boyutuna göre ayarlanmalıdır. Örneğin 4x4x2 metrelik ölçülere sahip bir odayı (40m³) yaklaşık 1.6 kW soğutma kapasitesiyle oldukça iyi soğutabilirsiniz. Ancak bu soğutma kapasitesi, artan oda büyüklüğü ile hızla değişir. Örneğin, yaklaşık 100 m³ hacme sahip bir oda için 4 kW’ın üzerinde bir soğutma kapasitesine ihtiyaç duyarsınız. Soğutma kapasitesi watt cinsinden ifade edilir ve DIN EN 14511’e göre standartlaştırılmıştır, böylece mobil veya kalıcı şekilde bağlı bir cihaz olmasına bakılmaksızın değerleri doğrudan ve kolay bir şekilde karşılaştırma yapabilirsiniz.

Odanın ısı faktörü ne kadar yüksek olursa, soğutma ihtiyacı da o kadar yüksek olur. Örneğin, bilişim ile ilgili ekipmanların çalıştırıldığı ve doğrudan güneş ışığı alan bir oda, hiçbir ekipmanın çalıştırılmadığı bir odaya göre yaklaşık iki kat daha fazla soğutma kapasitesi gerektirir. Ayrıca, odanın yönü (D-B-K-G yönü) bu hesaplamada önemli bir rol oynar. Şu temel kurala göre, yani oda hacmi x hesaplama faktörü = saatte watt cinsinden gereken soğutma kapasitesi ile gereken soğutma kapasitesi oldukça kolay bir şekilde hesaplanabilir. Hesaplama faktörü, odanın tabloya göre soğutma gereksinimine bağlıdır:

Güneş ışığına maruz kalmayan ve elektrikli ekipmanların çok az kullanıldığı yalıtımlı bodrum katları veya odalar, kuzey veya doğu cephesi = Faktör 15

Orta dereceli yalıtım, orta dereceli güneş etkisi, elektrikli cihazların ortalama kullanımı, güney ve batı cephesi (gölgeli) = Faktör 20

Tam güneş ışığı, güneyde büyük pencereler, çatı katları, normal ekipman kullanımı, güney cephe = Faktör 35

Yukarıda verilen örneğe ek olarak yüksek oranda elektrikli ekipman kullanımı, BT odaları, tam güneş ışığı, kış bahçeleri, güney cephesi = Faktör 70

 

Kolay kurulum

 

Amacınıza en uygun klima, hem kurulum türüne, hem de kurulum kolaylığına göre seçilmelidir. Klima markası ayırt etmeden temel olarak üç tür cihaz vardır:

Kondansatörün ev duvarının dışına monte edildiği split cihazlar.

Kompakt tasarımları sayesinde hava gider hortumunun dışarıya yönlendirilebildiği her yerde esnek bir şekilde kullanılabilen monoblok cihazlar. Burada kondansatör iç mekan ünitesi ile aynı mekanda bulunur, bunun sonucunda bu cihazlar split klimalardan biraz daha büyüktüler

Bir de hava gider hortumu ile birlikte veya hortumsuz olarak da sunulan mobil cihazlar. Buna karşılık, hortumsuz tasarım çok daha zahmetlidir, çünkü cihazlar genellikle bir soğutucu sıvı ile doldurulmalıdır. Burada bazı cihazlar buz küpleri, buz paketleri, her ikisi veya suya da gereksinim duyabilir.

Basit bir kuruluma sahip ve hatta mobil bir cihazı tercih ediyorsanız, verebileceğimiz tavsiye gayet nettir: Mobil cihaz evet, ancak lütfen bir hava gider hortumu ile. Birçok üretici, yoğunlaştırılmış suyu soğutma için cihaza geri gönderen ve hava gider hortumundan sadece su buharını çıkaran cihazlar sunar. Burada kurulum çok basit. Kalıcı olarak monte edilmiş cihazlar, ister split veya monoblok cihazlar olsun, sahip oldukları kurulum şekli nedeniyle bir hava gider hortumuna sahiptirler ve bu da kalıcı şekilde monte edilip ortama entegre olur. Diğer tür cihazlarda ise hortum basit bir şekilde pencereden dışarıya çıkarılır ve bazen komik, bazen de rahatsız edici bir görüntüye sebep olabilir. Burada aklımıza gelen soru, bu kadar zahmete gerçekten değer mi oluyor, çünkü sonuçta bu cihazların kullanılacağı süre belli ve bu da genelde yıl bazında son derece kısa oluyor.

 

Ek fonksiyonlar

 

Özellikle mobil cihazlar genellikle kullanılabilecek ek özelliklere sahiptir. Böylece, birçok cihaz hem ısıtma hem de soğutmanın yanı sıra havayı nemlendirmek için veya sadece bir fan olarak da kullanılabilir.

Bu sayede daha esnek bir kullanım sağlanır ve cihazın yılın büyük bir kısmını bodrumda veya depoda geçirerek tozlanması önlenir. Giderek daha sık rastladığımız, hava iyonlaştırıcı özelliklerine sahip cihazlar, bu özellikleri sayesinde nefes aldığımız havayı kir ve yabancı maddelerden arındırır. Ne yazık ki, testte çoğu cihazın bu işlevi çok iyi bir şekilde yerine getiremediklerini gördük ve bu özelliğin daha çok reklam amaçlı kullanıldığını tespit ettik. Sadece çok az sayıda – çoğunlukla oldukça pahalı cihazlar – burada gerçekten puan alabiliyorlar. Temel olarak, bir klimanın aynı anda bir hava temizleyicisi olarak görev yapması fikri son derece olumlu, ancak ortalama cihazlar söz konusu olduğunda, bu özellikten çok da medet ummamalısınız.

Ekipman ile ilgili olarak, kolay bir kullanılabilirliğe dikkat etmek mantıklıdır. Burada, örneğin, uzaktan kumanda veya iyi bir kontrol paneli yardımcı olacaktır. Bu, doğru ayarı yaparken veya bulmaya çalışırken kolaylık sağlar ve boşu boşuna bir sinir krizi geçirmenizi engeller ve ayrıca ayarların gerektiği gibi kolayca ayarlanmasını sağlar. Sonuç olarak, kapsamlı fonksiyonlar, iyi soğutma performansı ve çok kompakt bir tasarım (muhtemelen hava gider hortumu olmadan) vaat eden ve aynı zamanda ucuz olan cihazlar konusunda dikkatli olmakta fayda var. Çünkü genellikle fonksiyonlardan en az birinde hayal kırıklığı yaşayacağınız kesin – tabi bu bir de soğutma fonksiyonu olursa kızmakta kesinlikle haklısınız.

 

 

Abone ol
Notify of
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
DMCA.com Protection Status