En iyi klozet kapağı

Son güncelleme: 13.06.24

Bu web sayfası okuyucularımız tarafından desteklenmektedir. Sayfada bulunan linkler üzerinden alışveriş yaptığınızda bunun karşılığında küçük bir komisyon alırız. Hakkımızda daha fazla

 

Klozet Kapağı Satın Alma Rehberi – 2024

 

Tuvalette rahat ve konforlu bir biçimde oturabilmek için mutlaka bir klozet kapağına ihtiyacımız var. Yapmış olduğumuz testte, en sevilen modelleri konfor, rahatlık ve fiyat performans oranı konularında test ettik ve 2024 yılının en iyi klozet kapağı modellerini belirleyip bir en iyi 5 listesi hazırladık. Ancak, fiyat karşılaştırma aşamasına geçmeden evvel, farklı klozet kapağı çeşitleri ile ilgili bir araştırma yapmanızı tavsiye ederiz. Hangi klozet kapağı markası üretimde ne tür malzemeler kullanıyor ve bu ürünlerin kaliteleri ile dayanıklılıklarına da ayrıca bakmakta fayda var. Ancak bu şekilde hareket ederseniz, sizin için en uygun klozet kapağı modelinin ucuz bir ürün mü yoksa yüksek kaliteli pahalı bir ürün mü olduğuna karar verebilirsiniz. Başka ürünler ile karşılaştırıldığında, klozet kapağı satın alma kararı belki daha önemsiz görünebilir, ancak burada yine de bazı ayrıntılara dikkat etmekte fayda var. Bu konuda kullanıcıların da görüşlerin başvurmak isterseniz, tüketici yorumları açısından da bir araştırma yapabilirsiniz.

 

Klozet Kapağı Çeşitleri

 

Klozet kapağı söz konusu olduğunda temelde iki farklı türden bahsedilir ve bu ayrım da menteşe türüne göre belirlenmektedir. Çoğu üretici her iki türden de modeller sunar. Aşağıda, hangi türün sizin için uygun olduğuna karar verebilmeniz için iki türün kısa bir karşılaştırmasını bulacaksınız.

 

Yumuşak kapanma mekanizması olmayan klasik klozet kapağı

Bu bildiğiniz klasik tasarımdır. Basit klozet kapakları bu şekilde tasarlanmıştır. Burada bağlantı kısmı standart klozete uygun olacak şekildedir. Klozet kapakları farklı malzemelerden üretilebilir ve çoğu model plastikten imal edilmiştir. İkinci kategoriye göre en büyük fark, menteşelerin sönümlü olmamasıdır, bu nedenle de otomatik bir kapanma mevcut değildir. Bu, kapağın tamamen elle kapatılması gerektiği anlamına gelir, yani kapağı bıraktığınızda büyük bir gürültüyle tuvaletin üzerine kapanacaktır. Bu, özellikle çocukların çok fazla başlarına gelir.

 

Otomatik kapanan klozet kapağı

Bu klozet kapağı türü de birçok çeşitli malzeme türünde bulunabilir ve daha modern tür olmakla beraber, aynı zamanda daha pahalı olan versiyondur. Bu tasarımda menteşeler sönümlenir, bu da kapağın sert bir biçimde çarpmasını önler. Klozet kapağının tuvalete göre açısı 90° ‘den az ise, o zaman ufak bir dokunuşunuzla yavaşça kendinden kapanacaktır. Modele bağlı olarak, bu klozet kapağının kendisi ya da oturağı veyahut her ikisi de olabilir. Özellikle çocuklu aileler için bu tür bir tasarımın tercih edilmesi önerilir.

Klozet kapakları modelleri arasında bir başka kategori ise aile klozet kapaklarıdır. Bu modellerde klozet kapağının oturma kısmı iki farklı ölçüde mevcuttur, yani yetişkinler için ve çocuklar için ayrı birer oturma kısmı mevcuttur. Bunlardan hangi çocuklar için olan yukarıda iken yetişkinler için olan kısım açıktır. Çocuk oturağı ise aşağıya kapatılır ve yetişkin oturağına oturur.

 

Malzemeler

 

Evlerde veya umumi tuvaletlerdeki klozet kapaklarının çoğu plastikten yapılmıştır. Bunlar çoğunlukla termoplastik veya termosettir. Bununla birlikte, bir MDF çekirdeğine, yani orta yoğunlukta lif levhadan yapılmış bir çekirdeğe sahip modeller de vardır. Burada, MDF taban gövdesi bir film veya boya ile kaplanır. Tamamen ahşaptan yapılmış klozet kapakları bulmak da mümkün. Salt plastik modellere göre avantajı, oturma hissinin genel olarak biraz daha sıcak olmasıdır. Günümüzde farklı tasarımlara sahip birçok klozet kapağı mevcuttur.

Deseni nemden korumak için genellikle akrilik bir kaplama veya başka bir malzeme kullanılır. Her zaman kapağın alt tarafındaki kenarların düzgün bir şekilde yapıldığından emin olmalısınız. Özellikle MDF’den imal edilen bir klozet kapağında en önemli nokta, ürünün iç kısmının su almamasıdır, aksi takdirde klozet kapağı kabarabilir, küflenir veya çürür ve bu nedenle kullanılamaz hale gelir. İyi bir işçilikle, kullanılan malzemelerin dayanıklılığı arasında pek bir fark yoktur. Ancak motif kaplamalı veya MDF’den imal edilen klozet kapakları, üretimin daha maliyetli olması nedeniyle biraz daha pahalıdır.

Evde kullanıma uygun klasik klozet kapağı malzemelerinin yanında bir de çelikten imal edilen modeller var. Bunlar genellikle imal edilmiş oldukları malzemenin özellikleri ve dayanıklılığı nedeniyle umumi yerlerde tercih edilir. Bu malzeme çok soğuk olduğu için özel kullanım için önerilmez.

Genel olarak, klozet kapağının bir antibakteriyel kaplama ile kaplandığından ve ayrıca biraz daha agresif temizlik maddelerine karşı dayanıklı olduğundan emin olmalısınız. Bu dayanıklılığı artırır.

Klozet kapağı menteşeleri genellikle paslanmaz çelikten imal edilmiştir, çünkü nemle temas ederler, bu nedenle asla paslanmamalıdırlar. Bu nedenle, menteşelerin paslanmaz olduğundan kesinlikle emin olmalısınız. Bu aynı zamanda bir krom kaplama ile de sağlanabilir, ancak malzeme daha dayanıklı olduğu için paslanmaz çelik genellikle daha iyi bir seçimdir.

Satın alma kriterleri

 

Satın alma işleminin bir parçası olarak, malzemeye ve tasarıma ek olarak bazı önemli şeylere de dikkat etmeniz de fayda var. Aşağıda en önemli üç kriter hakkında kısa bir genel bakış bulacaksınız.

 

Desen:

Desen seçimi kesinlikle kişisel zevkinize bağlıdır. Ancak, bu noktada sade veya nötr bir desen seçmek en doğru karar olacaktır, çünkü insanlar desenlerden bir süre sonra sıkılmaya başlarlar, ancak kullanılan desen nötr ise böyle bir durum oluşmuyor doğal olarak.

 

Montaj:

Montaj ile ilgili dikkat etmeniz gereken nokta, satın alacağınız klozet kapağının tuvaletiniz ile uyumlu olmasıdır. Bu nedenle, bazı üreticiler tuvaletler için evrensel braketler sunmaktadır. Standart bir tuvaletiniz varsa, bu açıdan endişelenmenize gerek yok, çünkü mevcut klozet kapakları standart tuvaletlere sorunsuz bir şekilde oturur ve bu nedenle son derece kolay bir şekilde monte edilebilir.

 

Aksesuarlar:

Daha önce de belirtildiği gibi, bazı klozet kapağı üreticileri, ürünlerini dahili bir çocuk klozet kapağı ile birlikte sunmaktadır. Yani çocuğunuz varsa eğer, bu son derece pratik ve akılcı bir çözümdür. Ancak gerektiğinde çocuk klozet kapağı kısmının demonte edilebildiğine dikkat edin

 

 

 

Abone ol
Notify of
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
DMCA.com Protection Status