En iyi kol saati

Son güncelleme: 28.05.24

Bu web sayfası okuyucularımız tarafından desteklenmektedir. Sayfada bulunan linkler üzerinden alışveriş yaptığınızda bunun karşılığında küçük bir komisyon alırız. Hakkımızda daha fazla

 

Kol saati – Satın Alma Rehberi – 2024

 

Her kol saati her bilek için uygun değildir – ve bu salt sadece tasarımla ilgili bir durum da değildir ayrıca. Piyasada birçok kol saati markası var ve ürün yelpazesi hem kadın, hem erkek , hem de çocukları kapsamaktadır. Bir de bunun üzerine farklı tasarımlar ve saat tipleri var. “En İyi Kol Saatleri 2024” kategorisinde beş favori saat belirledik ve aşağıda sizin için hazırlamış olduğumuz ayrıntılı kol saati satın alma rehberini bulabilirsiniz. Bunu yaparken ürünlerin farklı özelliklerini sizin için inceliyoruz ve aynı zamanda bu ürünlerin fiyatları arasında bir karşılaştırma yapıp, bunu size sunuyoruz. Kendiniz de biraz araştırma yapıp, dilerseniz kullanıcı yorumları vasıtasıyla kendinize en uygun kol saati modelini kolaylıkla belirleyebilirsiniz.

 

Kol Saati çeşitleri

 

Genel bir öneri yapmak kesinlikle doğru olmayacaktır, çünkü sonuçta bu bir zevk meselesidir. Ancak, seçimi sizin için kolaylaştırmak için yapabileceğimiz şey, saatleri farklı kategorilere ayırmaktır.

Bayan saatleri genellikle ince bir görünüme ve hassas bir yapıya sahipmiş gibi görünürken pek göze batmazlar, diğer taraftan erkek saatlerinde tam tersi bir durum söz konusudur ve sağlam tasarımları, bazı sportif unsurları ve işlevleri nedeniyle daha etkileyici ve ihtişamlı bir görünüme sahiptirler. Bu hem klasik hem de lüks kol saati modelleri için de geçerlidir.

Çocuklara göre yapılmış kol saatleri söz konusu olduğunda, saatin göstergesi öne çıkmaktadır. Burada amaç, çocuğun zamanı en rahat şekilde okuyabilmesini sağlamaktır. Bu nedenle göstergeler nispeten büyüktür ve dikkat çekicidir. Burada önemli olan bir başka nokta, saatin kolayca takılabiliyor ve çıkarılabiliyor olmasıdır. Bu noktalara saat satın alırken dikkat etmenizde fayda var.

Kol saatlerini türlerine göre ayırmak istersek eğer, radyo sinyali kullanan saatleri unutmamamız gerek, ki bu saat modellerinin dijital saatlere kıyasla elle ayarlanması gerekmez, bu işlem otomatik olarak radyo sinyalleri vasıtasıyla gerçekleşir. Nasıl Çalışır? Saatin kendisi, dünyanın her yerindeki istasyonları zaman ve sıcaklık değerlerini ayarlayabilmek için otomatik olarak arar.

 

 Özellikleri

 

Tasarım

Bu, aynı zamanda fonksiyonel bir zaman göstergesine ek olarak bir moda aksesuarı olduğundan, bir kol saatinin tasarım ihmal edilmemelidir ve çoğu durumda önemli de bir rol oynar.

Yaptığımız testte şık siyah paslanmaz çelik kasalardan tutun da silikonla kaplı renkli kordonlara ve deriden klasik unsurlara kadar bir saat tasarımında hayal edebileceğiniz her şey vardı.

 

Fonksiyonlar

Saatin mekanizması, salt özelliklerinden dolayı ilk önce belirtilmelidir. Her saat, İsviçreli bir saat mekanizması ile kolay kolay yarışamaz, ancak çoğu dijital veya radyo sinyalli kol saatinde bu zaten gerekli değildir

Ayrıca, bazı saatler su geçirmez veya en azından suya dayanıklıdır. Suya dayanıklı modeller sadece birazcık ıslanmaya dayanıklıdır, ancak su geçirmez modeller 5 veya 10 bar basınca kadar dayanıklıdır. Bu elbette sörf veya diğer su sporları için idealdir.

Alarm, kronometre veya LED aydınlatma gibi ek özellikler de son derece popülerdir ve genellikle saatlere entegre edilmiştir. Peki ya bir hesaplama diskine ne dersiniz? Bunun her zaman gerekli olmayan bir ek özellik olduğunu söylemeye gerek yok herhalde. Ancak bunu kullanmak isteyecek mutlaka birileri vardır.

Son olarak, saatin yüzeyine dikkat etmelisiniz – bir tarih ekranı entegre edilmiş mi? Peki kol satinin camı saati yeterince koruyabilir mi? Saatin ve ekranın her zaman darbelere karşı iyi korunabilmesi için sağlam ve çizilmeye karşı dayanıklı mineral cama sahip ürünleri tercih etmenizi tavsiye ederiz.

Kalite

 

Testteki her saat bir Quartz saat mekanizmasına sahip değildi, ancak buna rağmen son derece hassas saat ölçümü yapan modeller yok değildi.

Buna ek olarak, zamanın kolayca ayarlanıp ayarlanamayacağını kontrol etmelisiniz, çünkü buradan kadranın ve saatin hassasiyetini kolaylıkla tespit edebilirsiniz.

Kaliteli modellerin bir diğer güzel yani ise saat kordonu kilidinin kalitesidir. Bu sayede saat kordon kilidini açarken ya da kaparken zorlanmazsınız ve tek elle bu işlemi gerçekleştirebilirsiniz. Kaliteli kol saatlerinin konforu bir başkadır ve kolunuzu rahatsız etmezler. Bu modellerin kordonları genelde ya deriden ya da paslanmaz çelikten olur. Naylon ise bir başka kaliteli malzemedir ve birçok farklı amaç için rahatlıkla kullanılabilmektedir. Bir başka avantajı ise son derece ucuz, fakat buna rağmen kaliteli bir malzeme olmasıdır. Örneğin yüksek bir fiyata sahip, naylon kordonlu bir saate rastlarsanız eğer, bu ürünün son derece kaliteli bir kasa ya da saat mekanizmasına sahip olduğundan emin olabilirsiniz.

Kol saatinizi su sporları ve hatta dalış için kullanmak istiyorsanız, fiyatı en azından orta segmentte olan bir model almanızı tavsiye ederiz. Ucuz bir kol saati bile belirli bir dereceye kadar suya dayanıklı olabilir, ancak kesin emin olmak için bu noktada kaliteli bir kol saati modeli tercih etmekte fayda var. Bir kol saati sağlam bir kasaya sahip olmalıdır ve darbelere karşı dayanıklı olmak zorundadır. Çizilmeye karşı dayanıklı mineral cam, sadece ofiste değil de günlük yaşamda da takılacak bir kol saati için müthiş bir artı puandır.

Gördüğünüz gibi, vermiş olduğumuz tavsiyeler yine her zaman olduğu gibi sizin kullanım amacınıza bağlıdır.

 

 

 

Abone ol
Notify of
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
DMCA.com Protection Status