En iyi kondisyon bisikleti

Son güncelleme: 28.05.24

Bu web sayfası okuyucularımız tarafından desteklenmektedir. Sayfada bulunan linkler üzerinden alışveriş yaptığınızda bunun karşılığında küçük bir komisyon alırız. Hakkımızda daha fazla

 

Kondisyon Bisikleti Satın Alma Rehberi – 2024

 

Kondisyon bisikletleri, yaklaşık 30 yıl önce evde egzersiz akımını başlatan ve artık neredeyse geleneksel olarak adlandırılabilecek antrenman cihazlarıdır. Bunlar tıpkı bisiklet gibi kullanılır ve farklı özelliklere sahiptirler, ancak buna rağmen yine de oldukça sade olarak tanımlanabilirler. Profesyonel sporcular için yüksek teknoloji ürünü bir cihaz bulabileceğiniz gibi evde kullanıma uygun ucuz bir kondisyon bisikleti de bulabilirsiniz. Yani çok farklı özelliklere ve son derece farklı fiyatlara sahip kondisyon bisikletleri mevcut piyasada. Örneğin frenleme ve sürüş ile ilgili sistemler, donanım ya da kullanım gibi noktalara özellikle dikkat etmenizi öneririz. Bu nedenle en uygun cihazı bulabilmek için detaylı bir araştırma yapmanızı mutlaka tavsiye ederiz. Yapmış olduğumuz 2024 yılının en iyi kondisyon bisikletleri testinin kazananlarından oluşan en iyi 5 listesine bir genel bakış sunacağız, böylece son derece iyi bir fiyat performans oranına sahip cihazları tanımış olacaksınız. Ancak bu bilgiler sizin için yeterli değilse, o zaman kullanıcı yorumları belki faydalı olabilir araştırmanızı yaparken.

 

Fren ve Tahrik sistemi

 

Fren sistemi üzerinden farklı direnç ve yoğunluk seviyeleri düzenlenebilir. Kondisyon bisikletlerinde genellikle üç tip fren sistemi kullanılır:

Manyetik fren sistemi: Genellikle sabit bir mıknatısın volana doğru veya volandan uzaklaştığı bir ayar tekerleği vardır.

İndüksiyon fren sistemi daha pahalı bir sistem olduğundan, giriş seviyesi ve orta sınıftaki neredeyse tüm kondisyon bisikletleri daha ucuz manyetik fren teknolojisine güveniyor. Direnç, bu mekanik ayar ile sınırlıdır ve cihazı kalibre etmek de mümkün değildir, bu yüzden de watt değerini gösteren bir gösterge mevut değildir. Bu nedenle, bu watt göstergesi eksik olduğu için bu tür modellerin rehabilitasyon amacıyla veya sağlık kısıtlamaları söz konusu olduğunda kullanılması tavsiye edilir Öte yandan, basit bir kondisyon çalışmasında ise bunun pek bir önemi yoktur.

Pabuç fren sistemi: Keçe ile kaplı iki pabuç volana bastırıldığından, bu sistem bisiklet freni prensibine benzer. Frenleme etkisi bu şekilde kontrol kadranı kullanılarak düzenlenebilir. Bununla birlikte, sistem egzersiz bisikletlerinde nadiren bulunur. Kapalı mekan bisiklet üreticilerinden bazıları ise bu sistemi hala sunmaktadır.

Kayış fren sistemi: Kayış fren sisteminde ise, volanın üzerine bir kayış gerilir. Bandın ne kadar sıkı olduğuna bağlı olarak, direnç artar ya da tam tersine azalır. Bu fren sistemi günümüzde nadiren kullanılmaktadır.

Geçmişte, tahrik ünitesinde genellikle kayış frenli bir zincir tahriki kullanılırdı. Meşhur olan şu mırıldanma sesi bu sayede meydana geldi. Bununla birlikte, modern cihazlarda, alt braket doğrudan volana bağlanır. Bu sistem gürültüsüzdür ve kesinlikle bakım gerektirmez. Yüksek kaliteli bir cihaz satın almak istiyorsanız mutlaka alt brakete dikkat etmenizi tavsiye ederiz. Ucuz modellerde, ya çok basit rulmanlar kullanılır ya da hiç kullanılmaz. Öte yandan, iyi bir kondisyon bisikletinde, 100.000 kilometre veya daha fazla mesafe kat edebilen yüksek kaliteli bir bilyalı rulman kullanır. İyi bir alt braket neredeyse ses çıkarmadan çalışır.

 

Konfor ve Ayar Seçenekleri

 

Kondisyon bisikletlerinde geçerli olan bir başka önemli kriter ise oturma konforudur. Özellikle daha uzun sürecek antrenman seansları için, oturak kısmının son derece kaliteli ve konforlu olması gerekir ki gluteal kaslar olumsuz etkilenmesin. Oturma pozisyonunun da ayarlanabiliyor olması lazım ve gidon da ayarlanabilmelidir, böylece boyunuz ve kol uzunluğunuza göre en uygun ayarları yapıp sağlıklı ve verimli, dik oturma pozisyonunda antrenman yapabilir ve sakatlanmaları önleyebilirsiniz.

Oturağın yatay bir biçimde ayarlanabiliyor olması da önemli bir özelliktir, çünkü böylece kokpite olan mesafenizi düzenleyebilir ve rahat bir çalışma gerçekleştirebilirsiniz. Bu mesafe, çalışma esnasında dizinizi çarpmayacak şekilde olmalıdır. Bu bağlamda, kondisyon bisikletine rahat bir biçimde binebilmek için gereken mesafenin var olması gerekir. Özellikle, fiziksel şikayetleriniz varsa, oturaktan ön yapıya yeterli bir mesafe çok önemlidir, böylece ayağınız tamamen cihazın üzerinden kaldırıp binmeniz gerekmez ve daha ziyade ayağınızı sadece önden geçirerek kolayca binebilirsiniz.

İyi bir gidon ile, egzersiz sırasında kollarınızı destekleyebilir ve böylece kaslarınızı gevşetebilir ve rahatlatabilirsiniz.  Güvenlik yönü de ihmal edilmemelidir. Güvenli bir duruşa ve yeterince yüksek bir ağırlığa ek olarak, pedalların güvenli bir serbest dönüşe sahip olmasını sağlamak önemlidir. Bu, pedalların pedal çevirmeyi durdurur durdurmaz durmasını sağlar. Modern modellerin çoğunda böyle bir serbest dönüş özelliği vardır. Sadece iç mekan bisikletlerinde bazen pedalların volanla döndüğü sert bir dönüş mekanizması olabilmektedir. Ancak bu, yaralanmalara neden olabilir.

Kullanım ve Donanım

 

Fiyat karşılaştırma aşamasında ise basit bir kokpit tasarımına sahip cihazlar daha iyi sonuçlar veriyor. Basit bir kokpit bölümü mutlaka bir dezavantaj olmak zorunda değil. Aslında tam tersi: Satın alacağınız cihazı seçerken mutlaka kokpit bölümün sade olmasına önem verin ve en önemli göstergelerin kolay görünür ve anlaşılır olmasına dikkat edin. Burada büyük boyutlu düğmeler ve tuşlar avantajlı olabilir mesela. Bu nedenle, çok fazla miktarda özelliğe sahip cihazlara çok da değer vermeyin, çünkü çok fazla özellik demek daha zor ve karmaşık bir kullanım demektir.

Elbette satın alacağınız kondisyon bisikletinde bazı özellikler ve fonksiyonlar olmalıdır, çünkü bunlar sayesinde yapacağınız antrenman çeşitlenir ve daha verimli hale gelir. Cihazın ekranı ise her zaman temel antrenman verilerini göstermeli ve en fazla 4 ila 8 bölümden oluşmalıdır. Daha fazlası kafa karıştırmaktan öteye gidemez. Mesafe, devir, hız, zaman, yakılan kalori ve nabız gibi temel veriler ise her zaman görüntülenebilmelidir. Bu arada çoğu kondisyon bisikleti markası nabız üst ve alt limitinin ayarlanmasına izin verir. Mutlaka tavsiye edeceğimiz bir özellik ise nabız kontrollü bir çalışma programının olmasıdır.

Burada çoğu kullanıcının nabız üzerinden kontrol edilen bu programı yoğun bir şekilde kullanmayı tercih ettiğini rahatlıkla söyleyebiliriz, çünkü kişisel kalp atış hızı direnci dinamik olarak kontrol eder ve ayarlar. Tabii ki, bu amaçla bir nabız ölçer de cihaza dahil olmalıdır, ki günümüzde artık neredeyse tüm cihazlara bir adet ölçer dahildir. Bazı durumlarda, ölçümü daha da doğru hale getiren bir göğüs kemeri bağlama olasılığı da vardır.

 

 

 

Abone ol
Notify of
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
DMCA.com Protection Status