En iyi köpek maması

Son güncelleme: 28.05.24

Bu web sayfası okuyucularımız tarafından desteklenmektedir. Sayfada bulunan linkler üzerinden alışveriş yaptığınızda bunun karşılığında küçük bir komisyon alırız. Hakkımızda daha fazla

 

Köpek Maması Satın Alma Rehberi – 2024

 

Dört bacaklı dostunuz için en iyi köpek mamasının hangisini olduğunu öğrenmek istiyorsanız öncelikle piyasada hangi köpek maması markası var, onu öğrenmelisiniz ve bu üreticilerin ne tür mamalar sunduklarını anlamaya çalışmalısınız. Örneğin ilk başta kuru mama mı yoksa yaş mama mı almak istediğinize karar vermelisiniz. Köpek maması alırken özellikle nelere dikkat etmeniz gerektiği konusunda sizlere birkaç tavsiye vermek istiyoruz. Yüksek kaliteli bir köpek mamasının sonuçta amaçlarınız için uygun olup olmadığı veya ucuz köpek mamasının yeterli olup olmadığı elbette sahibi olduğunuz ya da beslemek istediğiniz hayvana, bütçenize ve gereksinimlerinize bağlıdır. Dilerseniz en son, yapmış olduğumuz 2024 yılının en iyi köpek mamaları testinin özetinden faydalanarak karşılaştırma yaptığımız mamaların arasından en iyiler olarak belirlediklerimizden birini tercih edebilir, ya da kullanıcı yorumları açısından da bir araştırma yapabilirsiniz.

 

Ne tür köpek mamaları var?

 

Bir fiyat karşılaştırması yapmadan önce, hangi tür köpek maması istediğinize karar vermeniz gerek. Kedi maması gibi diğer evcil hayvan maması türlerine kıyasla köpek mamalarında çok daha geniş bir ürün gamı ve oldukça fazla seçenek vardır ve bu nedenle karar vermek çok da kolay olmasa gerek. Bu nedenle size aşağıda, piyasada bulabileceğiniz köpek maması türlerine bir genel bakış sunuyoruz.

 

Yavru köpek maması:

 Köpek yavruları, daha az çevik olan yaşlı köpeklere kıyasla farklı gıdalara ve içeriklere ihtiyaç duyarlar. Bağışıklık sistemi, kemikler, tüyler ve kaslar henüz gelişim aşamasındadır ve bu nedenle yavruların maması onların bu özelliklerine uygun olmalıdır. Burada doğru besinlerin sağlanması çok önemlidir.

 

Yetişkin köpek maması:

Yavru köpek mamasında bulunması gereken bazı mineraller veya vitaminler, yetişkin hayvanlara uygun olan mamalarda bulunmak zorunda değildir. Bunun yerine yağlar, proteinler ve minerallerin olması çok daha önemlidir. Hayvan büyüdükçe ve yaşlandıkça metabolizması da yavaşlar ve bu nedenle beslenmede buna dikkat edilmelidir.

Yaşa göre mama seçiminde bulunmanın yanında bir de çeşitli özel mamalar hakkında bilgi sahibi olmalı ve onlardan da faydalanmalısınız.

 

Organik Köpek Maması:

Mamadaki içeriğin böcek ilacı veya genetik olarak değiştirilmiş ürünler içermemesini istiyorsanız ve doğal besinler tercih ediyorsanız, o zaman “organik” içerikli ürünler almanız gerekmektedir. Ancak organik mama, sıradan köpek mamasına göre elbette daha pahalıdır.

 

Doğal Köpek Maması:

Doğal köpek mamasında sadece yüksek kaliteli ve sürdürülebilir üretimden gelen malzemeler kullanılır. Örneğin, sadece türe uygun bir şekilde yetiştirilen hayvanlardan gelen et veya genetik mühendisliği kullanmayan kaynaklardan gelen sebzeler kullanılır. Dolayısıyla doğal mama, tıpkı organik mamada olduğu gibi daha pahalıdır.

 

BARF- Maması:

Bu özel köpek besleme yöntemini uygulayanlar, özel BARF mamalarında da satın alabilirler. BARF “biyolojik ve ırka uygun beslenme” anlamına gelir ve kurtların doğal beslenme biçimine benzerlik gösterir. Ancak burada bahsi geçen mama çoğunlukla oldukça pahalıdır.

 

Vegan / Vejetaryen Köpek Maması:

Vejetaryen ve vegan köpek maması da bulabilirsiniz, ancak bunu pek de önermiyoruz, çünkü bu ürünlerde sıklıkla hazımsızlık ve farklı sorunlar ortaya çıkabilmektedir. Bir köpek en basit anlamda bir etoburdur ve siz kendiniz et yemiyor olsanız bile köpeğiniz et yemesine karşı gelmemelisiniz. Köpeklerin sindirim sistemi insanlarınkinden daha farklı bir şekilde çalışır.

 

Köpekler için diğer özel mamalar:

Yukarıda belirtilen mama çeşitlerine ek olarak, özel bileşimlerden oluşan köpek maması çeşitleri de vardır. Örneğin, özellikle aktif köpekler veya yaşlı köpekler için ya da alerjisi veya yiyeceklere karşı hassasiyeti bulunan köpekler ve bazı köpek ırkları için özel hazırlanmış mama çeşitleri de vardır. Ancak köpeğiniz sağlıklıysa ve özel mama tüketmesi için özel bir neden yoksa, o zaman sizin de özel bir mama almanıza gerek yoktur, ki bu tür mamalar gerçekten son derece pahalı olabiliyor.

 

Yaş mama ve kuru mama

 

Endüstriyel olarak üretilen köpek mamalarında, temel olarak iki farklı tür arasından seçebilirsiniz. Ya yaş mama ya da kuru mama. Burada temel fark mamanın sahip olduğu su oranıdır. Kuru gıdada neredeyse hiç su yoktur ve bu nedenle oldukça uzun süre açık iken bile saklanabilir. Birkaç yıl boyunca kolayca ve sorunsuzca saklanabilir ve kullanılabilir. Hayvanlar kuru gıdaları daha uzun ve daha çiğnemek zorunda oldukları için, bunun köpeğin dişleri üzerinde olumlu bir etkisi vardır.

Bununla birlikte kuru mamaların en büyük dezavantajı kendini özellikle az su içen köpeklerde gösterir. Burada kuru mamalar ise beslemek bir dehidrasyonu artırabilir. Bu nedenle, kuru mama ile beslerken her zaman hayvanın yeterli miktarda sıvı aldığından emin olun. Yaş mamanın kuru mamaya göre bir başka avantajı ise köpeklerin bu mamanın tadını daha çok seviyor olmalarıdır. Hatta sadece gerçekten çok ama çok acıktıklarında veya aç kaldıklarında kuru mama yiyen köpekler bile var. Ancak yaş mamayı neredeyse tüm köpekler çok sever ve iştahla tüketir. Bu mamanın kuru mamaya göre dezavantajı ise ambalaj açıldıktan sonra uzun bir süre saklanamıyor olmasıdır. Yaş ve kuru mamayı dönüşümlü olarak vermek aslında burada en doğru yöntemdir veya kuru mamayı dilerseniz ödül olarak da kullanabilirsiniz.

İyi bir köpek mamasını nasıl tanıyabilirsiniz?

 

İlk bakışta, iyi bir köpek mamasını kötü köpek mamasından ayırt etmek hiç de kolay değildir. Bu nedenle fiyat genellikle bir kriter olarak kullanılır, ancak bu her zaman doğru kararlar ile sonuçlanmayabilir. Burada asıl önemli olan köpeğinizin dengeli ve sağlıklı bir biçimde beslenmesidir. Bu nedenle, köpek mamasının bileşiminde çeşitliliğin esas olması ve bileşenlerin de gerçek anlamda besleyici olması önemlidir.

Çoğu köpek mamasının ana bileşeni ettir. Bu, köpeğin ihtiyaç duyduğu önemli amino asitleri ve proteinleri içerir. Kuru mamalar genellikle sadece %65 oranında et içerir. Daha iyi et bir kalitesi genellikle “sığır eti” veya “kuzu eti” ibareleriyle anlatılmaya çalışılır ve bu şekilde tüketicinin ürünü alması amaçlanır. Tahıllar genel olarak çok fazla olmamalıdır. Dikkat: Bu nedenle birçok üretici tahıl bilgilerini böler ve tahıl oranlarını mısır, mısır nişastası, mısır mama unu vb. isimler altında belirtir. Çoğu zaman ucuz mamalara unlu mamuller doygunluk sağlaması açısından ve bir tür “dolgu maddesi” olarak da eklenmektedir. Köpek mamalarında mutlaka yeterli miktarlarda bulunması gereken önemli besinler şunlardır:

Ham protein mamada en az %18 oranında olmalıdır. Hatta %20 veya %24 oranında olması daha da iyidir. Bunlar arasında vitaminler, protein kaynakları, serbest amino asitler veya peptitler ve alkaloidler bulunur. Ham yağ da yemlere mutlaka dahil edilmelidir. Ancak, burada yaklaşık %8 ila %12 arasında bir oran yeterlidir. Bunun için hayvansal veya bitkisel kökenli balmumu ve yağlar kullanılabilir. Çoğu zaman köpek mamalarında ham kül de bulunur. Belki dikkatinizi çekmiş olabilir bazı köpeklerin bazı zamanlarda bir parça külü çiğneyip afiyetle yemesi olayı. Köpekler kendilerine bu şekilde ihtiyaç duydukları mineral ve eser elementleri sağlarlar. Burada %4 ila %8’lik bir oran tamamen yeterlidir. Geriye kalan %5’lik dilimde bulunan diğer bileşenler ise ham lifler formundaki diyet liflerinden oluşur. Bunlar sindirimi desteklemeye yardımcı olur. Köpek bunları alamıyorsa eğer, o zaman dışarıda bulduğu çimleri yemeye çalışabilir, çünkü ot veya çimleri çiğnemek köpeklerin sindirim sistemini harekete geçirir. Köpek maması eğer %4’ten daha az bir oranda lif içeriyorsa, köpekte tıkanmalar veya kabızlık meydana gelebilir.

 

 

 

Abone ol
Notify of
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
DMCA.com Protection Status