En iyi koşu bandı

Son güncelleme: 28.05.24

Bu web sayfası okuyucularımız tarafından desteklenmektedir. Sayfada bulunan linkler üzerinden alışveriş yaptığınızda bunun karşılığında küçük bir komisyon alırız. Hakkımızda daha fazla

 

Koşu Bandı Satın Alma Rehberi – 2024

 

Günümüzde piyasada inanılmaz sayıda koşu bandı modeli bulunmaktadır ve herhangi bir ön bilgiye sahip olmadan ürünlerin arasındaki kalite farklarını bilmek oldukça zordur. Hangi koşu bandı markası veya hangi modelin sizin için en uygunu olduğunu belirlemek tamamen beklentilerinizle alakalı bir durumdur. Burada fiyat aralığı çok geniştir, çünkü koşu bantları özel ya da profesyonel anlamda çok farklı yerlerde kullanılabiliyor ve bu yerlere göre gereksinimler değişkenlik gösterebiliyor. Bu nedenle, ucuz bir koşu bandı almadan önce tercih ve gereksinimlerinizi iyi belirleyin ve ona göre tercihiniz yapın. Bunu yapmak için, koşu bandının ne sıklıkta ve hangi amaçla kullanılacağını bilmeniz gerekir. Ayrıca, farklı ürünlerde mevcut olan özelliklere bakmalı ve size gerçekten uygun olan cihazların arasında bir fiyat karşılaştırma çalışması yapmalısınız. Farklı fiyat kategorilerinden oluşan 2024’deki en iyi koşu bantları hakkında genel bir bakış, test kazananlarının ilk 5 listesinde bulunabilir.

 

Satın alma/ön seçim için karar verme kriterleri

 

Başlangıçta belirtildiği gibi, zaman zaman kendi evinizde uzun yürüyüşler yapmak için kullanabileceğiniz ucuz bir koşu bandı satın almak ile bir yarışma ya da maratona yoğun bir şekilde hazırlanabileceğiniz profesyonel bir cihaz satın almak arasında büyük bir fark var aslına bakarsanız. Buna göre de 100 Euro’luk bir cihazı doğrudan 1.000 Euro’luk bir cihazla karşılaştıramazsınız, çünkü bunlar tamamen farklı iki kullanım şekli için tasarlanmıştır. Aşağıda, satın alırken dikkat etmeniz gereken en önemli iki kritere genel bir bakış bulacaksınız, böylece bir ön seçim yapabilirsiniz ve karar verme aşamasına daha hızlı bir biçimde ulaşabilirsiniz. Ancak henüz karar vermede zorlanıyorsanız, o zaman kullanıcı yorumları altında da bir araştırma yapabilirsiniz.

 

Hız

Koşu bandının hızı motor gücüne bağlıdır. Temel olarak, yaklaşık 1,75 beygir veya daha düşük güce sahip koşu bantları sadece yürüme veya yavaş koşu için uygundur. Bazı üreticiler düşük güce sahip, fakat 16 km/s hıza ulaşabilen modeller sunsa bile bu çok doğru bir tercih olmayacaktır, çünkü makineye ağırlığınız ile birlikte yük bindiğinde zaten bu hıza ulaşmak zorlaşacaktır. Cihazın üzerinde verimli bir koşu yapmak istiyorsanız, o zaman en az 2 beygir gücünde bir motora sahip olan cihazlara yönelmelisiniz. Bunun için makineyi 2km/s hıza ayarlayıp tutamaçlara tutunduğunuzda bandın durup durmayacağına bakarak test edebilirsiniz. Bunun mümkün olmaması gerek.

 

Yürüyüş alanı

Alan, yürüyüş veya yavaş koşu için çok büyük olmak zorunda değildir. Bu nedenle, en az 45 santimetre genişlik ve en az 1,20 metre, hatta mümkünse 1,30 metre uzunluğunda bir cihaz tavsiye ediyoruz. Cihazı ne kadar yoğun kullanırsanız ve ne kadar hızlı çalıştırmak isterseniz, adım attığınız yere daha az dikkat etmek isteyeceksinizdir. Örneğin 8 km/s hızda, bant en az 48-50cm x 145-155cm boyutunda olmalıdır. Satın almadan önce kişisel adım boyutunuzu mutlaka test ettiğinizden emin olun.

 

Ekipmanın Özellikleri

 

Satın alırken bir başka önemli bir kriter de süspansiyondur . Bu son derece iyi olmalıdır ve mümkün olduğunca orman zemini gibi – koşu için en uygun zemindir – doğal bir zemini simüle etmelidir. Bu amaçla, koşu bandının üzerine yerleştirilmiş olduğu ve gerekli yaylanmayı sağlayan kauçuk amortisörler kullanılır. Süspansiyonu sahip olmayan ucuz koşu bantları ise yarışma veya maratona hazırlık için uygun değildir, çünkü eklemlere burada çok fazla yük biner ve bu kalıcı hasara sebebiyet verebilir. Çok fazla esneme payına sahip koşu bantları da uygun değildir, çünkü burada tendonlara aşırı yük biner ve bu şekilde genellikle yorucu bir etkiye meydana gelir. Burada çok kalın bir koşu bandı ek bir pozitif etki sunar. Bazı üst segment modellerde yaylanmanın derecesi ayarlanabilmektedir.

Güvenlikle ilgili olarak , kesinlikle bir acil durdurma sistemi mevcut olmalıdır. Buradaki en basit çözüm, bağlantısı kesildiğinde otomatik olarak tetiklenen manyetik bir anahtardır. Kıyafetlerinize veya kolunuza bir çeşit ip takılır ve bu ipin ucunda manyetik tetikleyici bağlantısı vardır, ki bu cihaza bağlanır. Gerektiğinde üzerine atlayabileceğiniz geniş bir kenar alanının da bulunmasının güvenlik anlamında ayrıca olumlu bir etkisi vardır. Bunun mümkün olması için, cihaz ve kenar yüzeyi yeterince sağlam olmalı ve yüksek yüklere dayanıklı olmalıdır. Satın almadan önce mutlaka bir GS veya TüV işareti olup olmadığına bakmanızda fayda var. Bu sayede koşu bandı ile kenar arasında boşluk olmadığından emin olmuş olursunuz, ki araya parmak bile sığmamalıdır. Boşluk asla 2 ila 3 milimetreden daha geniş olmamalıdır.

Egzersiz başarısını optimize etmek için eğim ayarı da çok önemli bir ek özelliktir. Çoğu koşu bandı bir eğim ayarına sahiptir, ancak bu her zaman otomatik olarak mümkün olmayabilir ve bazen bu, el ile değiştirilen bir katlanma mekanizması olabilir. Burada dikkat edilmesi gereken, asgari olarak 10 ° ‘lik bir eğim ayarının olmasıdır.

Kullanım ve mevcut programlar açısından, ucuz modeller ayrıca yüksek kaliteli modellerden farklıdır. Önceden ayarlanmış antrenman programları ve bireysel ayarlar sadece mevcut olmak ile kalmamalı, aynı zamanda basit şekilde düzenlenmiş ve kolay kullanılabilir olmalıdır, böylece cihazı son derece verimli bir şekilde kullanmanız kolaylaşır. Bunun için “kokpit” olarak adlandırılan bölüm temiz ve net olmalı ve en önemli fonksiyonlar, bant en yüksek hızda çalışırken bile kolay bir şekilde okunabilir olmalıdır. Durdurma düğmesi de hızlı ve kolay erişilebilir olmalıdır. Çok karmaşık ve kafa karıştırıcı kumanda birimlerine sahip bir cihazı pek tavsiye etmiyoruz açıkçası. Ayrıca, programların çeşitliliği ile ilgili olarak aşırıya kaçmamalısınız. Testimiz, 6’dan fazla programın hiçbir ek fayda sağlamadığını göstermiştir.

Antrenman esnasında nabız ölçümü seçeneğinin olması faydalı bir ek özelliktir . Bu, bağlı bir göğüs kayışı veya kalp atış hızı monitörü veya doğrudan cihaz üzerindeki sensörler vasıtasıyla yapılabilir. İkincisi hızlı koşular için uygun değildir ve okumalar göğüs kayışıyla olduğu kadar kesin sonuçlar vermez. Bu nedenle – cihazı ne kadar yoğun kullandığınıza bağlı olarak – göğüs kemeri bağlantısı seçeneği sunan bir ürün seçmelisiniz.

Fiyat Aralığı

 

Fiyat açısından, kendiniz için bir bütçe belirlemeniz faydalı olacaktır. Bu yüzden en başından itibaren 500 Euro’nun altında veya üstünde bir koşu bandı almak isteyip istemediğinizi düşünmelisiniz. 500 Euro’yu aşmak istemiyorsanız, yüksek hız, iyi bir süspansiyon ve kaliteli işçilik sunan ve kapsamlı antrenman programlarına sahip yüksek kaliteli bir koşu bandı bulmanız neredeyse imkansız olacaktır. Ancak, giriş seviyesi aralığında, daha küçük antrenman seansları için tavsiye edilen koşu bantları bulabilir ve bunlardan bir tane satın alabilirsiniz, böylece paranızın değeri karşılığında sizi fazlasıyla memnun edecek bir koşu bandı alabilirsiniz. Fiyatın cihaza göre ayarlanması her zaman önemlidir. Fiyat-performans oranı açısından, bazı giriş seviyesi cihazlar bile son derece verimli olabilir.

500 Euro’nun üzerinde bir harcama yapmayı düşünüyorsanız, o zaman bir sonraki sınır olan 1000 Euro sınırı ile karşı karşıya kalacağınızı da baştan belirtmekte fayda var diye düşünüyoruz. Temelde diyebilir ki, güçlü bir motora, düzgün bir çalışma şekline ve kapsamlı ekipmanlara sahip, sıkça önerilen bir cihazın 1.000 Euro’dan daha yüksek bir maliyete sahip olacağıdır. Ancak 500 ile 1.000 Euro arasında yer alan ara kategoride, 1.000 Euro’nun üzerindeki modellere kıyasla profesyonel düzeyde yoğun kullanım için uygun olan bazı iyi modeller de bulunabiliyor. İstediğiniz özellikler ve cihazın gücü arttıkça, haliyle ürünün fiyatı da artacaktır ve bu nedenle böyle bir durumda nereden bakarsanız 1.000 Euro’luk bir bütçeyi gözden çıkarmanız gerek.

 

 

 

 

Abone ol
Notify of
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
DMCA.com Protection Status