En iyi kulak içi kulaklık

Son güncelleme: 28.05.24

Bu web sayfası okuyucularımız tarafından desteklenmektedir. Sayfada bulunan linkler üzerinden alışveriş yaptığınızda bunun karşılığında küçük bir komisyon alırız. Hakkımızda daha fazla

 

Kulak İçi Kulaklık Satın Alma Rehberi – 2024

 

Çoğu akıllı telefon ile birlikte kulak içi kulaklıklar artık ürüne dahil olarak sunuluyor. Bunlar küçük, pratik ve çoğunlukla çok iyi bir ses kalitesi sunar. Özellikle akıllı telefon üreticilerinin bazıları, son derece uygun fiyatlara sunulan mükemmel kalitede modelleri var. Ancak ucuz kulak içi kulaklıklar ile kıyaslandığında, daha pahalı modeller elbette çok daha üstün bir ses kalitesi sunar.

Yeni kulak içi kulaklıklar satın almadan ve fiyatlar konusunda bir karşılaştırma yapmadan önce, ürünün sağlamış olduğu ses kalitesi ve kullanım konforunu göz önünde bulundurmalısınız, çünkü burada çeşitli modellerin arasında çok büyük farklılıklar görülebiliyor ve biz de bu nedenle sizin için 2024 yılının en iyi 5 kulak içi kulaklık testini yaptık ve bunun sonucunda, yararlanabileceğiniz bir genel bakış hazırladık. Ancak verdiğimiz bilgiler yeterli gelmezse, o zaman kullanıcı yorumları için de bir arama yapmanızı tavsiye ederiz.

 

Performans ve ses kalitesi

En baştan şunu belirtmekte fayda var. Herkesin kendine has bir ses algısı ve dolayısıyla ses eğrisi vardır ve bu nedenle konuyla ilgili her bireyin kendine ait tercihlere sahip olması son derece doğaldır. Buna rağmen birçok kişi, yeni bir kulaklık alırken ses kalitesinin en önemli kriter olduğunu söylüyor.

Yapmış olduğumuz test, ucuz modellerin dahi ses kalitesi açısından ikna edici sonuçlar verebileceğini gösterdi. Bunun nedeni, kulak zarına yakınlığı nedeniyle, çok küçük hoparlörlere rağmen, kulağa iyi bir ses görüntüsünün ulaşabiliyor olmasıdır. Sadece 5 Euro’nun altında bir fiyata satılan giriş seviyesi modelleri gerçekten tahammül edilemeyecek kötü kalitede bir ses kalitesi sunuyor.

Genelde üç farklı ses özelliği arasında bir ayrım yapılır:

Bas vurgulu, nötr ses, ince / sıcak ve V-ses eğrisi (“küvet” olarak da anılır). Kulak içi kulaklıklarda genellikle, küvet sesi tercih edilir, yani yüksek ve alçak seslerin vurgulanmış olduğu ve mid sesinin genelde geri plana atıldığı ses eğrisi. Bu ses türü insanların çoğu tarafından tercih edilir.

Buna karşılık, bas vurgulu kulaklık modellerinde alçak tonlar daha çok vurgulanırken, ince ve sıcak tonlu kulaklıklarda ise yüksek tonlar daha çok vurgulanır. Bu nedenle piyanolar veya kemanlar özellikle ince ve güzel bir ses verirler.

Nötr sesli modellerde, tüm frekans aralıkları yaklaşık olarak eşit derecede yüksek sesle verilir. Bu da sesi yapımcının ulaşmak istediği şeye en yakın hale getirir. Hiçbir sese öncelik verilmez.

Nihayetinde, hangi ses eğrisini tercih ettiğiniz tamamen sizin müzik zevkinize ve bundan almak istediğiniz tada bağlıdır. İlgili ürünler konusunda yapılan kullanıcı değerlendirme ve yorumları, ses kalitesinin kitleler tarafından nasıl algılandığının iyi bir göstergesidir.

Yüksek kaliteli modellerde ses çözünürlüğü genel olarak daha iyidir. Bu, müziğin daha ayrıntılı bir biçimde algılanabildiği anlamına gelir. Ses öznel olarak ‘daha iyi’ algılanır. Sahneyi esas alacak olursak ucuz ve pahalı modeller arasındaki farklılıklar daha net ortaya çıkacaktır. Sahne, müziğin ne kadar mekânsal olarak algılandığını gösterir. Çoğu model basit bir 2D ses üretirken, yüksek kaliteli kulak içi kulaklıklar 3 boyutlu surround ses hissi verir.

 

Tasarım ve konfor

İyi bir tasarım ve iyi konfor tek bir üründe gayet mevcut olabilir. Ancak kulak içi kulaklık modellerinde kimi model kimi kişinin kulağına daha az ya da daha fazla iyi oturur. Burada esas olan konu, kulaklığın kulak içine baskı yapıp o bölgeyi ağrıtmamasıdır, yani kulak içine iyi oturmalı ve aynı zamanda rahatsız da etmemelidir, aksi takdirde en ufak bir harekette kulaktan düşebilir kulaklık.

Bu sonuç da en iyi, kulaklıklarda yer alan ve farklı kulak şekillerine daha iyi uyum sağlayabilen esnek parçalarla elde edilir. Bazı modellerde daha iyi kavrama sağlayan braketler de bulunur. Bu modeller özellikle koşu, bisiklete binme veya çeşitli egzersizler için uygundur.

Satın alma kararı için iyi bir uyum çok önemli olduğundan, çevrimiçi mağazalar burada reel mağazalara göre daha dezavantajlıdır, çünkü tüketici burada satın alacağı ürünü görerek almak ister. Ancak, bu sadece kısmen doğrulanabilir diye düşüneneler de var, çünkü Amazon dahil olmak üzere birçok çevrimiçi mağaza, müşterilerin kulak içi kulaklıkları rahatça oturmadıkları takdirde ücretsiz olarak iade etmelerine izin verir, yani çok büyük veya çok küçük olduklarında veya rahatsızlık verdiklerinde vs.

Faydalı aksesuarlar ve fiyat aralığı

Kulak içi kulaklıklarda – 5 Euro’nun altında satılan çok ucuz ürünler hariç – kabaca üç fiyat aralığına ayrılabilir:

5 ila 25 Euro arası, 25 ila 50 Euro arası ve 50 Euro’nun üzerindeki modeller. Ucuz kulak içi kulaklıklar günlük kullanım için yeterli olsa da, müzik severler daha iyi ve daha dolgun veya daha ayrıntılı bir ses sunan biraz daha pahalı modellere başvurmayı tercih ederler. Ancak arada sırada telefonunuzun hoparlöründen müzik dinliyorsanız, yani yüksek bir ses kalitesine çok da fazla önem vermiyorsanız, – yanlış anlamayın lütfen – o zaman nispeten ucuz fiyatlı bir kulaklıktan da gayet memnun kalabilirsiniz. Buradaki avantaj, ucuz bir fiyata satın almış olduğunuz bir kulaklık modelini kaybetmeniz ya da bozulması durumunda fazla üzülmemenizdir.

Orta sınıf modeller daha iyi ses kalitesi sunar ve genellikle ses kontrolleri veya mikrofon gibi kullanışlı ek ekipmanlarla donatılmışlardır, bu da özellikle akıllı telefonlarla kullanım için son derece uygundur.

Daha pahalı kulak içi kulaklıklar müziği kablosuz olarak iletirler, bu nedenle rahatsızlık verici kablolar yoktur. Özel olarak tasarlanmış veya çok kaliteli modeller de pahalı kategoriye giriyor. Yapmış olduğumuz testte, pahalı ürünler kategorisinde, Beats markası modeli çok iyi sonuçlar verdi, çünkü kulağa çok iyi uyum sağlıyor, iyi bir ses kalitesi sunuyor ve kullanışlı özellikleriyle tatmin edebiliyor. Ancak, bu kadar pahalı kulaklıklarla, ortalama fiyatın çok üzerinde bir seviyede bulunuyor olursunuz. Ürünün sahip olduğu ek özellikler ve sunduğu iyi ses kalitesinin gerçekten bu yüksek fiyata değer mi, buna nihayetinde siz karar vereceksiniz.

Sıradan bir müzik dinleyicisine verebileceğimiz yegane tavsiye, yaklaşık 20 ila 50 Euro’luk bir bütçe ile hareket etmek olacaktır. Buna göre de ihtiyaç, beklenti ve gereksinimlerinize göre uygun bir kulak içi kulaklık satın alabilir ve doyasıya keyfini sürebilirsiniz.

 

 

 

Abone ol
Notify of
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
DMCA.com Protection Status