En iyi kum torbası

Son güncelleme: 28.05.24

Bu web sayfası okuyucularımız tarafından desteklenmektedir. Sayfada bulunan linkler üzerinden alışveriş yaptığınızda bunun karşılığında küçük bir komisyon alırız. Hakkımızda daha fazla

 

Kum Torbası Satın Alma Rehberi – 2024

 

Hangi kum torbası markası modelinin amaçlarınız için en iyi kum torbası olduğunu anlamak ve bunu bulmak, kulağa belki de çok kolay geliyor olabilir. 2024 yılının en iyi kum torbaları modelleri özellikle malzeme, boyut, ağırlık, şekil ve askı gibi noktalar açısından karşılaştırma yapıldığında birbirlerinden ciddi anlamda ayrılmaktadır. Aşağıda bir fiyat karşılaştırmasında nelere dikkat etmeniz gerektiğini sizin için özetlemeye çalıştık. Bir kum torbası satın almadan önce, mutlaka metnimizin en sonunda yer alan en iyiler listemize bir göz atmanızı tavsiye ederiz. Eğer tüm bu bilgiler ışığında yine de karar verme aşamasında zorlanacak olursanız veya özellikle ucuz fiyatlı bir ürün arıyorsanız kullanıcı yorumları sizin için belki faydalı olabilir.

 

Malzeme ve şekil

 

Çoğu kum torbası naylon, sentetik deri veya gerçek deri gibi malzemelerden imal edilmektedir. Genel olarak, naylon veya diğer sentetik malzemelerden yapılmış kum torbalarını önermiyoruz, çünkü burada yer alan lifler uzun vadede boks eldivenlerinde çok fazla hasara neden olmaktadır. Burada tercih edilmesi gereken malzeme kesinlikle sığır derisidir, çünkü boks eldivenleri ile birlikte kullanıldığında bunlara herhangi bir zarar vermiyor, ayrıca bu malzemeden yapılan kum torbaları diğer malzemelere kıyasla çok daha dayanıklıdır. Deriden yapılmış bir kum torbası suni deriye kıyasla çok daha pahalıdır ve bu nedenle herkes için uygun değildir ne yazık ki. Alternatif olarak, iyi bir sentetik deri de şiddetle tavsiye edilir, çünkü dayanıklı olabilir, eldivenleri korur ve yeterince esnektir de ayrıca. 

Hangi türde bir kum torbasını tercih edeceğiniz ise tamamen yapmak istediğiniz boks antrenman türüne bağlıdır. Düz şekilli klasik çok yönlü kum torbaları, yumruk ve tekme antrenmanı için kullanılabilir ve bu nedenle özellikle popülerdir. Konik şekilli kum torbaları hem yumruk hem de tekmeler için rahatlıkla kullanılabilir. Daha çok kroşe şeklinde bir çalışma yapmak isteyenler için ise, armut şeklinde bir kum torbası kullanmak çok daha faydalı olacaktır, çünkü bu türdeki kum torbaları daha geniş bir vuruş alanı sunmaktadır.

 

Boyut ve ağırlık

 

Genellikle kum torbaları yaklaşık 70 cm ile 180 cm arasında bir boyuta sahiptir. Bir kum torbasının ağırlığı doğal olarak boyutuyla birlikte artar. Doğrudan üst vücut vuruşları için boks antrenmanı yapmak istiyorsanız, 70 ila 120 cm arasında bir kum torbası kesinlikle yeterlidir. Bununla birlikte, eğer tekme de çalışmak istiyorsanız, 120 ila 180 cm arasında daha büyük bir model seçmelisiniz.

Ayrıca, satın alırken, ideal ağırlığı değerlendirirken bunun için iki farklı yöntem ile yapıldığını lütfen unutmayın. Örneğin, kendiniz hantal ve güçlü bir yapıda iseniz, ağır bir kum torbasını tercih etmelisiniz, aksi takdirde güçlü sarkaç hareketi, asılı bir kum torbasıyla koordineli yumruk eğitimini neredeyse imkansız hale getirir. Bu da işin son derece zevksiz bir hal almasına neden olacağından, bundan kaçınmakta büyük fayda var. Öte yandan, daha küçük ve daha hafif insanlar, maksimum 30 kg ağırlığındaki bir kum torbasıyla gayet verimli bir çalışma gerçekleştirebilirler ve paralarını kesinlikle boşa harcamış olmazlar.

Bu kısma ek olarak, elbette, nasıl antrenman yapmak istediğiniz de önemli bir rol oynamaktadır. Ayrıca tekme de çalışmak istiyorsanız, o zaman kesinlikle mümkün olduğunca ağır bir yumruk torbası almalısınız, aksi takdirde hafif insanlarda bile çok güçlü bir sarkaç hareketi meydana gelir. Ayaklı kum torbalarında ise ağırlığa ek olarak, yayın gücü de belirleyici bir rol oynar. Genellikle kum torbalarının ağırlıkları 25 ila 65 kilogram arasında değişkenlik gösterir.

Askı türleri

 

Temel olarak, şeklin dışında bir de yaylı (veya sabit sehpa konstrüksiyonlu) bir ayaklı model ile klasik olarak kabul edilen askılı kum torbası arasında bir ayrım yapılır. Koordinasyon, reaksiyon ve hız eğitimi için genellikle ayaklı ve yaylı kum torbası modelleri kullanılır, çünkü bu şekilde yumrukların hızı ve akabinde kaçma hareketleri çok daha etkili çalışılabilir. Yumruklarınızın hız ve sertliğini çalışmak istiyorsanız, o zaman zincir veya kayışlara bağlı klasik bir kum torbası çok daha uygun olacaktır ve antrenmanlarınızın verimli geçmesini sağlayacaktır.

Volanlı askılı modellere ek olarak, stand şeklinde yani ayaklı kum torbası modelleri de mevcut bu arada, ki bu modellerin ayaklarında özel ağırlıklar olabildiği gibi üç ayak üzerinde duran veya bir taban plakasına veya sabit bir stand elemanına monte edilen farklı türdeki modeller de bulunabilir. Sizin için hangi yapı türünün ideal olduğu elbette yapacağınız antrenman türüne bağlıdır. Çoğu yeni başlayanlar ve hobi kullanıcısı için, sıradan askılı klasik bir kum torbası, yumruk çalışmak için gayet yeterli olacaktır. Bununla birlikte, ağırlık arttıkça, bağlantı parçasının tavana konumunun dikkatle düşünülmesi gerekebileceğini lütfen unutmayın.

 

 

 

 

 

Abone ol
Notify of
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
DMCA.com Protection Status