En iyi lastik

Son güncelleme: 25.07.24

Bu web sayfası okuyucularımız tarafından desteklenmektedir. Sayfada bulunan linkler üzerinden alışveriş yaptığınızda bunun karşılığında küçük bir komisyon alırız. Hakkımızda daha fazla

 

Lastik Satın Alma Rehberi – 2024

 

Araç lastiklerinin üretici yelpazesi çok büyüktür ve çok fazla lastik modeli vardır. Hangi modelde karar kılacağınız, elbette bütçenize ve gereksinimlerinize bağlıdır esasen. Ancak, herhangi bir lastik markası veya modelinde karar kılmadan önce göz önünde bulundurmanız gereken bazı şeyler vardır. Bu nedenle aşağıda lastik türlerinin özetini, boyut ve marka bilgilerini ve lastik kalite sınıfı hakkında bilgi veren AB lastik etiketinin açıklamasını bulabilirsiniz. Son olarak, ilk 5 listemizde, testte belirlediğimiz 2024 yılının en iyi araba lastiklerinin bir özetini bulacaksınız.

 

Kış lastikleri, yaz lastikleri ve 4 mevsim lastikler arasındaki farklar

 

Mevsime uygun bir lastik her zaman için en iyi lastik olarak kabul görür. Ancak yaz, kış veya 4 mevsim lastikleri arasındaki farklar tam olarak nelerdir? Bu konuyu biraz daha açmakta fayda var:

 

Yaz lastikleri:

Yaz lastiklerinin profili daha yüksek sıcaklıklar için tasarlanmıştır. Bu lastikler kış mevsiminde kullanım için kesinlikle uygun değildir, çünkü kış lastiklerinde bulunması gereken profil derinliğine sahip değiller. Lastik profilleri derin olmadığından, kötü hava koşullarında kullanılmaması gereken bu lastiklerin hamuru ayrıca sıcak havada var olan yol koşullarına uygundur.

 

Kış lastikleri:

Kış koşullarında elbetteki en uygun lastik kış lastikleridir. Profil derinliği belirgindir ve lastik yüzeyi boyunca lastiğin yan kısımlarına kadar devam eder. Profil bloklarındaki bu küçük kesikler ve profil derinliği, karlı yüzeylerdeki tutuşu önemli ölçüde artıran ve daha fazla kavrama sağlayan kış lastiklerine özgü bir özelliktir.

 

4 mevsim lastikleri:

4 mevsim lastikleri, tüm hava koşullarına uygun lastik olarak da adlandırılır. Teorik olarak tüm yıl boyunca kullanılabilirler, ancak hem çok sıcak hem de çok soğuk mevsimlerde kendilerine has dezavantajları olabilir. Bu lastik türü, sık sık lastik değiştirmek istemeyen insanlar için biçilmiş kaftandır, özellikle de aracınız ile çok fazla yol yapmıyorsanız. Bu lastiklerin profilleri tüm lastik yüzeyi boyunca dağılmıştır, ancak kış lastiklerinde olduğu gibi yanlara kadar devam etmez, daha önce kesintiye uğrar. Bu nedenle bu lastiklerin karlı veya buzlu yollarda verimliliği azalır. Sonuç olarak, güvenlik açısından karlı ve buzlu yollarda kış lastiğine göre daha az avantajlıdır bu lastikler.

Yaz aylarında, 4 mevsim lastikleri daha yumuşak bir kauçuk karışımından yapıldıkları için, yaz lastiklerine kıyasla daha uzun bir fren mesafesine sahipler ve bu nedenle yaz mevsimi için mükemmel bir seçim sayılmazlar. Buna ek olarak, yaz lastiklerine göre yol performansları daha düşüktür ve daha hızlı aşınırlar. Sadece ılımlı hava koşullarında 4 mevsim lastikleri iyi bir seçim sayılabilir. Ancak hava ya çok sıcak ya da çok soğuk ise, o zaman kesinlikle mevsimine uygun ya yaz lastiği ya da kış lastiği kullanmanız tavsiye edilir.

 

Markalar ve Ebatlar

 

Pahalı veya ucuz bir araba lastiğinin sizin için uygun olup olmadığına bakılmaksızın, fiyatı karşılaştırmadan önce hangi lastik boyutunun aracınıza uygun olduğunu kontrol etmelisiniz. Aracınıza uygun lastik ebatları her zaman araç tescil belgesinden anlaşılabilir. Bunun dışında önemsenmesi gereken başka bir nokta ise, profil derinliliğinin yeterli olması hususudur. 1.6 milimetrelik profil derinliğine yaklaşıldıysa, o zaman artık yeni bir lastik almanın zamanı gelmiştir demek bu. Ünlü markaların lastikleri, az bilinen markalara göre daha iyi bir imaja sahiptirler tüketicinin gözünde. Aynı durum, kaplama lastiklerle yeni lastikleri kıyasladığımızda da var. Yeni lastiklerin tüketici nezdindeki imajı daha iyi. Birkaç Euro sizin için önemli değilse , o zaman lastiklerinizi yenilemenizi öneririz. Ancak son kararınızı vermeden önce mutlaka kullanıcı yorumları bölümüne bakmayı ihmal etmeyin.

Yapmış olduğumuz testte markasız lastiklere de yer vermek istedi, ancak genel değerlendirmede ve güvenlik ile verimlilik açısından markalı lastikler yarışı önde götürdü diyebiliriz. Bu nedenle lastik satın alırken deneme yanılma yöntemine göre hareket etmemenizi tavsiye ederiz. Bununla birlikte, piyasada, henüz fazla bilinmemelerine rağmen gayet kaliteli ürünler sunabilen üreticilerin olduğunu fark ettik ve bu üreticilerin lastikleri oldukça tatmin edici bir fiyat performans dengesine sahipler.

 

En önemli lastik üreticileri arasında şunlar bulunur:

Continental, Michelin, Dunlop, Falken, Pirelli, Hankook, Fulda, Bridgestone, Goodyear, Uniroyal, Maxxis, Kumho, Vredestein, Nokian ve Kleber.

Lastik etiketinden alabileceğiniz bilgiler

 

Tüm lastik üreticileri için zorunlu olan AB lastik etiketi, lastiğin en önemli özelliklerini bir bakışta okumanızı ve bir karşılaştırma yapmanızı sağlar. Bu şekilde üretici veya fiyata bakmaksızın incelediğiniz lastik hakkında hızlıca bir genel bakışa sahip olabilirsiniz.

Sol üst bölmede yakıt tüketimi açısından lastiğin verimlilik sınıfı hakkında gereken bilgiyi bulabilirsiniz. Lastikler ne kadar verimli olursa, sürüş esnasında yakıt tüketiminiz de o derece azalır. Böylece iyi bir verimliliğe sahip bir lastik beraberinde daha düşük masraflar da getirmiş oluyor aslında. G kategorisinden A’ya yakıt tasarrufu, binek otomobiller için maksimum %7,5 veya ticari araçlar için biraz daha yüksektir. 

Sağ üst taraftaki yağmur sembolü, ıslak koşullarda fren mesafesi ile belirlenen lastiğin güvenlik sınıfını tanımlar. Bu ne kadar kısa olursa, ıslak yolda tutuş o kadar iyi olur. Frenleme mesafesi, A sınıfından F sınıfına kadar 80 km/saat hızda 18 metreye kadar fazla veya %30 oranında daha yüksek olabilir.

Aşağıda desibel olarak lastik sürüş sesi verilerini bulabilirsiniz. Piktogram, sürüş sesinin 2024 yılına kadar geçerli AB sınır değerlerine uygun olduğu anlamına gelir. İki şerit demek, değerin izin veriler değerden 3 dB’den daha az olduğunu, bir şerit ise 3 dB’den fazla olduğu gösterir. Bununla birlikte, dışarıdaki lastik sürüş sesi her zaman içeride duyulan ses ile aynı değildir.

 

 

 

 

Abone ol
Notify of
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
DMCA.com Protection Status