En iyi mangal

Son güncelleme: 28.05.24

Bu web sayfası okuyucularımız tarafından desteklenmektedir. Sayfada bulunan linkler üzerinden alışveriş yaptığınızda bunun karşılığında küçük bir komisyon alırız. Hakkımızda daha fazla

 

Mangal Satın Alma Rehberi – 2024

 

Birçok insan için bu, yazın bir parçası ve olmazsa olmazıdır: Mangal. Yeni bir mangal satın almaya karar verdiğinizde işiniz açıkçası zor, çünkü birçok mangal markası var ve bu üreticilerin piyasaya sunmuş olduğu çok fazla mangal modeli var. Bu nedenle araştırmanızı iyi yapmalı ki sağlıklı bir ön eleme yapmak mümkün olsun. Günümüzde sadece kömür ile çalışan mangal modelleri değil, elektrik ya da gaz ile de çalışan birçok mangal modeli de bulmak mümkün. Bu sayede dilediğinizde evinizin içinde de mangal yapma imkanına sahip olmuş oluyorsunuz. Bu nedenle, fiyatları karşılaştırmadan önce, tam olarak ne tür bir mangal modeli satın almak istediğinizi iyi bilmelisiniz.

Bu sorunun cevabı, öncelikle modeli nerede kullanmak istediğinizle yakından ilgilidir. Bu sorulara kendi açınızdan bir yanıt bulduğunuzda ise, bütçeniz dahilinde ve paranızın karşılığını verecek, iyi bir fiyat performans oranı sunan bir mangal modeli seçmek için fiyat karşılaştırma seçeneğini kullanabilirsiniz. 2024 yılının en iyi mangal modellerinin belirlendiği ve yapmış olduğumuz bu testin sonucunda meydana getirdiğimiz en iyi beş mangal modeli listemizden faydalanabilir ve böylece karar verme aşamasında bu rahatlıktan istifade edebilirsiniz. Ancak karar vermede zorlanıyorsanız, o zaman kullanıcı yorumları imdadınıza yetişebilir. Dilerseniz araştırın ve kullanıcılar neler demişler öğrenin.

 

Mangal Türleri

 

Bir Mangal modelini belirleyip seçerken net biçimde bir tavsiye vermek zordur. Daha ziyade, vereceğiniz karar, dış mekan kullanımı için ucuz bir mangal mı yoksa yüksek kaliteli bir gazlı mangal mı yoksa balkonda ve hatta evin içerisinde kullanmak için kompakt bir elektrikli model mi istediğinizle alakalıdır. ABD’de çok popüler olan tütsüleme mangalı gibi çeşitli özel amaçlı mangal modellerine ek olarak, piyasada popüler modeller olarak bilinen dört farklı mangal türü vardır.

 

Tekerlekli Kömür Mangalı: Bu tekerlekli mangal modelleri en çok sevilen modellerin başında gelir. Bir kapağa sahiptirler ve gövdelerinde bulunan tekerlekleri sayesinde kolayca bir yerden bir yere hareket ettirilebilir veya taşınabilirler. Bu modeller ayrıca raflar, termometre, şişe açacağı, vb. gibi çeşitli ek ekipmanlara sahiptir. Daha ziyade küçük kömür mangalları ile karşılaştırıldığında, çok daha hantallar ve genellikle balkona uygun değillerdir.

Klasik Kömür Mangalı: Bu klasik mangal modelinin iki farklı versiyonu vardır. Birincisi yuvarlak tabanı olan ve genellikle bir kapağa da sahip olan son derece popüler ve klasik yuvarlak mangaldır; İkincisi ise yerden sütun şeklindeki ayak üzerinde yükselen ve huni şeklinde olan mangal modelidir. Yapısından dolayı havayı iyi çeker ve bu nedenle yüksek sıcaklıklara ulaşabilir. Bu huni ve yuvarlak şekilli mangal modelleri genellikle çok uygun fiyatlara satın alınabiliyor, fakat bu modellerin yüksek fiyatlıları da mevcut. Bir avantaj, versiyona bağlı olarak ızgaranın balkonda veya terasta kullanılmasına izin veren kompakt tasarımdır.

Gazlı Mangal: Kömürlü mangalın aksine, gazlı mangal modelinde ızgara yapılırken kömür veya odun kullanılmaz. Alev, genellikle bir tüpten gelen gaz kullanılarak meydana getirilir. Burada modern mangal modelleri tekerleklidir ve alt kısımlarında gaz tüpü için bir bölüm vardır. Bunların en büyük avantajları kesinlikle son derece kısa bir sürede hazır olabilmeleridir. İyi bir gazlı mangal modeli genellikle bir kömür mangalından daha pahalıdır ve modele bağlı olarak çeşitli ek ekipmanlara sahiptir. Ancak kömür ile mangal yapmayı seven ve kömür ya da odun ateşinin vermiş olduğu aromadan vazgeçemeyenler için gazlı mangal modeli belki de en ideal seçim olmayabilir.

Elektrikli Mangallar: Elektrikli mangallar gaz veya odun kömürü ile çalışmaz. Burada ısı elektrik tarafından üretilir. Buradaki en büyük dezavantaj, her zaman bir elektrik prizine yakın olmanız gerektiğidir, bu yüzden bahçede kullanmak istediğinizde bu biraz daha zahmetli bir girişim olacaktır. Fakat bu modellerde rahatlıkla balkonda veya evinizin içerisinde bile kullanabileceğiniz kompakt ürünler var.

 

Mangalınızı nerede kullanmak istiyorsunuz?

 

Satın alma kararınızı verirken, mangalınızı öncelikle nerede kullanmak istediğinizi düşünmelisiniz. Açık havada ızgara yapmak ve burada zaman zaman konumunuzu değiştirmeniz gerekiyorsa, o zaman, alacağınız mangal modelinin kolay bir biçimde hareket edilebiliyor olması önemli bir kriter olacaktır. Tekerlekli olmayan geniş bir ayaklı ünite burada pek de uygun değildir açıkçası. Izgara yaparken ne kadar çok insan için yemek hazırladığınıza bağlı olarak uygun boyutta bir mangal modeli seçmeniz gerekmektedir. Ayrıca burada malzemelerinizi koyabileceğiniz alanların olması son derece faydalıdır, bu nedenle barbekü arabası genellikle burada en iyi seçimdir. Ancak burada kömür veya gaz kullanmak isteyip istemediğiniz elbette size kalmış. Elektrikli ızgara arabaları, bir elektrik prizine bağlı olmalarının dezavantajına sahiptir, bu da bir uzatma kablosu döşemeniz ya da kullanmanız gerektiği anlamına gelir. Bu da kalabalık bir ızgara partisinde ciddi bir güvenlik sorunu oluşturabilir.

En çok balkonda veya terasta mı ızgara yapmayı tercih ediyorsunuz? Bu durumda, çok büyük bir terasa sahip değilseniz, sadece küçük, kompakt bir model kullanılabilir. Burada, korkuluklara ve duvara gerekli güvenlik mesafesinin korunduğuna özellikle dikkat edin. Birçok apartmanda, balkonda kömür ile mangal yapılmasına izin verilmez. Burada elektrikli ayaklı bir mangal modeli tavsiye edilir.

Evdeki yemek masasında ızgara yapmak isterseniz, küçük bir masa tipi mangal almalısınız. Bu elektrikli ızgaralar küçük ve kullanışlıdır, temizlenmesi kolaydır ve masaya kolayca yerleştirilebilir. Bu onları özellikle evde ve balkonda kullanım için uygun hale getirir.

Bütçe ve fiyat aralığı

 

Ne sıklıkta ızgara yapmak istediğinize ve alacağınız modeli ne sıklıkta kullanmak istediğinize bağlı olarak, mangal o orantıda bir kaliteye sahip olmalıdır. Eğer sadece arada bir mangal yakmak ve bunu da açık havada yaparken esnek olabilmeyi diliyorsanız, o zaman ufak türde, daha çok kompakt giriş modeli olarak adlandırılan mangal modellerinden birini tercih edebilirsiniz. Buna en uygun modeller basit yuvarlak mangal modelleridir. Bu modellerin iyileri yaklaşık olarak 50 ila 70 Euro arasındadır. Ancak, bu mangal türündeki ürünlerin üst kalitedeki modelleri de mevcuttur. Buradaki fiyat aralığı esas olarak malzemelerin kalitesine ve işçiliğe bağlıdır. Kaliteli barbekü arabaları çok daha donanımlı ve büyüktür, bu yüzden burada en az 100 Euro’luk bir bütçe ayırmanız gerekmektedir.

Elektrikli ızgaralar da çok farklı tasarımlarda mevcuttur. Dış mekan kullanımı için ayakta duran modeller önemli ölçüde daha pahalıdır ve iyi kaliteye sahip bir masa tipi mangalı 100 Euro’dan başlayan fiyatlara satın alabilirsiniz.

Kaliteli gazlı mangal modelleri diğer türlerden elbette biraz daha pahalı. Örneğin 100 ila 200 Euro arasında nispeten ucuz sayılabilecek basit modeller de var, ancak bu modellerde gaz tüpü cihazın yanında durmaktadır ve bunu da pek tavsiye etmiyoruz. İyi bir işçilik ve kapsamlı ekipmanlara sahip kaliteli bir gazlı mangal için kesinlikle 500 Euro’dan başlayan bir bütçe ayırmalısınız. Bu nedenle, bu sadece birçok kişi için düzenli olarak mangal yapıyorsanız mantıklı bir seçim olacaktır.

 

 

Abone ol
Notify of
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
DMCA.com Protection Status