En iyi mikrodalga

Son güncelleme: 28.05.24

Bu web sayfası okuyucularımız tarafından desteklenmektedir. Sayfada bulunan linkler üzerinden alışveriş yaptığınızda bunun karşılığında küçük bir komisyon alırız. Hakkımızda daha fazla

 

Mikrodalga Satın Alma Rehberi – 2024

 

Mikrodalga, kullanışlı bir mutfak yardımcısıdır ve özellikle hızlı bir şekilde yemek ısıtmak veya aralarda ufak atıştırmalık yemekler hazırlamak için son derece uygun bir cihazdır. Ancak, piyasada birçok mikrodalga fırın markası var ve çok geniş bir fiyat aralığında çeşitli ürünlere rastlayabilirsiniz. Yani oldukça kafa karıştırıcı bir ürün gamından bahsediyoruz. Bu nedenle bir mikrodalga fırın satın almadan önce etraflıca bir araştırma yapmanız kaçınılmazdır. Bu araştırmayı yaparken modellerin özelliklerini araştırdıktan sonra benzer modellerin arasında bir fiyat karşılaştırması yaptığınızda işiniz kolaylaşacaktır.

Çünkü almak istediğiniz mikrodalga fırın modelinin sahip olmasını istediğiniz özelliklerini belirledikten sonra bir fiyat karşılaştırması yapabilir ve ancak bu adımın sonrasında ek özellikler açısından bir araştırma yapabilirsiniz. İyi bir fiyat performans oranına sahip modeller hakkında bir genel bakışı, sizin için hazırlamış olduğumuz 2024 yılının en iyi beş mikrodalga fırını listemizde bulabilirsiniz.

 

Mikrodalga Fırın Çeşitleri

 

Mikrodalgalar çeşitli kriterlere göre ayırt edilebilir. Her şeyden önce, ürünün tasarımı ve yapısı satın alma kararında önemli bir rol oynar. Mutfağınızda uygun bir niş varsa, buna uygun bir ankastre mikrodalga fırın modeli satın alabilirsiniz. Bu modeller genellikle ankastre olmayan ve bağımsız ünite halinde sunulan mikrodalga fırınlardan daha pahalıdır. Ankastre mikrodalga fırınlara kıyasla piyasada çok daha fazla sayıda ankastre olmayan model bulunmaktadır ve ürün sayısı ile bol seçenek nedeniyle bu ürünler içerisinde uygun fiyatlı hatta ucuz ve kaliteli modeller bulmak mümkün. Cihazlar artık son derece kompakt olduğundan, mutfak tezgahında ya da ufak bir nişin içerisinde kolayca bir yer bulabilirsiniz.

Bunun dışında mikrodalgalar özelliklerine göre de sınıflandırılabilir. Basit mikrodalgalara ek olarak, ızgara fonksiyonu veya hatta pişirme, buharlı pişirme veya buz çözme fonksiyonları içeren mikrodalgalar da vardır. Bu, mikrodalgayı bir kombi-mikrodalga fırına dönüştürür; bu şekilde giriş seviyesi bir cihaza kıyasla çok daha fazla farklı yiyecek hazırlama imkanına sahip olabilirsiniz. Bazı üreticiler konveksiyon veya sıcak hava fonksiyonuna sahip fırın fonksiyonu ile donatılmış ürünler bile sunmaktadır. Bu özelliklere sahip bir cihaz artık mikrodalgadan çok mikrodalga özelliğine sahip fırın olarak görülmektedir.

Bu arada, birçok ülkede genel bir inanışa göre mikrodalga ile hazırlanmış yemeklerin zararlı olduğu kanısı yaygındır. Birçok bilimsel araştırma ise bunun tersini kanıtlamıştır. Yani mikrodalga ile hazırlanmış veya ısıtılmış bir yemek kesinlikle sağlığa zararlı değildir.

 

Kapasite ve performans

 

Mikrodalganın hacmi toplam boyutu belirler ve pişirme alanının boyutu hakkında bilgi sağlar. Özellikle ızgara veya fırın fonksiyonlarına sahip bir kombine cihaz satın almak istiyorsanız, pişirme alanı belirli bir boyutta olmalıdır, böylece tavuk veya pizza gibi daha büyük yiyeceklerin yanı sıra aynı anda birkaç yemek hazırlayabilirsiniz.

Mikrodalga fırınlar neredeyse her boyutta mevcuttur, bu nedenle pişirme alanının boyutuna kesinlikle dikkat etmelisiniz. 12 ila 45 litre arasındaki boyutlar yaygındır. Büyük cihazlar, çift ızgara veya fırın tepsisi kullanımına uygundur örneğin. Bu, aynı anda birkaç yiyeceğin hazırlanmasını kolaylaştırır.

Bir diğer önemli kriter ise cihazın sahip olduğu performanstır. Bu değer mikrodalgalar için watt olarak ifade edilir. Watt miktarı ne kadar yüksekse, yiyecekler o kadar hızlı pişirilebilir veya ısınabilir. Çoğu zaman, cihazlar 500 ila 1.000 watt arasında maksimum bir güç sunar. Bu aşamada size verebileceğimiz tavsiye, watt değerini tam olarak ayarlayabilmeniz için mümkün olduğunca çok kademe ile çalıştırılabilen bir cihaz satın almanızdır. Böylece ihtiyaçlarınıza göre farklı yiyecekleri farklı ayarlar ile pişirebilir, ısıtabilir ya da yavaşça buzunu çözebilirsiniz.

Fiyat ve diğer özellikler

 

Bir mikrodalga fırının iyi bir performans sağlaması için pahalı olmasına gerek yoktur. Özellikle, herhangi bir ek özelliği bulunmayan, basit ve ankastre olmayan bir mikrodalga zaten çok az parayla satın alınabilir. Yapmış olduğumuz test bize, en iyi ve en işlevsel cihazların 80 ila 200 avro arasında seyreden fiyatlara sahip olduklarını gösterdi. Yüzlerde Euro’ya satın alınabilen mikrodalga cihazları aslında coğu zaman çok farklı ek özelliklere sahip olmuyorlar ve bu nedenle bu tür bir harcama yapmak bize göre gereksizdir ve buna değmez.

Kendiniz için zaten bir bütçe belirlediyseniz, fiyatları karşılaştırırken cihazların sahip olduğu özelliklere göz atabilir ve ayrıca kullanıcı yorumları açısından da bir araştırma yapabilirsiniz. Burada ızgara fonksiyonu özellikle tavsiye edilir. Bazı cihazlar ayrıca otomatik bir ağırlık belirleme sunar, bu da yiyeceklerin hazırlanmasını veya buzunu çözmeyi çok daha kolay hale getirir. Çünkü sıklıkla mikrodalga fırının önünde durup kendinize şu soruyu soruyorsunuz: Kaç watt ve ne kadar süre? Eğer hazırlayacağınız yemek hazır türde bir yemek değilse, o zaman ancak kendi tecrübeniz ile pişirme veya ısıtma süresini ve watt miktarını belirleyebilirsiniz. Burada insanların ocak başında yemek yaparken yoksun oldukları tecrübenin aynısına rastlayabilirsiniz.

Mikrodalganız ayrıca fırın görevi de görecekse, o zaman kesinlikle sıcak hava fonksiyonlu bir cihaz satın almalısınız, çünkü o olmadan fırındaki eşit pişirme sonuçlarını alamayabilirsiniz.

Sonuçta, en iyi mikrodalga fırın sizin ihtiyaç ve beklentilerinize en iyi şekilde cevap verendir. Arada bir yemek ısıtmak için kullanacağınız bir cihaz istiyorsanız, ucuz bir model kesinlikle işinizi görecektir. Cihazı ne kadar yoğun bir şekilde kullanmak istediğinize bağlı olarak, yüksek kaliteli bir cihazı tercih etmenizi tavsiye ederiz.

 

 

 

Abone ol
Notify of
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
DMCA.com Protection Status