En iyi mikser

Son güncelleme: 13.06.24

Bu web sayfası okuyucularımız tarafından desteklenmektedir. Sayfada bulunan linkler üzerinden alışveriş yaptığınızda bunun karşılığında küçük bir komisyon alırız. Hakkımızda daha fazla

 

Mikser Satın Alma Rehberi – 2024

 

Halk arasında mikser olarak anılan el çırpma aletleri, her evde bulunması gereken pratik mutfak yardımcılarıdır. Ancak, piyasada çok fazla mikser markası bulunduğundan, doğru seçimde bulunmak pek de kolay değil. Bu nedenle en iyisi, sizin, fiyat karşılaştırma adımına geçmeden önce, mikserleri yapılarına ve türlerine göre kategorilere ayırmanız olacaktır. Sonrasında ise performans ve ses seviyesi gibi diğer kriterleri gözden geçirebilirsiniz. Buna göre de sizin için en uygun mikseri daha kolay bir biçimde bulabilirsiniz. Tüm bu adımlara ek olarak, dilerseniz bir de kullanıcı yorumları açısından bir inceleme yapabilirsiniz. En sonda da, yapmış olduğumuz test ile belirlediğimiz 2024 senesinin en iyi mikser modellerini derlemiş olduğumuz listeyi inceleyebilirsiniz. Tüm bunların sonucunda da ihtiyaçlarınıza en uygun cihazı kolaylıkla bulabileceğinizi umuyoruz. 

 

El mikseri ve çırpıcılarının kullanım alanları

 

Mikserler çeşitli görevler için kullanılabilir ve uygulama alanına bağlı olarak da gereken başlık veya çırpıcı parça değişir. Genelde ya hamur yoğurma eki ya da çırpma çubuğu kullanılır. Elle karıştırmaya ve çırpmaya kıyasla, elektrikli mikser ile çok daha hızlı ve dolayısıyla daha verimli çalışabilirsiniz. Ayrıca, sarf etmek zorunda kalacağınız efor da çok daha az olacaktır.

Karıştırma veya çırpma çubuğu, krema, yumurta akı, krep hamuru veya diğer ince hamurları, sosları ve kremleri çırpmak için kullanılır. Bu parçanın görevi, çırpılan içeriğe hava karıştırmaktır ve bileşenlerin hızlı bir şekilde çırpılabileceği şekilde tasarlanmıştır. Örneğin yumurta sarısı ve şeker de bir çırpma çubuğu ile hızlı bir şekilde çırpılabilir.

Pizza hamuru, ekmek hamuru veya mayalı hamur gibi daha yoğun hamur çeşitleri için ise bir yoğurma eki kullanmanızı tavsiye ederiz. Burada yüksek hızlarda değil de, daha çok yüksek bir güç ile hamurun yoğurulabilmesi gerekmektedir, böylece yoğurma kancası çok yoğun bir hamuru bile rahatlıkla karıştırabilir. Çoğu durumda, hamurun elle yoğurulmasının yerine geçer ve bu da bu yorucu işlemi çok daha keyifli ve kolay bir hale getirir.

Yani burada kullanım alanına göre bazen güç, bazen de hız gerekmektedir. Örneğin sadece krema çırpmak için bir cihaz satın almak istiyorsanız, o zaman sizin işinizi ucuz bir cihaz da görecektir. Birçok ucuz model, yüksek kaliteli mikserlerin sahip oldukları güce sahip değildir. Ancak, söz konusu krema veya yumurta akı gibi malzemelerin çırpılması ise, gücün değil de daha çok devir sayısının ve çırpma ekinin şekli önem kazanmaktadır. Bunun dışında bir de belirli hamur türleri için özel yoğurma ekleri vardır. Ancak bunlar oldukça nadir kullanılır.

 

Performans ve Gürültü Seviyesi

 

Çoğu mikser dakikada 1.000’den fazla devire ulaşabilmektedir. Elektrik motorunun bunu yapabilmesi için yeterince güçlü olması gerekir. Bu da ucuz cihazlarda genellikle yüksek bir gürültü seviyesi ile sonuçlanmaktadır. Tabi bu çok da arzulanan bir durum olmasa gerek. Bu nedenle performans ve ses seviyesi arasındaki orantıya daha yakından bakmaya değer.

Yapmış olduğumuz test, güçlü bir motora sahip cihazların hız ve sonuç kategorilerinde daha iyi bir performans sergilediklerini gösterdi. Bunun dışında bir de ses seviyesi ve devir hızı konusunda oldukça iyi sonuçlar veren ucuz modeller bulabilirsiniz, ancak burada yoğun bir hamurun yoğurulması söz konusu olduğunda sonuçlar çok da iyi olmayacaktır. Ses seviyesi – belirtilmişse eğer – desibel olarak gösterilir. En sessiz modeller 65 desibel civarındaydı ve daha yüksek sesli mikserler ise 75 desibel civarında bir ses seviyesine ulaşabiliyor, ki bu önemli bir farktır. Bazı düşük performanslı cihazların yanında Bosch, Krups veya Kitchenaid ve Philips markalarının mikserleri en sessiz cihazlar arasında idi.

Çoğu cihazda güç 90 ila 800 watt arasındaydı, ancak bunun aşağısında olan cihazlarda vardı arada.

 

Ek özellikler ve donanım

 

Yukarıda belirtilen kriterlere ek olarak, diğer satın alma kriterlerini de göz önünde bulundurmalısınız. Aşağıda sizin için, bunların arasında en önemli olanları kısaca özetlemeye çalıştık. Böylece satın alırken nelere dikkat etmeniz gerektiğini daha iyi değerlendirebilirsiniz.

 

Miksere bir blender dahil etmek:

Birçok cihazda ayrıca bir blender çalıştırmak için bölümler yer almaktadır. Bu, farklı yiyecek türlerini parçalamak veya smoothie yapmak için kullanılabilir. Doğrudan miksere bağlanması gerektiğinden, standart bir blendere göre bu versiyon biraz daha hantal olmaktadır.

 

Eklerin sayısı ve kalitesi:

Birçok üretici, özel kullanım alanlarına yönelik birbirinden farklı başlıklar sunmaktadır. Bunlar, örneğin yapışkan hamurlar için özellikle uygun olarak kaplanmış karıştırma çubukları veya yoğurmayı optimize etmek için özel şekilli yoğurma kancaları olabilir. Ayrıca işçiliğe ve özellikle paslanmaz çelik parçaların bulaşık makinesinde yıkanabilir olmasına dikkat edin, çünkü elle temizleme çok fazla zaman alabilir.

 

Kablo uzunluğu:

Kablo uzunluğuna da dikkat edin, çünkü kablo ne kadar uzun olursa, siz de o kadar serbest çalışabilirsiniz. Bununla birlikte, çok uzun bir kablo da rahatsız edici olabilir bazen.

Ağırlık:

Cihazla uzun süre ve yoğun bir şekilde çalışmak istiyorsanız, kolun daha çabuk yorulması nedeniyle yüksek ağırlık size çalışmanızda engel olabilir. Çoğu model 700 ila 1.200 gram arasında bir ağırlığa sahiptir. Büyük bir fark gibi görünmeyen şey pratikte büyük bir fark yaratabilir.

 

Turbo seviyesi:

Turbo seviyesi çok sevilen bir özelliktir. Bu genellikle hızı yüksek seviyelere getirebilmek için ayrı bir düğme ile çalıştırılan bir özelliktir. Cihazın aşırı ısınacağı için bu aşamada sürekli bir çalışma genellikle mümkün değildir. Ancak kısa süreli kullanımda, günlük işleri hızlandırabilen çok kullanışlı bir özelliktir.

 

Elektrik tüketimi:

Elektrik tüketimi performansa bağlıdır. Buna göre, modele bağlı olarak 0.001 kWh ile yaklaşık 0.008 kWh arasındadır. Bununla birlikte, bu faktör genellikle ihmal edilebilir, çünkü 5 dakikalık kullanımda cihazın ne kadar güçlü olduğu neredeyse önemsizdir. Maliyetler genellikle 0.1 ile 0.2 sent arasındadır.

 

 

 

Abone ol
Notify of
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
DMCA.com Protection Status