En iyi monitör

Son güncelleme: 28.05.24

Bu web sayfası okuyucularımız tarafından desteklenmektedir. Sayfada bulunan linkler üzerinden alışveriş yaptığınızda bunun karşılığında küçük bir komisyon alırız. Hakkımızda daha fazla

 

Monitör Satın Alma Rehberi – 2024

 

Sıradan bir vatandaş olarak piyasada bulunan monitör markası sayısına ve onların piyasaya sürdükleri modellere baktığınızda, ürün sayısının fazla olması ve kullanılan teknik terimlerin de çokluğu nedeniyle umutsuzluğa kapılabilirsiniz, özellikle de kendiniz için doğru ürünü ararken. Bu nedenle size bu konuda dikkat etmeniz gereken en önemli noktalara dair kısa bir genel bakış sunmak istiyoruz. Size sunmuş olduğumuz bilgiler ışığında bir ön eleme yapmanız kolaylaşacaktır ve nihai kararınıza bir adım daha yaklaşmış olacaksınız.

Bu arada kendiniz araştırma yaparken mutlaka kullanıcı yorumları bulmaya çalışın, çünkü bunlar size teknik bilgilerin dışında en faydalı olabilecek bilgileri sağlayabilecek niteliktedir. Son olarak, testimiz ile belirlemiş olduğumuz 2024 yılının en iyi monitörlerine, yazımızın sonlarına doğru bir genel bakış bulacaksınız.  

Bu metin Almanca web sayfamız için yazılmış ve burada yayınlanmıştır. Metnin orijinalini buradan okuyabilirsiniz.

 

Monitörün temel özellikleri

 

Temel olarak, iyi bir monitör, kullanım esnasında gözlere zarar vermemesi için yeterince yüksek bir Hertz miktarı sağlayabilmelidir. Monitörü ne kadar yoğun kullandığınıza bağlı olarak bu özellik de o derece önem kazanmaktadır. Hemen bir 144 Hz. monitör alıp almayacağınız ise bu cihazı ne şekilde kullanmak istediğinize bağlıdır. Çalıştırdığınız uygulamalar zaten daha düşük yenileme oranları kullanıyorsa, 144 Hz. monitör de açıkçası pek bir işinize yaramaz. Ayrıca, renk ve görüntü gösterimi açık ve renkli olmalıdır. Ancak, monitörü nasıl kullandığınıza bağlı olarak değişkenlik gösterebilen durumlar olabilir. Bu nedenle, belirli bir modele dönük bir tavsiye burada sadece ileride uygulanacak kullanım amacı belli ise yapılabilir. Örneğin, yüksek kaliteli bir oyun monitöründen yalnızca PC ekipmanının geri kalanı da aynı derecede yüksek kaliteye sahipse, o zaman azami şekilde faydalanabilirsiniz.

Monitör bağlantılarının da gereksinimlerinizi karşılaması son derece önemlidir. Örneğin monitörünüzü HDMI, VGA veya DVI ile bağlamak mı istiyorsunuz, ya da dahili hoparlörlere mi ihtiyacınız var, sonradan harici hoparlör bağlatmak sorunda kalmamak için? Satın alma noktasında tüm bunları mutlaka dikkate almalı ve buna göre de bir ön elemede bulunmalısınız.

Sonuçta size en iyi uyacak olan monitör, sizin bütçenize en uygun olan model olacaktır doğal olarak. Nihayetinde kim tutup da en üst düzeyde son model bir monitöre hemen yüzlerce dolar harcamak ister ki? Aslında böyle bir şeye gerek bile yok, çünkü nispeten düşük maliyetli bir monitör bile gereksinimlerinizi tam olarak karşılayabilir.

 

Kullanım alanına göre gereksinimler

 

Monitörü, yüksek yenileme hızlarına sahip zorlu bilgisayar oyunları oynamak için kullanmak istiyorsanız, o zaman size önerimiz bir oyun monitörü almak olacaktır. Çünkü burada son derece kısa bir tepkime süresi, 144 Hz, HDR, parlak renk üretimi ve G-Sync veya Freesync gibi ek özelliklerin yanı sıra üst düzey özellikler elde edilir, bu nedenle monitörün Hz. sayısı sizin grafik kartınızın resim karelerine oyun esnasında uyarlanır.

Bununla birlikte ofiste kullanılan sıradan bir bilgisayarın gereksinimleri tamamıyla farklıdır. Burada, monitörün mavi ışık oranlarının son derece iyi bir biçimde azaltılmış olmasına dikkat etmek gerek, ancak o zaman gözlere fazla bir zararı olmaz. Bazen de meslektaşlarınız veya aynı anda birkaç kişiyle beraber tek bir monitöre bakıp belli bir durumu tartışmanız gerekebilir. Burada, mümkün olan en geniş görüş açısına sahip bir monitör seçmek aslında en mantıklı kararmış gibi duruyor. İyi aydınlatılmış bir odada, monitörün sahip olduğu parlaklık derecesi oldukça farklı sonuçlar verebilir. Parlaklık cd/m² olarak verilir ve net bir ekran için çok önemli olan kontrast oranı, orantısal olarak verilir (örneğin 100.000: 1).

Bazen birden çok monitörün kullanılabileceği profesyonel ortamlarda, daha farklı kriterler de monitör seçiminde büyük bir öneme sahip olabilmektedir. Burada, monitörün kolayca döndürülebilmesi ve eğilebilmesi, yeterli büyüklükte olması ve aynı anda çok fazla içerik görüntüleyebilmek için mümkün olan en yüksek çözünürlüğü sunması önemlidir. Pahalı bir 4K modeli olup olmadığı veya Full HD monitörün yeterli olup olmadığı da tamamen sizin gereksinimlerinize bağlıdır. Bir oyun monitörü bile 4K çözünürlüğüne sahip olmak zorunda değildir, örneğin PC’nin performansı oyunları tam 4K çözünürlükte istediğiniz ayrıntı düzeyinde görüntülemek için yeterli değilse.

Diğer yandan, monitör özellikle sağlam ve dirençli olması gereken bir alanda kullanılacaksa, yüksek çözünürlük veya özel kontrast oranı gibi kriterler pek önemli değildir. Bu durumda, monitör sağlam ve belki de özellikle ucuz ya da özellikle toza, kire veya neme karşı daha az hassas olmalıdır.

Boyut, fiyat aralığı ve özellikler

 

Tabii ki, fiyat karşılaştırma noktasına geldiğimizde ve farklı uygun olabilecek modelleri karşılaştırdığınızda, parlaklık, Hertz sayısının çözünürlüğü gibi yukarıda belirtilen kriterleri göz ardı etmemelisiniz. Bunun dışında monitörün ekran boyutuna da dikkat etmek gerekir, yani çapraz olarak ölçülen ve inç olarak ifade edilen boyuttan kastımız. Monitörler için genel olarak en yaygın boyut 20 ila 24 inç arasıdır, ancak Full HD çözünürlük bu modeller için yeterlidir, normal bir koltuk mesafesinde bile 4K ve 1080 Full HD çözünürlük arasındaki fark pek fark edilmez. Bu nedenle, çok yüksek çözünürlüklü bir monitör, yalnızca PC veya grafik kartı yeterince güçlü ve monitör yüksek çözünürlükten yararlanacak kadar büyükse mantıklıdır. Aksi takdirde, masaüstü simgeleri de zar zor okunabilecek kadar küçük hale gelecektir. 4K çözünürlük ancak 27 inç veya daha büyük bir monitör boyutunda verimli olacaktır, ondan aşağısı mantıklı bir satın alım kararı olmayacaktır. Tabii ki, Full HD ve 4K monitör arasındaki fiyat farkının bazen çok büyük olabileceğini de unutmamak gerekir. Aynı şey 60, 75 veya 100 Hz. monitörler ile 144 Hz. monitörler arasındaki fark için de geçerlidir.

Monitördeki bağlantılara ek olarak, monitörün sunduğu çeşitli ayar seçeneklerine de mutlaka göz atın. Birçok kişi, renk gösterimi, parlaklık, kontrast vb. özelliklerin gerektiğinde kişisel ihtiyaçlara kolayca uyarlanabilmesini son derece avantajlı bulmaktadır.

Birbirinden farklı modellerin aralarında fiyat açısından büyük bir uçurum var. Böylece, ucuz bir ofis monitörü ile 144Hz ve 4K çözünürlüğe sahip bir oyun monitörü arasındaki fiyat farkı kolayca birkaç yüz Euro’ya kadar çıkabilir.

 

 

Abone ol
Notify of
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
DMCA.com Protection Status