En iyi notebook

Son güncelleme: 13.06.24

Bu web sayfası okuyucularımız tarafından desteklenmektedir. Sayfada bulunan linkler üzerinden alışveriş yaptığınızda bunun karşılığında küçük bir komisyon alırız. Hakkımızda daha fazla

 

Dizüstü Bilgisayar Satın Alma Rehberi – 2024

 

Bir dizüstü bilgisayar satın almak istiyorsanız, fiyat karşılaştırma aşamasından evvel, hangi cihazın amaçlarınız için en uygun olan cihaz olduğunu tespit etmeniz gerek. Çünkü kesinlikle yüksek kaliteli ve pahalı bir dizüstü bilgisayar olması ya da ucuz bir dizüstü bilgisayarın tamamen sizin amaçlarınız için yeterli olup olmadığı, tamamen sizin kişisel olarak sahip olduğunuz uygulama alanına veya gereksinimlerinize bağlıdır. Hangi performans göstergelerine dikkat etmeniz gerektiğini ve satın alırken başka nelere dikkat etmeniz gerektiğini size burada detaylı bir biçimde aktarmaya çalışacağız. Son olarak, sizin için 2024 yılının en dizüstü bilgisayarlarını derlediğimiz en iyiler listemizi inceleyebilirsiniz.

 

Doğru uygulama alanı için doğru dizüstü bilgisayar

 

Küçük dil bilgisi kursu: dizüstü bilgisayar ve notebook genel dil kullanımında eşanlamlı olarak kullanılır. Başlangıçta, dizüstü bilgisayarlar daha kompakt idi, çok güçlü değillerdi ve çok daha küçük bir belleğe sahiplerdi. Bu nedenle, hiç kimse bir oyun notebook’undan bahsetmez ve bunun yerine daha çok dizüstü oyun bilgisayarı kavramı yerleşmiştir.

Sizin için en iyi dizüstü bilgisayarın hangi model olduğu daha çok sizin kullanım alanınıza göre değişir ve belirlenir. Bir oyuncunun satın aldığı cihazdan beklentisi, yalnızca sörf yapmak ve e-postayı kontrol etmek için dizüstü bilgisayar kullanan birisinden oldukça farklıdır. Piyasada çok fazla notebook markası var ve her birinin de farklı farklı modelleri var. Ürün yelpazesi oldukça geniş, ancak biz sizin, kendi ihtiyaç ve gereksinimlerinize en uygun notebook’u bulmanız için gerekli bilgileri size sunacağız.

Ucuz bir dizüstü bilgisayarla karşılaştırıldığında, üst düzey bir cihaz sadece daha hızlı, daha güçlü ve daha pahalı değil, aynı zamanda genellikle hantal ve daha ağırdır. Buna göre, mobil kullanım için, basit ve çok güçlü olmayan bir cihaz seçimince karar kılmak bazı durumlarda mantıklı bile olabilir. Çoğu zaman pil ömrü de önemli ölçüde daha yüksektir. Ancak, cihazınızda görüntü ve video düzenleme veya ayrıntılı oyunlar gibi zorlu uygulamaları çalıştırmak istiyorsanız, güçlü bir modelde karar kılmanız daha doğru olacaktır. Bu durumda, NVidia’dan Geforce veya AMD Radeon kartı gibi ayrı bir grafik kartının takılı olduğundan emin olun. Ancak, ofis kullanım amacı için bu gerekli değildir, çünkü mevcut dizüstü bilgisayar işlemcileri her zaman bu amaçlar için tamamen yeterli olan yerleşik grafik işlemcilerine sahiptir, ki bunlarla basit düzeydeki 3 boyutlu oyunları bile rahatlıkla oynayabilirsiniz.

Dizüstü bilgisayarı yolda da kullanmak istiyorsanız, daha küçük ekrana sahip bir model seçmek de isteyebilirsiniz. Oyuncular veya zorlu aktiviteler için en azından 17 inçlik bir dizüstü bilgisayar gerekli iken, daha basit işler için daha küçük ekranlara sahip cihazlar gayet yeterlidir. Bu da daha uzun bir pil ömrüne katkıda bulunur. Herkes yüksek performansa, çok fazla belleğe ve büyük bir sabit diske ihtiyaç duymayabilir. Klasik belgeler veya görüntülerle, 1 terabaytlık bir sabit diski neredeyse hiçbir zaman tam dolduramazsınız. Bu yüzden sadece rakamları birbirleriyle kıyaslamayın, aynı zamanda daha hızlı bir işlemcinin, daha büyük bir ekranın ve ayrı bir ekran kartının fiyat, ısı gelişimi, ağırlık ve pil ömrü açısından dezavantajlarını da düşünün. Belirli uygulamaları çalıştırırken dokunmatik özellikten de faydalanmak isteyebilirsiniz. Ancak bu da bir oyun dizüstü bilgisayarı için daha ziyade alakasız olacaktır.

Temel olarak, satın alabileceğiniz herhangi bir mevcut dizüstü bilgisayarın ofis uygulamaları için yeterli olduğunu varsayabilirsiniz. 4, 8 veya 16 gigabayt bellek veya i3 veya i7 işlemci olması burada önem teşkil etmez. Office kısmında, bu faktörler arasında herhangi bir farklılık göremeyeceksiniz. Daha ziyade hızlı bir sabit diske (muhtemelen bir SSD sabit diski), sağlam bir yapıya ve uzun bir pil ömrüne önem vermelisiniz.

 

Temel Performans Göstergeleri

 

Satın alımı söz konusu olabilecek farklı modellerin performansını karşılaştırmak istiyorsanız, özellikle CPU (işlemci), GPU (grafik kartı), RAM (çalışma belleği) ve sabit diski karşılaştırmalısınız. Bu bileşenler ne kadar güçlü ve iyi olursa, cihaz da o derecede pahalı olur ve aynı zamanda daha güçlü bir cihaz haline gelir. Eğer salt oyun oynamak istiyorsanız, bir dizüstü bilgisayar asla yeterince güçlü olmayacaktır ve – bunu da düşünmelisiniz – üst düzey bir Oyun PC‘sinin performansına asla ulaşamaz.

Bir i5 işlemci, 8 gigabayt RAM ve orta kademe NVidia veya AMD grafik kartı ile iyi bir orta yol alabilirsiniz. Bu nedenle, yeni çıkan oyunlar birçok ayrıntıdan mahrum kalacaktır oynarken, ancak günlük yaşam ve daha zorlu görevler için böyle bir cihaz çoğu insan için tamamen yeterlidir. Kısa yükleme sürelerini ve hızlı önyükleme yapmayı tercih ediyorsanız, cihazınızın bir SSD sabit diske sahip olduğundan emin olmalısınız.

Diğer özellikler

 

Bir dizüstü bilgisayarın performansına ek olarak, karşılaştırırken dikkate alınabilecek birçok farklı faktör vardır. Tasarıma ek olarak, bunlar örneğin bağlantıların sayısını ve türünü içerir. Gereksinimlere bağlı olarak, çok sayıda USB 2.0 veya 3.0 bağlantı noktasına sahip olan veya artık birçok dizüstü bilgisayarda bulunmayan bir DVD sürücüsüne sahip bir aygıt seçmek yararlı olabilir. Touch özellikli cihazlara değer veriyorsanız eğer, o zaman dönüştürülebilir bir model almayı da düşünebilirsiniz. Burada, cihazı hem dizüstü bilgisayar hem de tablet olarak kullanabilirsiniz. Klavye ya katlanabilir ya da tamamen çıkarılabilir özelliğe sahiptir.

WLAN ve Bluetooth bugün bir dizüstü bilgisayarın standart ekipmanının bir parçasıdır, bu yüzden bu donanımlar için endişelenmenize gerek yoktur. Ancak, ekran boyutuna, ağırlığına, pil ömrüne ve performansına ve ayrıca kasa malzemesine kesinlikle dikkat etmelisiniz. Metal kasalar daha sağlamdır ve plastik kasalardan daha asil görünmektedir, ancak aynı zamanda biraz daha pahalıdırlar. Ekran yansıması, parlaklık ve görüntü kalitesi ile ilgili olarak, bu kriterler genellikle ilk bakışta görünmediği için diğer alıcı ve kullanıcılar tarafından yapılan yorumları inceleyip okumanızı mutlaka tavsiye ederiz.

 

 

 

Abone ol
Notify of
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
DMCA.com Protection Status