En iyi Ofis Sandalyesi

Son güncelleme: 28.05.24

Bu web sayfası okuyucularımız tarafından desteklenmektedir. Sayfada bulunan linkler üzerinden alışveriş yaptığınızda bunun karşılığında küçük bir komisyon alırız. Hakkımızda daha fazla

 

Ofis Sandalyesi Satın Alma Rehberi – 2024

 

Sık sık masada veya bilgisayar başında çalışıyorsanız ve saatlerinizi oturarak geçiriyorsanız, o zaman sırtınızı, omurganızı ve boyun kaslarınızı korumak için iyi bir ofis sandalyesine ihtiyacınız var demektir. Bu ürün gamında çok fazla üretici markası var, dolayısıyla piyasada çok fazla ürün bulunmakta. Bu nedenle gereksinimlerinizi ve ihtiyaçlarınızı baştan belirlemeli ve arayışınızı bu doğrultuda sürdürmelisiniz,  çünkü herkese uygun tek bir ofis koltuğu ne yazık ki yoktur. İlk önce ne tür bir tasarım istediğinize karar verin ve ardında da ofis sandalyesinin ayarlama seçeneklerini göz önünde bulundurun.

Son olarak, size en uygun modeli bulabilmek için, ürünlere dahil olabilecek ek özellik ve donanımlara göz atmakta fayda var. Elbetteki ürünlerin fiyatları açısından da bir karşılaştırma yapmalısınız, özellikle ön eleme sonrası seçenekler arasında bulunan ürünler açısından. Sonrasında ise kullanıcı yorumları açısından da bir araştırma yapmanız, karar verme aşamasında size mutlaka fayda sağlayacaktır. Önerilen modellere genel bir bakış için 2024’deki en iyi 5 ofis sandalyeleri listesine bir göz atabilirsiniz.

 

Ofis Sandalyesi çeşitleri

 

Klasik ofis sandalyelerine ek olarak, piyasada bulunan çeşitli masa modelleri için az ya da çok tuhaf sayılabilecek ofis sandalyesi modelleri vardır. Jimnastik toplarına ek olarak, bunlar diz çökmeye benzer bir duruş aldığınız eyer sandalyeleri veya diz sandalyeleri olarak da adlandırılır. Ancak, yapmış olduğumuz testte sadece klasik ofis sandalyeleri değerlendirildi, çünkü daha sıra dışı modellerin faydaları ya henüz kanıtlanmadı, ya da herkesin zevkine uygun değiller.

Üst kategori açısından, klasik ofis koltukları örgü veya kumaş döşemeli döner sandalyeler ve örgü veya deri veya suni deri ile yönetici sandalyeler arasında ayırt edilebilir. Ancak, işlevsellik açısından modellerin arasında farklılık görülmez. Makam koltukları sadece – standart döner sandalyelere kıyasla – çıkıntılı kolçaklara sahip olmaları ve genellikle kalın sırt döşemelerine sahip olmaları ile karakterize edilir. Bu kategorideki klasik model ise siyah derili ve kalın sırt döşemeli yönetici koltuğu modelidir.

Modeller arasındaki geçiş az ya da çok akıcıdır, çünkü bir ofis sandalyesini iyi bir ofis sandalyesi yapan nispeten net kriterler vardır. Size en çok uyacak ofis sandalyesi modelini seçerken, bizim size verebileceğimiz tavsiye, masada geçirdiğiniz zamana göre bir seçimde bulunmanızdır. Çünkü burada işçilik açısından farklılıklar var.

Ev ofisinizde ya da özel kullanım için kullanacağınız ucuz bir ofis koltuğu zaten oldukça uygun fiyatlara alınabiliyor, ancak profesyonel ofis koltukları konfor sağlamak zorunda olduklarından ve örneğin 4 saatten fazla oturulan sandalyeler olduklarından çok farklı bir kalitede üretilmek zorundadırlar ve bu nedenle kolay kolay aşınmaya da uğramazlar. Bu nedenle, şüphe durumunda, maksimum günlük oturma süresi ile ilgili üreticinin vermiş olduğu bilgilere dikkat etmenizi öneririz.

 

Ergonomi ve Mekanik

 

Oturma konforu ile ilgili olarak, önce bir kumaş veya deri döner sandalye mi yoksa file sırtlı bir model mi almak istediğinize karar vermelisiniz. Burada esas olan sizin kişisel tercihinizdir. Çünkü kumaş kaplı klasik döner sandalyede sıcaklık her tarafa dağılır ve daha sıcak bir oturma hissine neden olur. File sırtlı bir ofis sandalyesinde ise daha düzgün bir hava akımı vardır, bu da özellikle yaz aylarında oturma esnasında büyük bir avantaj ve konfor sağlar. Ancak burada sırt kısmı döşemeli bir ofis sandalyesinin oldukça iyi bir konfor ve oturma deneyimi sağlayacağını da unutmamak gerek.

Koltuk döşemesi açısından ise, kullanılan malzemeye dikkat etmelisiniz ki gereksinimlerinizi karşılayabilsin. Kumaş kaplamalarda ise, belirtildiği takdirde, üretici tarafından verilen aşınma oranı bilgilerine göz atın. 100.000’in üzerindeki değerler çok sağlam bir malzemeyi gösterirken, 30.000 veya daha az bir aşınma oranına sahip döşemeler, er ya da geç belirli bir aşınmadan sonra bu aşınma izlerini belli edeceklerdir.

Ofis koltuklarının mekaniği ile ilgili olarak – varsa – üç farklı tür arasında ayrım yapılmaktadır:

 

Sallanma mekanizması:

Bu tür koltuklarda koltuk arkalığı geriye doğru hareket ettirilebilir ve oturma kısmı, koltuk arkalığına aynı açıda kalmaya devam eder. Genellikle o anki pozisyon bir tür kol ile kilitlenebilir. Bu üç mekaniğin en basitidir.

 

Kalıcı temas:

Burada oturma kısmı, sırtlığa yaslandığınızda konumunu değiştirmez. Sonuç olarak, koltuk arkalığı kullanıcının hareketine göre hareket ettiğinden, kullanıcı her zaman dik veya yatık duruş arasında geçiş yapabilir. Bu, omurlararası diskler üzerindeki baskıyı azaltır ve genel olarak iyi bir oturma hissi sağlar

 

Senkron mekanizma:

Bu tür aynı zamanda nokta senkron mekaniği olarak da adlandırılır. Burada koltuk arkalığının eğimi, koltuğun eğimine 3:1 oranında bağlıdır.  Bu, arkaya yaslandığınızda koltuğun biraz geri hareket etmesine neden olur, ancak açıda değişme meydana gelir. Bu, herhangi bir oturma pozisyonunda muhafaza edilen iyi bir pelvik duruş sağlar.

Bu mekanizmalara ek olarak, bazı modeller ayrıca kolçakların yüksekliğini ayarlama seçeneği sunar (kolçaklar varsa) veya oturma derinliği de ayarlanabilir. Tüm ofis sandalyelerinde standart olan yükseklik ayarına ek olarak, bu da oturma konforunun artmasına katkıda bulunur. Farklı özellikler sayısı ve karmaşıklığı ile birlikte doğal olarak fiyat kategorisinde de artış olur.

Ek donanım

 

Bir ofis sandalyesi satın alırken, takılan tekerleklerin kalitesine ve türüne de dikkat etmelisiniz. Çünkü bazı tekerlekler sadece sert zeminler veya sadece halı gibi yumuşak zeminler için uygundur. Özellikle çok basit sert plastik tekerlekler genellikle sadece yumuşak zeminler için uygundur ve laminat veya fayans gibi sert zeminlerde çiziklere neden olur veya koltuğun iyi bir tutuşa sahip olmamasını ve kolayca kayıp gitmesine neden olur.

Piyasada yüksek, orta veya alçak arkalığı bulunan çeşitli türde ofis sandalyeleri var. Genel olarak, klasik ofis veya yönetici koltukları genellikle yüksek sırtlıklarla donatılmıştır, ancak yüksekliğin kafanın yaslanması için yeterli olup olmadığı veya biraz daha düşük tutulması mı gerektiği aslında tamamen kişisel zevkinize bağlı olan bir faktördür.

Buna ek olarak, bazı üreticiler kolçak için yükseklik ayarı, eğim ayarı veya dışa veya içe doğru hafif bir dönüş gibi ek ayar seçenekleri sunar. Kollarınızı iş yerinde sürekli kolçağa yaslıyorsanız, kolçakların maksimum düzeyde kişiselleştirilebilmesine olanak sağlayan bir model faydalı olabilir.

Ayrıca, her zaman koltuğun dayanıklılığına dikkat etmelisiniz, çünkü bu genel olarak işçilik kalitesi ve ürünün sağlamlığı hakkında bilgi sağlar.

Bir çocuk için bir ofis sandalyesi satın almak istiyorsanız, çocuğun boy ve ağırlık sınıfı için özel olarak tasarlanmış bir model satın almanızı tavsiye ederiz. Birçok üreticinin özel çocuk masası sandalye modelleri vardır. Çocuk masasına yetişkinler için basit bir ofis sandalyesi yerleştirmekten mutlaka kaçınılmalıdır.

 

 

 

Abone ol
Notify of
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
DMCA.com Protection Status