En iyi portatif klima

Son güncelleme: 28.05.24

Bu web sayfası okuyucularımız tarafından desteklenmektedir. Sayfada bulunan linkler üzerinden alışveriş yaptığınızda bunun karşılığında küçük bir komisyon alırız. Hakkımızda daha fazla

 

Portatif Klima Satın Alma Rehberi – 2024

 

Mobil bir klima cihazının kurulumu hızlı ve kolaydır ve odadan odaya kolayca taşınabilir. Portatif bir klima, eğer sürekli olarak çalıştırılmayacaksa ve sadece aşırı sıcak havalarda kullanılacaksa gayet mantıklı bir karar olabilir, özellikle de ucuz bir klima almak gibi bir planınız varsa. Piyasada birçok portatif klima markası var ve her bir üretici çeşitli modelleri piyasaya sürdüğünden oldukça geniş bir ürün gamı ile karşılaşmanız olası. Bu nedenle size en uygun klimayı bulabilmek için iyi bir araştırma yapmanız ve bunun için mesai harcamanız gerekecektir. Bu nedenle, uygun cihazların fiyatları konusunda bir karşılaştırma yapmadan önce farklı klima tiplerine ve enerji verimlilik sınıflarına bakmanız mutlaka tavsiye edilir. Yapacağınız bu araştırmaya ek olarak bir de kullanıcı yorumları faydalı olacaktır tercihinizi belirlemenizde. Karşılaştırma yaparken farklı ekipman özelliklerine dikkat ettiğinizden emin olun, çünkü bunlar bazen birbirinden oldukça farklı olabilmektedir. Karar verme konusunda yardıma ihtiyacınız varsa, 2024’nin en iyi 5 portatif klima cihazı listemize göz atabilirsiniz.

 

Klima cihazı çeşitleri

 

Genellikle klima cihazları yapı türlerine göre üç farklı gruba ayrılır. Buna ek olarak, elbette fonksiyonel kapsam, teknik ekipman ve işlevselliğe göre daha da ayırt edici özellikler vardır. Aşağıda, uygulama alanına bağlı olarak amaçlarınız için az ya da çok uygun olan farklı klima sistemlerinin kısa bir özetini bulacaksınız:

 

Split Klima Cihazları:

Bu tip klimalar sadece tek bir cihazdan meydana gelmez, biri dış biri de iç ünite olmak üzere iki farklı parçadan oluşmaktadır. Soğutma kısmına ek olarak, dışarıya monte edilmesi gereken bir kompresör de vardır. Genellikle sabit klimalar söz konusu olduğunda, bunların çok büyük bir kısmı split türü klima cihazlarıdır. Bununla birlikte, özellikle karavan modellerinde kullanım için uygun mobil split klimalar da bulunmaktadır. Buradaki en büyük avantaj düşük gürültü seviyesidir, çünkü cihazın daha yüksek ses çıkaran kısmı dışarıya monte edilmektedir ve daha sessiz olan kısım iç ünitedir.

 

Mono Klima Cihazları:

Bu klima yapısında gerekli tüm elemanlar tek ve büyük bir klima ünitesinde yer almaktadır. Temel olarak bu cihazlar büyük bir gövde kısmından ve çalışma moduna bağlı olarak dışarıya su veya sadece buhar ileten bir hava gider hortumundan oluşur. Burada hava gider hortumu pencereden veya kapıdan dışarıya doğru yerleştirilir.

Böylece bu cihazlar sadece yakında bir pencere veya kapı olan mekanlarda kullanılabilir ve bu da kullanım alanını sınırlamaktadır. Bununla birlikte, en büyük avantajı, cihazların ihtiyacınız olmadığında bir odadan diğerine hızlı ve kolay bir şekilde taşınabilmesidir. Boyut ve performansa bağlı olarak, 50 m²’ye kadar olan odalar etkin bir şekilde soğutulabilir, ancak genel olarak 30m²’nin üzerindeki odalar için sabit ve kalıcı bir klimanın satın alınıp monte edilmesi önerilmektedir. Bu mono klima cihazları oldukça gürültülü çalışabilmektedir, çünkü tek üniteden oluşmaktadırlar ve cihaz iç mekanda yer alır. Bu nedenle bu tarz bir cihazı yatak odasında kullanmak pek de tavsiye edilmez doğrusu.

 

Kompakt klimalar cihazları:

Bu, sabit, kalıcı olarak monte edilmiş cihazlar ile basit bir şekilde herhangi bir mekana serbest bir biçimde yerleştirilen mono cihazlar arasında bir ara çözümdür. Kompakt klimalar ayrıca bir pencere veya kapının yakınında bulunan bir duvara yerleştirilir ve soğutma sonucunda meydana gelen sıcak hava böylece dışarıya verilir. Bunlar sadece bir üniteden oluştuklarından tam teşekküllü klima sistemlerine kıyasla son derece kolay bir biçimde monte edilebilir ve tekrar sökülebilir.

Fakat yine de bu tarz bir cihazı çalıştırmadan önce mono klima cihazı kurulumundan daha yorucu olacak ve belli bir miktarda efor gerekmektedir kurulumun tamamlanması için. Gürültü açısından, kompakt bir cihaz mono cihazlara benzer bir seviyede gürültü üretir.

 

Enerji Verimliliği

 

Giriş seviyesindeki çoğu portatif klima, sabit cihazlara göre önemli ölçüde daha az verimli çalışır. Özellikle, piyasadaki eski modeller genellikle çok zayıf bir enerji verimliliğine sahiptir ve bu da onları sadece kısa süreli kullanım için uygun kılmaktadır. Cihaz ne kadar sıklıkla kullanılacaksa, sabit bir cihaz ya da üst düzey bir portatif cihaza yatırım yapmak daha mantıklı olacaktır, özellikle de uzun vadeli düşününce.

Bu arada AB klima üniteleri için klima tablosunu A+++ olarak genişletti ve yeni cihazların en az B sınıfı enerji verimliliğine sahip olması gerektiğine hükmetti. Bu nedenle bir C, D veya E olan enerji verimliliğine sahip bir cihaz satın almanızı kesinlikle önermiyoruz, özellikle de sürekli kullanılacaksa. Enerji verimliliği sınıfı ile birlikte, soğutma performansına göz atmakta fayda olduğunu düşünüyoruz. Bu ERR değeri watt cinsinden ifade edilir ve güç tüketimi (watt cinsinden) ile soğutma kapasitesi (watt cinsinden) arasındaki oranı açıklar. Bu değer ne kadar yüksek olursa, cihaz o kadar verimli çalışır. Değerin tam anlamı aşağıdaki hesaplama örneğinde gösterilmiştir:

5’lik bir ERR değeri, 5 watt ile soğutulabilen bir odanın iklimlendirilmesi için 1 kilowatt enerji kullanılması gerektiği anlamına gelir. En yüksek verimlilik ile çalışan cihazı arıyorsanız, “hava-su prensibi” ile çalışan bir model aramalısınız. Daha basit “havadan havaya soğutma prensibi” ile karşılaştırıldığında, bu cihazlar önemli ölçüde daha yüksek bir soğutma kapasitesi ile çalışır ve bu nedenle daha yüksek bir enerji verimliliği sunar. Hava-su-prensibiyle çalışan cihazlarda, yoğuşma suyunun bir kısmı tekrar cihaza döner ve kondansatörü soğutmak için kullanılır.  

Ek ekipman ve ürün özellikleri

 

Farklı modeller, özellikleri ve dahil edilen aksesuarlar açısından birbirlerinden oldukça farklı olabilmektedir. Bu nedenle, bu konuya detaylı bir biçimde eğilmekte fayda var. Cihazı nerede kullanmak istediğinize bağlı olarak, kesinlikle maksimum gürültü değerlerini db. olarak karşılaştırmalısınız, çünkü çok yüksek gürültü çıkaran bir cihazı yatak odasında kullanmanız oldukça zor olabilir bu koşullar altında. Genel olarak, 65 dB’lik bir gürültü seviyesi aşılmamalıdır, çünkü bu değerden sonraki gürültü seviyesi rahatsız edici olarak algılanır. Ne kadar az, o kadar iyi tabii ki de.

Ayrıca, bazı üreticiler, özellikle de cihaz nispeten uzak kalıyorsa veya yüksek bir yerde bulunuyorsa, cihazın rahat bir şekilde kullanılabilmesi için uygun bir uzaktan kumanda tedarik etmektedir. Ayrıca, verilen hava gider hortumunun uzunluğuna dikkat edin, çünkü kurulum alanına bağlı olarak, cihazın kurulup kullanılabilmesi için minimum bir mesafeye ihtiyacınız olacaktır.

Buna ek olarak, birçok üretici, soğutmanın yanı sıra havayı ısıtmak veya nemlendirmek için de kullanılabilen kombine cihazlar sunmaktadır. Bu, cihazın yıl boyunca farklı amaçlar için kullanılmasını mümkün kılabilir. Tipik olarak, bu tür kombine cihazlar — özellikle yüksek performanslı ve enerji tasarruflu bir şekilde çalıştıklarında — soğutma ünitelerinden önemli ölçüde daha pahalıdır. Bu nedenle, genellikle yapı marketleri tarafından pazarlanan, yüksek ısıtma ve soğutma performansı vaat eden kombine cihazlara dikkat ve şüphe ile yaklaşılmalıdır. Çoğu zaman, enerji verimliliği değerleri çok zayıftır veya cihazın performansı düşüktür. (Bu bağlamda, ısı ve soğutma çıkışı için farklı verimlilik sınıflarının belirtildiğini bilmek sizin açınızdan faydalı olacaktır!)

 

 

 

 

Abone ol
Notify of
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
DMCA.com Protection Status