En iyi scooter

Son güncelleme: 28.05.24

Bu web sayfası okuyucularımız tarafından desteklenmektedir. Sayfada bulunan linkler üzerinden alışveriş yaptığınızda bunun karşılığında küçük bir komisyon alırız. Hakkımızda daha fazla

 

Scooter Satın Alma Rehberi – 2024

 

Karşınıza çıkan ilk scooter ya da bulabildiğiniz en ucuz scooter’ı satın almadan önce mutlaka bir fiyat karşılaştırma yapılması gerekir. Bu nedenle piyasada bulunan scooter markası modelleri ve onların özellikleri detaylı bir biçimde araştırılmalıdır. Böylece kaliteli ve ucuz scooter modelleri arasındaki farkları görmüş olursunuz. Bisiklet gibi diğer ulaşım araçlarına kıyasla, burada dikkate alınması gereken çok şey yoktur, ancak bir scooter sadece kişinin ihtiyaç ve gereksinimlerine tam olarak uyuyorsa o kişi için en iyi scooter olabilir. Kişisel deneyimlerden faydalanmak amacıyla, kullanıcı yorumları oldukça zengin bir kaynak olabilir sizin için araştırmanız esnasında. Satın alma kararınızı kolaylaştırmak için testte yer alan çeşitli modelleri sizin için yakından inceledik ve 2024 yılının en iyi scooterları listesini hazırladık.

 

Scooter çeşitleri

 

En önemli şey, önce bir scooter türünde karar kılmaktır. Aşağıda sizin için piyasada bulunan üç ana türü kısaca özetledik.

 

Şehir scooter’ı ve katlanır scooter

Birçok scooter zaten katlanabilir özelliktedir. Bunlar eğlenceli sportif faaliyet veya bir ulaşım aracı olarak kullanılırlar ve genellikle sadece iki ila altı kilogram arasında bir ağırlığa sahiptirler. Bu sayede toplu taşıma araçlarında da kolayca taşınabilmeleri büyük bir avantajdır.

 

Elektrik Motorlu Scooter 

Elektrik motorlu bir scooter ile, herhangi bir şekilde fiziksel güç kullanmak zorunda kalmadan basitçe ayakta durarak ilerlemek mümkündür. Gittikçe daha iyi performans sunan aküler sayesinde bu araçları şehirlerde artık daha sık görebiliyoruz ve bunların bazıları 40 km’yi bulan mesafeler kat edebiliyorlar. Bir scooter satın alırken trafik ruhsatına sahip olmasına dikkat etmenizi tavsiye ediyoruz.

 

Çocuk Scooter

Scooterlar üç yaşından büyük çocukların kullanımı için mevcuttur. Burada birincil amaç denge duygusunu güçlendirmek ve motor becerilerini geliştirmektir. Birçok scooterın sadece belirli bir ağırlığa kadar olan çocuklar için onaylandığını ve bu nedenle yetişkinler tarafından kullanılmaması gerektiğini lütfen unutmayın. Bu ürünler büyük scooterlara kıyasla, biraz daha küçüktür ve gidonun neredeyse her zaman yüksekliği ayarlanabilmektedir. Ağırlığı da kullanımı kolaylaştırmak için genellikle normal scooter modellerine göre biraz daha düşüktür.

 

Yetişkinler için scooter

Burada ürün yelpazesi özellikle büyüktür, çünkü klasik scooterlara ek olarak, birçok farklı prensibe dayalı çalışan çeşitli scooter modelleri vardır. Havalı veya kauçuk lastiklere sahip farklı scooter türlerine yakından bakın ve ayrıntılara henüz bakmadan tercih ettiğiniz model türünü belirlemeye çalışın.

 

Koltuklu Scooter

Yetişkinler için üretilen scooter modellerinde engelli insanlar için düşünülüp tasarlanmış bazı koltuklu modeller de var. Hem otururken daha dengeli bir sürüş hem de ayakta dururken dinamik bir sürüş sağlar. Bu modeller genellikle küçük havalı tekerlerle donatılmıştır.

 

Önemli satın alma kriterleri

 

Söz konusu farklı modelleri satın alırken veya karşılaştırırken özellikle dikkat etmeniz gereken hususları aşağıda sizin için kısaca özetledik.

 

Çerçeve

Bir scooter’ın ağırlığı esas olarak çerçeveden gelir. Genelde çerçeve, sağlam ve hafif olduğu için alüminyumdan yapılmıştır. Ancak çocuklar için tasarlanmış çelik veya plastikten yapılmış modeller de vardır. Bu modelleri sağlamlık ve dayanıklılık nedeniyle tavsiye etmiyoruz.

 

Tekerleklerin boyutu

Yanlış boyutlandırılmış tekerlekler en yaygın düşme nedenlerinden biridir. Şehir scooterlarında sık kullanılan tekerlek boyutları önce 26″ ve arkada 20″ ‘dir. Böylece ön tekerlek arka tekerlekten önemli ölçüde daha büyüktür. Bu, stabilite ve pürüzsüz bir sürüş sağlar ve scooterın manevra kabiliyetini arttırır. Benzer bir ilişki, sert kauçuk lastiklerle donatılmış modellerde ve çocuk scooterlarında da bulunabilir. Bununla birlikte, eğlence amaçlı kullanılan scooterlarda ise tekerler genellikle çok daha küçüktür ve hatta inline patenlerin tekerlerini hatırlatır. Bununla birlikte, hızlı scooterlar için, ön ve arka tekerleklerin aynı boyutta olduğu, örneğin iki adet 28″ tekerlek gibi modeller de vardır.

 

Lastikler

Lastikler uygulama ve kullanım alanına uyarlanmalıdır. Bisikletlerde olduğu gibi arazide kullanımı veya şehir trafiği için tasarlanmış havalı lastiklere sahip çeşitli modeller vardır. Genellikle asfalt yol kullanıyorsanız, şehirle uyumlu lastikler seçmelisiniz. Bu, büyük tekerler için turne veya yarış lastikleri olabilir, ancak küçük scooterlarda sert kauçuk tekerlekler daha yaygındır. Eğlence amaçlı çocuk scooterları, inline patenlerden tanıdığımız sert kauçuk tekerleklerle donatılmıştır. Fakat burada farklı boyutların arasındaki fark aralığı çok daha kapsamlıdır. Bir off-road scooter satın almak istiyorsanız, havalı MTB lastiklerinden kullanmalısınız. Turlar ve geziler için 50 mm genişlik, kendini ispatlamıştır ve bundan şaşılmamalıdır.

 

Frenler

Tüm scooterlarda V tipi fren veya kablo freni yoktur. Basit modellerde genellikle lastiğe ayakla basılarak tetiklenen bir arka fren bulunur. Yetişkin scooterları için genellikle disk frenler önerilir, bunlar 100 kg’ın üzerindeki kişiler için dahi onaylıdır. Ancak, bunlar scooter’ı önemli ölçüde daha pahalı hale getirir ve bakımı daha zordur.

Ayak Tahtası

Genelde ayak tahtası 11 ila 15 cm arasında bir genişliğe sahiptir ve 50 cm’ye kadar bir uzunluğa sahip olabilir. İdeal yükseklik uygulama alanına bağlıdır. Bu, rahat turlar için tasarlanmış çocuk scooterları ve modelleri için genellikle 4 ila 10 cm arasındadır. Ayak tahtası ne kadar yere yakın olursa, ilerleme için ayağınızı yere basmanız için gereken yükseklik de o derece az olacaktır, dolayısıyla daha az eğilip çömelmeniz gerekecektir. Bu nedenle, yarış scooterları genellikle çok düşük ayak tahtalarına sahipken, arazi scooter’ları genellikle 9 cm veya daha fazla yükseklik ve daha büyük lastiklere sahiptir. Islakken bile güvenli bir duruş sağlamak için ayak tahtasının kıvrımlı veya kavrama bandına (zımpara kağıdına benzer) sahip olduğundan emin olun.

 

Gidon ve çatal

Gidonun üst kenarı kalça eklemi seviyesinde olmalıdır (çocuklar için biraz daha yüksek). Gidonun genişliği her zaman sürücüden daha geniş olmalı ve yüksekliğinin ayarlanabilir olması lazım. Çoğu scooter sabit bir çatalla donatılmış olsa da, özellikle arazi scooterları için yararlı olan süspansiyonlu modeller de vardır. Klasik şehir scooter’ları ve çocuk scooter’larında, süspansiyonlu bir çatalın sürüş sırasında kullanılacak enerjiyi boşaltması daha olasıdır. Ayrıca, süspansiyon çatalları önemli ölçüde daha pahalıdır ve scooterlara çok az katma değer sağlar. Asfaltta sürüş yaparken, özellikle havalı lastikler takılıysa, zaten bu tür bir özelliğe hiç ihtiyacınız olmayacaktır.

 

Bir Scooter için doğru boyut

 

Scooter’ın ideal boyutu için herhangi bir standart öneri verilememektedir. Bu daha ziyade, kişisel sürüş davranışına ve boyunuza veya kullanacak olan çocuğun büyüklüğüne bağlıdır. Bu nedenle gidonun yüksekliğinin ayarlanabileceği bir model satın almanız önerilir. Böylece gidon kişinin gereksinimlerine göre ayarlanabilir ve kişisel tercihlere kolayca uyarlanabilir.

Scooter’ı sık sık yanınıza almak veya otobüs ile trende taşımak istiyorsanız, mümkün olduğunca kompakt ve hafif olmalı, ancak aynı zamanda sürüş sırasında konfor ve sağlam bir duruş sağlamalıdır. Gidonun yüksekliği, ayak basma alanı ve lastiklerin boyutuna ek olarak, dayanıklılığa da dikkat etmelisiniz, çünkü her scooter yetişkinler için uygun olmayabilir. Güvenliği sağlamak için, bir scootera asla aşırı yüklenilmemelidir, çünkü frenler, tekerlekler ve şasiler her zaman maksimum yük kapasitesi için tasarlanmıştır.

 

 

Abone ol
Notify of
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
DMCA.com Protection Status