En iyi Su Isıtıcısı

Son güncelleme: 28.05.24

Bu web sayfası okuyucularımız tarafından desteklenmektedir. Sayfada bulunan linkler üzerinden alışveriş yaptığınızda bunun karşılığında küçük bir komisyon alırız. Hakkımızda daha fazla

 

Su Isıtıcısı satın alma rehberi – 2024

 

Bir su ısıtıcısı satın alma kararı size belki önemsiz görünüyor olabilir. Bununla birlikte, yeni bir su ısıtıcısı almadan önce, birkaç şeye dikkat etmenizi şiddetle tavsiye ediyoruz. Gereksinimlerinizi karşılaması için en iyi su ısıtıcısı, her zaman tam olarak tüm ihtiyaçlarınıza cevap verebilecek su ısıtıcısı olmalıdır. 2024 yılının en iyi su ısıtıcısına genel bir bakışa, farklı fiyat ve ekipman sınıflarındaki cihazlar için bir öneri olarak görülebilecek testimizin kazananlarının bulunduğu en iyi 5 listesinden ulaşabilirsiniz. Satın alırken dikkat etmeniz gereken ana kriterler su kapasitesi, güç ve ilgili ısıtma süresinin yanı sıra ek fonksiyonlardır. Size uygun olabilecek su ısıtıcısı markası ve modellerini, araştırmalarınız ve kullanıcı yorumları sonuncunda belirlediyseniz, artık fiyat karşılaştırma aşamasına geçip nihai kararınızı verebilirsiniz.

 

Su kapasitesi

 

Kuşkusuz, bir su ısıtıcısının temel işlevi isminin de zaten ortaya koyduğu şeyi yapmaktır — yani su ısıtmaktır. Bu, suyu ısıtma çubukları vasıtası ile ısıtarak elde edilir. Bunun için gereken güç watt olarak belirtilir. Suyun ise ne kadar çabuk ısıtılabileceği iki temel noktaya bağlıdır: Bunlardan biri su miktarı ve diğeri de cihazın ısıtma gücüdür.

Kaynatmak istediğiniz su miktarına bağlı olarak cihazın, suyu belli bir ısıya getirebilmesi için sarf etmesi gerektiği güç miktarı da artacaktır doğal olarak. Piyasadaki çoğu cihaz maksimum 1,5 ila 2 litre arasında bir su kapasitesi sunar. Küçük kamp tipi su ısıtıcıları veya mini su ısıtıcıları genellikle normal ev tipi aletlere kıyasla maksimum bir litreden az bir kapasiteye sahiptir. Bu nedenle, satın almadan önce, hangi amaçlarla su kaynatmak istediğinizi iyi düşünmelisiniz. Akşamları sıcak su torbanızı doldurmak, ya da yemek yapmak için kullanacağınız suyu önceden ısıtmak isterseniz, kuşkusuz büyük kapasiteli bir su ısıtıcısına ihtiyaç duyacaksınız. Ancak arada bir içeceğiniz bir fincan çay için bir su ısıtıcısı almak istiyorsanız rahatlıkla küçük kapasiteli bir cihazı da tercih edebilirsiniz.

Su ısıtıcısının kullanıldığı evde birden fazla kişi yaşıyorsa ve su ısıtıcısı düşük hacimli ise, herkesin sıcak suyunu alıp çay, kahve gibi içeceğini hazırlayabilmesi için belki de 2- veya 3 defa su kaynatmak gerekebileceğini lütfen aklınızdan çıkarmayın. Bu, özellikle düşük performanslı modellerde uzun sürecek bir eyleme dönüşebilir. Bu nedenle tavsiyemiz, her zaman ihtiyaçlarınızı karşılamak için yeterli kapasiteye sahip bir cihaz satın almanızdır.

 

Performans ve ısınma süreleri

 

Düşük kapasiteli güce sahip bir su ısıtıcısının, örneğin sadece 500watt güç ile çalışıyorsa, suyu ısıtması için çok daha fazla zamana ihtiyaç duyacaktır. Bu şekilde düşük watt ile çalışan bir cihaz sadece görünürde elektrikten tasarruf eder, çünkü güçlü bir cihaza kıyasla daha uzun süre suyu ısıtacağından neden olacağı enerji tüketim de yüksek olacaktır. Daha uzun sürede suyu ısıtmaya çalışan cihaz böylece daha güçlü bir cihaza göre daha yüksek miktarda elektrik tüketebilir. Bu nedenle yüksek güçlü bir cihaz alıp kısa sürede suyu ısıtmak temelde daha mantıklı ve tasarruflu olacaktır.

Yaptığımız testte, 2.000 ila 3.000 watt arasında bir güce sahip cihazların aslında en verimli tüketime sahip olduklarını gördük. Bir litre suyun ısıtılması için 2.200 watt’lık bir cihazın 2 ila 2,5 dakika kadar bir süreye ihtiyaç duyduğunu söyleyebiliriz. Daha büyük miktarda suyu hızlı bir şekilde ısıtmak istiyorsanız, kesinlikle en az 3.000 watt gücünde bir cihaz edinmelisiniz. Ancak, zaman faktörü daha az önemliyse, 2.000 ila 2.500 watt arasında bir güce sahip son derece iyi ve etkili bir cihaz alabilirsiniz. Sonuçta, piyasada bulunan ve bu kapasiteye sahip su ısıtıcıları genellikle bu ölçekte bir güce sahip oluyor. Bu nedenle bu aralıktaki cihazlarda en geniş ürün yelpazesi içerisinden seçme şansınız oluyor.

Fiyat aralığı ve ek özellikler

 

Çok ucuz bir su ısıtıcısı sadece birkaç Euro’ya bile satın alınabilir. Ancak burada herhangi bir ek özelliğin olmaması gerçeğinin yanında düşük kalite nedeniyle cihazda hızlı bir aşınma olacağından kısa bir süre içerisinde cihazınızın arıza yapabileceğini aklınızdan çıkarmamanız gerekmemektedir. Bu özellikle de kendi güvenliğiniz için dikkat etmeniz gereken bir noktadır. Su ısıtıcıları evlerde en çok yangına neden olan sebeplerin başında gelmektedir. Bu nedenle, genellikle fiyat ne olursa olsun, birkaç yıllık kullanım süresinden sonra su ısıtıcısının değiştirilmesi önerilir. Aşırı ısınma korumasına sahip cihazlar size ek güvenlik sağlayabilir. Tabii ki tüm modern elektrikli su ısıtıcılarında otomatik bir kapatma fonksiyonu mevcuttur.

Cihazın ömrünü uzatmak için entegre bir kireç filtresinin bulunması da faydalıdır. Bu sayede cihazın içerisinde kireç birikmeyeceğinden temizlenmesine de gerek kalmıyor. Diğer popüler ek özelliklerin arasında cihazın kablolu kısımdan ayrılabilmesi vardır, ki bu şekilde su ısıtıcısını hareket ettirmek çok daha kolaydır. Bunun dışında bir de istenen sıcaklığın ayarlanabilmesi özelliği çok tercih bir özelliktir.

Bazı üreticiler ayrıca, cihazın içerisinde su olmadığında çalışmasını engelleyin bir emniyet fonksiyonu koyar, bunun dışında bir de ısıtılan suyun sıcak kalmasını sağlayan bir özelliğe de sahip olabiliyor bu cihazlar.

Hangi fonksiyonlara gerçekten ihtiyaç duyduğunuza ise en iyi siz karar verebilirsiniz. Ayrıca satın alacağınız cihazın hangi fonksiyonlara sahip olacağı da tamamen sizin bütçenize bağlı olan bir durumdur, çünkü artan özellikler ile birlikte cihazın fiyatı da artacaktır.

 

 

 

Abone ol
Notify of
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
DMCA.com Protection Status