En iyi tansiyon aleti

Son güncelleme: 25.07.24

Bu web sayfası okuyucularımız tarafından desteklenmektedir. Sayfada bulunan linkler üzerinden alışveriş yaptığınızda bunun karşılığında küçük bir komisyon alırız. Hakkımızda daha fazla

 

Tansiyon Ölçme Aleti Satın Alma Rehberi – 2024

 

Dünya üzerinde birçok insan yüksek tansiyondan mustarip – ki oldukça yaygın bir hastalıktır. Bizim ülkemizde de aynı şekilde milyonlarca insan bu hastalığın pençesinde. Bu durumda bir tansiyon aleti, tansiyonunuzu düzenli bir biçimde kendi evinizde ölçmenize yardımcı olur ve gerektiği zaman da erkenden önlem almanızı sağlayabilir. Buradaki en önemli nokta, cihazın hassas ve güvenilir bir şekilde ölçüm yapabiliyor olmasıdır. Bu test sayesinde 2024 yılının en iyi beş tansiyon aleti listesine giren cihazlarını yakından tanıma ve inceleme fırsatınız olacak.

Ancak hemen bir cihazda karar kılmak yerine size bizden tavsiye, detaylı bir araştırma yapmanız, ürünler arasında karşılaştırma yapmanız ve kullanıcılar tarafından yapılan yorumları da incelemeniz olacaktır. Sonrasında bir ön seçim yaptığınızda, cihaz özelliklerini de dikkate alarak bir fiyat karşılaştırması yapmalısınız. Tüm bu adımları geride bıraktığınızda ise bir tansiyon ölçme aleti markası için kararınızı verebilir ve alışverişinizi yapabilirsiniz.

 

Ölçüm Aleti Çeşitleri

 

Evde kullanıma uygun tansiyon ölçme cihazları kendi aralarında ise üçe ayrılır. Hangi tür tansyon aletinin sizin kullanım amaçlarınızıa daha uygun olacağını öğrenmek için var olan cihaz türlerini tanımanız gerek.

 

Üst kol ölçüm cihazları

Normal şartlarda tansiyon üst koldan ölçülür. Bu, tam olarak dirseğin hemen üzerinden yapılır, böylece kol bandı tam olarak kalp seviyesinde olur. Ev kullanımı için, kullanımı kolay ve herkes için uygun fiyatlı otomatik kompakt cihazlar mevcuttur.

Doktorlar ve hemşireler genellikle otomatik cihazlar yerine bir stetoskop eşliğinde üst kol bantlı cihazları tercih ederler. Ancak, bu deneyimsiz insanlar için pek de önerilmez, çünkü yanlış ölçümlere neden olabilir.

 

Bilek Ölçüm Cihazları

Bilekten ölçümlerde neredeyse istisnasız olarak tam otomatik cihazlar kullanılır. Burada, kan basıncı bileğin içindeki iyi bilinen nabız ölçüm noktasından ölçülür, çünkü burada nabız damarına olan mesafe çok azdır. Herhangi bir yardım almadan tansiyon ölçümü yapmak istediğinizde, üst kol tansiyon ölçme aletlerine kıyasla bilekten ölçüm yapan cihazlar çok daha avantajlıdır. Bu cihazlar ayrıca çok kompakttır ve saklanması kolaydır.

 

Aneroid ölçüm

Burada sözü edilen analog bir kan basıncı ölçümüdür. Basıncı görüntülemek için bir basınç göstergesi kullanılır. Bunu okumak daha zordur, bu nedenle bu yöntem yaşlılar veya görme bozukluğu olan hastalar için uygun değildir. Bu ölçüm metodunda stetoskop ile birlikte ölçüm yapıldığından bu yöntem zordur ve tecrübesi olmayan insanlar için pek de tavsiye edilemez.

 

Kullanım kolaylığı

 

Daha önce de belirtildiği gibi, özel kullanım için otomatik bir ölçüm cihazı kesinlikle en iyi seçimdir. Çünkü böyle bir cihaz herhangi bir kişi tarafından, herhangi bir uzmanlığa sahip olunmadan da kullanılabilir ve nihayetinde hızlı ve kolay bir sonuç alırsınız.

Piyasada basit kontrol düğmelerine sahip cihazların yanısıra daha modern dokunmatik ekranlara sahip cihazlar da var. Bu, bazıları için daha uygun olabiliyorken, bazıları da klasik yöntemleri tercih edebilirler. Bu nedenle, daha ucuz bir cihaz türü olan ve tek düğme ile çalıştırılan bir tansiyon ölçme cihazı mı, yoksa daha karmaşık, modern, dahili hafızası olan ve farklı fonksiyonlara sahip bir cihaz mı tercih edeceğinize nihayetinde siz karar verirsiniz.

Her iki durumda da ekranın yeterince geniş ve yazıların okunaklı olmasına ve çok fazla karmaşık bilgiler ile kafanızı karıştırmadığından emin olmalısınız. Sonuçta, işlem her zaman aynıdır: Cihaz veya kol bandı kola bağlanır, alet kalp seviyesinde tutulur ve ölçüm işlemi başlatılır. Basınç bilek veya üst kol üzerinde uygulanır ve nabız ile kan basıncı belirlenir. Bu tarz bir cihazdan daha fazlasını yapmasını beklememek gerek. Bu nedenle, kesin bir sonuç ve basit kullanım, şık bir dokunmatik ekrandan çok daha önemlidir. Bununla birlikte, isteğe bağlı olarak sunulan ekran aydınlatması aslında avantajlı bir özellik gibi duruyor. Bu, olumsuz aydınlatma koşullarında okunabilirliği önemli ölçüde artırır.

Kullanım ile ilgili olarak belirtilmesi gereken nokta, ölçümün her zaman kalp seviyesinde yapılması gerektiğidir. Ancak o zaman kesin bir sonuç belirlenebilir. Bu nedenle, ölçüm cihazları genellikle yanlış ölçüm yapmaya meğillidirler. Üst kol ölçüm cihazı ile, bu risk biraz daha düşüktür, çünkü kol bandı doğru takıldığında otomatik olarak kalp yüksekliğindedir, bilekten ölçüm yaparken ise kolu doğru pozisyonda tutmanız gerekir.

Ancak yapılan işlem doğru olarak uygulanmışsa, kullanımı oldukça kolaydır ve cihaz size tam sonuçları hızlı ve kolay bir şekilde gösterir. Bu sizi doktora gitmekten kurtarabilir.

Fiyat ve ek özellikler

 

Test bize net bir biçimde çoğu kullanıcının 50 Euro’nun üstünde bir yatırım yapmasına gerek olmadığını gösterdi. Çünkü ucuz modeller bile ihtiyaç duyulan tüm fonksiyonlara sahip. Bununla birlikte, kullanışlı bir ek özellik, son ölçüm sonuçlarını size gösterebilen bir dahili hafıza olabilir. Ne kadar çok ölçüm hafızaya yazılabilirse, o kadar iyi, çünkü bu şekilde sağlıklı bir genel değerlendirme yapılabilir. Ancak bunun için cihazın bir tarih ayarı ve dahili hafızaya sahip olması gerekir.

Birçok üretici, cihaz için pratik bir saklama kutusu sağlar. Özellikle cihazı sık sık kullanıyorsanız ve sürekli kutudan çıkarıp yine kutuya koyuyorsanız dikkat etmelisiniz.

Cihaz ile nabız da belirlendiğinden, kalp ritim bozuklukları bu sayede kolayda tespit edilebilir. Birçok cihaz, kalp ritminde bir bozukluk tespit ettiklerinde bir uyarı sinyali verir.

Testte en iyi seçim olarak belirlenen cihazlar, 30 Euro civarında bir fiyata sahip olan cihazlardı, çünkü bunlarda fiyat performans oranı son derece iyi idi. Daha fazla fonksiyon, daha geniş bir dahili hafıza veya daha iyi bilgi işleme özellikleri istiyorsanız, bütçenizi biraz daha arttırabilir ve beklentilerinize uygun bir cihaz satın alabilirsiniz, ancak genellikle 60 Euro’nun altında kalmanızda fayda var, çünkü bu fiyat kategorisinin üstünde size daha fazla ek özellik sunulmaz.

Sadece zaman zaman nabız veya kan basıncını ölçmek istiyorsanız, o zaman 20 Euro’nun altında bir fiyata satılan cihazlardan da faydalanabilirisiniz. Bununla birlikte, diğer alıcıların yapmış oldukları yorumları dikkate almakta fayda var, böylece hatalı satın alma kararı vermekten kurtulabilir, boşa zaman ve para harcamamış olursunuz. Çünkü bazı çok ucuz ürünler test koşullarında kesin sonuçlar elde edemedi.

 

 

 

 

Abone ol
Notify of
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
DMCA.com Protection Status