En iyi tavan vantilatörü

Son güncelleme: 13.06.24

Bu web sayfası okuyucularımız tarafından desteklenmektedir. Sayfada bulunan linkler üzerinden alışveriş yaptığınızda bunun karşılığında küçük bir komisyon alırız. Hakkımızda daha fazla

 

Tavan Vantilatörü Satın Alma Rehberi – 2024

 

Bir tavan vantilatörü satın almayı planlıyorsanız salt fiyat karşılaştırma dışında birkaç şeye daha dikkat etmelisiniz. Elbette, performans belirleyici bir ölçüttür – yani alacağınız vantilatörün kullanılacak oda boyutu için uygun olup olmadığı sorusu. Bunun dışında önemli olabilecek bir kriter ise cihazın ne şekilde kumanda edildiği sorusudur.

Uzaktan kumandalı tavan vantilatörleri, çekme ip ile çalıştırılan vantilatörlere göre çok daha konforludur. Özellikle tavan yüksekliği çok fazla olan oda veya mekanlarda uzaktan kumanda kesinlikle tavsiye edilir. Bir de son olarak montaj ve kurulum kolaylığı ile ürünün yanında sunulan ek özellikler (lamba, görünüm ve malzeme seçimi, seviye sayısı ve çalışma esnasında meydana gelen gürültü) en iyi tavan vantilatörünü belirlerken en önemli kriterlerin arasında yer alır.

 

Performans

 

Bir tavan vantilatörünün amacı odadaki havanın dolaşımını sağlamaktır. Bu nedenle, kullanılacak vantilatörün boyutunun, montajın yapılacağı odanın boyutuna uygun olması son derece önemlidir.

Aşağıdaki tabloyu kullanarak oda boyutuna bağlı olarak tavan vantilatörünün gerekli çapını belirleyebilirsiniz:

 

Oda büyüklüğüVantilatör çapı
22 metrekare’ye kadar73 ila 91 cm 
23 ila 44 metrekare91 ila 106 cm 
44 ila 69 metrekare 110 cm
69 ila 120 metrekare 125 ila 140 cm

 

Fanın boyutuna ek olarak, pervane parçalarının şekline de dikkat etmenizi tavsiye ederiz. Çünkü bu sadece tasarım ile ilgili bir mesele değil, aynı zamanda performansı ve dolayısıyla soğutmayı da etkileyen bir husustur. Havada bir girdap yaratıp havanın savrulmasını sağlamak, pervanelerin eğik konumu ile elde edilebilen bir özelliktir.

2020 yılının en iyi tavan vantilatörlerini karşılaştırdığımız zaman, hem 4 veya 5 pervaneye sahip klasik modeller hem de pervanelerin farklı şekillere sahip olabildiği 3 kanatlı modellerin de var olduğunu görebilirsiniz. Bu nedenle, pervanelerin şekli ve sayısı ne olursa olsun, testimizin kazanan ürünlerinde soğutma performansının yeterli olduğundan emin olabilirsiniz, çünkü pervanelerin şekli ile sayısı uyumlu olacak şekilde düzenlenmiştir.

 

Kullanım

 

Alışık olduğumuz modeller, sadece vantilatör var ise bir, ayrıca bir lamba varsa iki çekme ip vasıtası ile kumanda edilir. Bu nedenle ürünü çalıştırmak için kullanılan ipin tavandan aşağıya kadar yetecek uzunlukta olmasına dikkat etmenizde fayda var. Cihazın kendi yüksekliğine bağlı olarak 2,50 m tavan yüksekliğinde 15 cm uzunluğunda bir ip yeterli olabiliyor iken, 5 metre yüksekliğinde bir oda için en az 2,50 metre uzunluğunda bir ipe ihtiyacınız olacaktır.

Bu nedenle – özellikle yüksek odalar için – uzaktan kumanda ile çalıştırılabilen bir vantilatör modeli seçmeye gayret edin. Bu şekilde cihazın hızı, dönme yönü (soğutma veya ısıtma için) ve varsa lamba kolay bir biçimde kontrol edilebilir. Alternatif olarak, mevcut lamba konektörüne basitçe bağlanan ve daha sonra odadaki mevcut lamba düğmeleri ile çalıştırılan modeller de vardır. Böylece hem fanı hem de lambayı bir ışık düğmesi ile çalıştırabilirsiniz. Ancak, burada fanın dönüş yönünü ve hızını kontrol etmek için ek bir kontrol ünitesinin gerekli olduğunu da lütfen aklınızdan çıkarmayın. Bu da yine ya bir ip vasıtası ya da kumanda ile gerçekleştirilir.

Montaj ve ek fonksiyonlar

 

Bir tavan vantilatörünün herhalde en yaygın olan ek özelliği bir lamba olarak kullanılabiliyor olmasıdır. Ucuz tavan vantilatörleri bile çoğu zaman bir lamba ile donatılmış olarak satışa sunulmaktadır. Ancak, yine de tüm modeller dahili bir lamba ile satılmayabilir. Daha önce bir lambanın bulunduğu bir yere bir fan takmak istediğinizde bunu aklınızda bulundurun.

Bu son derece akılcı ve pratik ek özelliğin yanında ayrıca dikkat edilmesi gereken birkaç nokta da var bir tavan vantilatörü seçiminde bulunurken:

Birçok üretici sadece eğimli tavanlara monte edilebilen modeller sunar. Çünkü bu gibi konumlara sıradan cihazları monte edemezsiniz. Ayrıca kendinize lamba ve fan işlevini nasıl kumanda etmek istediğinizi de sormalısınız. Örneğin, lambayı bir açma kapama düğmesi kullanarak çalıştırabilirsiniz, ancak fanı bir uzaktan kumanda veya bir çekme ipi kullanarak çalıştırabilirsiniz. Fakat her model her türlü kumanda seçeneğine sahip olmayabilir. Bu noktada, bir cihazın seçiminde karar kılmadan önce montaj ve kontrol gibi konuların ne şekilde olacağını önceden düşünmelisiniz.

Bazı vantilatör modellerinin montajı diğerlerine göre daha kolay olabilir. Bu noktada cihazın ağırlığı, boyut ve çap birçok cihazın demonte olarak teslim edilmesinden dolayı cihazın kendisinin kurulumu kadar önemli bir rol oynar. Bunu öğrenebilmenin en kolay yolu kullanıcı yorumları olacaktır, çünkü montajı kolay olmayan cihazlar kullanıcılar tarafından genelde olumsuz değerlendirilir, çünkü montajın yapılacağı sırada tam oturmayan ya da zor takılan pervaneler ile kimse uğraşmak istemez, kaldı ki böyle bir cihazın montajı zaten kolay sayılmaz ve cihazın yapısı montaj işini ne kadar kolaylaştırırsa, o vantilatör markası da o orantıda iyi yorumlar alacaktır.

Kışın evdeki sıcak havanın tavanın altında dolaşmasını ve aşağıya doğru hareket etmesini istiyorsanız eğer, vantilatörün dönüş istikametinin tersine çevrilebilir olduğu bir model seçmeye odaklanmalısınız.

Pervanelerin tasarımı ya da malzemesi konusunda emin olamıyorsanız, bu parçaların döndürülebilen vantilatör modellerini tercih edebilirsiniz. Bu, fana yeni bir görünüm kazandırır ve böylece doğrudan bir karar vermek zorunda kalmadan her zaman için iki farklı seçenek arasından seçim yapabilirsiniz.

 

 

 

Abone ol
Notify of
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
DMCA.com Protection Status