En iyi telsiz

Son güncelleme: 28.05.24

Bu web sayfası okuyucularımız tarafından desteklenmektedir. Sayfada bulunan linkler üzerinden alışveriş yaptığınızda bunun karşılığında küçük bir komisyon alırız. Hakkımızda daha fazla

 

Telsiz Satın Alma Rehberi – 2024

 

Ucuz bir telsiz, sadece eğlenceli olmak ve uzun mesafelerde iletişim kurmayı kolaylaştırmakla kalmaz, aynı zamanda başka amaçlar için de kullanılabilir. Sizin için yapmış olduğumuz, 2024 yılının en iyi telsizleri testinde hem kişisel hem de ticari olarak kullanılabilen telsiz modellerinin genellikle 100 Euro’nun altındaki bir fiyata satıldıklarını gördük. Ancak, piyasada bulunan sayısız telsiz markası var ve siz bu geniş ürün yelpazesi içerisinden herhangi ucuz bir telsiz satın almadan önce mutlaka tüm ihtiyaç ve beklentilerinizi belirlemeli, cihazlarin özelliklerini ve donanımlarını araştırmalı, sonrasında ise ürünlerin fiyatları açısından bir karşılaştırma yapmalısınız. Bu aşamadan sonra hala karar vermede zorlanıyorsanız eğer, o zaman kullanıcı yorumları açısından da bir araştırma yapabilir ve böylece nihai satın alma kararınızı rahatlıkla verebilirsiniz.

 

Kullanım amacı

 

Daha kısa menzillerde kullanılan basit telsizler, istenen tüm alanlarda kullanılabilir. Örneğin sadece çocuklar için oyuncak olarak kullanılan cihazlar olduğu gibi şirketlerde ya da geniş alanlarda iletişim için profesyonel olarak kullanılan cihazlar da var. Kurtarma ve güvenlik güçleri de çoğunlukla telsiz kullanarak çalışırlar.

Cihazlar ne kadar pahalı olursa, üst üste binen frekanslara veya birbirlerini dinlemeye karşı da o kadar iyi korunurlar. Bu sayede işlevsellik ve ses kalitesi iyileştirilebilir ve cihazın mevcut koşullar altında daima çalışması sağlanır. Bunu yapmak için, farklı radyo kanalları arasında seçim yapabilirsiniz.

Aslında bir bebek telsizi de adı üstünde bir telsizdir, fakat buradaki fark, iki cihazın (alıcı ve verici) birbirinden farklı yapılara sahip olmasıdır. Bu nedenle, birçok telsiz aynı zamanda bebek telsizi olarak da kullanılabilir.

Ancak, bir telsiz satın almadan önce, ülkenizde telsiz kullanımı için gereken izinler ve koşulları, ayrıca hangi frekansların kullanılabiliyor olduğunu mutlaka araştırmanızda fayda var. Cihazların gücü 500mW ile sınırlıdır, ancak bu, en iyi koşullar altında 10 kilometrelik bir mesafeyi kapsamak için yeterlidir. Gerçek ortamdaki kullanımda ise (iki ünite arasındaki ağaçlar veya binalar ile), genellikle en fazla 3 kilometrelik bir menzile erişebilirsiniz.

Her durumda da size verebileceğimiz tavsiye, herhangi bir telsiz modeli satın almadan önce, bu modelin tam olarak hangi amaçla kullanılacağını kendinize sormaktır. Çünkü nihayetinde sizin yapacağın tercih ve satın alacağınız telsizin özellikleri kendinize sormuş olduğunuzu bu soru ile belirlenecektir.

 

 Faydalı Fonksiyonlar

 

Öncelike satın alacağınız telsiz setinin sadece bir verici ve bir alıcı birimden oluşmamalı, daha ziyade karşılıklı görüşmeyi mümkün kılan bir işleve sahip olmalıdır. Çünkü sadece bu özellik mevcutsa her iki taraf da gerçekten hem konuşabilir hem de karşı tarafın söylediklerini duyabilir.

Bunun dışında, özellikle yoğun nüfuslu bölgelerde, birkaç radyo kanalı arasından seçim yapabileceğiniz bir cihaz seçmenizi tavsiye ederiz. Bu şekilde, örneğin kullandığınız kanal parazitleniyorsa, başka bir frekansa geçebilirsiniz. Ses seviyesi de ayarlanabilir olmalıdır. Bu özellik telsizde olmadığında, başka insanların sizin konuşmalarınızı dinlemelerini engelleyemez, ya da telsizden gelen tüm konuşmaları, eğer etrafta çok gürültü varsa, duyamayabilirsiniz. Telsizi bir bebek telsizi olarak kullanmak istediğinizde ise, ses seviyesini ayarlamak da çok önemlidir.

Ayrıca, ilgili modelin pil kapasitesine aşina olmak da mantıklıdır. Bu şekilde, cihazın tekrar şarj olmak zorunda kalmadan görev süresini tamamlayabileceğinden emin olabilirsiniz. Bebek telsizlerinde ise, elbette cihazları şarj olurlarken de kullanabilmek önemlidir ve bu nedenle sadece pille çalışan ve şarj edilemeyen bir cihaz satın almamalısınız.

Dış mekan kullanımı için, cihazın kolayca taşınabilmesi için bir kemer klipsi de olmalıdır, çünkü birçok cihaz ceket cebi için çok büyüktür, bu nedenle bir cebe veya kemere takabilmeniz rahat kullanım ve kolay erişim açısından son derece avantajlıdır. Uygulama alanına bağlı olarak, cihazın su sıçramasına karşı korumalı ve hatta su geçirmez olması da yararlı olabilir.

 Fiyat Aralığı

 

Amatör radyo operatörlüğü lisansına ihtiyacınız olan profesyonel telsizler ile karşılaştırıldığında, karşılıklı görüşme için kullanılan basit telsizler çok daha ucuzdur. Çocuk oyuncağı olarak tasarlanan çok basit cihazlar, 10 Euro’nun altında bir fiyata satın alınabilir. Ancak burada hem ses kalitesinin hem de kullanım menzilinin genelde oldukça zayıf olduğunu da eklemek gerekir. İyi kalitedeki giriş seviyesi cihazlarının fiyatları yaklaşık 25 Euro’dan başlar. Ne kadar çok işlev, menzil ve ses kalitesi istediğinize bağlı olarak cihazın fiyatı da artar. Ancak yapmış olduğumuz test bize, 100 Euro’nun üzerindeki bir fiyata satılan bir cihazı satın almanın bize herhangi bir ek fayda sağlamayacağını göstermiştir. Piyasadaki ürün çeşitliliğinden dolayı satın alma kararınızı vermeden önce bir fiyat karşılaştırması yapmanız yerinde olur. Bu, yanlış bir satın alma kararı vermenizi önler ve aradığınız özellikler için fazladan para ödemenize engel olur.

İyi bir iletim gücüne ve yüksek ses kalitesine ek olarak, daha önce bahsedilen ek işlevlere ilaveten, gerçek kullanımda gerçekten işinize yarayacak olan çok az sayıda ek özellik vardır. Daha pahalı modellerde el feneri, ekran aydınlatması, kanal seçimi, su sıçrama koruması, birkaç zil sesi, kulaklık bağlantı seçenekleri, titreşim alarmı ve sağlam bir tasarım gibi ek özellikler zaten bulacaksınız. Bundan daha fazlasına bireysel kullanımda zaten ihtiyaç duymayacaksınız.  

 

 

  

Abone ol
Notify of
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
DMCA.com Protection Status