En iyi Tezgah Üstü Matkap

Son güncelleme: 28.05.24

Bu web sayfası okuyucularımız tarafından desteklenmektedir. Sayfada bulunan linkler üzerinden alışveriş yaptığınızda bunun karşılığında küçük bir komisyon alırız. Hakkımızda daha fazla

 

Tezgah Üstü Matkap Satın Alma Rehberi – 2024

 

Bir tezgah üstü matkap ile çeşitli malzeme ve parçalar belirlenmiş bir derinlikte delinebilir ya da frezelenebilir. Burada, üzerinde çalışılacak parçalarda en iyi sonucu alabilmek için makinenin sağlamlığı, stabilitesi ve sabitlenebilirliği son derece önemlidir.

2020 yılının en iyi tezgah üstü matkapları ayrıca yeterli performansa ve mümkün olabilecek en yüksek seviyede esnekliğe sahiptir ve bunun dışında son derece geniş aksesuar seçenekleri ile birlikte gelmektedirler. Satın alma kararınız verirken elbetteki harcamak için ayırmış olduğunuz bütçe son derece önemli bir rol oynar.

Ancak fiyat karşılaştırma aşamasına gelindiğinde piyasada birçok farklı tezgah üstü matkap markası olduğunu unutmamalısınız. Bu markaların ürünleri çeşitli amaçlara hizmet etmektedir, yani her cihaz sizin amacınıza uygun olmayabilir. Örneğin, evinizde kullanacağınız bir tezgah üstü matkap sizin için son derece yeterli olabilir ve pahalı bir cihaz ile kıyaslandığında sizin açınızdan çok daha verimli bir karar almış olabilirsiniz bu biçimde.

 

Performans

 

Ev kullanımı için verilebilecek en iyi tavsiye, 350 ila 700 watt arasında bir güce sahip bir cihaz edinmek olacaktır. Çünkü genel olarak 400 voltluk bir makinenin sunmuş oldu ilave güç sizin işinize yaramayacaktır. Tabii ki, daha yüksek performanslı bir matkap ile daha hızlı çalışabilir ve daha sert malzemeleri daha iyi işleyebilirsiniz. Ancak, performans her şey değildir. Hobi sektörü için en iyi tezgah üstü matkap modeli size esnek ayar seçenekleri, kolay kullanım, iyi stabilite ile birlikte ayarlanabilir bir hız ve iyi bir performans sunar.

Sadece performans odaklı düşünüp bu klasmanda istenen performans aralığında en ucuz ürünü seçerseniz, daha sonra bazı mekanizmaların ve ek özelliklerin dilediğiniz kalitede olmadığını görebilirsiniz. Yani aslında biraz daha az performansa sahip fakat daha iyi kullanım ve sabitleme özellikleri sunan bir makine sizin için daha uygun olduğunu fark edebilirsiniz. Bu nedenle, özellikle ahşap ve kompozit malzemelerle çalışıyorsanız, sadece performans yerine ekipman ve ek özelliklere odaklanarak yapın araştırmanızı.

 

Esneklik ve aksesuarlar

 

Bir tezgah üstü matkap ile akla gelebilecek en önemli özellik kesinlikle matkap/freze başlığının muntazam bir şekilde çalışıyor olmasıdır. Bu nedenle, ilgili güç ve performans aralığında en ucuz değil de en iyi tezgah üstü matkabı belirleyip seçmeye çalışın.

Günlük çalışma esnasında birçok modelde bulunan bir lazerin kullanımı ile delme işlemi ayarı açısından size daha kesin bir sonuç sağlayabilir. Ancak burada önemli olan nokta, bu lazerin fabrika tarafından hassas ayarı ile birlikte gelmesidir, diğer türlü yine kesin bir sonuç sağlayamayabilir.

Delme derinliği ayarının kolay yapılabiliyor olması lazım, çünkü bu her çalışmada değişir ve bu ayarın yapılması zor olursa, gereksiz yere vakit kaybedersiniz. Buna ek olarak, matkabın hızını kolayca ayarlayabilmek büyük önem taşımaktadır. Bu fonksiyon özellikle sertlik açısından büyük farklılıklara sahip çeşitli türde parçalar, malzemeler veya ahşap ile çalıştığınızda büyük önem kazanır.

Özellikle küçük ve filigranlı malzeme veya parçalar ile çalışırken, makine üzerine monte edilmiş güvenilir ve kolay ayarlanabilir bir tezgaha sahip olmak esastır. Bu tezgah eğer titrek ise, o zaman bunu ihtiyaçlarınıza göre ayarlamak zor olur veya işleyeceğiniz parça ya da malzemeleri iyi sabitleyemeyebilirsiniz. Böyle bir durumda da dünyanın en iyi performansına sahip makine bile size iyi bir verim sağlayamaz. Bu nedenle, bu noktada son derece kaliteli bir işçiliğe de büyük önem vermelisiniz.

Satın almadan önce, mümkün olan maksimum delme derinliği hakkında da bilgi edinmelisiniz. Çalışacağınız malzeme ya da parçalar ne kadar büyük olursa, tezgah üstü matkabınız da o denli büyük olmalıdır. Basit cihazlar genellikle sadece yaklaşık 50 milimetreye kadar bir delme derinliğine ulaşabilir, bu da size makine ile çalışırken esneklik kaybettirir.

Bütçe

 

Burada belirleyici faktör kesinlikle gelecekteki uygulama alanı ve kapsamıdır. Sıradan ev kullanımı için düşünülmüş makineler kategorisinde 100 Euro’nun altında bir fiyata satın alacağınız bir cihaz sizin için gayet yeterli olacaktır, ancak gereksinimleriniz arttıkça ürünün fiyatı da artar, bunu da unutmamak gerek.

Eğer tüm malzemelerde eşit kalitede çalışma imkanı veren ve hem basit ayarlama olanakları ile mükemmel çalışan bir silindire sahip bir makine arıyorsanız, o zaman 250 Euro’nun altında uygun bir cihaz bulamayacağınızı bilmeniz gerek. Orta kalitedeki makineler genellikle hobi ihtiyaçları için yeterli olsa da mükemmel sonuçlar almak istediğinizde profesyonel bir cihaz almanız daha uygun olur. Ancak bu cihazların fiyatları haliyle birkaç yüz Euro civarındadır, bunu da bilmekte fayda var. Giriş seviyesindeki makinalarda mükemmel sonuçlar alamayabileceğinizi ve bunun dışında hız, matkap durdurma vb. gibi ayarların biraz vakit alabileceğini bilmeniz gerek.

Bunun dışında matkap tezgahları da tıpkı matkaplar gibi artan kalite ile birlikte işlevsellik ve fonksiyonlar açısından daha zengin bir hale gelir.

Neticede sizin işinizi fazlasıyla görebilecek, kaliteli, orta sınıf bir ev tipi tezgah üstü matkap size yaklaşık olarak 250-400 Euro gibi bir maliyet getirecektir. Basit işler için bir makine arayanlar bu fiyatın altında da güzel cihazlar bulabilirler, fakat gereksinimleriniz ve beklentileriniz arttıkça, makine fiyatı da artacaktır doğal olarak. Bu yüzden mutlaka kullanıcı yorumları açısından bir araştırma yapmanızı tavsiye ederiz,  nihai kararınızı vermenden önce.

 

 

 

 

Abone ol
Notify of
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
DMCA.com Protection Status